Şimdi Ara

Nıkon 35mm 1.8g mi yoksa 50mm 1.8g mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
8.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. Benim makinam Nikon d5100. 35mm ve 50mm arasında kaldım kullanıcı tavsiyeleri istyrm. Benim amacim fotograflarda keskinlik ve flunun en üst seviyede olması ve güzel portreler çekebilmek ; ancak bu ikisinin arasında böle bir fark var mı. Biraz arastrdktan snra 35mm daha geniş acı oldugu için daha kullanıslı oldugu soleniyor. Dogrumudur ? Benim istedigim manzaraya karsı güzel flu portreler ,bazen manzara fotografı çekmek vs. . Ancak forumlarda vs yerlerde portre için herkez 50mm olmazsa olmaz denmiş fark varmıdır? Kullanıcı tavsiyelerini bekliyorum..

Birde AF-S VR ED 55-200/4-5.6 G LENS fiyat performans açısındn iyimidir.Bende 70-300af vardı ve yüksek mm'de netlik vs çok kötydu.Tavsiye bekliyrm.

• güncel..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Harun Ö.

güncel..
    35 mm dx formatta 52.5 mm ye denk geliyor , portre için güzel ve sokak için de dar sayılmaz . ancak ikisi de gayet güzel lensler
  • quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

35 mm dx formatta 52.5 mm ye denk geliyor , portre için güzel ve sokak için de dar sayılmaz . ancak ikisi de gayet güzel lensler

Alıntıları Göster
    Bilgi için tesekkürler.Büyük ihtimal 35mm alacagım aklıma o yattı gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Harun Ö.

Bilgi için tesekkürler.Büyük ihtimal 35mm alacagım aklıma o yattı gibi..

Alıntıları Göster
    35mm açı olarak çok daha uygun, 50mm dar kaçabilir croplu sensor için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nervium

35mm açı olarak çok daha uygun, 50mm dar kaçabilir croplu sensor için.

Alıntıları Göster
    kit lens varsa elinizde hem 35mm hem de 50mm´ye ayarlayip cekimler yapip kendinize hangisi uygun aciyi alin. ikisi de keskin ikisi de bokehleri bol objektiflerdir. manzara icin ikisi de dar kalirlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pp_pp

kit lens varsa elinizde hem 35mm hem de 50mm´ye ayarlayip cekimler yapip kendinize hangisi uygun aciyi alin. ikisi de keskin ikisi de bokehleri bol objektiflerdir. manzara icin ikisi de dar kalirlar.

Alıntıları Göster
    50 mm tavsiye etmiyorum .

Açı çok dar kalır. Kapalı alanlarda kesinlikle kullanamazsın . Dışarda portre çekimleri dışında biryere konumlandıramazsın lensi . 35 mm alırsan kullanım alanın çok artar .

Canon alırsam mecbur , 50 mm alacağım . Çünkü Canon'un düzgün 35 mm lensi 3.500 lira Lense göre body almak lazım sanırım, body'e göre lens değil .

• quote:

Orijinalden alıntı: Golden Gate

50 mm tavsiye etmiyorum .

Açı çok dar kalır. Kapalı alanlarda kesinlikle kullanamazsın . Dışarda portre çekimleri dışında biryere konumlandıramazsın lensi . 35 mm alırsan kullanım alanın çok artar .

Canon alırsam mecbur , 50 mm alacağım . Çünkü Canon'un düzgün 35 mm lensi 3.500 lira Lense göre body almak lazım sanırım, body'e göre lens değil .

Alıntıları Göster
    50 mm 1.4g tavsiye ederim fiyatı daha uçuk ama satmayacağın bir lens. 1.8 i bir süre sonra satmayı düşüneceksin arasında çok büyük fark var çünkü..

• quote:

Orijinalden alıntı: avianca

50 mm 1.4g tavsiye ederim fiyatı daha uçuk ama satmayacağın bir lens. 1.8 i bir süre sonra satmayı düşüneceksin arasında çok büyük fark var çünkü..

Alıntıları Göster
    35mm sizin için daha uygun olacaktır , kullanım alanı 50mm ye göre oldukça geniş , iki lenside kullandım 35mm ile çok daha özgür olursun, 50mm kadar fluluk vermesede daha kullanışlı bir lens.
  • tg2601 kullanıcısına yanıt
    35 mm f1.8 ile 50 mm f1.8 aynı fluluğu verir aynı kadrajda hocam .

Ama tabi f1.4 daha keskin ve flu görüntüler verebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EmreFB1907

Aynı kadrajda 50mm nin net alan derinligi daha kısadır, dolayısıyla fluluk daha önde başlayacaktır. Aynı diyafram degerinde mm yükseldikçe net alan derinligi azalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tg2601

quote:

Orijinalden alıntı: EmreFB1907

Aynı kadrajda 50mm nin net alan derinligi daha kısadır, dolayısıyla fluluk daha önde başlayacaktır. Aynı diyafram degerinde mm yükseldikçe net alan derinligi azalır.

Alıntıları Göster
    85mm f1.8 alın bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: artdzy

85mm f1.8 alın bence.

Alıntıları Göster
    35mm lens alırsan tak-gez lensi olarak kullanabilirsin. Klasik tak-gez olmaz tabi ama, tele-makro dışında her işini görür. Manzara çekimi de yaparsın, ayrıca çok keskin ve 50mm'den çok daha kaliteli bir lens. Zaten 50mm alırsan motorlu olanı alman gerekecek, fazladan para vermiş olacaksın Benim genelde 35mm takılı, çıkarmıyorum nerdeyse.

• Hort..

Ayni ikileme dusenler icin hortlatayim.

Ben de genelde 35mm tavsiye ediyordum ama 35mm ve 50mm ye ayni anda sahibim ve fikirlerim biraz degisti.

35mm ile 50mm birbirlerinin alternatifi degiller.

35mm ile kullanislilik on planda iken, 50mm daha ozel fotograflar cikariyor. Ne cektiginiz tam olarak belli ve kullanimi daha zevkli.

Sonuc olarak gundelik kullanim icin 35mm, ozellikle fotograf cekmek icin 50mm.
    ikisinden de vaz gecmek zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumu -- 29 Mart 2016; 21:48:37 >
  • İse yaradı hortlatmak :) bende ikilemdeyim d5200 makine var kit lensle 1 yıldır beraberiz artık sıktı haftasonu surekli doğa gezisi yapıyorum keskin fotograflar istiyorum bu amaçla 35mm aklımdakı lens siz ne tavsiye edersiniz 1/2 ay sonrada tokina 11-16 düşünüyorum geniş açı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bbvdk

İse yaradı hortlatmak :) bende ikilemdeyim d5200 makine var kit lensle 1 yıldır beraberiz artık sıktı haftasonu surekli doğa gezisi yapıyorum keskin fotograflar istiyorum bu amaçla 35mm aklımdakı lens siz ne tavsiye edersiniz 1/2 ay sonrada tokina 11-16 düşünüyorum geniş açı...

Siz derken beni kastediyorsunuz sanırım :)

35mm daha geniş kullanım amacına dönük bir lens. Yani sadece 35mm lensiniz varsa başka lense ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çok keskin ve hızlı. Pentax için konuşursak ayrıca hafif.

50mm ise sadece bir nesne, bir kişi, bir yaprak vb. çekmek için çok kullanışlı.

Ayrıca ev-ofis-salon gibi düşük ışıklı ve kapalı mekanlarda 35mm daha kullanışlı.

Yani ikisinin kullanım amacı farklı. Amacınıza göre tercih yapabilirsiniz.

• quote:

İse yaradı hortlatmak :) bende ikilemdeyim d5200 makine var kit lensle 1 yıldır beraberiz artık sıktı haftasonu surekli doğa gezisi yapıyorum keskin fotograflar istiyorum bu amaçla 35mm aklımdakı lens siz ne tavsiye edersiniz 1/2 ay sonrada tokina 11-16 düşünüyorum geniş açı...

Bende yeni d5200 aldım. Memnun musun? Lens bakıyorum şu an :) ne alacağımı bilmiyorum :(
  • Evet forumu hocam aldım buarada 35mm :)
    @
    Ben memnunum 5200den sadece lens fiyatları konusu biraz can sıkıcı kullanım amaciniza butcenize göre seçin ben bütçe dostu marjinal faydası yüksek bi Liste yapmıştım tavsiye ederim...
    Zoom için 55-200 vr
    Geniş açı için tokina 11-16
    Portre içinse ben 35mm dedim siz nedersiniz bilemeyecegim :)
  • quote:

Evet forumu hocam aldım buarada 35mm :)
    @
    Ben memnunum 5200den sadece lens fiyatları konusu biraz can sıkıcı kullanım amaciniza butcenize göre seçin ben bütçe dostu marjinal faydası yüksek bi Liste yapmıştım tavsiye ederim...
    Zoom için 55-200 vr
    Geniş açı için tokina 11-16
    Portre içinse ben 35mm dedim siz nedersiniz bilemeyecegim :)

Valla hocam 35 mm benim de kafama yatioda kararsız kaldım evet fiyatlar aşırı yüksek. Hepsini bi arada yapan bi lens yok mu acaba :) benim istediğim renkleri canlı gösteren yeri geldiğinde sineği yeri geldiğinde manzara cekebilcegim kimi zaman yakın çekimler de arka planı flu kimi zaman da uzak çekimlerde arka planı flu yapabileceğim bir lens çok mu şey istedim bilmiorum :)
  • 3 lens istediniz hocam çok şey değil :) 35mmyle flu luk portre tamam düşük ışıkta güzel sonuçlarda verir ama manzara derseniz gens aci bi lens şart tat vermez bana açıkçası 35mm çekilen fotolar... sinek çekimi içinse ayrı bi lens hayvanlar alemi onceligim derseniz uzaklar yakın olsun 55-200 düşük fiyatıyla işinizi görur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.