Şimdi Ara

Nikon D700 ve 5D Mark II mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
2
Favori
10.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mynisan

NovariX iki sorum var sana izninle;
    - Nereden hangi ödeme koşullarında aldın.
    - Düşük iso'da 100/200 sourn yaşadın mı?. Yorumlarda genelde düşük ISO'DA 5D Mark II'nin açık ara önde olduğu D700'ün yüksek ISO'DA açık ara önde olduğu yazılmış. Ne düşünüyorsun.
    quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

Çok değil, 15-20 gün önce bende aynı ikilemdeydim. Uzun bir araştırma sürecinden sonra D700'de karar kıldım.
    Çokta memnunum. Zaten herşeyi - tüm teknik detayları geçtim, gidip 2 body'i de elinize aldığınızda ne demek istediğimi anlıyorsunuz.

Şimdi gördüm sorunu, kusura bakma geç cevap veriyorum.

Makinayı bir tanıdık vasıtasıyla yurtdışından aldım. 4200 liraya geldi bana. (~2800 dolar) 24-85mm f2.8-4 lens ile birlikte. Mecburen peşin ödeme yaptım.

Düşük iso'da herhangi bir sorun yaşamadım. D300'dü bundan önceki makinam ve hala elimde olduğu için aynı şartlarda aynı kareleri çekerek karşılaştırma imkanım oluyor. Düşük iso'da da D700 sensör boyutuyla daha keskin karelere imkan versede noise konusunda öyle aman aman bir fark yok aralarında ama yüksek iso değerlerine çıkıldığında D700 eziyor diyebilirim. Elimde 5D Mark II olmadığı için karşılaştırma yapamıyorum malesef.

• Evet ben de D300 ile yanyana koydum, D700 ISO1600'de farkı açmaya başlıyor (herkes için önemli olmasa da...). Bir de ben D300'ün gren azaltma biçimini sevemedim bir türlü. Ayrıca D300'de AF noktaları daha geniş bir alan kaplamasına ve aynı AF modülü olmasına rağmen D700'ün AF sistemini daha becerikli buldum.
  • Cevap için teşekkürler, bugün Sirkeci'de bir kaç mağaza gezdim ürünlerin fiyatlarını sormak için. Şimdi Yalçınlar'daki görevli çocuğun d700 için söyledikleri ilginçti. 2008 yılında çıkan d700'ün video konusunda çok vasat olduğunu fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda oldukça iyi bir makine olduğunu söyledi. d300s'i d700'ün yerine tavsiye etitğini ayrıca belirteyim. Açıkcası d700 için aldığım fiyatlar hele hele 70-200 f/2.8 lens'de girince devreye resmen uçtu gitti inanılmaz rakamlar çıktı biraz zorlasan D3S alacaksın neredeyse :) Canon 5D Mark II bu durumda video da düşünüldüğünde çok daha iyi bir tercih gibi duruyor fakat ben Nikon kullanıyorum ve Nikon kullanmaya devam etmek istiyorum. Açıkcası D300S alıp yola onunla devam etmek de iyi bir fikirmi beni düşündürüyor. Sonuçta crop objectif lensine bir dünya para verip ilerde full frame alırken onu kullanamamak da olumsuz görünüyor.

Haydi bakalım çık işin içinden mynisan; iyice karıştımı şimdi herşey :)

quote:

Şimdi gördüm sorunu, kusura bakma geç cevap veriyorum.

Makinayı bir tanıdık vasıtasıyla yurtdışından aldım. 4200 liraya geldi bana. (~2800 dolar) 24-85mm f2.8-4 lens ile birlikte. Mecburen peşin ödeme yaptım.

Düşük iso'da herhangi bir sorun yaşamadım. D300'dü bundan önceki makinam ve hala elimde olduğu için aynı şartlarda aynı kareleri çekerek karşılaştırma imkanım oluyor. Düşük iso'da da D700 sensör boyutuyla daha keskin karelere imkan versede noise konusunda öyle aman aman bir fark yok aralarında ama yüksek iso değerlerine çıkıldığında D700 eziyor diyebilirim. Elimde 5D Mark II olmadığı için karşılaştırma yapamıyorum malesef.

• quote:

Cevap için teşekkürler, bugün Sirkeci'de bir kaç mağaza gezdim ürünlerin fiyatlarını sormak için. Şimdi Yalçınlar'daki görevli çocuğun d700 için söyledikleri ilginçti. 2008 yılında çıkan d700'ün video konusunda çok vasat olduğunu fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda oldukça iyi bir makine olduğunu söyledi. d300s'i d700'ün yerine tavsiye etitğini ayrıca belirteyim. Açıkcası d700 için aldığım fiyatlar hele hele 70-200 f/2.8 lens'de girince devreye resmen uçtu gitti inanılmaz rakamlar çıktı biraz zorlasan D3S alacaksın neredeyse :) Canon 5D Mark II bu durumda video da düşünüldüğünde çok daha iyi bir tercih gibi duruyor fakat ben Nikon kullanıyorum ve Nikon kullanmaya devam etmek istiyorum. Açıkcası D300S alıp yola onunla devam etmek de iyi bir fikirmi beni düşündürüyor. Sonuçta crop objectif lensine bir dünya para verip ilerde full frame alırken onu kullanamamak da olumsuz görünüyor.

Haydi bakalım çık işin içinden mynisan; iyice karıştımı şimdi herşey :)

Bu ülkede fotoğraf ve fotoğrafçılık ürünleri satan mağazalar arasında tartışmasız en iş bilmezi Yalçınlar'dır. Bir kere daha gördük bunu. Keza çalışanının video çekimi vasat dediği D700'ün video çekim fonksyonu yoktur! Yani ortada vasat olacak birşey yok. Şimdi bu konudan hareketle bu adamın makina ve donanımlar hakkındaki 'bilgi - tecrübe' seviyesini düşünün..

Fullframe makina tamamen kişisel tercih meselesidir. Eğer benim gibi detaylar konusunda takıntılı ve daha çok portre çeken biriyseniz FX format düşünülebilir. Ama yok, ben çiçek böcek çekerim - dağ taş manzaraya bayılırım diyenlerdenseniz bu kadar masrafa gerek yok. Video olayıda aynen bu şekilde. D700'ün yanında Pentax K-X makinamda var. Çok nadirende olsa video çekmek istediğimde 720P video kaydıyla (ve enfes manuel lensleriyle) işimi fazlasıyla görüyor. Ama benim için video fonksyonu bir fotoğraf makinasında aranacak son özelliklerden biridir. Baştada belirttiğim gibi, tamamen kişisel tercih meselesi.

D300S alırsanız lenslerinizi ileride de kullanabilirsiniz. Ama mesela 12MP'lik D700'de 8MP gibi kullanabilirsiniz crop'lu olarak. Fakat ne olursa olsun, insanın içinin rahat etmesi - kafasına takmaması olayı var; ben açıkçası DX lensleri D700'de kullanınca garip bir rahatsızlık hissediyorum.

• Bence hangi gövdeyi alacağınız çok önemi yok, kararınızı verip bir an önce makinenizi alın çekim yapmaya başlayın :)
    Kafaya FF taktıysanız bence Apsc gövde almayın, illaki aklınızın bir yerinde diğer aletler kalacak çünkü.

Lensler de önemli bir kriter bence, alabileceğiniz lensleri tespit edin önceden sonra lens alamazsanız öyle kalırsınız
  • Tam kare pahalı gelirse D7000 veya 7D/60D düşünün? D7000 alırsanız eski lenslerinizi de kullanırsınız. D300S'e gerek yok bence.
    D700'e DX lens takınca 5MP'ye düşüyor.
  • bıraz beklemek bence mk3 ve d700x yada d800 gelebılır son ceyrekte
  • Daha çok konser çekiminde kullandım, bunda sonra ne kadar konser çekim ihtiyacım olur kestirmek güç. Son bir kaç düğün işini yetersiz donanımdan dolayı arkadaşlarıma paslayınca hem bu işten yavaş yaaş para kazanma sürecini başlatmak hemde ihtiyaçlarımı karşılamaktı amacım. Balıklama D700 ile ilgili araştırmaya girince alteranitfler ister istemez durup düşünmeme neden oldu. Son işimde Nikon d80 ile 9 farklı mekanda aynı gün içinde bir milletvekili adayının seçim gezilerini ve ayrıntılarını çekmeye çalıştım bir çok noktada haliyel eksik kaldı, seçim bitti biter, konser çekimleri olur yada olmaz, bundan sonraki süreçte işime ne kadar katkı sağlar kestirmekte güç, özetle iyi bir makine istiyorum video kayıt özelliği o makineye artı katar.

quote:

Bu ülkede fotoğraf ve fotoğrafçılık ürünleri satan mağazalar arasında tartışmasız en iş bilmezi Yalçınlar'dır. Bir kere daha gördük bunu. Keza çalışanının video çekimi vasat dediği D700'ün video çekim fonksyonu yoktur! Yani ortada vasat olacak birşey yok. Şimdi bu konudan hareketle bu adamın makina ve donanımlar hakkındaki 'bilgi - tecrübe' seviyesini düşünün..

Fullframe makina tamamen kişisel tercih meselesidir. Eğer benim gibi detaylar konusunda takıntılı ve daha çok portre çeken biriyseniz FX format düşünülebilir. Ama yok, ben çiçek böcek çekerim - dağ taş manzaraya bayılırım diyenlerdenseniz bu kadar masrafa gerek yok. Video olayıda aynen bu şekilde. D700'ün yanında Pentax K-X makinamda var. Çok nadirende olsa video çekmek istediğimde 720P video kaydıyla (ve enfes manuel lensleriyle) işimi fazlasıyla görüyor. Ama benim için video fonksyonu bir fotoğraf makinasında aranacak son özelliklerden biridir. Baştada belirttiğim gibi, tamamen kişisel tercih meselesi.

D300S alırsanız lenslerinizi ileride de kullanabilirsiniz. Ama mesela 12MP'lik D700'de 8MP gibi kullanabilirsiniz crop'lu olarak. Fakat ne olursa olsun, insanın içinin rahat etmesi - kafasına takmaması olayı var; ben açıkçası DX lensleri D700'de kullanınca garip bir rahatsızlık hissediyorum.

• Teknik özellikler, yüksek iso değerinde netlik, fark yaratmazmı Dae ne dersin. Lens elbette önemli hatta öyle böyle değil yıllarca f/3.5 objectifde çekim yapıp arada f/2.8 zoom lens ile ödünç çekimler yapınca aradaki farkı ve objectifin nelere kadir olduğunu anlıyorsunuz :)
    quote:

Orijinalden alıntı: Dae-su Oh

Bence hangi gövdeyi alacağınız çok önemi yok, kararınızı verip bir an önce makinenizi alın çekim yapmaya başlayın :)
    Kafaya FF taktıysanız bence Apsc gövde almayın, illaki aklınızın bir yerinde diğer aletler kalacak çünkü.

Lensler de önemli bir kriter bence, alabileceğiniz lensleri tespit edin önceden sonra lens alamazsanız öyle kalırsınız

• O zaman sizin için biçilmiş kaftan D7000dir. Fazla masrafa girmeden oldukça güzel bir makina sahibi olursunuz.

D300s e o kadar para vermek yerine kaliteli lensler ile D7000 çok iyi bir tercih olacaktır.
  • quote:

Teknik özellikler, yüksek iso değerinde netlik, fark yaratmazmı Dae ne dersin. Lens elbette önemli hatta öyle böyle değil yıllarca f/3.5 objectifde çekim yapıp arada f/2.8 zoom lens ile ödünç çekimler yapınca aradaki farkı ve objectifin nelere kadir olduğunu anlıyorsunuz :)
    quote:

Orijinalden alıntı: Dae-su Oh

Bence hangi gövdeyi alacağınız çok önemi yok, kararınızı verip bir an önce makinenizi alın çekim yapmaya başlayın :)

Aralarında o kadar fazla bir fark olmadığı için o şekilde bir yorum yaptım. Her 2 gövde de yüksek isoda baya başarılı
    Çok ufak farklılıklar var.

2 alet de sizi fazlasıyla tatmin eder diye düşünüyorum.

• Zor işler :) Hele de karar vermek.
  • Konu altına yeni bir konu açmış gibi olacağım ama bağışlayın.

Bildiğiniz gibi FF bir çeşit yapay film alanını da ifade ediyor. Yani kullandığımız lensler film üzerinde nasıl bir optik etki oluşturuyorsa FF sensör üzerinden aynı etkiye yakın bir etki oluşturuyor.
    Gelgelelim "Crop Factor"lu makinalara bunlarda film yüzeyine düşen görüntünün sensör kadarı pozlanıyor. Teorik olarak konu ile ilgili birçok şeyden bahsedilebilir ama tecrübe sahibi olanların ancak
    cevaplayabileceği ince bir hususu gündeme getirmek istiyoruum:

Elimizde 2x crop faktörü olan bir makina var. Ve tıpkı filmde yada FF makinalarda olduğu gibi 50mm lik bir etki elde etmek istiyoruz. Diyaframımız 1.8 ışığımız az!
    Şimdi 50mm lik bir lensi taktığımızda 2x çarpanla 100mm lik bir etki elde ediyoruz.
    Çarpanı göz önüne bulundurursak 25mm 1.8 lik bir lens kullanıyor ve 50mm elde ediyoruz.

Anlamadığım nokta şu: 25mm lik geniş açılı bir resmin croplanmış merkezi ne kadar 50mm olur? Yada bu 50mm FF li bir makinadakai gerçek 50mm gibi olur mu?
    1.8 lik diyafram bu crop tan nasibini almaz mı?

• Tam kare bir algılayıcı (örneğin Canon 5D) lensin A kadarlık bir kısmını kullanıyor diyelim. 2x kesme çarpanlı 4/3 veya m4/3 (Olympus E-PL1 diyelim) algılayıcılar 25mm'lik objektifin B kadarlık kısmını kullanır (B < A olacak şekilde). Olympus E-PL1 ve Canon 5D'nin ikisi de 12MP olduğundan Olympus kadrajın daha küçük bir kısmını 12MP'ye büyütür. Algılayıcıların alanlarının oranı 3.84 olduğundan (http://halkboyleistiyor.blogspot.com/2011/03/olympus-e-pl1-incelemesi.html bağlantısında anlatmaya çalışmıştım), E-PL1 5D'ye göre 3.84 katı daha ufak bir bölgeye aynı sayıda pikseli sıkıştırır.

Bunun iki avantajı var:
    - Telefoto lenslerin boyutu ve maliyeti azalır (zoom yapmış gibi olduğundan). Elimdeki Panasonic 100-300mm lens 5D'deki 200-600mm lens gibi davranıyor ve boyutu ve ağırlığı 100-400mm L lensin bile dörtte biri kadar.
    - m4/3'te alan derinliği 5D'nin iki katı olduğundan aynı koşullarda iki stop daha açıp aynı alan derinliğini yakalamak mümkün.

Dezavantajlarından bahsetmeye bile gerek yok

E-PL1 üzerindeki 25mm f1.8'lik lens ışık toplayıcılık bakımından 5D'deki 50mm f1.8, alan derinliği bakımından 50mm f3.5 gibi davranır.

• Yeni modeller çıkar diye düşünürken, depremin Japon endürstrisini ne kadar ağır bir şekilde etkilediğini görmek üzücü oldu. Yen Canon ne Nikon yeni bir model çıkartamadı henüz.
  • Yeni ürünlerin geliş tarihi ile ilgili henüz bir belirginlik yokmudur? Dolar arttı fiyatlar uçtu deprem oldu falan filan, çok kötü bir zaman makine almak için şu an.
  • Kareler enfes..
    quote:

Orijinalden alıntı: Lusi

Arkadaşın verdiği linkte 5D mark II fark edilir derecede daha kaliteli fotoğraflar çekiyor. Makineye 5-10bin TL verip lenste cimri davranmak saçmalık olur... Ucuz lens alacaksanız bence daha ucuz makinelere bakın... Mesela hayalimdeki lenslerden biri... Alan derinliği mükemmel. <3 <3

Canon EF 85mm f/1.2 L II USM

Nikon D700 ve 5D Mark II mi?

• Yorumlarda fotoğraf kalitesinde D700 demiş çoğu arkadaş. Ancak detyalı incelemeyi okudum. Fotoğraflarda 5d mark2 yönünde ciddi avantaj farkı var. Bunu görmemek imkansız. Detaylar inanılmaz çıkmış. Çok keskin. D700 de okuyamadığın kamyon markasını 5 D mark2 de gayet net okuyorsun. Duvar detayları var Canon açık ara inde iken halen nasıl D700 bu kadar övülür anlamak mümkün değil. Verilen linki hiç incelemeden mi yazdınız, yoksa objektif kimse yok mu bu forumda.

Buyurun fotolar. Ciddi netlik farkı var.

http://halkboyleistiyor.blogspot.com/2010/11/canon-5dmarkii-nikon-d700-karslastrmas_17.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cem_hakan -- 26 Haziran 2011; 12:41:18 >

• Sizde mesajları hiç okumadan yazdınız heralde , incelemeyi yapan arkadaş fotoğraf kalitesinde birbirine üstünlük sağladığı noktalar var yazmış.
  • quote:

Yeni ürünlerin geliş tarihi ile ilgili henüz bir belirginlik yokmudur? Dolar arttı fiyatlar uçtu deprem oldu falan filan, çok kötü bir zaman makine almak için şu an.

Sorma hocam!

Benim D700 satışta şuan ve gelen mesajları şuraya sıralasam gülermisiniz, ağlarmısınız bilmiyorum!?

D800 15 gün sonra Türkiye'de, bu yüzden body'e 3000 lira veririm!

D700 eskidi artık. Yeni fullframe makineler yolda. ayfon + 2000 lira çalışır!

5D Mark II ile takas istersen 500 lira farkla takas ederiz!

Eltime alıcam. Fotoğrafa yeni başlicak(!) tüm seti 3200'e verirsen anlaşalım?

vs vs..
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.