Şimdi Ara

Nikon D3000 / Mirror lock - up nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
15
Cevap
0
Favori
1.551
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    730 Mesaj
    Makinenin ayarlarında mirror lock up diye bir bölüm var. Kullanma klavuzunda temizlemek için makinenin içindeki aynaları havaya kaldırıyor yazıyor. Fakat bastığımda pek bir hareket görmedim. Objektifi çıkarıp yaptığımda da göremedim. Tam olarak amacı nedir bunun ? Temizlemek içinse tam olarak nasıl yapıldığını biri söyleyebilir mi ? Birde yaptıktan sonra nasıl eski haline getirebilirim ?

|
    |
    |
    |

Nikon D80+Nikkor AF 50mm f/1.8+Nikkor AF-S DX 18-135mm f/3.5-5.6G ED+Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G ED-IF VR
    VCDS+ODİS
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    menüden aktif hale getirince ayna kalkarak ,sensör görünür hale gelir. temizlik bittikten sonta makine off yapılır ve ayna yenine döner. ama bilinçsizce yapılacak müdahale sonucu ayna yada sensöre zarar verilebilir. bu nedenle bu özelliği hiç kullanmayın. lensi çıkarıp takıp durmayın.
    |
    |
    Menüden ayarladıktan sonra bir kere deklanşöre tam basmanız gerek diye hatırlıyorum. Yeni başlamışsınız, henüz kurcalamayın.
    |
    |

@usb

@f_turgay

Yanlış biliyorsunuz arkadaşlar. Sizin bahsettiğiniz özellik makinede "sensor cleaning" adıyla geçer. sensor cleaning seçtiğinizde ayna siz makineyi kapatana kadar açık kalır...

Mirror Lock-Up Nedir?

"Çekilecek eser veya sahne kadraja alınıp netleme yapıldıktan sonra cihazın deklanşörüne basıldığında bildiğiniz gibi vizöre görüntü aktaran ayna kalkar, görüntü sensöre ulaştırılır ve fotoğraf çekilir. Mirror Lock-up uygulaması ile fotoğraf çekilmek istendiğinde kadraj ve netleme işlemi bitirildikten sonra deklansöre basıldığında ayna kalkar ve fotoğraf daha sonra çekilir, böylece aynanın hareketi ile oluşacak küçük titreşimlerden etkilenilmez. Aynanın hareketinden doğan küçük titreşimler kurtulmak için günümüzde ayrı sistemler üretilmeye başlanmıştır, örnek olarak Olympus'un Micro Four Thirds sistemi ve Samsung'un yeni NX sistemi gösterilebilir. Bu sistemlerde ayna kullanılmaz. Ayna kulanılmadığı için lens ile sensör arasındaki mesafe kısalır ve dolayısı ile daha küçük ve hafif gövdeler ortaya çıkar. Flaş üzerine ayrı bir vizör takılır veya ana LCD ekrandan görüntü izlenir. Leica'nın M sistemde kullandığı Rangefinder sisteminde de ayna bulunmamaktadır. Kimi cihazlarda Mirror Lock-up için özel olarak kadranda (D2x-D200 gibi...) yer ayırılmıştır, kimi cihazlarda ise 2 sn. ayarlı çekimlerde otomatik olarak (Sony A700 gibi...) Mirror Lock-up işlemi devreye girer. Bu işlem için tripod kullanmak gereklidir. Mirror Lock-up ile fotoğraf çekildiğinde doğal olarak fotoğraf kalitesinde artı yönde gelişme olmaktadır, çünkü ayna hareketinin fotoğrafınıza yapacağı çok hafif titreme sorunu ortadan kalkmaktadır."

Umarım yararlı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2_Times -- 23 Aralık 2011; 17:01:08 >
    |
    |

• Yarbay
    12457 Mesaj
    Nikon'larda mirror lock-up for cleaning diye geçer arkadaşın dediği, klavuzdan bakıp temizlik amaçlı olduğunu söyleyince herkes bunu anladı doğal olarak -ki arkadaşın mesajını tekrar okursan bundan bahsettiği aşikar. Mirror lock-up'ın ne olduğunu sorsa direk anlatırdık zaten
    |
    |

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2_Times -- 23 Aralık 2011; 17:18:47 >
    |
    |
    |
    |

Orijinalden alıntı: Jazzart

Hepinize teşekkürler :) Birde yarın açık havada portre çekimi yapacağım yağmur ihtimali var makine zarar görür mü ?

Zarar görebilir tabiki.Ancak makine üzerine ufak bir naylon poşet takarsanız rahatça çekim yapabilirsiniz

Orijinalden alıntı: [email protected]

quote:

Orijinalden alıntı: Jazzart

Hepinize teşekkürler :) Birde yarın açık havada portre çekimi yapacağım yağmur ihtimali var makine zarar görür mü ?

Zarar görebilir tabiki.Ancak makine üzerine ufak bir naylon poşet takarsanız rahatça çekim yapabilirsiniz

Harikulade bir fikir gerçekten. Yarın kesinlikle deneyeceğim, çok teşekkürler
    |
    |
    |
    |
    Makinemi temizlemek için içini açmaya korkuyorum. Fotoğraf stüdyolarına götürsem yaparlar diye düşünüyorum. Sanırım yaparlar.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Cem

Peki sensör temizliği için sadece aynanın kalması yeterlimi, perde kapalı olmuyor mu bununda açık olması gerekmiyormu..

Perde açık, sensör tamamen ortada.
    |
    |
1
Reklamlar
üniversite
Bey Azura
SEO
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.