Şimdi Ara

Nedir Bu Türk Gençliğinin Çektiği (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
3.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mezun olacan, askerliği aradan çıkaracan, devlet memuru olmadığın için kız da vermezler sana.

kız buldun diyelim, bi ton saçma sapan istekler. borca girecen bir de

Ha kyk kredisini unuttum 

Yavaş yavaş sistemin kölesi oluyoruz farkına varmadan..

• DR.erbatan kullanıcısına yanıt
    Hocam nasıl ab vatandaşlığı alabilirim ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Liny L kullanıcısına yanıt

Evlilik yolu ile gidebilirsiniz onun dışında bir şirketle anlaşıp işe başlayabilirsiniz(şirket sizi istediğin söylüyor devlete) oraya tatile diye gidip mülteciliğe başvurabilirsiniz. ben annem sayesinde aldım o yüzden fazla yardımcı olamayacağım

• DR.erbatan kullanıcısına yanıt
    Hocam herhangi bir kişiyle anlaşmalı evlendiğim zaman kaç yıl sonra vatandaşlık veriyolar. Bazıları 6 ay diyo bazıları 5 yıl diyo. Bazıları evlendiğin an veriyolar falan diyo. Sizin bilginiz vardır belki.

• Liny L kullanıcısına yanıt

Üzgünüm bilmiyorum ):

• Yurtdışına çık diyenlerin veya gidenlerin nasil gittiklerini sır gibi saklaması da ayrı bir muamma 😂 ben abdye gittigimde, gelecek olana bineceği otobüse kadar yardım ediyordum... Ne diyim ki...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TheLordMan kullanıcısına yanıt
    Isin uygun olursa gidersin. Ben dis hekimligi okuyorum mesela. Cikinca denklik vs. Isleri halledip cikacagim. Teknolojik alanda da ia bulunabilir. Tabi bunlar icin masraf da gerekli.

• El cevap:

Sonuç nedir?

Sonuç yok başlangıç var. o 16 sene eğitimi bu zor yola başlamak için aldın. 16 sene çalıştın diye kimse sana para vermiyor. Milyon tane üni mezunu işsiz var.

Kaç paraya çalıştıracaklar bizi?

Ucuz. Hatta yüzde %90 aklınızdaki "ucuz"dan bile daha ucuza çalışacaksın.

İhtiyaçlarımızı giderebilecek miyiz?

Yemek içmek dışında neredeyse hiç birini karşılayamayacaksın. Karşılasan zaten çalışmazsın. Muhtaç olduğun için çalışacaksın.

Zamanı gelince iyi bir tatil yapabilecek miyiz?

Hayır yapamayacaksın. Gittiğin dandrik tatilleri iyi zannedeceksin kendini avutacaksın.

ihtiyaçlarımızın dışında herhangi bir zevk faaliyeti gerçekleştirebilecek miyiz ?

bir kaç konser bir kaç küçük zevk dışında hayır. 30 yaşında kitap okumaktan zevk mi alırsınız yoksa instagram'dan survivor mı takip edersiniz o size kalmış.

E biz niye okuduk o zaman?

ucuza çalış patronlarına para kazandır belki o esnada bir işe yara diye okudun.

malesef gerçekler.... imzam...

• quote:

Orijinalden alıntı: Köl Tigin

Birincisi, şu an bu ülke şartlarında eğer yalnız yaşayacaksanız (bunu özellikle belirtmek gerek) aylık 1000 dolar maaş gerçekten çok iyi. Hem güzel bir hayat yaşarsınız hem de birikim yaparsınız. Ancak evlenmek, yuva kurmak, çocuk sahibi olmak için tabii ki yetersiz.

İkincisi, sınavlardan ve eğitim için feda ettiğiniz yıllardan dolayı isyan etmişsiniz. Öncelikle kimse okumak zorunda değil bunu söyleyeyim. Herkes devlet memuru olacak, öğretmen, akademisyen, mühendis olacak diye bir şey yok. Az önce bir konuya bununla ilgili bir şey yazdım. Aşağıya ekliyorum:

"Kuzenim, liseden atıldı. Okumadı, hiçbir şey yapmadı. Küçük yaşta eniştesinin çalıştığı elektrik firmasına çırak olarak girdi. Kendini geliştirdi ve eniştesi ile birlikte istifa edip kendi dükkanlarını açtılar. Eniştesi geçenlerde 3. arabasını aldı. 2. evinin de kalan borcunu bitirdi. Benden 3 yaş küçük olan kuzenim ise, ben daha çalışıp didinip bir yerlere geleceğim diye uğraşırken parasını biriktirdi, peşin parayla alacak bir ev arıyordu. Şu an elinde hem ev alacak kadar nakiti var hem de altında 130 binlik arabası var. Adam iş çıkışı yol üstünde diye tanıdığına işe gidiyor, 15 dk içinde işini halledip 250 lirayı koyuyor cebine. :) Ben ise burada 220 lira almak için ÖSYM sınavlarında salon başkanı olarak bir günde 5-6 saatimi harcıyorum. :)

Buna benzer çok fazla örnek var çevremde. Özellikle gençlerimiz para kazanmanın, güzel bir hayata sahip olmanın yalnızca memurluk, öğretmenlik vb. gibi mesleklerle mümkün olduğunu sanıyor. Ancak durum böyle değil. Ben şu an 15-20 yaşlarında bir genç olsam, direkt bir işte ustalaşmaya bakardım."

Al benden de o kadar. Şimdiki aklım olsa kesinlikle üniye gitmezdim liseyi ve uniyi açıktan okuyup mutlaka bir yerde meslek ogrenirdim

• Yapıcak bir şey yok kardeşim açık ve net yurtdışı yaşam kaçak yollarla göç dışında seçenek yok

Afgan’ı Suriyelisi buraya geliyor bizimkiler Avrupa’ya gitmeye çalışıyor giden de gidiyor ama eğitim ama evlilik onun dışında kalan 8m üniversite öğrencisi olan Türkiye’deki genç kardeşlerim kader mahkumu olarak yoluna devam edip bir 10 senenin geçip iyi bir yönetimin başa gelmesini dilemekten başka yapacağı pek bir şey yok

• Lee-on! kullanıcısına yanıt
    E hocam siz nası gittiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: TheLordMan

Hocam yapmayın gözünüzü seveyim herkes tutturmuş bir yurtdışına kapağı atmak diye. Çok araştırdım. GİDİLMİYOR. Tek çare evlilik. Onun dışında nasıl gideceksin zengin değilsen söyler misin?

Bana biri anlatsın aga nasıl gidilir yurtdışına?

Akademik profilin iyi değilse işin biraz şansa kalmış. Akademik olarak iyiysen her türlü gidersin.

Ben de akademik olarak yetersizim ama ekonomik yetersizliğin arkasına sığınmıyorum, işim şansa kalmış deyip geçiyorum. Belki yeterli iş tecrübesinden sonra gidebilirim ama o da 30lu yaşları bulacak.

Ha akademik olarak iyi değilsen evet para lazım. Kanadada collegelar var. 2 senelik eğitim için 200bin lirayı gözden çıkarırsan gidersin her türlü. Tek istedikleri şart okul parası ve lisans mezunu olman. Ne okuduğun ve kaç ortalamayla bitirdiğine bile bakmıyorlar. Gidip kariyer değiştirenler de var. Hatta şöyle 3 senelik bir bölüm okursan iş bulmak için tanıdıkları süre de artıyor. Yani evet hakikaten paranız varsa her türlü gidiyorsunuz ama başarılı olan da her türlü gidiyor. Belki 2-3 sene sonra para biriktirebilirsem ben de gideceğim. 30 yaşına yakın kariyerimi değiştirmiş olacağım ve işe girmem 32yi bulacak ama hayatımın kalanını burada geçirmekten iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Slim Charles -- 3 Eylül 2020; 0:42:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Liny

E hocam siz nası gittiniz ?

Ben kalıcı değildim geri döndüm kardeşim. Keşke kalıcı gidebilsem de herkese nasıl olduğunu söylesem.

• enforcer90 E kullanıcısına yanıt

Kesinlikle, işinde iyi olan insanlar bizlerden kat kat daha fazla kazanıyor. En basitinden bir elektrik tamircisi bile paraya para demiyor. Burada bir konum vardı, "Servisin 1200 TL istediği bulaşık makinesini 2 TL'ye tamir etmek" diye. Adamlar 10 dakikada 2 liralık parçayı değiştirip 250-300 lira atıyor cebe. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Slim Charles

Akademik profilin iyi değilse işin biraz şansa kalmış. Akademik olarak iyiysen her türlü gidersin.

Ben de akademik olarak yetersizim ama ekonomik yetersizliğin arkasına sığınmıyorum, işim şansa kalmış deyip geçiyorum. Belki yeterli iş tecrübesinden sonra gidebilirim ama o da 30lu yaşları bulacak.

Ha akademik olarak iyi değilsen evet para lazım. Kanadada collegelar var. 2 senelik eğitim için 200bin lirayı gözden çıkarırsan gidersin her türlü. Tek istedikleri şart okul parası ve lisans mezunu olman. Ne okuduğun ve kaç ortalamayla bitirdiğine bile bakmıyorlar. Gidip kariyer değiştirenler de var. Hatta şöyle 3 senelik bir bölüm okursan iş bulmak için tanıdıkları süre de artıyor. Yani evet hakikaten paranız varsa her türlü gidiyorsunuz ama başarılı olan da her türlü gidiyor. Belki 2-3 sene sonra para biriktirebilirsem ben de gideceğim. 30 yaşına yakın kariyerimi değiştirmiş olacağım ve işe girmem 32yi bulacak ama hayatımın kalanını burada geçirmekten iyidir.

Alıntıları Göster
    Biraz sallama yorum 200 bin tl biriktirmek suan imkansiz cok sorunlu durumlar var herneyse

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gençler, sanki çok meziyetli şahsiyetlersiniz de en güzel şehir tasarımlarını Caesar 3'te yapabildiğinizi düşünürken sizi şehir planlamacısı yapmamışlar gibi trip yapmayın.
    Kimseye güzel sanatlar eğitimi verilmiyor. Güzel sanatlar eğitimi verilenlere de teknik eğitim verilmiyor. Kimse bana ben çok yaratıcıyım demesin o nedenle.
    Yaratıcılık, A noktasından B noktasına en kısa mesafeyi çizebilmektir. Bana şunu diyin: evet sahaya çıktığımda elim ayağıma dolaşmadan kimseye söyletmeye kalmadan yolumu bulurum.
    Bunu Türkiye'de kaç kişi diyebilir he size soruyorum. Benim diyen, bu eğitim sistemiyle, kendisini düz ovada yol sorarken bulur.
    Eğitim sistemimiz keşmekeş. Bilgiye erişimimiz, kuyudan su çekmekle birebir. Kimse fikir üretmiyor. Zihin şekillendiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 3 Eylül 2020; 2:27:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gençler masaya yumruğunu vuracak ve fosillerin tıkadığı devletin arterlerini temizleyecek. Yoksa fosillerin yönettiği ülkeden medet ummayın. Yolcular başa geçmiş gider ayak ülkenin kaderini çiziyor. Onlardan en fazla deneyiminden yararlanılabilecek ve gerektiğinde danışılabilecek ihtiyar heyeti olabilir. Lakin son kararı gençler vermelidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-05BCBF09E

Türkiye'nin sorunu girişimcilik yok. Herkes maaşlı iş istiyor, devlet memuru olmak istiyor. Ne devlet o kadar memur alabilir ne de özel sektörün o kadar ihtiyacı var. Herkes maaşlı iş isterse kim iş kuracak kim işveren olacak. Genç girişimci kazanç istisnası var 29 yaş altı 3 yıl boyunca 75.000 Tl'ye kadar olan kazancından vergi alınmayacak. Tabi şahıs gelir vergisi mükellefi olman gerekiyor bunun için şirket olmayacak yani. İşkur ve kosgep genç girişimcilere hibe krediler veriyor. Proje istiyorlar. Projeni ver bir kısmı hibe bir kısmı düşük faizli kredi al. Aç evinden home ofis e-ticaret işletmesi. Projen e-ticarete atılacağım olsun. Kosgep'ten kredin onaylanınca firmanı kur, şahıs kur 29 yaş vergi avantajı için. Diyelim 50.000-100.000 tl arası kredi aldın. Git sadece belli başlı ürünleri sat. Bizim tanıdık sadece araç tutacağından başladı, şimdi pas sökücü, kir çözücü ıvır zıvır satıyor. Sen de belli başlı 30-40 tl eden kar marjı yüksek bir ürün grubu bul. Onları sat. Araçlarda telefon tutacağı, telefon kabı, ekran koruyucu gibi fazla sermaye gerektirmeyen, düşük fiyatlı ürün gruplarından al evinde bir odada stokla. Sonra n11, gittigidiyor vb. siteler üye ol. Onların sitesinden satış yap. Bir yerde dükkan açsan. Müşteri kitlen o sokaktan ya da caddeden geçen insanlarla sınırlı olur. E-ticaret yaparsan tüm Türkiye hatta Amazon'a da üye olursan tüm dünya olur, mikro ihracat bile yaparsın. Bir kaç ayda kestiğin fatura 1.000'leri bulur. Gelecek e-ticarette. E-ticaretin önemi pandemi döneminde bir kez daha arttı. İş bulamıyorsanız. İş yaratın. Ekmek aslanın ağzından midesine indi. Çekip çıkartmak senin elinde. Çabalayın, çabalarınızın karşılığını alırsınız. En basitinden bir tostçu dükkanı bile açsan, Asgari ücretliden daha fazla kazanırsınız.

Sermaye olmadan ne işi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: waleur5

Biraz sallama yorum 200 bin tl biriktirmek suan imkansiz cok sorunlu durumlar var herneyse

Alıntıları Göster

200bin biriktirmeme bakip tum yoruma sallama mi dedin? Biriktirebilecegim kadar biriktirip kalanini aileden filan alacagim. Bir ihtimal sadece. Tabi simdiki gibi cad 5.50 olmayacagi icin dusuk bir ihtimal. Cad simdiki usd seviyesine gelir buyuk ihtimal.

• benimkucukbebegim kullanıcısına yanıt

Yazdım ya. Kosgep hibe kredi veriyor. Saçma sapan yerlere para harcayacağına para biriktir yine sermaye yaparsın. Küçük sermaye ile başlarsın. Sıkışınca kredi çekersin. Arabanı sat. Sigarayı, alkolü bırak para biriktir. Iphone kullanma. Büyümek için ilk önce biraz küçülmen gerekebilir. Risk alabilenler, her türlü sıkıntıya göğüs gerebilenler zirveye ulaşabiliyor. Benden adam olmaz, ben yapamam, param yok ki diye bahane üretenler yerinde sayar. Hiçbir halt olamaz. Sıfırdan birikim yapanlar nasıl yapıyor.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.