Şimdi Ara

NFT

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Konuyu doğru yere açıyorumdur umarım, bir süredir kafamda olan şu NFT olayını aktarmak istedim buraya da. şimdi nedir bu nft? 

Non-fungible token (NFT), dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine kullanılamayacağını onaylayan, blok zincir yapısında dijital bir defterde depolanan bir veri birimi.

belki duymuşsunuzdur yok işte twitter'ın ilk tweeti şu kadar bin dolara satıldı, işte cüneyt özdemir gitti kaç bin dolara tweet sattı falan bunların hepsi NFT. tabi biz böyle bir talih kuşunun denk geleceğini sanmıyorum ama neyse devam edelim. 

aslında asıl olayı da şu 2021 NFT’lerin adeta patlama yaşadığı yıl oldu. Ethereum, flow ve tezos gibi blok zincirlerinin, NFT’leri destekleme konusunda kendi standartları var. Ancak tüm bu zincirlerin her biri, temsil edilen dijital öğenin gerçek anlamıyla benzersiz olmasını sağlamak için çalışıyor. Bu özellikle telif hakları ve eser sahiplerinin, eserleri ile “geçimini sağlayabilmesi” yönünden devrimsel; çünkü NFT’ler artık dijital varlıklar için tüm aracıları denklemden çıkararak sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlence mecralarını metalaştırmak için kullanılıyo.

bu işe nasıl girilir nasıl yapılır diyeniniz varsa şöyle alayım çünkü bunları şuradan okudum

• Hocam türkiyede hangi yatırım aracı aşağılamak için söylemiyorum en alt tabakaya kadar indiyse oradan dolandırılırsınız.

ÇiftlikBank

Thodex

vs

Nasıl olacak demeyin bir şekilde dolandırılırsınız yani

Sıra NFT de dikkat edin

• Şimdi ilk tweeti satın adamın benden ne farkı var o tweeti görüntülemek vs açısından.
  • Ntf' ye dijital bir eserin blokchain üzerinde orijinalliğini kanıtlama yöntemi diyebiliriz

Mona Lisa tablosunu satan bir çok yer görebilirsiniz ama her biri aynı değerde değil çünkü kopya değerli ve tek olan resmin orijinali

Dijitalde kopyalamak çok daha kolay nft de bunu sağlıyor o kopyalardan birine orijinallik damgası vuruluyor buda o eseri değerli kılıyor

Türkiye için konuşursak sanat galerileri sanatçıyı sömürmeye çalışan yerler haline geldi satılan eser başına neredeyse yarı yarıya pay alıyorlar ve sanatçılar bu yerlere muhtaç çünkü hayatını idame ettirmek zorunda

Nft şunu sağlayabilir kimseye muhtaç bırakmadan dünya pazarında yer edinip eserini satabileceği yeni bir fırsat her sanatçı kendi değerini ve alıcısını bulmasını sağlayabilecek ve buda dijital sanatı bir yerlere getirebilecek

Pandemiyle beraber bu işin patladığı gerçek çünkü sergiler yok eventler yok asıl pandemi bittikten sonra fiziksel dünyaya bunu nasıl entegre edeceğimiz nft sergileri mi olacak insanlar evlerinden çıktığında bunu ihtiyaç olarak görecek isteyecek mi zamanla göreceğiz

• Fatih kullanıcısına yanıt
    Sanırım hiç

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: L e g a c y

Sanırım hiç

Herkesin görüntüleme kaydetme gibi haklara sahip olduğu bir şeye sırf para vermiş olmak için almak saçma geliyor bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fatih kullanıcısına yanıt
    Banada saçma geliyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.