Şimdi Ara

Neyi alıyım diye P.M atanlara genel konu(Wi-Fi ile ilgili)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
4.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bana pm atan çok. Özellikle bana pm atıcaksanız atmadan önce burayı okuyun.
    Şimdi değinmek istediğim konu wi-fi nin kapsama alanı ile ilgili.

İlk önce, ney neye yarar neyde fayda sağlar.
    1. olarak:
    Alış hassaslığı:
    Alış hasaslığı(Receive Sensitivity), karşı tarafın yolladığı, güce ve sizin cihazınızın ve anteninize bağlıdır.
    Günümüzde cihazların çoğu -90 dBm ile -97 dBm arasındadır.
    Peki bu değer ne diye soracak olursanız:
    Bu değerin yüksek olması daha iyidir, örneğin -20 dBm demek kaliteli bir bağlantı demektir. -97 ise bağlantı ha koptu ha kopacak demektir.
    Alış hassaslığı, karşı taraf çıkış yaptığında antene uğrar ordan ise havaya yayılır, havaya yayıldığı anda çıkış azalır. Burdaki değer sizin cihazınızın kaç dBm alabildiğidir. Havaya yayılınca değerler çok fazla düşmektedir.
    Örnek olarak - 20 dBm yi cihazlar birbirine çok yakın iken alabilirsiniz. -20 dBm kaç mW ediyor derseniz. Cevabı: 0.01mW dir. Bu da 0.00001 W eder. Yani cihazınız bu güçte elektrik alıyor demek doğru olur.
    Cihazınızın Alış hassaslığı ne kadar düşük olursa -97 gibi, o kadar fazla wireless yakalarsınız.
    2. olarak
    Çıkış gücü:
    Çıkış gücü cihazın kendisinden antene giden belli bir güçtür. Bu güç, işimize nerde yarar diyecek olursak: Aslında sadece 1 noktada işe yarıyor.
    Karşı tarafın alış gücünde. Yani çıkış gücünüz yüksek olursa karşı taraf bu yolladığınızı daha rahat alır. Çıkış gücü değerleri dBm ve mW şeklinde belirtilir.
    3. olarak
    Anten:
    Çoğu kez yanlış anlaşılan antenin görevi aslında:
    Gelen yayını arttırmak, ve giden yayını belirtilen yere yollamak.
    Gelen yayını arttırması şu şekilde denebilir. Örneğin 10 dBi anteniniz var, cihazınızın alış hassaslığı -90 dBm olsun, bu durumda teorik olarak toplam bu ikisi, -100dBm hassaslığındadır.
    Bağlantı kalitesi olarak, eğer 2 dBi anten ile -78 dBm ile bağlanıyorsanız, 10 dBi anten tektığınızda bu kalite -70 dBm olur.
    4. olarak:
    Kablo ve konnektörler:
    Konnektör seçerken, altın gümüş vsvs. kaplamalar tercih edilirken aslında, bunlar arasında çok az bir kayıp var o yüzden işiniz çok hassas değilse, ucuz olanını tercih edin.
    Kablo olarak RG 58 gibi kablolarda çok kayıp vardır. Ülkemizde makul fiyata LMR240 bulabilirsiniz. Kayıbı metre başına 0.3 dB dir.
    5. olarak:
    Amfi:
    Amfi bence gereksizdir. Yazıma bu şekilde başlıyorum. Çünkü bir çok kişi amfinin daha fazla wi-fi bulduğunu sanır. Aslında doğrudur da.
    Fakat amfi aslında, 2 görevi vardır.
    1. si çıkış gücünü arttırma. Bu size daha fazla wi-fi bulmanızı değil, bulduklarınıza veri ulaştırmanızı sağlar.
    2. si, Alış hassasiyetini arttırma: Bu ise size, alıcı tarafındaki -90dBm gibi hassasiyeti azaltıyor. Mesela datasheetlerini incelerseniz 10, 15, 20 gibi Receive Sensitivity görürsünüz.
    Bunlar aynı anten gibidir. Tek kötü yanı bunların aktif oluşu. Bir terim var, pasif kazanç(anten) aktif kazançtan(amfi) her zaman daha iyidir.

Toplarlayacak olur isek:
    Bir cihaz almadan önce,
    datasheetlerini inceleyin, Receive Sensitivity gibi değerlerine bakın. Mesela - 97 dBm çok iyi bir değer. Bazı cihazlar -68dBm de 54 mbit kullanabiliyor. Bazıları -74 dBm de, bunlar pek fazla önemli değil gibi gözüksede aslında bu değerler çok önemli.
    Bana bundan sonra p.m atmayın bu konu ile ilgili, yazıcaksanız bu konuya yazarsanız sevinirim.
    Birde tavsiye isterken(bu konu da dahil) lütfen tam olarak amacınızı, bütçenizi vb... Bunları buraya yazın. Sadece ben ap alıcam ne önerirsin diye mesajları cevaplamak çok gereksiz olur.

• ThisisaNightmare tskler Wifi Konusunda herseye cevap verebiliyorsun cok sagol bence sen bu konuyu guncel tut hem pmlerden kurtulmus olursun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AL[e]N -- 15 Ekim 2008; 22:40:21 >
  • Selam,

Kesinlikle güzel ve yerinde bir konu olmuş. Ayrıca niye benim aklıma daha önceden gelmedi diye de düşünüyorum.

Bütün bu anlatılanların yanında birde şöyle sorular oluyor Amarkasının b model ürününü alacağım x metreden çekermi? Bunun cevabını çok çok bariz olan durumlar dışında o kartı tasarlayan kişi bile size veremez. Cevap ancak şöyle olabilir daha önceden kartı kullanmış birileri bazı önkoşullarda örneğin ortamın cinsi, görüş mesafesinin belli olduğu durumlarda Ben X metreden bağlantı yaptım şeklinde olabilir. Yoksa al bu kartı 400 m den çok rahat çeker gibisinden söylemlerin çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Yeri geliyor sebebini bilemediğimiz etmenlerden dolayı aynı ev içerisinde bile bağlantı sorunları sinyal kayıpları yaşıyoruz. Bu yüzden böyle durumlarda kartı kullanan birilerine sorular sormanız avantajınıza olacaktır.

ThisisaNightmare konuyu oldukça iyi anlatmış ancak Amplifikatörler (amfi, Ampfi vb şekildede söylenir) hakkında benimde ekleyeceğim şeyler var. Öncelikle Amplifikatörler ,türkçesi yükseltgeç tir, genellikle noktadan noktaya temiz sinyale sahip ortamlarda kullanılır. Örnek iki köy var ve bu köyler birbirini gören iki tepe arasına yerleşik vaziyette sisz A köyündeki sinyalleri B köyüne aktarıcaksınız. İşte tam burada yükseltgeç kullanmak anlamlı ve yerindedir. Birinci olarak etrafta elektromanyetik kirlilik azdır. Kullanacağınız sinyal harince sinyal yoktur. Koyarsınız iki adet noktadan noktaya anten, bağlarsınız yükseltgecinize kurarsınız bağlantıyı. Uygulamaya en güzel örenek Telekomun Toros Dağları üzerinde kurduğu radyolink ağıdır.

Ancak arkadaşlar amfi kullanma konusunda çok hevesli, şehir merkezinde elektromanyetik kirliliğin had safhada olduğu ortamda öyle al tak çalıştır şeklinde kullanılmaz, çünkü diğer sinyalleride yükseltecektir. Dolayısıyla sinyalldeki gürültü seviyesi alıp başını gidecektir. Etraftaki cihazlarla girişim artacaktır. Bunu engellemek için profesyonel kullanıcılar Amfi giriş ve/veya çıkışlarına filtre devreleri koyarlar ki sadece istedikleri frekans aralığında yükseltme yapılsın. Ayrıca siz şebekeye güç bastığınız için etraftaki diğer kullanıcıların sinyallerini bastırır duruma geleceksiniz bunuda gözardı etmemek lazım.

• quote:

Orjinalden alıntı: VEYSEL İPEK

peki bu cihazlardan hengisi en kuvvetlisi şimdi ben anlayamadım

http://www.engeniustech.com/resources/EPI-3601S.pdf

http://www.engeniustech.com/resources/NUB-362%20EXT.pdf

http://www.engeniustech.com/resources/EUB-9701EXT.pdf

1 örnek veriyim
    3601S:
    Şimdi burda:
    Recevie Sensitivity kısmı var orda 1 mbit ve 54 mbit e gelen değerlere bak mesela 54 e gelen değer -74 şimdi diğerleri ile karşılaştır -75 ve ya daha az çıkarsa(-76 gibi) o kart daha iyi demektir.

• EPI-3601S 600MW 1 MBPS -95 54 MBPS -74

NUB-362 200MW 1 MBPS -96 54 MBPS -76

EUB 9701 300 1 MBPS -91 54 MBPS -74

BURADA ŞİMDİ NUB-362 200MW OLAN EN İYİSİ DEMEK OZAMAN DEĞİLMİ

ALFA 500MW İSE 6Mbps -91 54 MBPS -76

KAFAM KARIŞTI ALFAMI EN İYİSİ YANİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VEYSEL İPEK -- 24 Ekim 2008; 23:43:54 >
  • koca forumu 2 kisi donduruyor.
    brookly ve nightmare
  • quote:

EPI-3601S 600MW 1 MBPS -95 54 MBPS -74

Evet en iyi olarak alfa gözüküyor... Fakat diğer özellikleride önemli mesela atheros olunca, diğer atheroslarla daha uyumlu çalışıyor... 108 mbps desteklemesi vb...
    Ha birde 600mW diyor mesela, firmaya mail at de ki windows driverlarınız destekliyor mu 600 mW yi?
  • Çok güzel topik olmuş hergün defalarca şu antenimi alim bu wifiyi konulu topiclerden yırtarız belki biraz :)

Hatta geliştirilip üst konu olabilir bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

quote:

EPI-3601S 600MW 1 MBPS -95 54 MBPS -74

Evet en iyi olarak alfa gözüküyor... Fakat diğer özellikleride önemli mesela atheros olunca, diğer atheroslarla daha uyumlu çalışıyor... 108 mbps desteklemesi vb...
    Ha birde 600mW diyor mesela, firmaya mail at de ki windows driverlarınız destekliyor mu 600 mW yi?

Ben attım mesaj 1-2 gün içinde cevap vercez dediler.Bugün 2. gün :)
    bu kartın linux driverı yok yani windowstan başka driverı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poseidon88 -- 25 Ekim 2008; 11:53:03 >

• Ne cevabı. Ben size dedim, duruma göre değişmekte. Bana kalırsa aralarında en yüksek alım kapasiteli olan 108 mbps(SuperG) destekleyen getirin birde NUB 362 yi getirin birde alfayı getirin. Müşterilerinize o şekilde sorun. Ne tarz istiyorusnuz diye.
    Bu arada bana karşı biraz daha düzgün konuşun. Bu işten para kazanıyorsunuz ve ben burda sizin için ücretsiz olarak danışmanlık yapıyorsam bana karşı aceleci, direk cevabı benden almayı beklemeyin. Düşünün diye yaptım. Bari kazandığınız parayı hakedersiniz diye düşündüm ama maalesef öyle değilmiş...
  • Ek olarak birşey düşünürken aklıma geldi
    Bu cihazların birde noise düşürme olayları var yani etraftan etkilenmeyi azaltma bu oran atheroslarda daha iyi.
  • Bana hala PM atanlar var.
    Benim mesafem şu kadar metre hangi anteni alıyım neyi alıyım diye sormayın.

Birinci unsur, enterferanstır. Etrafınızda digitürk aktarıcısı gibi şeyler kullananlar varsa 2.4 GHz de enterferans çok büyüktür 200 metre öteye 20 dBi anten ile bile bağlanamayabilirsiniz...
    İkinci unsur, görüş mesafesidir. Eğer bağlantı kuracağınız kişi ile birebir görüş mesfesi yok ise boşuna uğraşmayın.

Ek olarak hangi anteni alıyım demeyin.

Şimdi aldığınız cihazda açık alan ve kapalı alan mesafeleri yazar. Örneğin 100 metre desin access point in yanında 3 dBi anten veriyor olsunlar.

Alıcağınız anten 9 dBi olduğunu var sayar isek, 9-3=6 dBi ek kazancınız olcak antenlerde her 3 dBi de mesafe 2 ye katlanır. Bu da ne demektir. Yani 9 dBi anten alırsanız buna, 100x2=200, 200x2=400 metre çeken bir cihazınız olur eğer 12 dBi ise anteniniz 9 dBi ek kazanç olduğu için 400x2=800 metre olacaktır. Unutmayın bu değerler access point in üretildiği yerde özel temiz alanda deneniyor. Evinizde farklılık gösterebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 22 Kasım 2008; 12:47:29 >

• PM le birşey sormadık say...

o kadar yazı yazana kadar 49 $ loco dediğin antenin satıldığı yeri yazmak daha kolaydı.

yine de teşekkürler.

PM.Yönetici olursak o zaman yardım edersin sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kardes4

PM le birşey sormadık say...

o kadar yazı yazana kadar 49 $ loco dediğin antenin satıldığı yeri yazmak daha kolaydı.

yine de teşekkürler.

PM.Yönetici olursak o zaman yardım edersin sanırım.

Kardeşim o yazıyı gördüğün yerde ne demişim. YILBAŞINI BEKLE.
    NE DEMEK? 2009 A GİRDİĞİMİZ ZAMAN SATIŞA BAŞLANILCAK!!! BEN KEYFİMDEN Mİ ADAMA BEKLE DİYORUM, SANKİ SATILDIĞI YERİ BULMAM YILBAŞINI BULCAK GİBİ BİR ANLAM MI ÇIKIYOR ORDAN?

Bu kadarını da mı kafanızda algılayıp çözemiyorsunuz anlayamadım ya. Hayret birşey asıl size . Yönetici olmak gibi bir isteğim de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 22 Kasım 2008; 19:39:34 >

• Merhaba;
    sizi rahatsız etmek için soru sormuyorum sadece hiçbiryerden yanıt alamadığım için buraya da yazayım diye düşündüm.

Sizlere birkaç soru ve tavsiye isteğim olacak, kısaca;

1)Masa üstü pc kullanıyorum, 100ytl para limitim var, TTNET'i mi ekonomik nedenlerden dolayı iptal ettiriceğim(ayda 30 ytl yılda=360 ytlmasraf), bir arkadaşım kendi bulunduğu ortamda, şifresiz bir modemden bedava internete giriyor.

2)Dolayısıyla chip'i Aircrack, Airodump, Kismet v.b programlara da ne olur olmaz uysun çipine istiyorum.

3)Komşu Arkadaşım en üst katta, ben de en üst kattayım(6.) aramızda tam 260metre ve 7-8 adet bina var(not=eğer 4metre yukarı çıksam aramızda bina olmuyacak çatıdan o evi görübilicem..) bu civar ile bağlantı kurmak istiyorum

4)Kısaca 100ytlye ,260metre rahat çekicek, USB yada PCI en iyi mesafe/hız verim alabiliceğim, bu fiyat aralığında kayıp değerleri en az olabilicek, sizden kart tavsiyesi istiyorum...

ileri düzey pc kullanıcısıyım, yagi anten cantenna v.b ürünleri mm lik yapabilirim, elim lehim iyi tutar .v.s

Bu sorularlar bağlamında; bu ürünlerden veya başka tavsiyelerden hangisini önerirsiniz.Baızları birden fazla antenli bunlara nasıl yagi v.b takacağız ?

USROBOTICS 5419 WIRELESS NDX PCI KART 270Mbps / 802.11g den %500 daha fazla menzil /83ytl
    ---------------------------------
    Netgear WPN-111GE Kablosuz USB / 802.11g’nin 10 katına varan oranda menzil ve hız /101ytl
    Edimax EW-7728In PCI KART 300Mbps / -- /85ytl
    US Robotics 805417 PCI Kablosuz Adaptör 125 Mbit / -- /70 ytl

Şimdiden; TEŞEKKÜRLER

• quote:

Orjinalden alıntı: the spooks

Merhaba;
    sizi rahatsız etmek için soru sormuyorum sadece hiçbiryerden yanıt alamadığım için buraya da yazayım diye düşündüm.

Sizlere birkaç soru ve tavsiye isteğim olacak, kısaca;

1)Masa üstü pc kullanıyorum, 100ytl para limitim var, TTNET'i mi ekonomik nedenlerden dolayı iptal ettiriceğim(ayda 30 ytl yılda=360 ytlmasraf), bir arkadaşım kendi bulunduğu ortamda, şifresiz bir modemden bedava internete giriyor.

2)Dolayısıyla chip'i Aircrack, Airodump, Kismet v.b programlara da ne olur olmaz uysun çipine istiyorum.

3)Komşu Arkadaşım en üst katta, ben de en üst kattayım(6.) aramızda tam 260metre ve 7-8 adet bina var(not=eğer 4metre yukarı çıksam aramızda bina olmuyacak çatıdan o evi görübilicem..) bu civar ile bağlantı kurmak istiyorum

4)Kısaca 100ytlye ,260metre rahat çekicek, USB yada PCI en iyi mesafe/hız verim alabiliceğim, bu fiyat aralığında kayıp değerleri en az olabilicek, sizden kart tavsiyesi istiyorum...

ileri düzey pc kullanıcısıyım, yagi anten cantenna v.b ürünleri mm lik yapabilirim, elim lehim iyi tutar .v.s

Bu sorularlar bağlamında; bu ürünlerden veya başka tavsiyelerden hangisini önerirsiniz.Baızları birden fazla antenli bunlara nasıl yagi v.b takacağız ?

USROBOTICS 5419 WIRELESS NDX PCI KART 270Mbps / 802.11g den %500 daha fazla menzil /83ytl
    Netgear WPN-111GE Kablosuz USB / 802.11g’nin 10 katına varan oranda menzil ve hız /101ytl
    Edimax EW-7728In PCI KART 300Mbps / -- /85ytl
    US Robotics 805417 PCI Kablosuz Adaptör 125 Mbit / -- /70 ytl

Şimdiden; TEŞEKKÜRLER

1. olarak, 100 lira çok az bir fiyat, yani 200 olsa çok iyi sistemle önerebilirdim ama bu yazdıkların sadece kart. 4 metre yukarı çıkarıp anten takman gerekir bunun için ek kablo vs alman gerekir ki ek kablolar falan 50 lira tutuyor.
    2. olarak arkadaşının bedava wireless çektiği yerde senin onun evini görmenle çekicek demek değildir.

Tavsiyem en azından laptop ile evinizde wireless aratmanız.

• Tmm en kısa zamanda bir laptopla etrefı taratıcam, internette 500mW ALFA USB ADAPTOR gördüm bunların telefona oranla daha az rf sinyali yolladığını söylemişler eğer bu doğruysa bu tarz LEGAL yolla gelmiş bir alet varmı limitimi 150 ytl yaptım 150 ytlye evin dışına çıkamıyormuyum (yagi v.b anten yapabilirim ilerde)
  • quote:

Orjinalden alıntı: the spooks

Tmm en kısa zamanda bir laptopla etrefı taratıcam, internette 500mW ALFA USB ADAPTOR gördüm bunların telefona oranla daha az rf sinyali yolladığını söylemişler eğer bu doğruysa bu tarz LEGAL yolla gelmiş bir alet varmı limitimi 150 ytl yaptım 150 ytlye evin dışına çıkamıyormuyum (yagi v.b anten yapabilirim ilerde)

aletler legal yolla gelmez çünkü 100mW dir legal sınır. Ama telefondan daha az verdiği doğru ama legali kim takar zaten kontrol eden yok.
  • Teşekkürler ThisisaNightmare adlı dostumuz, senin gibi insanlar da ülkemizde olmasa herkes rahata alışırdı heralde birtek sen koca forumda trink cvp verdin...

Peki tüm deneyimlerinize dayanarak siz olsanız 500mw lık Alfa tarzı ürün alır mıydınız? 260metre ürün çekim sağlar mı?Biraz pencerenin en üstüne ve o yöne bakıcak şekilde koysak.Yan burda şifresiz port yoksa ordan bağlantı sağlayamıyacakmıyım?Ona göre düşünelim yarın da 54Mbps lik kartla(c-net PCI) etrafa bakıcam ne var ne yok şifresiz a.p varmı diye.Bilgilendiririm sizi
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    VEYSEL İPEK adlı kardeşimiz sattığın ürünler'in bozulma olasılığı varmı,yada 2.elmi ürünler.

Teşekkürler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.