Şimdi Ara

Nelson Pass F6 Fırst Class amplifikatör (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
5
Favori
5.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkür ederim Can hocam ,hatırlattığınız için . plaketi teslim aldıktan sonra posta adresime ilgili kurulum yönergeleri geldi ,aslında teorik olarak temel bilgiler . ama ben oldum olası Mos lardan tırsarım . Türkiyeden alacağım 4-5 liraya IRFP ler olsa canım sağolsun diyeceğim ama Farnell den aldığım 12 tane Mos yaklaşık 140 liraya geldi . açılış bias akımı ayarı çok önemli geçmişte yaşadığım acemi tecrübeler ders niteliğinde bana . ayar trimpotunu orta değerde tutup start verip bir göz DMM de olması olası kazaları önlediğini iyi biliyorum acı tecrübelerle .
    Jfet lerde ödediğim 4 tane parası zaten işin vahimetini ortaya koyuyor .
    dıyAudio makaleleri ,forum yorumlarını okurken kimin ne kadar tecrübesi olduğunu bilmediğim için yazılan bazı ürkütücü hikayeler hadi ya demekten kendimi alamıyorum , Dün Nelson amcanın bir konferans konuşması tam metnini pdf okudum , gerçekten benim tasalanmamam gerektiğini anladım .
    sukunet akımında 50 -55 derece ısıyı görünce bias ve offset ayarları yapılması gerekiyor . tabiki bu süreyi beklerken önceden makul değerlerin üzerine çıkılmaması gerekir .

En son Konferans notlarından aklımda kalan bir Nelson Pass sözü .

Müzik sesinin beğenilmesi , sistemin içinde sizin kulağınız ve beyninizin var olmasıdır . yani sistemin son elemanı bizim kulağımız ve beynimiz . akustik göreceli kavram . bana iyi gelen sesler bir başkasına sıradan gelebilir .
    Yıllar önce ses akustiği ile ilgili bir kitap almıştım , duymak istediğimiz sesler beynimizdeki filitre sayesinde istediğimizi algılarız .
    yoğun trafikte şehir gürültüsünde kaçımız kuşların seslerini duyar ancak duymak istediğimiz zaman fark ederiz .
    Bakalım A class bana duymak istediğim sesleri mi sunacak veya aslında hep var olan diğer A-B class D class T class her neyse dinlediğim ama dikkat etmediğim için müziğin içindeki viyolonselin sesini yenimi algılayacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 3 Mayıs 2016; 13:15:21 >

• Bravo,keyifli uğraşılardır sanırım.kolay gelsin size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spor911 -- 3 Mayıs 2016; 12:09:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • spor911 kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim .
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    üstad :)
  • Can hocam üstadlık mertebesi çok üst bir meretebe lütfen abartmayalım .
    yerimi ve ne olduğumu gayet iyi biliyorum . Sizlerden öğreneceğim çok bilgi var . Kursun hocam ve sizi yorumlarınızı takip ediyorum
  • Bu iflah olmaz hobi yüzünden tatil yalan oluyor işte. Hocam bu anfiye harcadığın paraya tatil yapardın valla.
  • Kısa kaçamaklar yapacağız artık .
  • Güzel ülkemde bazen kaliteli kondansatör bulunuyor . Bu gün biraz piyasa yaptım , belki Epcos ,Roe bulurum düşüncesiyle .
    bir kaç arasıra iyi ürünler getiren firmalara gittim . Bingooo elinde 15000 uf 40 V Vıshay BC var . harika bir elektrolitiktir . lazım olmasada buldummu alacağım cinsten . tamam var dedi 16 tane lazım dedim 4 euro dedi , ohh süpermiş dedim içimden zira ebayda ve farnell de tanesi 8 -9 euro civarı satılmakta kargoda bindimi yaklaşık 170 -180 dolar cinsinden para yapıyor . içim acıyor vallahi
    bilgisayardan stoklarına baktı var . deposuna indi .yok
    ne zaman gelir acelem yok dedim . gelmez dedi . parti geliyor ne geliyor belli olmaz dedi .
    kös kös başka yerlere baktım . çin malı dolu . hakaret niteliğinde olur bu cihaza . hiç koymam akü ile çalıştırırım daha iyi
    farnell de var . 8 euro
    Ebay a baktım dedim olur ya avrupa amerika olur , satıcısı bir nebze güvenilirdir . çin çıkışlı rubycon var MXR serisi . 15000 uf 63V . iyi tamam Ruby de iyidir . datalarına girdim MXR nin datada 15000 uf 63 V diye serisi üretmiyor .
    bunlar nasıl bir millet olmuşlar , adam kurnaz . diyuecekki biz taklit yapmadıkki . sizde 63V varmı yok . Eee daha ne .

http://www.ebay.com/itm/170584456866

ebaydan oldum olası tırsarım .
    farnellden 4 günde Mosfetler geldi . adamlar bir ambalaj yapmışlar . statik kutu , sanki mücevher kutusu gibi . UPS kargo telefon açıyor , evde yoksunuz nasıl teslim edeceğiz . dedim spor yapıyorum sahildeyim , siz orada bekleyin geliyoruz Nasıl bir kargo anlayışı anlamadım , dedim nedir bu telaş . abi müdür bey kızıyor , elinizde kargo paket bırakmayın , teslim edin . takdir ettim bu anlayışı , benim için rahat 5km ekstradan yol kat etti.

köprü diot piyasada çin malı veya hindistan malı var . aman kalsın kardeşim . rezil olamam . farnellden 5 tane wıshay sipariş geçiyorum . bu iş oldukça tuzluya imal olacak ama bir şey yapacaksan en iyisini yap ,yoksa yapma . daha iyi ..

• Malzemeler yavaş yavaş geliyor . PSU plaket çin malı . fakat üzerine basarak söyliyeyim ,bu çinliler plaket konusunda lider olmuşlar ,çok beğendim . plaket tam PSU ya yakışacak kalınlıkta ,zaten Pass kopyası fakat devre yollarının kalınlığı özenli iş sonucu fevkalade iş çıkmış . hazır kurulu devre tavsiye etmem , maliyet ucuz olsun diye özen gösterilmiyor kurulu devrelere , mecbur kurulu olarak aldığım devrelelerde çok elemanı değiştirmişimdir .

Farnellden ilk parti IRFP 240 lar geldi , aynı banttan çıkma ikazımı dikkate almışlar , eşleştirirken sorun çıkmadı , gayet başarılı Match oldu , onlarca mos alıp bir ton masrafa sokmadılar .
    J fetler çok önem arzeden yarı iletkenler ,üzerine basa basa match olması gerektiğine istinaden israilli satıcıdan 2 çift aldım . adam iyi fiyatta koymuş 4 j fet 75 lira . istersen alma .... hemen denedim . ufak bir belge ile match değerlerini yazmış . doğrumu yoksa sallamışmı dedim . ölçüm yaptım doğru . ne diyelim paradan hayrını görsün

Dirençler Millers Ve Takman marka metal film ingiltereden geliyor ,PSU kondansatör konusunda hala karasızım tanesi 4 euro ya sahip olamadığım kondansatörleri yurtdışında 8 euro bir okadarda kargo ücreti eklenince . az değil 16 tane .. köprü diotlar Vıshay ingiltereden bekliyorum farnell den .

kutu konsunda sıkıntı bastı ,yakında kurdaşen dökeceğim
    yurtdışından getirsem en az 750 -1000 lira arası gümrük takılma ihtimali çok yüksek % 18 kdv eklenirse . kaymaklı ekmek kadayıf olur
    burada imal edersem ,hepsinin adresini buldum . soğutucusundan eloksal boyası , vidasına kadar . acaba istediğim gibi olurmu . marangozdan daha önce ağzım yandığı için , kafa yoracak usta bulmak zor .
    Aluminyum soğutucu her boy her model istediğin ölçüde kesiyorlar . cıvata yerleri için kılavuz ile diş açacak ustayıda buldum ,
    Güzel ülkemde kendi amplifikatörünü vs yapan o kadar az ki , isteseler aluminyum üreticiler ithal ürünlerden alasını yapar 3/1 fiyatına ama talep az . kimse kafa yormak istemiyor . İnsanın kutu yüzünden şevki kırılıyor

aslında aklımda deli proçeler var ön panel ve üst paneli piano black yaptırsam çok şık olur diyorum . sonra olum uğur , basit receiver kasasını adam benzetti kendine vazgeç bu sevdadan diyorum

Kötümser olmayın...

Ben amplimin şase ve soğutucusunu 2014 Mayıs'ında $111 + $68 USD kargo bedelle almıştım. Şase 430*120*300 mm ebadındaydı.http://postimg.org/image/u5yp09oyz/
    FedEx ile geldi ve evet gümrüğe takıldı. FedEx temsilcisi MNG kargodan buna ilişkin bir yazı geldi. Kendileri ile temasa geçtim, ne olduğunu sordular... Tekrar görüntüye sokacağız dediler. Bir kaç kere kendileri ile mail'leştik. Her seferinde ne olduğunu sordular. Demonte geldiği için belki de gümrükte makineli tüfek parçası sandılar! :)
    Derken Cumartesi günü saat 10:08'de bir mail geldi... Gümrük bedeli 51 TL, saat 12:00'ye kadar belirtilen hesaba yatırılması gerekiyor. Aksi takdirde Pazartesi günü bu bedele 147 TL (KDV dahil) ardiye masrafı eklenecek... Neyse kısa sürede yatırdım, yatırdığıma dair bilgi verdim, 51 TL ile kurtuldum...

Bahsettiğiniz boyutta bir maliyet olacağını sanmıyorum. Olsa bile e-bay'de gerçekten çok güzel, parasını hak eden şaseler var.

Civata yerleri için kılavuz ile diş açmayı kendiniz halledebilirsiniz. Ben ilk o yıl bunu denemiştim. Zor bir tarafı yok. Neticede alüminyum çok yumuşak bir metal.
    Sanayi sitesinde bu tür malzemeler satan bir dükkandan gerekli malzemeleri aldım. Ø 3 mm civata için 2.5 mm matkap ucu gerekiyormuş. Ø2.5 mm açılan deliğe alıştıra alıştıra pafta açan, silikten başlayıp dişleri gittikçe belirleşen M3, 3 uçlu kılavuz takımı aldım. Matkap ucu ve 3'lü kılavuz takım Makina Takım End. A.Ş. ürünü...
    Tüm mesele Ø2.5 mm uç ile delerken ucun tam dik olması ve ucun kırılmaması için tercihen tezgah matkap kullanmak... Ben Dremel tezgah kullanıyorum ki biraz sıkıntılı... Düşük devirlerde tork yok, çok yüksek devirlerde ise ucu yalpalatarak deliğin genişlemesine neden oluyor...

Geçenlerde bir arkadaşa yaptığımız bir proje için pafta açarken çektiğim iki fotoğraf aşağıda:
     Nelson Pass F6 Fırst Class amplifikatör

• Kursun hocam kötümser olmamaya çalışıyorum .
    Bir kaç kere amplifikatörleri hurda amplilerin içini boşaltarak kurdum , hiç sorun değil .
    Yabancı kargo şirketleri bunu hep yapıyor . navlun parası ,gümrük takibi vs vs adı altında alıcıdan aldığına pişman ettiriyorlar . yaşadım ve çok kişiden duydum .
    Bu sebepten yurtdışından bu kadar büyük malzeme getirme taraftarı değilim .
    sizin aluminyum soğutucu çok şık .
    bende'de dremel 3000 ,matkap tezgahı , mengene vs vs almıştım . dediğiniz gibi basit amatörce işler için , tork zayıf ve matkap tezgahı esneme yapıyor ,plastikten yapmışlar , böyle mantıksız bir tasarım olmaz .

düşüncem yerli üretim aluminyum almak , yekpare yok . 3 sıra dikey konumlandırma ile 165 mm boy 345 mm derinlik düşünüyorum . geçen gün
    kılavuz takım almayı düşündüm . hiç kullanmadığım için değermi yoksa tornacıya götürüp kılavuzları açtırayımmı diye düşüncedeyim .

Abi proxxon tezgaha bir bak dremelin tezgahından iyi.

• Abi bide kolon lazim bu cihaza.soyle iyi bisey.gerci onuda yaparsin valla.

• stakanar S kullanıcısına yanıt
    Dremel hobi amaçlı ürünler yapıyor , bizde profesyonel takım ihtiyacımız yok ama düşük tork esnek kasnak sebebiyle aluminyum veya başka sert metallere uygun değil . yine bu iş için en uygunu büyük el matkabı bağlanan Buna benzer matkap tezgahları , hem daha stabil hem daha yüksek tork sunuyor , elimdekinin hız ayarı yok acaba dimmer bağlasak sorun olurmu , deli gibi dönen uç istemem .
    http://duna.com.tr/product/908/troy-90007-ayarlanabilir-matkap-tezgahi-420mm.html
    proxxon daha iyi dremali aldıktan sonra farkına vardım ama yinede aluminyum için uygun olacağını sanmıyorum .

Bu gün isveç malı matkap ucu , kılavuz aldım . bir ara soğutucuları ölçülerini vereyimde kessinler .

Kursun hocam moralini bozma demişti . Vallahi, hocam moralim bozuk değilde ele güne muhtaç yalvarmamak adına bu işler için bit ton el aleti satın alıyorum . Umarım ileride lazım olur

• headbanger6 H kullanıcısına yanıt
    Kolon yapmak mühendislik işi . Topladığımız hoparlörle hazır aldığımız crossoverle ancak ben yaptım oldu olur . Başka bir şey olmaz . biraz takıntılı ve kuralcı yapım var. ürettiğimin ne olduğunu bilmeden asla elimi oynatmam .
    Stakanar arkadaşımız bilir F6 projesi belki 6 aydır kafamızda ,günlerce uzun uzun makaleler okudum , yorumlar okudum . ve karar verdim . benim için en önemli şey maddi yükümlülüktü . evet çok masraflı olıyor . daha ucuza yapmak mümkün hatta çok utopik rakamlar çıkarıp deli fiyatlarada imal edilmesi mümkün . Amerikadaki hazır yapılmışı 3500 dolar . içine bakınca benim şu anda yaptığımdan daha üst değil . makul mantıklı şekilde fantezi yaratmayı seviyorıum .

Kolon olayı değilde bu cihaza iyi bir pre ihtiyacım var onun içinde yine Pass imzalı BA3 düşünüyorum .
  • bende işyerinden elektirik elektronikçi arkadaşlardan da yardım alarak hazır kurulu kartlardan bir amfi yapmak istiyorum niyetleniyorum vereyim siparişi diyorum ama şu kasa işi her seferinde aklımı çeliyor.bir de toroidal trafo var ama o burada bir şekilde sardırılır halledilir.kasa muhakkak takılacak kartı püsürü chinapost ile getirtirsin geç gelir ama gelir satıcı vatandaşa da 80 dolardan yüksek yazma dersin sorun olmaz.ama kasa illaki ya dhl ya fedex tarzı kargo ile gelecek ve illaki takılacak.delme geçme işlemleri de sorun olmaz her türlü alet edevat var elemanlarda usta bu işlerde bir yemek ısmarlamaya bakar iş ama sonuç olarak kasanın fiyatının en az 2 katını bayılacağız yani.600-700 TL sırf kasa.yuh.neyse kolay gelsin üstat bölmeyeyim konunu.
  • Güzel yurdumda imkanlar kısıtlı olunca elinden geliyorsa bazı imkanları kendin yaratacaksın .
    M3-4-5 ebatlarında kılavuz malzemem tamam .ona uygun matkap uçlarım tamam ,elimde çeşitli uçlar vardı ama buçuklu uçlar hatta ondalıklı uçlar gereksinimi varmış ,Tamamladım .. bir kaç denemem gayet başarılı sonuçlar aldım

Çalışacağım Aluminyum yumuşak gözde korkulacak bir şey yokmuş . bir kaç makale okuyunca nasıl yapılacağını çok güzel öğreten video ve sunumlar mevcut , internet dehşet bir bilgi denizi .

kılavuz işleriniz itinalı yapılır  Nelson Pass F6 Fırst Class amplifikatör

• kılavuzu karga olanın
    üstadım, kolay gelsin.
    hem iyi hem kötü görüşlerim var :))
    yerli hazır sarma torid ler ile ben HI-END veya çok üst skala cihaz beklentisine girmem. malzemesel anlamda demek istiyorum. lütfen kusuruma bakmayın. tamam gücendirmek istemiyorum vallahi. :)
    ek olarak F6 da diğer N.Pass amplilerde olduğu gibi ısıl stabillik için aluminyum kutu acayip önemli. soğutucudan kutu yapacaksın ve kutun hazır olarak ortaya çıkmış olacak. kılavuz karga mı daha uzun ömürlü yoksa bu amfi mi olur bekleyip göreceğiz inşallah :))
  • the_cantan kullanıcısına yanıt
    Haklısın hocam . belki 250 -300 sayfaya yakım forum okudum .DıyAudio da . kendi yapanda var bizim gibi , hazır DıyAudio nun kutusunu alanda . hazır kutu alayım ne olursa olsun battı balık yan gider dedim . firma Türkiyeye hiç kargo yapmadık , kargo ücreti belirlememiz lazım dedi . hala belirleyecekler .
    Alında kutu gözde büyütülecek gibi değil , beni sıkan ,elektronikçiydik birde tornacı olduk ,rahatsızlığı
    sağolsun ayrıca kendisi dün itibari ile Baba olmuştur stakanar Ali kardeşim . yaptırdığı kulaklık ,pre amp devrelerle kutu işiyle haşır neşir yaptı
    elim yatkındır .
    2 Ankara firması Aluminyum soğutucu satıyor ,inanılmaz çeşit .
    10mm et kalınlığında 30mm kanat uzunluğunda 113 mm gayet şık Aluminyum buldum İstanbul perşembe pazarında metre işi kesiyor . dikey olarak 3 tane 113mm yanyana koyup aluminyum profille alt ve üst sabitleyeceğim ,orijinalide zaten 300mm bizim ki yaklaşık 340mm olacak orijinalin et kalınlığı 8mm . tüm tesviye işlemi bittikten sonra eloksal toz boya ile yarı iletken bulunduğu yüzeyi hariç mat siyaha boyattıracağım . sorun yok .
    alt zemin 3mm bakır olacak , tüm elemanlar bakır yüzeye monte edilecek . hatta bir ara düz bakır profilden 3 veya 5 mm parça kestirip mosları üzerine monte ettikten sonra aluminyum soğutucuya termal macun ile sıkıca vidalacaktım sonra abartılı olacağını düşündüm , zira bakırın ısı yayma dirençi daha düşüktür . daha iyi yayılım sağlar ama gereksiz .

üst plaka 3mm aluminyum plaka olacak . cnc tezgahı gerekli düzgün aralıklarla hava kanalları için . ,ön panel 10 mm aluminyum silinmiş plaka kullanacağım arka panel 3mm aluminyum plaka kullanacağım . hepsi eleksol toz mat siyah olacak , ayaklar anti titreşim ayaklar olacak ,yurtdışından sipariş ettim .

Toroid trafoların emaye bakırın kalitesi malum . her zaman yaptırdığım bu güne kadar sorun yaşamadığım firmaya yaptıracağım ,gönül ister yurtdışı ama çok ağır gümrüğe takılma ihtimali çok yüksek .
    bu sebepten önerilen 350 -400 Watt tek trafo yerine 2 tane 250 Watt toroid trafo hazırlatacağım . ayrıca mühendis arkadaşım ne kadar gerek yok dese'de her kanala 120bin uf elektrolitiklerle destekleyeceğim . orijinali tek kanal 60bin uf .
    Hal böyle olunca trofonun kalitesizliğinden kaynaklı çökme yaşayacağımı sanmıyorum .
    Dıyaudio forumda çeşitli milletlerden bu işe gönül vermiş onlarca kişilerin benden daha iyi olanı üç beş kişiyi geçmez . bu projeyide yüzümüzün akıyla tamamlayıp uzun yıllar kullanabileceğim bir gerçek A class amplfikatöre sahip olacağıma inanıyorum .
    değerli görüş ve ikazınız için teşekkür ederim Can hocam , teknik yönden darda kalırsam rahatsız ederim

•  Nelson Pass F6 Fırst Class amplifikatör

Oirijinali fotoğraftaki gibi

Bir başka çalışma çift toroid ve çift besleme kondansatörü

Bu da sizin dediğiniz gibi yumurta pişir ,omlet yap ,kışın ısın

. Nelson Pass F6 Fırst Class amplifikatör

bu da bir başka çalışma .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.