Şimdi Ara

Nikon D7000 çıktı! (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
2
Favori
22.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sylargray

quote:

Orijinalden alıntı: hasskabal

Arkadaşlar;

D7000 de Kötü hava şartlarına dayanıklılık özelliği bulunuyormu? yani ''Weather Seal'' ?
    Yağmurlu bir havada çıkıp korkmadan Fotoğraf çekebiliyormuyuz?

Teşekkürler...

Evet D7000 su ve toza karşı dayanıklı bir gövde.

Nette o kadar baktım hiç video bulamadım? bulan varsa link verebilirmi?
    K-5 dünya kadar video var resmen yıkıyorlar makineyi banyoda :)

D90 da varmıydı peki bu özellik?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasskabal -- 23 Mart 2011; 16:12:57 >
  • d7000DE olabilir bu özellik magnezyum alaşımlı bir gövde ama takmayın derim zaten kolay kolay koymazsınız suya:)
    D90a olması ihtimal dışı plastik ve "weather-resistant" diye geçmiyor
  • D7000'in ön tarafı plastik, her yeri alaşım değil.
    Foşur foşur yağmur altında çekmedikten sonra su geçirmez gövdenin çooook büyük önemi yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

D7000'in ön tarafı plastik, her yeri alaşım değil.
    Foşur foşur yağmur altında çekmedikten sonra su geçirmez gövdenin çooook büyük önemi yok

Bende bunu anlamıyorum gövde yapıyorsun yeni moda hibrit olayınımı baz aldılar nedir? ya tam magnezyum yap yada hiç yapma ikisinin ortası olunca ne gibi yararı oluyorki kullanıcıya?
  • Bir yerlerini alaşım yapınca özelliklerin arasına "magnezyum alaşım gövde" yazıp herkesi "abi işte Nikon yapmış" diye kandırabiliyorsun
    Bana sorarsan magnezyum alaşım gövde artık tamamen gereksiz, yeni polimer yapılar o kadar sağlam ve hafif ki metal harcamaya gerek yok. Metal gövdeyi makineyi yerden yere atanlar düşünsün. Keşke D700 de metal gövde olmayaydı da hafif olsaydı.
  • Ya aslında magnezyumun ele verdiği sağlamlık hissinden başka pek bir artısı yok. Yoksa plastik gövde kullanıpda "aaa benim gövdem düştü, çatladı" gibi bir yorumla karşılaşmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General Daimos -- 23 Mart 2011; 19:10:27 >
  • Zaten abi bunun dışı plastik değilmi? içi magnezyum olunca düşünce o dışındaki plastiğin çatlama şansı yokmu ki? Hadi onu geçtim bu su geçirmezlik özelliği nereden kaynaklanıyor? onun magnezyum kaplama ile ilgisi varmı?
    Yoksa magnezyum kaplama olmayıp ta su geçirmezik özelliği olan makine yokmu?
  • Su-toz geçirmezlik parçaların bağlantı noktalarında ve kapaklardaki contalarla sağlanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasskabal

Zaten abi bunun dışı plastik değilmi? içi magnezyum olunca düşünce o dışındaki plastiğin çatlama şansı yokmu ki? Hadi onu geçtim bu su geçirmezlik özelliği nereden kaynaklanıyor? onun magnezyum kaplama ile ilgisi varmı?
    Yoksa magnezyum kaplama olmayıp ta su geçirmezik özelliği olan makine yokmu?

Dostum mesele zaten plastiğin çatlayıp patlaması değilki. Onları servise verir halledersin. Magnezyum kasanın olayı iç aksamı biraz daha korumak.
    Bu su ve toz geçirmeme olayıda %100 değil. Suyun altında kullanım için değil, Yağmurlu yada tozlu ortamlarda kullanmak için.
    Hem magnezyum olunca daha iyi oturuyor ele

• Magnezyum kasa daha sert olduğu için aslında ani şoklarda iç aksama şoku daha fazla iletir. Polimer düşme enerjisini daha iyi emer.
    Tabi farazi konuşuyoruz, ben genel geçer birşey söyledim. Volvo bir zamanlar "çok sağlam, kamyonu bile dağıtır" efsanesinden vazgeçti çünkü artık ani şokları emmek için araç gövdeleri daha esnek üretiliyor.
  • quote:

Magnezyum kasa daha sert olduğu için aslında ani şoklarda iç aksama şoku daha fazla iletir. Polimer düşme enerjisini daha iyi emer.
    Tabi farazi konuşuyoruz, ben genel geçer birşey söyledim. Volvo bir zamanlar "çok sağlam, kamyonu bile dağıtır" efsanesinden vazgeçti çünkü artık ani şokları emmek için araç gövdeleri daha esnek üretiliyor.

İyi de hocam o zaman magnezyum kasalar niye daha güvenli diye lanse ediliyor ki?
    Bir de Volvo hala o sağlam çelik alaşımından vazgeçmedi. Şokları katlanır sistemlerle emdiriyorlar, plastik vs ile değil.
    Öyle olsa Clio, Bmw yada Volvodan daha güvenli olurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: striders
    quote:

Magnezyum kasa daha sert olduğu için aslında ani şoklarda iç aksama şoku daha fazla iletir. Polimer düşme enerjisini daha iyi emer.

İyi de hocam o zaman magnezyum kasalar niye daha güvenli diye lanse ediliyor ki?
    Bir de Volvo hala o sağlam çelik alaşımından vazgeçmedi. Şokları katlanır sistemlerle emdiriyorlar, plastik vs ile değil.

Reklamlara inansak halimiz harap "30x zoom, 14MPlik mükemmel görüntü kalitesi!"
    " Metal gövdeyi makineyi yerden yere atanlar düşünsün" demiştim zaten. DSLR kullanıcılarının %95'inin magnezyum gövdeye ihtiyacı yok.
    Volvo örneğini özellikle verdim ("daha esnek" dedim, plastik demedim. aslında bunun ecnebice karşılığı "ductile", Türkçesi "sünek" ama ben esnek lafını kullandım), yani katlanır sistem yekpare çelikten daha başarılı.
    Örneğin betonarme yapılarda çelik miktarının belli bir oranın üzerine çıkması istenmez çünkü çıkarsa "rigidity" artar "ductility" azalır.
    Bana nedense ani şokta hafif oynayacak ve hatta çok zorlanırsa çatlayacak gövde daha güvenli geliyor. Tüm DSLRlarda çerçeveler zaten metal.

• Teknoloji ilerliyor ve bununla birlikte APSC sensöre daha yüksek mp ekledikleri halde daha iyi ISO başarımı elde ediyorlar ama bu forumda artık bir fenomen haline gelmiş, daha yüksek mp olmuş, niye yapmışlar, olmuş mu bu şimdi, ISO başarımı düşmüştür, hatta sensörü niye büyütmemişler diyen bile var. boş ve faydasız yorumlar bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet1980

Teknoloji ilerliyor ve bununla birlikte APSC sensöre daha yüksek mp ekledikleri halde daha iyi ISO başarımı elde ediyorlar ama bu forumda artık bir fenomen haline gelmiş, daha yüksek mp olmuş, niye yapmışlar, olmuş mu bu şimdi, ISO başarımı düşmüştür, hatta sensörü niye büyütmemişler diyen bile var. boş ve faydasız yorumlar bunlar.

Yok efendim aynı sensöre daha az mpsi olan makinanın fotoğraf kalitesi mütemadiyen daha iyi olurmuş. Herhalde bu mühendisler de ona göre çalışıyor. D90 ile D7000 aynı iso başarımına mı sahip sanki? D7000 çok hoş bir f/p makina.
  • quote:

quote:

quote:

" Metal gövdeyi makineyi yerden yere atanlar düşünsün" demiştim zaten. DSLR kullanıcılarının %95'inin magnezyum gövdeye ihtiyacı yok.
    Volvo örneğini özellikle verdim ("daha esnek" dedim, plastik demedim. aslında bunun ecnebice karşılığı "ductile", Türkçesi "sünek" ama ben esnek lafını kullandım), yani katlanır sistem yekpare çelikten daha başarılı.
    Örneğin betonarme yapılarda çelik miktarının belli bir oranın üzerine çıkması istenmez çünkü çıkarsa "rigidity" artar "ductility" azalır.
    Bana nedense ani şokta hafif oynayacak ve hatta çok zorlanırsa çatlayacak gövde daha güvenli geliyor. Tüm DSLRlarda çerçeveler zaten metal.

Yani metal alaşım daha sağlam diyorsunuz. Mesele çelik ya da aliminyum değil.(ecnebice(Ki İngilizce demek değildir) ya da teknik kelimeler yazmayacağım idare edersiniz artık )
    Ancak polimer düşme enerjisini daha iyi emer demek bana ve sanıım okuyan herkese sağlamlığı kastettiğinizi düşünür. Halbuki gerekli sistemle aliminyum daha sağlam daha şok emici olabiliyor demekki, en azından yazınızda da o çıkıyor. Köşeleri yay ve vida ile halledersiniz cillop gibi de emer şoku.
    Ayrıca fotoğraf makinesiyle bina yada arabaları kıyaslamak ne kadar doğru bilemiyorum.
    Sonuçta tamam reklamlara o kadar itimat edilmez ama magnezyum kasalar daha sağlam diyorlarsa bunun sallama olacağını düşünmüyorum ben. Kullanan ve araştıran inceleyen bu kadar adam var. Mal yerine koyamazlar herhalde bu kadar insanı. Yada işleri bu makineler olan insanlar bu kadar işten anlamıyor olamaz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yani metal alaşım daha sağlam diyorsunuz. Mesele çelik ya da aliminyum değil.(ecnebice(Ki İngilizce demek değildir) ya da teknik kelimeler yazmayacağım idare edersiniz artık )
    Ancak polimer düşme enerjisini daha iyi emer demek bana ve sanıım okuyan herkese sağlamlığı kastettiğinizi düşünür. Halbuki gerekli sistemle aliminyum daha sağlam daha şok emici olabiliyor demekki, en azından yazınızda da o çıkıyor. Köşeleri yay ve vida ile halledersiniz cillop gibi de emer şoku.
    Ayrıca fotoğraf makinesiyle bina yada arabaları kıyaslamak ne kadar doğru bilemiyorum.
    Sonuçta tamam reklamlara o kadar itimat edilmez ama magnezyum kasalar daha sağlam diyorlarsa bunun sallama olacağını düşünmüyorum ben. Kullanan ve araştıran inceleyen bu kadar adam var. Mal yerine koyamazlar herhalde bu kadar insanı. Yada işleri bu makineler olan insanlar bu kadar işten anlamıyor olamaz.

Haklısınız. Asıl anlatmak istediğim, polimer ile de "yeterince" sağlam gövde elde edilebileceği. Zaten 50 yıl önce metal ile yapılabilen lenslerde de şu anda büyük oranda polimer kullanılıyor. Genelde yalnız gereken yerlerde metal kullanılıyor.

• Onun sebebi sağlamlıktan ziyade daha az masraflı oluşu değilmi?
  • quote:

Onun sebebi sağlamlıktan ziyade daha az masraflı oluşu değilmi?

Evet aynen öyle, metalin sağlamlığına "yakın" dayanıklılığı polimer ile verebiliyorlar ve polimer daha ucuz (plastik de bir polimer çeşidi). Yanlış anlaşılmasın, "polimer metalden daha sağlam" demiyorum ama "magnezyum gövde büyük avantaj" lafına katılmıyorum. Çerçeve metal olduktan sonra kaplamanın ne olduğu çok önemli değil bence.
  • quote:

quote:

Onun sebebi sağlamlıktan ziyade daha az masraflı oluşu değilmi?

Evet aynen öyle, metalin sağlamlığına "yakın" dayanıklılığı polimer ile verebiliyorlar ve polimer daha ucuz (plastik de bir polimer çeşidi). Yanlış anlaşılmasın, "polimer metalden daha sağlam" demiyorum ama "magnezyum gövde büyük avantaj" lafına katılmıyorum. Çerçeve metal olduktan sonra kaplamanın ne olduğu çok önemli değil bence.

Fark olmaması bence saçma olurdu. Ben hala avantaj olduğunu düşünüyorum.
    Polimer de metal kadar sağlam değil sonuçta. Aliminyum farklı polimer farklı sonuçta. Haliyle de bunlardan en sağlamı aliminyum.
    Görüşler farklı olabilir. Ya da aradaki fark kimine göre çok olmayabilir ama sonuçta sağlam olan materyal aliminyum.

• herkese merhaba
    birşey sormak istiyorum
    d7000 aldım ve birkaçgündür makineyi çözmeye çalışıyorum fakat makinenin tüm ayarlarını sıfırlamak için yani fabrika ayarlarına döndürmek için bir yol bulamadım daha önce Nikon D40 kullanmıştım onda kablo bağlantı bölümünde ufak bir buton vardı ona kürdan gibi birşeyle basınca makineyi tamamen sıfırlıyordu bu makinede buna benzer birşey varmı ???
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.