Şimdi Ara

NİKON D40 MI YOKSA CANON EOS 400D MI HANGİSİNİ ALAYIM (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
0
Favori
3.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • webden değil direk mağazadan alacak arkadaş 400d yi
    yetişmeme gibi bir problem olmaması lazım pazar dönecek
    amerikada bildiğiniz ucuz mağaza var mı?
    teknosa vatan bimeks gibi şubesi bol olan
  • quote:

Orjinalden alıntı: MeE
    Dediğim gibi bu makinayı küçümseme. Kendini geliştirmene daha çok yardımcı olur. Gerektiğinde hazır modlarla çekim yapar ve makinanın hangi hazır mod için hangi değerleri ve ayarları kullandığını görür ve yakalarsın. D-SLR de böyle hazır modlar bulunmaz.

otomatik mod yok mu dslr makinalarda ?
    stevesdigicams te pentax k100d için şöyle yazıyor;

With a price point that overlaps into consumer digicam territory, the K100D offers a compelling choice to upgraders, providing dSLR versatility, Shake Reduction and high ISO image quality in a lightweight and compact package. Point-n-shoot upgraders can make the jump to a dSLR without a steep learning curve thanks to the array of automatic and scene modes, while learning how to use the camera's more advanced shooting modes and features at their own pace

kafam karışıyor

• bestbuy var sanırım. ama fiyatına bakmadım. ayrıca mağazadan alırsanız %8.8 vergi veriyorsunuz. internetten siparişte bu vergiyi ödemiyorsunuz.
    ancak internetten verilen siparişlerde amerika ikametgahı isteniyor. otel adresi kabul edilmiyor.

quote:

Orjinalden alıntı: graphtec

webden değil direk mağazadan alacak arkadaş 400d yi
    yetişmeme gibi bir problem olmaması lazım pazar dönecek
    amerikada bildiğiniz ucuz mağaza var mı?
    teknosa vatan bimeks gibi şubesi bol olan
  • onceden yuklenmis hazir cekim modlari vardir giris seviyesi dslr larda

kim kabul etmis bende onu merak ettim k10d 30d d200 kapismasindan daha cok d2x le yarisini
    k10d degil d2x le yarismayi ayni satirda bile ismi gecemez ...pentax ın yeni cikaracagi model falan olursa k1d falan o yarisabilir belki d2xs ile
  • quote:

Orjinalden alıntı: japonlaryapiyo

onceden yuklenmis hazir cekim modlari vardir giris seviyesi dslr larda

kim kabul etmis bende onu merak ettim k10d 30d d200 kapismasindan daha cok d2x le yarisini
    k10d degil d2x le yarismayi ayni satirda bile ismi gecemez ...pentax ın yeni cikaracagi model falan olursa k1d falan o yarisabilir belki d2xs ile

kusura bakma da ben öyle bir şey demedim. K10D 30D VE D200 yarışmasında K10D bariz üstün olduğu için bazıları onu daha üst sınıflarla da mukayese ediyor dedim. yani kesin bir şekilde herkes K10D'yi D2Xs'le kapıştırıyor diye bir şey yok. makina adı geçmese de K10D'nin üst sınıflara kafa tuttuğu forumlarda geçer.( fotoğrafçılık forumlarında araştırırsan görebilirsin) bu arada dikkatini çekerim, üst sınıfları sollar demiyorum, onlara kafa tutar diyorum.( tabi bu üst sınıf içersinde canon'un full frameli'leri yok)

• quote:

Orjinalden alıntı: bisquit

pentax k10D'nin kafa tuttuğu makineler 5d ve d2x değil malesef dostum..
    K10D'yi d30 ve d200 ile kıyaslamak daha gerçekçi olur...

burda hocam da demis zaten
    forumlari arastir falan demenede hic gerek yok biz burada bilgi paylasimi yapiyoruz birbirimize ustunluk kurmaya degil...
    ben ve digerleri senin bu sozlerinden gordugun gibi ust siniflar ile yaristirdigini cikartmisiz kusura bakma seni yanlis anlamisiz ...
  • sn. bisquit'in kastettiği kişi ben değil MaE idi bu arada. ben de bisqiut'in yazısına karşı MaE'ye katılıdığımı yazdım. neyse herkes birbirini iyice yanlış anlamadan kapatalım madem bu konuyu. sert çıktıysam(forumları araştır vs.) özür dilerim.
  • ozur dlieyecek bir sey yok hocam ikimizde burada bilgiye ac olan insanlariz koru korune marka fanatigi degiliz birbirimize katacagimiz cok sey var anlayisli olduktan sonra sevgi ve saygi kurallari icinde tartismak bizlere cok sey katar...
    size anlayisinizdan oturu tesekkur ederim forumun sizler gibi insanlara ihitiyacii var...
  • tabiki de, haklısınız. zaten şimdilik marka fanatikliği yapıp da forumun tadını kaçıran bir kişi görmedim. herkes kendisine en çok hitab eden, kendisi için en iyi olanın peşinde. bu nedenle bilgi paylaşımında son derece özgür ve rahatız. ben de size çok teşekkür ederim.

edit: yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspcü -- 24 Nisan 2007; 17:33:43 >
  • K10d, beğendiğim, kaliteli bir makine. Ancak, Canon 30D veya Nikon D200le kıyaslayınca, bariz üstünlük kuracak bir tarafı yok. Evet, bodyde SR, weatherproof olması iyi özellikler ama ne 30Dnin iso performansı ve fotoğraf kalitesi var, ne de D200ün ergonomik, sağlam gövdesi. Bodydeki resim işlemcisi de kötüye yakın. Kasası da giriş sınıfı birçok DSLR gibi plastik ne yazık ki. 5D veya D2X ile kıyaslanması hatalı olur.

Ama fiyatına göre sunduğu kalitesi ve özellikleri ile rakipsiz bir makine. En alınabilir makinelerden biri. Lens bulunabilirliği ve canon-nikon egemenliği yüzünden satış rakamları az olabilir ama alet fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor. Ama ne 5Dnin ne de D2Xin rakibi olabilir.
  • SN. darabana: bilmiyorum hiç fotokritik gibi sitelerde fotoğrafları takip ediyor musun? eğer etmiyorsan fotokritik'e bi girip, k10d, 30d ve d200 ile çekilen fotoğraflara bir bak derim. pentax'ın görüntü işlemcisine kötü demişsin: bence gerek 22/12 bit analog/dijital çeviricisi, gerekse prime görüntü işlemcisi çok iyi. renkleri harika süzen ve gerçeğe en yakın şekilde veren bir makine. renklerdeki sapmalarda 30D'den daha iyi, yani renkleri 30D'den daha gerçekçi veriyor. dediğim şeylerin testleri internette mevcut. sanıyorum biraz araştırmayla elde edilebilir.( ben çoğu bilgiyi netfotograf.com'dan ediniyorum.) optik vizörü üst sınıf dslr'daki gibi pentaprizma. yani 30D ve D200 gibi ayna değil prizma. bu sayede daha büyük ve daha kaliteli bir vizöre sahip. 0.95X'lik bir görüntü alanına sahip bir vizör. aynalı dslr'larda bu 0.85X. body'si metal alaşım olmadığı için beğenmemişsin fakat makineyi eline alanlar gayet sağlam bir his verdiğini söylüyor. ayrıyetten iç kafesi titanyum alaşımlı zaten, yani dayanıklılığı için oldukça yeterli. gövde ses,toz ve su geçirmiyor ve bu bence çok büyük bir avantaj. yeni çıkan star serisi lenslerle birlikte kullanıldığında sizi ne toz, ne yağmur durdurabilir. hemen hemen her koşulda çekim yapabilme imkanınız var. tamam D2Xs ve 5D ile yarıştırmak belki biraz fazla cüretkar olabilir fakat D200 ve 30D'ye göre de kesinlikle üstün olduğu kanısındayım. 30D sadece ISO, D200 ise sadece ergonomi yönünden üstündür kanımca.

• arkadas herhalde raw daki basarisinin jpeg de olmadigini soylemek istemis
    haklida bence jpeg i kotu
    cunku pentax k10d de jpeg leri sonuna kadar isleyerek vermiyor kullaniciya iste hatasi burada madem jepeg cekiyorum sonuna kadar isleyerek vermesi gerekiyor
    pentax in jepeglerinin basarisiz olmasi goruntu islemcisinin kotu olmasindan degil jpglerin gerektigi sekilde islenmemesindendir bu bir hata ama zaten cogu dslr sahibi raw da cekiyor zaten raw cekmeyip te jpeg cekmek gereksiz olur mis gibi raw varken
  • valla jpeg kalitesini değil direk görüntü işlemcisini kastetmiş bence arkadaş. yani bu cümlesin o anlaşılıyor: "Bodydeki resim işlemcisi de kötüye yakın". evet başlarda K10D'nin jpeg performansı çok eleştri almıştı, özellikle phil askey'in K10D incelemesinden sonra. fakat tabi phil askey jpeg'leri makineyi kutudan çıktığı gibi: makine üzerindeki ayarlara dokunmadan yaptığı için jpeg kalitesi gerçekten de oldukça vasat görünüyordu. fakat tabi bu durum başka üstadların dikkatini çekmiş ve böyle başarılı bir makinenin o kadar kötü jpeg performansı vermesi onlara pek de normal gelmemiş ve bir başka test adamı makine üzerindeki bir kaç ayarla bu işi çözmeyi akıl ederek jpeg'den de çok iyi performans almış. fakat ben zaten haber fotoğrafçıları dışındaki fotoğrafçıların jpeg fotoğraf çekmesine pek anlam veremiyorum. sonuçta hiç birimiz de çok kısa anlara çok sayıda kare sığdırmıyoruz. kaçımız gidip de formula bir veya moto gp fotoğrafçılığı yapıyor ki. madem dslr'a o kadar para verip alıyorsun, olabildiğince, kartının elverdiğince raw çekmeye çalış. çünkü dslr'ların performanslarının bir nedeni de raw'lar: zaten kaliteli olan kareleri raw formatında ps ve muadili programlarda ufak dokunuşlarla çok daha iyi hale getirebiliyorsun. açıkçası bence dslr alımındaki en büyük faktörlerden biri de işlenmemiş fotoğraf elde etmek olmalı.

• quote:

Orjinalden alıntı: pspcü

SN. darabana: bilmiyorum hiç fotokritik gibi sitelerde fotoğrafları takip ediyor musun? eğer etmiyorsan fotokritik'e bi girip, k10d, 30d ve d200 ile çekilen fotoğraflara bir bak derim. pentax'ın görüntü işlemcisine kötü demişsin: bence gerek 22/12 bit analog/dijital çeviricisi, gerekse prime görüntü işlemcisi çok iyi. renkleri harika süzen ve gerçeğe en yakın şekilde veren bir makine. renklerdeki sapmalarda 30D'den daha iyi, yani renkleri 30D'den daha gerçekçi veriyor. dediğim şeylerin testleri internette mevcut. sanıyorum biraz araştırmayla elde edilebilir.( ben çoğu bilgiyi netfotograf.com'dan ediniyorum.) optik vizörü üst sınıf dslr'daki gibi pentaprizma. yani 30D ve D200 gibi ayna değil prizma. bu sayede daha büyük ve daha kaliteli bir vizöre sahip. 0.95X'lik bir görüntü alanına sahip bir vizör. aynalı dslr'larda bu 0.85X. body'si metal alaşım olmadığı için beğenmemişsin fakat makineyi eline alanlar gayet sağlam bir his verdiğini söylüyor. ayrıyetten iç kafesi titanyum alaşımlı zaten, yani dayanıklılığı için oldukça yeterli. gövde ses,toz ve su geçirmiyor ve bu bence çok büyük bir avantaj. yeni çıkan star serisi lenslerle birlikte kullanıldığında sizi ne toz, ne yağmur durdurabilir. hemen hemen her koşulda çekim yapabilme imkanınız var. tamam D2Xs ve 5D ile yarıştırmak belki biraz fazla cüretkar olabilir fakat D200 ve 30D'ye göre de kesinlikle üstün olduğu kanısındayım. 30D sadece ISO, D200 ise sadece ergonomi yönünden üstündür kanımca.

Fotokritik sitesini epeydir takip etmekteyim. Tabii ki bir K10d ile çekilen bir kare, D200 veya 30D'den güzel olabilir; sonuçta fotoğrafı çekenin becerisi, lens kalitesi gibi birçok etken söz konusu. Ancak aynı şartlarda, aynı kişiler tarafından yapılan çekimlerle karşılaştırma yapabiliriz. Elbette herkesin göz zevki farklı olabilir, ama bana göre bu tür karşılaştırmalarda K10d biraz geride. Ayrıca D200 ve 30D'de de pentaprism vizör var; kaldı ki Nikon D80'de de aynı vizörü kullanıyor.

Neyse, dediğim gibi K10d çok kaliteli bir makine, fiyatının en iyi makinesi hatta. Zaten bu segmentteki her ürün, çoğu kullanıcıyı epeyce memnun edecektir. Herkese bol ışıklı günler dilerim.

• quote:

valla jpeg kalitesini değil direk görüntü işlemcisini kastetmiş bence arkadaş. yani bu cümlesin o anlaşılıyor: "Bodydeki resim işlemcisi de kötüye yakın". evet başlarda K10D'nin jpeg performansı çok eleştri almıştı, özellikle phil askey'in K10D incelemesinden sonra. fakat tabi phil askey jpeg'leri makineyi kutudan çıktığı gibi: makine üzerindeki ayarlara dokunmadan yaptığı için jpeg kalitesi gerçekten de oldukça vasat görünüyordu. fakat tabi bu durum başka üstadların dikkatini çekmiş ve böyle başarılı bir makinenin o kadar kötü jpeg performansı vermesi onlara pek de normal gelmemiş ve bir başka test adamı makine üzerindeki bir kaç ayarla bu işi çözmeyi akıl ederek jpeg'den de çok iyi performans almış. fakat ben zaten haber fotoğrafçıları dışındaki fotoğrafçıların jpeg fotoğraf çekmesine pek anlam veremiyorum. sonuçta hiç birimiz de çok kısa anlara çok sayıda kare sığdırmıyoruz. kaçımız gidip de formula bir veya moto gp fotoğrafçılığı yapıyor ki. madem dslr'a o kadar para verip alıyorsun, olabildiğince, kartının elverdiğince raw çekmeye çalış. çünkü dslr'ların performanslarının bir nedeni de raw'lar: zaten kaliteli olan kareleri raw formatında ps ve muadili programlarda ufak dokunuşlarla çok daha iyi hale getirebiliyorsun. açıkçası bence dslr alımındaki en büyük faktörlerden biri de işlenmemiş fotoğraf elde etmek olmalı.

Raw-jpeg dönüşümünden bahsetmiştim. Raw çekimlerde kaliteli bir makine K10d, o konuda bir şüphemiz yok.

• bana genelde K10D ile çekilen fotolar daha iyi geliyor. renkleri daha iyi işlediği için dediğim gibi gerçeğe daha uygun fotolar veriyor ve benim kaliteli bir fotoda aradığım şey de budur. D200 ve 30D de pentaprism olduğunu bilmiyordum, yani 5D ve D2Xs gibi bir üst sınıflarda var diye biliyordum. demekki yanlış biliyormuşum. bu arada verdiğim linketki konunun 300'lü sayfalarının başlarındaydı yanılmıyorsam, 30D K10D ve D200 ile aynı şartlarda çekilen fotoların örneği var. bunun dışında yine birkaç test daha vardı fakat 389 sayfa arasından bulmak zor olur sanırım.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=16215

ayrıca linkteki başlık altında netfotograf'ın üstadlarının K10D ve rakipleri hakkındaki görüşlerini de bulabilirsiniz.

• şu linke bakarsan D200 aynalı vizör kullanıyor. fakat onun da büyütme oranı 0.85X değil 0.95X'miş.

http://www.nikon.com.tr/productitem.php?pid=823-dd2dd021cb

30D pentaprizma'ymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspcü -- 24 Nisan 2007; 21:12:58 >
  • quote:

şu linke bakarsan D200 aynalı vizör kullanıyor. fakat onun da büyütme oranı 0.85X değil 0.95X'miş.

http://www.nikon.com.tr/productitem.php?pid=823-dd2dd021cb

30D pentaprizma'ymış.

http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/page2.asp

http://www.nikonusa.com/fileuploads/pdfs/D200%20NEW.pdf
    http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/slr/d200/pdf/D200_24p.pdf

Bu üstteki iki broşürün son sayfasında vizör ile ilgili bilgi var. Yanlış anlaşılma olmasın diye yazdım, saygılar.

• d40 alacagina d70s 17-70mm kit lensi ile birlikte almani oneririm 1200 usd civarina sirkecide tum magzalarda var hem govde cok iyi hemde nikonun lens yelpazesindeki tum lensleri sorunsuz kullanirsin bu govdeyle , ustelik 17-70mm cok basarili bir lenstir canonun kit lensindende kat ve kat ustundur....d40 ta d70s de k100d den ustun makinalardir ....

canon kit lens incelemesi
    http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/137/cat/11

nikon d70s/d80 kit lens incelemesi
    http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/131/cat/13

canon'un noise basarisi gozunu boyamasin

• quote:

valla jpeg kalitesini değil direk görüntü işlemcisini kastetmiş bence arkadaş. yani bu cümlesin o anlaşılıyor: "Bodydeki resim işlemcisi de kötüye yakın". evet başlarda K10D'nin jpeg performansı çok eleştri almıştı, özellikle phil askey'in K10D incelemesinden sonra. fakat tabi phil askey jpeg'leri makineyi kutudan çıktığı gibi: makine üzerindeki ayarlara dokunmadan yaptığı için jpeg kalitesi gerçekten de oldukça vasat görünüyordu. fakat tabi bu durum başka üstadların dikkatini çekmiş ve böyle başarılı bir makinenin o kadar kötü jpeg performansı vermesi onlara pek de normal gelmemiş ve bir başka test adamı makine üzerindeki bir kaç ayarla bu işi çözmeyi akıl ederek jpeg'den de çok iyi performans almış. fakat ben zaten haber fotoğrafçıları dışındaki fotoğrafçıların jpeg fotoğraf çekmesine pek anlam veremiyorum. sonuçta hiç birimiz de çok kısa anlara çok sayıda kare sığdırmıyoruz. kaçımız gidip de formula bir veya moto gp fotoğrafçılığı yapıyor ki. madem dslr'a o kadar para verip alıyorsun, olabildiğince, kartının elverdiğince raw çekmeye çalış. çünkü dslr'ların performanslarının bir nedeni de raw'lar: zaten kaliteli olan kareleri raw formatında ps ve muadili programlarda ufak dokunuşlarla çok daha iyi hale getirebiliyorsun. açıkçası bence dslr alımındaki en büyük faktörlerden biri de işlenmemiş fotoğraf elde etmek olmalı.

su forumda ortlama 100 kısıde dslr vardır,
    acaba kac kısı sureklı raw cekıyordur?

100 kısıden en en fazla 10 kısı raw cekıyordur,

eger bır dslr jpeg de daha duzgun sıkıstırma v.s. kullanamıyorsa hıc kımse kusura bakmasın o aletten hayır gelmez

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.