Şimdi Ara

Netbook Boot'tan Sonra Açılmıyor - Siyah Ekran -HDD Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Casper marka bir netbook'ta yaşadığım bir sorunu, çözmek için denediğim yolları anlatıp yardımınızı isteyeceğim.

Aylar önce wintoflash programı kullanarak usb'den xp yüklemiştim. sadece usb ile açılabiliyordu ama sistem. yani açarken usb takılı olması gerekiyordu, sonra sökebiliyordum. Erteleye erteleye bu geceye kadar sarktı. Microsoft'un kendi programıyla yeni bir bootable win7 oluşturup yüklemeyi gerçekleştirdikten sonra sorun başladı.

Bilgisayar boot'tan sonra "PXE-E61 Media Test Failure, Check cable‎" diye çıkan meşhur hatayı veriyordu. bildiklerim ve internetten araştırdıklarım kadarıyla bir şeyler yaptım.

Çözüm için denediğim yollar:

1. Boot ayarlarından first boot deviceı hdd olarak ayarladım. Olmadı
    2. Boot ayarlarından boot from lan'ı disabled yaptım. Olmadı (bu sefer o media test failure hatası vermedi ama siyah ekranda sol üstte yanıp sönen bir imleçle öylece duruyor bilgisayar)
    3. Adaptörü, bataryayı ve takılı her usb'yi söküp güç tuşuna basarak tamponlama denen şeyi yaptım. Olmadı
    4. Bu sıralarda tekrar win7 ve win7den sonra xp kurdum. Kurulumlar sorunsuz gerçekleşti. Ama yine olmadı. Hatta artık sadece imleç yanıp sönmüyor saçma sapan renkler de çıkıyor çok küçük dikdörtgenler şeklinde.

Ek bilgiler:

160 gb hard disk 2 bölüme ayrılmış halde. Birini kaybolmaması gereken verilerle doldurmuştuk, C'yi formatlayacaktık.
    Fakat format atarken C hep bizim doldurduğumuz olarak görünüyor. Ben boş alana kuruyorum. Acaba bu yüzden mi açılmıyordur?

Bu yazıyı yazarken ubuntu'nun inmesi bitti ve onu bootable usb ile geçici olarak açtım ve açıldı bilgisayar. şu an dosyalara ulaşabiliyorum. gayet normal bir şekilde çalışıyor ubuntu.

Şu an açık halde bilgisayar ama sorunun çözümü bu değil.

Kaybetmemem gereken dosyaları mümkün olduğunca alıp hdd'nin iki parçasını da biçimlendirerek format atarsam düzelir mi?
    Bundan daha iyi bir çözüm var mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleme:

Ubuntu kullanarak usb'den sistemi açtım. Yedeklemem gereken dosyaları aldım. Hard diskin iki bölümünü de silip tekrar ayırdım ve öyle kurdum windows 7'yi. Sorun düzeldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mindcancer -- 16 Mart 2013; 13:21:14 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.