Şimdi Ara

Nietzsche'den seçmeler. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
3.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: feylesof

quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

Bu nedenle çeviriyi yapan kimse her iki kültürüde yakınen tanımalıdır ki, yerel ağızdaki söylemini daha doğru yapsın .

Bu nedenle de artık düşünürlerin eserlerinin doğrudan çevirilerini değilde tefsirlerini okuyorum. Hem anlamı hem de bu anlamlara ait bağlamı doğru şekilde analiz eden insanlara ulaşmaya çalışıyorum.

Doğru bir yol ama benim o kadar uzun vaktim olmadığından , yüzeysel ve basit çevirilerini bile bile vitrin kitaplarından alıyorum , aksi halde gerçekten uzun zaman ayırmak gerekiyor.

Yine Zerdüşü konuşturduğu bir alıntı,

quote:

Bir gün Şeytan şöyle dedi bana: “ Tanrı’nın da cehennemi var: İnsanlara beslediği sevgidir bu”.
    Geçende de söyle dediğini duydum onun: “Tanrı öldü; insanlara olan merhametinden öldü Tanrı”.

• quote:

Orjinalden alıntı: Algol

quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

Böyle bir şey demiş mi bilmiyorum. Ancak Nietzsche Tanrı'ya ve dinlere inanmadığına göre böyle dinleri yüceltmez sanıyorum. Ama dediğim gibi emin değilim belki demişte olabilir. O yüzden kesin konuşmayayım.

He ben yazdım onları. Güzel olmuş değil mi? Nietzsche gelse o kadar iyisini yazamazdı.

Şaka bir yana onlar en bilinen sözler. Zaten Nietzsche'nin din hakkında ki sözleri her zaman daha fazla öne çıkmıştır. (Bknz; God is Dead) Ayrıca Nietzsche'nin derdi hristiyanlık ile idi. Bu yüzden bir çok sözü hristiyanlık karşıtıdır. Yani hristiyanlığa saldırmak için İslam'ı bile yüceltebilir, o kadar yani. Ama Nietzsche müslüman değildi tabi. Yoksa müslüman mıydı ya? Tolstoy'u da müslüman yapmışlardı zaten. Yoksa Nietzsche de mi müslüman?

Ben bir şey demedim zaten bunun hakkında farkındaysanız. Ben böyle bir söz duymadım ama belkide vardır. Dedmi, hemen tartışmaya başlama bence. Ancak Nietchzse'nin nihilist olması ve, bugüne kadar gelen tüm değerlere karşı olması, dini değerlerde dahil, bu şekilde herhangi bir dini küçümserken başka bir dini bunu temellendirmek için kullanacağını sanmam.

• quote:

Ben bir şey demedim zaten bunun hakkında farkındaysanız. Ben böyle bir söz duymadım ama belkide vardır. Dedmi, hemen tartışmaya başlama bence. Ancak Nietchzse'nin nihilist olması ve, bugüne kadar gelen tüm değerlere karşı olması, dini değerlerde dahil, bu şekilde herhangi bir dini küçümserken başka bir dini bunu temellendirmek için kullanacağını sanmam.

Bu sözleri söylemişse eğer dini bağlamda değil medeniyet olgusunu baz alarak aslen siyasi bir temelde söylemiştir zaten. Benzer bir örnek vermek gerekirse Paganların Hrıstiyanlığı bir din olarak görmeyip geç dönem Hristiyan Roma'nın İskandinav topraklarında yaptıkları işgalleri, siyasi zeminde eleştirmesi gibi...
  • Peki Nietzsche 'nin "kadinlara mi gidiyorsun kirbacini unutma " anlayışını ne ile bağdaştırıyorsunuz?
  • Ön sevişmenin şart olduğunu vurgulamak istiyordur.

• quote:

Peki Nietzsche 'nin "kadinlara mi gidiyorsun kirbacini unutma " anlayışını ne ile bağdaştırıyorsunuz?

Ne ile bağdaştırıyorsunuz derken, ne demeye çalışıyor mu demek istiyorsunuz?
    Eğer öyleyse, sanırım kadınların ne kadar söz dinlemez, itaatsiz, baş kaldıran bir karakterleri olduğunu söylüyor. Zaten daha başka bir çok zamanda bunu vurgulamıştır sanıyorum.
  • A. Schopenhauer 'in kadın için saçı uzun aklı kısa demesi , Nietzsche nin "kadına mı gidiyorsun kırbacını unutma" demesi ... özetle şunu demek istiyorum , bu nasıl bir önyargıdır kadına karşı ?

Sözde düşünen, toplumun bir adım önünde olan düşünürler bu tarz yaklaşımda bulunurken neden birileri çıkıpta bunlara yobaz demez?
  • quote:

A. Schopenhauer 'in kadın için saçı uzun aklı kısa demesi , Nietzsche nin "kadına mı gidiyorsun kırbacını unutma" demesi ... özetle şunu demek istiyorum , bu nasıl bir önyargıdır kadına karşı ?

Sözde düşünen, toplumun bir adım önünde olan düşünürler bu tarz yaklaşımda bulunurken neden birileri çıkıpta bunlara yobaz demez?

Bu kişilerin yobaz olarak anılmamasının nedeni, bunları dini inançlarla temellendirmemeleridir. Bu tür görüşler yalnızca kendi görüşleridir. Yani dini hiçbir temel sunmamışlardır. Bu yüzden yobaz olarak anılmazlar. Bu arada sözde düşünen ile neyi kastettiğini anlamadım. Bu kişiler düşünür oldukları için ve toplumun bir adım önünde oldukları için kendi görüşlerini açıklamamalı mı sence? Zaten kendi görüşlerini açıklamasalar düşünürde olmayacaklardı. Bence gayet doğal. Bu kişiler böyle şeyler dedi diye onları kötüleyemeyiz. Her ne kadar söyledikleri kötü de olsa. Ancak eleştirilebilirler, tabi bu yobaz gibi yakıştırmalar yapılmadan olmalıdır.

• Yani biri hata yaparken bunu dine dayandırırsa tepkiyi hak eder, ama dine dayanmadan kendi görüşüm bu derse kabul edilebilir.

O insanlar düşünür oldukları için söylemleri ört bas ediliyor , onların üzerinden geçilip diğer söyledikleri gün yüzüne çıkıyor .

Sizcede saçma değil mi ? Ben o ateşli kadın hakları savunucularının olur mu efendim ,kadına bu ne zulümdür , bu ne adaletsizliktir, kadın neden ikinci ( hatta bu mevzuda ikinci planda bile değil ) planda tepkilerini duymak istiyorum .

Yahu daha da özetle bu insanların söylemlerinin dokunulmazlığı mı var , kimse itiraz etmiyor?
  • quote:

Yani biri hata yaparken bunu dine dayandırırsa tepkiyi hak eder, ama dine dayanmadan kendi görüşüm bu derse kabul edilebilir.

O insanlar düşünür oldukları için söylemleri ört bas ediliyor , onların üzerinden geçilip diğer söyledikleri gün yüzüne çıkıyor .

Sizcede saçma değil mi ? Ben o ateşli kadın hakları savunucularının olur mu efendim ,kadına bu ne zulümdür , bu ne adaletsizliktir, kadın neden ikinci ( hatta bu mevzuda ikinci planda bile değil ) planda tepkilerini duymak istiyorum .

Yahu daha da özetle bu insanların söylemlerinin dokunulmazlığı mı var , kimse itiraz etmiyor?

Eğer bu kişilerin söylemlerinin yanlış olduğunu düşünüyorsan tabiki eleştirebilirsin ki. Bir çok sözlerini bende eleştiriyorum. Ancak o zaman çok savunduğunuz düşünme özgürlüğünün dışına çıkmış olmaz mısınız? Yani bu adam nası böyle şeyler diyebilir? Nası kadınları ikinci planda tutabilir gibi şeyler söylerseniz.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.