Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1. Allah insanı imtihan için yarattı. Bu hikmet insanın yaratılmadan olamayacağı kesindir.
    2. Allah kainatta tecelli ettiği cemal ve kemalini hem kendisi -kendine mahsus bir şekilde- görmek hem de başkalarının gözüyle görmek istiyor. Başkasının görmesi derken bunların başında insan gelmektedir. Bu hikmet de yine insanın yaratılmasını gerekli kılıyor.
    3. İbadet için yarattı. Bu hikmetin yerine gelmesi için var olan birisi gerektir. Yaratılmadan ibadetin yerine gelmesi mümkün değildir. Burada yaptığımız ibadetin miktarına göre cennetteki yerimiz hazırlanıyor.
    4. Allah'ın her şeyden daha büyük olduğunu ilan etmek ve Allah'ın emirlerini yaymak. Bu hikmetin yerine gelebilmesi için, hem tebliğ edenin hem de tebliğ edilenin yaratılması icap eder.
    5. Bir çekirdeğin ağaç olması için toprağa girmesi gerektiği gibi, insanın da yetişip olgunlaşmsı ve terakkisi için dünya tarlasına gönderilmiştir.
    6. Eğer başka alemde yaratılsaydık o zaman da neden bu alemde yaratıldık diye sormamız gerekecekti. İnsan için en mükemmel imtihan salonu bu olduğu için buraya gönderildik denilebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• metilus M kullanıcısına yanıt
    Insanlarin musluman olmasinin nedeni korku olabilir. Hz Muhammedden sonra ozellikle emeviler ciddi siddet uygulamistir. Orta Asysya girdiklerinde Türklere talkan culcan katliamlarini yapmislardir. Muslumanliga zorlayip cogu turku katletmislerdir.

Sanirim.10. Yuzyilda soms eren bir islam altin cagi olmustur. Bilimde ilerleme olmustur. Ama ibni arabinin bilim adamlarini kafir ilan etmesinden ve felsefeyi yasaklamasindan sonra islam dunyasinda bu fikir egemen.olmus ve 10. Yydan sonra altin cag sonmustur.

Gunumuzdede ibni arabinin gorusleri islam dunyasinda hakimdir. Bu forumda bile bilimin nasil reddedildigini 400 yil oncesinin evrim teorisinin bile 2015de muslumanlarca reddedildigini acikca goruyoruz.

Ahlak ile islamin iliskisi ise tum dinkerin iyi ahlaki onermesi ile aynidir. Iyi ahlaki sadece din degil insanlikfa onerir. Dunyada pek cok buyuk yardimsever bunu din icin yapmaz insanlara yardim edip vicdanini hos tutmak icin yapar. Din ise ahlaki saptirabilir ornegin arabistanda 10 12 yasinda kiz cocuklariyla evlenme ve 1 adamin 4 kadin alip evini harem yapmasi islamca aykiri bir durum degildir.

Zaten bir adamin 4 kadin almasida dogaya aykiri bur durumdur. Insan nufusunda kadin erkek orani esitken 1 adamin 4 kadin almasi her turlu demgeyi bozacaktir. Cogu kisi bu yuzden evlenemeyecektir. Eger mesela bu gercekten Tanridan gelen bir buyruk olsaydu dunyada dogan her erkege karsilik 4 kadin dogmasi gerekirdi ama boyle bir durum yok.

Dokayisiyla bunun bir arap gelenegi oldugu apacik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Seytan bunlarin hepsini biliyorduda niye istan etti o zaman. Seytanda zeka geriligimi var.

Zaten cehennemi bilen bir varlik nasil isyan eder bunuda aklim almiyor. Cekememezlik yuzunden sirf Tanriyi gormesine cehennemi bilmesine ragmen isyan ediyor.

Allah, şeytana ve ademoğluna akıl vermiş ancak şeytan aklını kullanamamış kibirlenmiş ve nefsine yenik düşüp Allah'ın huzurundan kovulmuştur. Dolayısıyla akılllı bir varlık olmakla aklını kullanmak farklı şeylerdir. Şeytan kendinin ateşten yaratıldığını ve ademoğlunu kıskandığı için bu duruma düşmüştür. Allah ademe de sadece bir yasak koymuştu ama oda gitti Allah'ın yasağını çiğnedi sonra adem yaptığı yanlışı anladı ve tevbe istiğfar etti ve bağışlandı. Şeytan büyüklük taslayıp Allah 'ın emrine uymamıştır adem ise yasağını çiğnemiştir. İkisinin arasında bir fark var mı? Yok. Tek fark ademin tevbe edip bağışlanmasıdır, işte akıllı bir varlık olmakla aklını kullanmanın farkı buradadır. Allah zalim değildir kimseyi yoldan çıkarıp cezalandırmaz, akıl vermişltir ki onu kullanasınız diye. Burada bir zorlama var mı? Yok. Demek ki aklını kullanırsan Allah'ın gazabına da uğramassın.

Diğer taraftan deli bir insana hesap sorulmaz yani aklı olmadığı için Allah onu cezalandırmaz aradaki ince çizgiyi anlayabiliyor musun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi junis -- 6 Eylül 2015; 20:31:28 >

• quote:

Insanlarin musluman olmasinin nedeni korku olabilir. Hz Muhammedden sonra ozellikle emeviler ciddi siddet uygulamistir. Orta Asysya girdiklerinde Türklere talkan culcan katliamlarini yapmislardir. Muslumanliga zorlayip cogu turku katletmislerdir.

Sanirim.10. Yuzyilda soms eren bir islam altin cagi olmustur. Bilimde ilerleme olmustur. Ama ibni arabinin bilim adamlarini kafir ilan etmesinden ve felsefeyi yasaklamasindan sonra islam dunyasinda bu fikir egemen.olmus ve 10. Yydan sonra altin cag sonmustur.

Gunumuzdede ibni arabinin gorusleri islam dunyasinda hakimdir. Bu forumda bile bilimin nasil reddedildigini 400 yil oncesinin evrim teorisinin bile 2015de muslumanlarca reddedildigini acikca goruyoruz.

Ahlak ile islamin iliskisi ise tum dinkerin iyi ahlaki onermesi ile aynidir. Iyi ahlaki sadece din degil insanlikfa onerir. Dunyada pek cok buyuk yardimsever bunu din icin yapmaz insanlara yardim edip vicdanini hos tutmak icin yapar. Din ise ahlaki saptirabilir ornegin arabistanda 10 12 yasinda kiz cocuklariyla evlenme ve 1 adamin 4 kadin alip evini harem yapmasi islamca aykiri bir durum degildir.

Zaten bir adamin 4 kadin almasida dogaya aykiri bur durumdur. Insan nufusunda kadin erkek orani esitken 1 adamin 4 kadin almasi her turlu demgeyi bozacaktir. Cogu kisi bu yuzden evlenemeyecektir. Eger mesela bu gercekten Tanridan gelen bir buyruk olsaydu dunyada dogan her erkege karsilik 4 kadin dogmasi gerekirdi ama boyle bir durum yok.

Ben sana tekrardan türler arası evrimi deneye ve gözleme dayanarak kantıla sadece bir örnek ver ama veremezsin hiç kimse bir örnek veremez.Evrim konusu bilimsel konu değil mi bilimsel konuda deney ve gözlem olur.Türkler zorlanmış mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smelly cat -- 6 Eylül 2015; 20:35:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Gladyator]

quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor. Evrilmedik gokten indik diyenlere bosu bosuna inanma. Her sey kanitli ve ortada uzun yillar boyunca evrilerek bu halimizi aldik. Din olayinda ise dinin bir cok kisilerce insanlari bir araya getirmek ve huzur icinde yasamak icin baskalari tarafindan olusturulduguna inanilir. İsteyen istedigini dusunsun, ama gokten inmedik ve yasam fonksiyonlarin tamamiyle sona erdiginde de hic bir yere gitmeyeceksin. Bizim de neslimiz vakti geldiginde sona erecek ve yok olup baska canlilara birakacagiz bu dunyayi. Varliginin nedenini sorgulamak degil, yapabileceginin en iyisini yapmak, kendini ve neslinin devamini gururlandirmak yapacagin en dogru is olacaktir. Bir neden icin var olmak zorunda degilsin, ve hic bir canlidan da kendini ustun gorme. Senin kendini ustun gordugun canlilar yasamini surdururken senin yok olup gitmen an meselesi. Sadece evrimi daha ileriki safhasina ulasabildigin icin bu kadar zekisin ve aklini kullanabiliyorsun. Ancak bu demek olmuyor ki en cok sen yasayacaksin ya da ozelsin. Bu dunyada neslini en uzun sure surdurebilen canlilar mikroskop altinda inceleyebilecegin tek hucreliler ve bazi boceklerdir bunu da unutma bu kavramlari kavramak ve benimsemek cok uzun bir sure arastirma yapman ile alakali. Her zaman okur ve ogrenirsen gercekleri sen de ogrenebilirsin. Ancak bilincisiz insanlar din ile kendilerini bir yere getireceklerini zannederler. Eger gercekten var ise de, bir ac hayvani besleyip mutlu etmen ya da gerektigiinde bir insana ihtiyac duydugunda karsiliksiz el uzatman gittigin camiden ve kiliseden daha fazla sevaba gecirir seni. Bunu bile kavrayamayacak egitimsizler istedigi kadar eksileyebilir, cokta onemli degil benim icin. Saygilar.

"Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor."......

Kasma istersen ya biyoloji ya da genetik okudun o bölümlerden mezun olman bu konularda uzman olup da aaa bak ben mesleğimden
    dolayı bunları çok iyi biliyorum baktım gördüm biz evrildik deme gücünü sana vermez veremez

Sizin afedersiniz kıçınızı dayadığınız bilimin feriştahı olan einstein ve newton bile bu konuda bak ne diyor.

"Tanrı yaptıkları ile bilinir" Isaac Newton
    "Diğer tüm kanıtları bir yana bırakırsak baş parmak bile benim Tanrı'nın varlığına inanmam için yeterlidir." Isaac Newton

"Tanrı evreni yaratırken zar atmaz" Albert Einstein

Bu insanlar çok kolay kabul edebilirki senin benim bildiğimin bilgi ve düşünce boyutu olmak üzere milyon katını biliyor.Bu insanlar
    evreni araştırırken tek boyutlu değil çok boyutlu düşünerek zaten bu yerlere gelmiş ve bu sözleri söylettirecek bazı bulgulara restlamış
    olacaklar ki bu sözleri tarihe not olarak düşmüşler.

Şimdi sen gökten inmedik diyorsun ya biyogenezi çöpe attın evrende hayatın başlaması için gerekli tüm atom ve moleküller
    meteorlar vs aracılığıyla geldiği kabul edilir ve varoluş bunun üzerine temellendirilir.Biyogenezin kanıtlamak için yapılan deneyler
    zaten olumlu sonuçlanmadığı için bu hipotez olarak kalmış bir iddadır üzerinde durmaya değmez.Evrim konusuna gelirsek evet evrim vardır
    ama sizin dediğiniz gibi türler arası boyutta geçiş olacak şekilde değildir.En basitinden ilk insan denilen homosapien le evrimleştiğimiz
    düşünülen maymun arası geçişlerde olması gerektiği idda edilen homo erectus gibi türlerle ilgili hiçbir ispat niteliğinde bulgu bulunamamıştır
    ama sahtekarlık suretiyle olanları araştıranlar zaten bilir burda benim birdaha değinmeme ihtiyaç yok.

Son olarak bir Yaratıcının varolması gerektiği konusuna gelirsek basit bir aletin bir makinanın veya onu da geçtim bir lego parçasının bile
    bir üreticisi olduğu aşikarken;neden milimitre değil mikron değil nanometre boyutundan da daha hassas dengelerle kurulmuş olan bu kainatın
    bir üreticisi-bizim değişimizle bir yaratıcısı- olması gerektiği gerçeğini kabul etmek bu kadar zor ? Siz inkarla yükümlü kılınmadınız
    lütfen sadece bir Yaratıcının var olabileceği ve onun da istekleri olabileceği gerçeğini kabul ederek tekrar düşünün,en baştan inkar ederek
    düşünürseniz sadece bir daire çizersiniz

Newton 17-18. yyde yaşamış bir insan. Hristiyan. Dindar bir adam. Doğal olarak öyle. Dönemin şartları gereği öyle. Tabikide öyle olacak. Yine bu dönem doğsaydı ve dindar olsaydı gene farketmezdi. Newton über bilimci ve dindar diye biz de mi dindar olacaz? Bu ne saçma ne sığ bir düşüncedir. Einsteinın dindar bir adam olduğunu gösteren en ufak bir açıklaması dahi yok zaten. Din,inanç vs kişinin kendisiyle ilgilidir bilimsel hiçbir tarafı yoktur, ne Tanrının olmadığını ne olduğunu bilimsel ortamda tartışabilirsin. Saçma bir şey. Doğal olarak bir bilim adamının neye inandığıda kimseyi zerre ilgilendirmiyor.

Australopithecus afarensis bizim primat atamızla en yakın ortak atalarımızdan biri. Fosilleride var. Çakma falan da değiller. Yine homo erectusa ait fosiller de vardır ve hiçbiri çakma değildir, sergilenen hala da sergilenmeye devam edilen fosillerdir. Yani bir şeyi bilmeden konuşmayınız. Diğer canlılara ait ara formlardan zibilyon tane fosil var zaten. O ayrı mesele. Ben kabul etmiyom bu yalan bu yalan gibi sığ yorumlarla da kimse bir yere varamaz. Ya kabul edeceksin ya etmeyeceksin. Diyeceksin ki evet fosil var çakma da değil ama ben genede inanmıyorum diyeceksin. Saldırmaya gerek yok.

Mevcut fosiller için google a isimlerini yazman bile yeter.

Sona gelince, düz mantıkla he bunun yapıcısı var bunun da var o zaman bizimde var gibi boş işler hiçbir şeyi kanıtlamaz. Düz mantık biteli 500 yıl falan oldu. O günden beri biz artık kararlarımızı düz mantıkla vermiyoruz. Düz mantık çıkarımlarıda kimse için hiçbir şey ifade etmiyor. Yani üstün bilge Said i Nursinin bu ayrıntıyı gözden kaçırıp risalesine bunu yazmasıyla başlayan bu düz mantıkla Tanrı kanıtlamaya çalışmaca serüvenini sonlandırın artık. Bitti o iş. Artık yok öyle şeyler. Çok oldu biteli. Yok kabul ediceksen illa şunu da kabul et: Aslan kükrer, aslan hayvandır, hayvanlar kükrer. Hadi bakalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: JackGhosen

quote:

Orijinalden alıntı: Spawn2

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kesnek

Özet: Neden varız? Niye akıllıyız?

Öncelikle adminlerden ricam konunun kapatılmaması.Yorum yapacak arkadaşlardan da ricam konunun kapatılmasına sebep olacak şeyler yazmamaları. Sadece biraz kafa yoralım istiyorum.

1-yaratıldığımızı varsayalım. Yaratıldık ama neden? Niçin bir yaratıcı bizi yaratma gereği duydu? age of empires oynamak gibi bir şey mi bu. Can sıkıntısı mı nedir ?
    islama göre Kuranda ancak bana kulluk etsinler diye yarattım deniyor. Ama nedenbir Tanrı insanların ona kulluk etmesini istedi? Tanınmak mıydı amaç. Özellikle semavi dinlerde ödüle ulaşmanın koşulu iyi işler yapmaktan ziyade Tanrıyı tanımak,onun rızasını kazanmak. Bu koşul sağlandıktan sonra iyi işler yapıp kötülüklerden kaçınmamız isteniyor

2-Evrim. Eğer canlılık herhangi bir şekilde kendiliğinden başladı diyelim. Evrildik ve bizler oluştuk.Yani en mükemmel zekaya sahip canlı biziz şuan dünyada.Peki bu bilince nasıl sahip olduk.Şuan sorgulayan gelişen bir biz varız dünyada.Dünyayı evreni sorguluyoruz ama neden? Evrim hakkında çok detaylı bilgim olmdığını belirteyim. Sadece şöyle bir teori duymuştum. Bir kaplanın keskin dişlri.bir çıtanın hızı vs. Doğada yaşamda kalması için gerekli özellikler ama insan hızlı koşmasıyla veya güçlü kollarıyla hayatta kalamazdı bu yüzden zekası geliştikçe gelişti ve kendini koruyacak aletler falan ysptı... ama burada da aklımıza şu geliyor. Neden bir king konga evrilmedik. Çok güçlü devasa bir canlı olabilirdik. Ya da ortak atalarımız iki kola ayrılmayıp sadefe şempanze yönünde evrilebilirdi

Şuan biz neden varız? Neden düşünebiliyoruz? Niye sorguluyoruz? Eğer biz de dşünemeyen varlıklar olsaydık bu dünyanın anlamı olur muydu? Ortalıkta dolaşan aslanlar zürafalar yaşayıp gidecekti. Ve hiçbiri yanımızdaki galaksileri bilemeyecekti. Hiçbir güneş sistemini bilmeyeceklerdi.Böyle de olsaydı çok anlamsız olurdu. Yani dnyanın ve evrenin akıllı bir varlık için oluşmuş-oluşturulmuş olması gerekiyor

Bir de şu ihtimal var. İnsan daha uzuuun yılkar evrlmeye devam edip çok üstün varlıklr haline grlebilir. 1-2 milyar yıl sonraki insanlar evrene hükmedebili bile belki.

Müslümanım çok şükür ama şunu düşününce kafayı yer gibi oluyorum beyin kıvrımlarım acıyor resmen...

"Allah doğurmamış ve doğurulmamıştır" İhlas Suresi

Allah insanları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Eğer melekler, şeytanlar ve cinler varsa onları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Hiç birşey yokken bile tek başına var olan bir varlık düşünüyorum sonra 1 milyar yıl geri gidiyorum, 1 daha...

Onu doğuracak bir varlık bulamıyorum, daha geri gidiyorum, daha geri gidiyorum, en geriye gidiyorum.

Zihnim daha geriye gidemiyor ama o varlığın nasıl oluştuğunu düşünürken kafayı yer gibi oluyorum.

Düşünsenize zaman kavramı yok, yok kavramı bile yok ama bizleri yaratan yaratıcı var ve nasıl var oldu bilmiyoruz.

Bu durumda VAR olmak ya da YOK olmak kavramı da yok demek geliyor içimden ama şuan klavyeye bastığım parmakları görüyorum.

Şimdi bir ateistin bana zaten YARATICI diye birşey yok diyeceğini biliyorum o yüzden onlar da şunu düşünsün.

İnsanlar evrim geçirmeden önce, dinazorlardan önce, big bangden önce, ilk maddeden önce ne vardı ?

İlk madde yokken var olan yokluğu bana resmedebilecek ateist buyursun gelsin.

Bana kalırsa bir müslüman olarak ateistlere "var olan yokluk" kavramını senin açıklaman gerek değil mi ? Allah'ın varlığını iddia eden ve "o zaman" kanıtla diyen müslümanlar değil mi ? "E o var ama biz göremeyiz" diyen de Müslümanlar, bir nevi dindarlar diyeyim daha doğru olur. Buradaki "var olan yokluk" kavramıdır. Ve bunu açıklayacak olan Müslümanlardır. Sürekli Ateistlerden bir şey açıklamasını, kanıtlamasını istemiyor musunuz hasta oluyorum

Adam "Allah'a inanıyor" ve ateiste "Allah'ın olmadığını kanıtla" diyor bunda garip olan ne var ? Ateistler de "Allah yoktur gözümle görmüyorum" diyor.

Şimdi bu durumda biz görmediğimiz halde inanıyoruz, siz inanmadığınıza inanıyorsunuz bu durumda sizin neden inanmadığınız değil midir açıklama gerektiren ?

Tanığım bütün ateistler evrim diyor, evrimi gözünle gördün mü yok, maymundan evrilen insan gördün mü yok...

Yokluk kavramını açıkla diyorsun, doğmadan önce ve öldükten sonra ne isek oymuş...

Doğmadan önce ve öldükten sonra ne olacak, cevabı yok...

Allah var mı ? Yok...

Şimdi bu durumda karşı çıktığınız inancı tamamen çürütmek için sizin bilimsel ve tamamen açıklayıcı argümanlarınız olması gerekmez mi ?

Gözünüzle görmediğiniz şeyler gerçekte yok ise evrim denen saçmalığı, evrenin genişlemesini ancak ahmaklar kabul etmez mi ?

Cevabı olmayan her sorunun cevabı bir ateist için "Hz Muhammed sübyancıymış, Allah yok, Evrim var" kadar kolay olmamalı...

bu video yu izle bence:https://m.youtube.com/watch?v=U1iksdY2uoU

• quote:

Orijinalden alıntı: metilus

quote:

Orijinalden alıntı: ocarman

quote:

Orijinalden alıntı: metilus

demir kendi kendine mi olusuyo :D evet aslinda bir bakima dogru ama bu video yu izlehttps://m.youtube.com/watch?v=hGsoEqUwRBY ve bulutlar hakinda dedigimede bir bak

Izledim
    Hepimiz yildiz tozuyuz ve patlamalardan gelmeyiz. Her sey yildiz tozu. Ve evet dogada bulunan her sey kendiliginden olusur.
    Birbakima derken anlamadim ?
    Bulutlari bilmiyodum ogrenmis oldum. Guzel bilgi.

ben aslinda kuran da yazilmasina bak dedim .

Birde su yildiz tozu olayini anlamadim.

Birde su video var:https://m.youtube.com/watch?v=dtDwqSnLYAo

Neredeyse gordugun her sey baska yildizlarin patlamalarindan gelme. Evren bir corba gibi karisik yani.
    22. Dakikayi actim rastgele sularin karismamasindan bahsediyo hurafe. Oyoe bir dunya yok. Zaten boyle videolara on yargiliyim rastgele actim yanilmadim. 22.ci dakikadaki olayla ilgili arastirma yap. Sularin karismamasi.
    Oyle islami videolarada inanma. Tavsiye

• junis kullanıcısına yanıt
    Bu kadar basit mi. Biri elma caliyor biri banane ben bundan ustunum diyor. Cok masalvari...

Ayrica cehenemi ve Tanrıyı gormus bir canli bence isyan etmez. Hadi etti tovbe etmemezlikde etmwz. Manyakmi bu bemim.aklim bunu almiyor cok zorlama...

• quote:

Orijinalden alıntı: Uykusuz1905

quote:

Ben sana tekrardan türler arası evrimi deneye ve gözleme dayanarak kantıla sadece bir örnek ver ama veremezsin hiç kimse bir örnek veremez.Evrim konusu bilimsel konu değil mi bilimsel konuda deney ve gözlem olur.Türkler zorlanmış mı?

Fosiller deney ve gözlemdir. Evrimin deneyi gözlemi fosillerdir. Fosillerde her şeyi kanıtlıyor. Big bangi deney ve gözlemle kanıtlayabildiğin gün(senin anladığın şekilde) biz de evrimi deney ve gözlemle kanıtlarız. Türkler de zorlanmamış.

• quote:

Bu kadar basit mi. Biri elma caliyor biri banane ben bundan ustunum diyor. Cok masalvari...

Ayrica cehenemi ve Tanrıyı gormus bir canli bence isyan etmez. Hadi etti tovbe etmemezlikde etmwz. Manyakmi bu bemim.aklim bunu almiyor cok zorlama...

Senin burdaki hatan şeytanı insan gibi düşünmen o farklı bir varlık özellikleri farklı her şeyi insandan farklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

quote:

quote:

Fosiller deney ve gözlemdir. Evrimin deneyi gözlemi fosillerdir. Fosillerde her şeyi kanıtlıyor. Big bangi deney ve gözlemle kanıtlayabildiğin gün(senin anladığın şekilde) biz de evrimi deney ve gözlemle kanıtlarız. Türkler de zorlanmamış.

Kanıtlayınca konuşuruz o zaman

• Arkadaslar bence evrenin bir baslangici oldugunu bilmek bile inanmak icin yeterlidir.

• Gecmis mesajlarimdan birinde bunun yanitini vermistim zaten.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Napalım yani

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Napalım yani

Tek bir şey gözüme çarptı.
    Bir agnostik olarak objektif bir şekilde,tarafsız olarak diyeceğim şudur ki;
    Ateistler hep bir sorgulama,işin aslını bulma,körü körüne inanmamak,kanıta dayalı fikirler sunarak münakaşaya giriyorlar.
    Müslümanlar ise(inananlar diyeyim),bak ayette şöyle yazıyor.Hz.Muhammed böyle diyor.Kitapta yazıyor olum.Senin fikirlerini bilinçaltıma yüklemeyeceğim,muhataba almayacağım seni,yanacaksınız vsvs saçma sapan konuşuyorlar.
    Ateistler her zaman bu tür konularda üstün bir başarı sağlıyor.

Not:Biraz ateistleri savunmuşum gibi gözükmüş,ama durum ortada.(Şimdi müslümanlar eksiler,hoşlarına gitmemiştir bu doğrular)
    Gerçekler acıdır.Hayat boş.

Hocam asıl dogmalara ve genelleme yapmaya sahip olan siz ve sizin gibiler.(Tüm ateistleri kastetmiyorum)

Hocam, ben genelleme yapmadım ki.
    Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.
    Ben dışarıdan bir göz ucuyla baktım konuya.
    Bak benden sana kardeş tavsiyesi,çoğu yorumunu okudum.
    Arada sırada,konuşmanın aleyhinde at gözlüğünle bakıyorsun olaylara.
    Bunu yapma.

senin görüşlerine göre yorum yapmayınca körü körünemi savunmuş oluyorum at gözlüklümü olmuş oluyorum?Burda 2 grup olarak düzgünce tartışıyoruz dogmalardan ve at gözlüklerden kurtulması gerekenler sen ve senin gibiler.Tavsiyeymiş güldürdün

Her mesajında aynısını diyeceksen seni hiç muhataba almayayım o zaman.
    Zaman kaybısın birader.
    İşte Tanrı'nın mükemmel olmadığı burdan anlaşılıyor,senin gibi antin-kuntin insanları yaratmakla.

• quote:

quote:

http://www.livescience.com/18276-lizards-show-evolution.html

Evrim çok uzun bir süreç olmasına rağmen gözlemlenebilir olduğu nadir vakalar oluyor. Bunun gibi.

Yani saçmalamayı bırak da biraz kabullenmeye başla.

• quote:

Orijinalden alıntı: ika

quote:

Sen bir tanri olsan sirf bana inanmiyor diye bir canliyi cehennemin dibinde canli canli yakar misin ?

Allah in neden umrunda olsun biz inanmisiz inanmamisiz bunu takacak bir varlik mi. Bana inanmiyorlar suze sadistce iskence edecegim...

Kusura bakma ama oyle mukemmel oldugunu iddia ettiginiz bir varlik boyle sacmasapan isler yapmaz...

Hangi kafa ve hangi beyinle bunları söylüyosun hiç bilmiyorum...

Sene 7567. Adamlar bilimde aşmış,uzaya günlük tatile gidiyor. Derken çok iyi kalpli bir adam bir kitabı okuyor.Kitapda gördüklerinden bazıları.

(Direk ekşi sözlükten copy paste)

-rüya tabir eden,
    -kuşlarla, hayvanlarla konuşan,
    -çamura üfleyince kuşa dönüştüren,
    -asasıyla denizi yaran,
    -denizde balığın midesine giren ve sonra kurtulan,
    -kendisine ateş tesir etmeyen,
    -ölüleri dirilten,
    -körlerin gözünü açan peygamberler.

-309 yıl mağarada uyuyan insanlar,
    -ileride kötülük yapacak diye 10 yaşında çocuğu öldüren hızır(külli irade???, cüzzi irade????),
    -erkekle ilişkiye girmeden erkek çocuk(x kromozomu, y kromozomu!) doğuran hz.meryem

-baba-oğul peygamberler
    -abi-kardeş peygamberler

-yılana/ejderhaya dönüşen asalar

-peygamber olan babalarını kandırmaya çalışan oğullar

Adam diyorki "yok inanmadım aklıma yatmadı mantıklı değil." Ve bu adam cehennemde sonsuza kadar yanacak kitaba göre.Sebep?

• quote:

Orijinalden alıntı: Atalay`

quote:

quote:

Evrim çok uzun bir süreç olmasına rağmen gözlemlenebilir olduğu nadir vakalar oluyor. Bunun gibi.

• quote:

quote:

quote:

Özet: Neden varız? Niye akıllıyız?

Öncelikle adminlerden ricam konunun kapatılmaması.Yorum yapacak arkadaşlardan da ricam konunun kapatılmasına sebep olacak şeyler yazmamaları. Sadece biraz kafa yoralım istiyorum.

1-yaratıldığımızı varsayalım. Yaratıldık ama neden? Niçin bir yaratıcı bizi yaratma gereği duydu? age of empires oynamak gibi bir şey mi bu. Can sıkıntısı mı nedir ?
    islama göre Kuranda ancak bana kulluk etsinler diye yarattım deniyor. Ama nedenbir Tanrı insanların ona kulluk etmesini istedi? Tanınmak mıydı amaç. Özellikle semavi dinlerde ödüle ulaşmanın koşulu iyi işler yapmaktan ziyade Tanrıyı tanımak,onun rızasını kazanmak. Bu koşul sağlandıktan sonra iyi işler yapıp kötülüklerden kaçınmamız isteniyor

2-Evrim. Eğer canlılık herhangi bir şekilde kendiliğinden başladı diyelim. Evrildik ve bizler oluştuk.Yani en mükemmel zekaya sahip canlı biziz şuan dünyada.Peki bu bilince nasıl sahip olduk.Şuan sorgulayan gelişen bir biz varız dünyada.Dünyayı evreni sorguluyoruz ama neden? Evrim hakkında çok detaylı bilgim olmdığını belirteyim. Sadece şöyle bir teori duymuştum. Bir kaplanın keskin dişlri.bir çıtanın hızı vs. Doğada yaşamda kalması için gerekli özellikler ama insan hızlı koşmasıyla veya güçlü kollarıyla hayatta kalamazdı bu yüzden zekası geliştikçe gelişti ve kendini koruyacak aletler falan ysptı... ama burada da aklımıza şu geliyor. Neden bir king konga evrilmedik. Çok güçlü devasa bir canlı olabilirdik. Ya da ortak atalarımız iki kola ayrılmayıp sadefe şempanze yönünde evrilebilirdi

Şuan biz neden varız? Neden düşünebiliyoruz? Niye sorguluyoruz? Eğer biz de dşünemeyen varlıklar olsaydık bu dünyanın anlamı olur muydu? Ortalıkta dolaşan aslanlar zürafalar yaşayıp gidecekti. Ve hiçbiri yanımızdaki galaksileri bilemeyecekti. Hiçbir güneş sistemini bilmeyeceklerdi.Böyle de olsaydı çok anlamsız olurdu. Yani dnyanın ve evrenin akıllı bir varlık için oluşmuş-oluşturulmuş olması gerekiyor

Bir de şu ihtimal var. İnsan daha uzuuun yılkar evrlmeye devam edip çok üstün varlıklr haline grlebilir. 1-2 milyar yıl sonraki insanlar evrene hükmedebili bile belki.

Müslümanım çok şükür ama şunu düşününce kafayı yer gibi oluyorum beyin kıvrımlarım acıyor resmen...

"Allah doğurmamış ve doğurulmamıştır" İhlas Suresi

Allah insanları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Eğer melekler, şeytanlar ve cinler varsa onları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Hiç birşey yokken bile tek başına var olan bir varlık düşünüyorum sonra 1 milyar yıl geri gidiyorum, 1 daha...

Onu doğuracak bir varlık bulamıyorum, daha geri gidiyorum, daha geri gidiyorum, en geriye gidiyorum.

Zihnim daha geriye gidemiyor ama o varlığın nasıl oluştuğunu düşünürken kafayı yer gibi oluyorum.

Düşünsenize zaman kavramı yok, yok kavramı bile yok ama bizleri yaratan yaratıcı var ve nasıl var oldu bilmiyoruz.

Bu durumda VAR olmak ya da YOK olmak kavramı da yok demek geliyor içimden ama şuan klavyeye bastığım parmakları görüyorum.

Şimdi bir ateistin bana zaten YARATICI diye birşey yok diyeceğini biliyorum o yüzden onlar da şunu düşünsün.

İnsanlar evrim geçirmeden önce, dinazorlardan önce, big bangden önce, ilk maddeden önce ne vardı ?

İlk madde yokken var olan yokluğu bana resmedebilecek ateist buyursun gelsin.

Ben de şimdlik müslümanım ama varoluşumuz hakkında en akla yatan teori evrim diye düşünmye başladım. Yaratılış fikri çok basit. Yaratıcı insanı yarattı dünyaya koydu.bu kadar.Şempanzelerle maymunlarla dna ımızın bu kadar benzemesi tamamen bir imtihan vs. Saçma gelmeye başladı. En basitinden lisede solunumu öğrendiğimizde glikoliz enzimlerinin tüm canlılarda bulunması aynı kökten geldiğimize bir delil diye düşünmüştüm.Evrimi evreni araştırdıkça her şey akla uygun gelmeye başlıyor. Üstelik o raslantısal olaylar sanıldığı kadar ihtimal dışı şeyler de değil.

Bütğn bunların yanında bir de felsefeyle ilgilendim.Genelngeçer ahlak yasaları,vicdan.Vs. aslında iyi insanlar olmak için bir tanrıya bir cehennee inanmamıza gerekte yoktu.

Son olarak son cümlen için de şunu söyleyeyim.Evren hep vardı. Ezeli ve ebedidir. Yani evreni de sonsuz kabulnediyoruz günümüzde dimi? Aynu tanrı gibi. Düşnünce tanrıda pek farkınyok gibi.Tanrıyı sadece doğrulmamıştır kabul ederek kökenini arayamıyoruz diye işin içinden çıkıveriyoruz. Evren =tanrıdır belki. Panteizm.

Peki bir şeyler tesaduf eseri oldu diyelim denk geldi insan oluştu çevremizdeki canlılar oluştu değil mi? Peki insanlık bu gezegende var olduğundan beri neden tek bir küçük canlı bile yoktan var olmadı? İnsanlıktan önce ya da insanlık yokken mi bütün tesadufler mucizeler gelişti?

Neden bir televizyon gibi basit bir bileşen elektronik cihaz bile bir rastlantı sonucu oluşmuyor da insan gibi bedeninin her noktası inanılmaz bir mekanizma ve hassasiyette çalışan tesadufi bir canlı oluşuyor.

İnsanlık bu noktaya tesadufen gelmiş mi hiç baktın mI? Bırak elektriğin icadını, ateşin bile yanması bir takım zor şartların oluşumu sonucunda yanıyor, ve tesadufen yanmıyor iken canlılar tesadufen oluşabiliyor.

Kusura bakmayın ama evrim teorisi çok gereksiz ve saçma bir şey. Bilimin en birinci kuralı madde yoktan var olamaz iken insanların yaratıcı yok diyip tesaduf demesi bana çok saçma geliyor. İnsandaki DNA dizilimindeki bir sıranın milyonlarca kodon arasında değişmesi insan denen sistemin çökmesine sebep olurken bu kadar kattrilyonlarca tesadufun bir araya gelişmesini dahi tesaduf kabul edinde ortamdaki uyuma hiç mi bakmıyorsunuz? Ekolojik dengeden bir bitkiyi çıkarın tüm canlılık yok olur, dünya nufusundaki arıların bir kısmı ölmesi halinde tüm insanlık nesli hatta canlılık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken tesadüf demek çok saçma; saçma çünkü hadi insan katrilyonlarca tesadufi bir orantı içerisinde oluştu arkadaş çevrendeki afedersin kadın ve erkeğin üreme organlarının şekilleri bulundukları konumları bile tüm bu 1 insan için oluşan sonsuz derecedeki tesadüfi oluşumun dışındaki bambaşka bir tesadüfi olay olarak karşına çıkıyor afedersin o üreme organı kadının erkeğin farklı yerinde olsa insanlık üreyemeyip yok olur. Hadi bunlarda olsun yav, köpeklere, hayvanlara , denizdeki canlılara bak hepsinde aynı sistem aynı oran, sen kağıda bir hayvan resmi çizerken bile hata yapıyorsun tesaduf eseri resim çizemezken bir köpeğin ağzındaki dişleri müthiş derecede inanılmaz kapanma kavis düzenini hiç incelediniz mi? O dişlerden biri bile biraz uzun olsa o hayvan ağzını düzgün kapatamaz. Her şey nasıl tesadüfen oluşsun bunun aklımantığı olamaz bunu savunan düşünmeyen insandır bu çok net.

Evrenin bir yaratıcısı yok demek, Güneş yok demekle aynı şey.

Evet, Tanrı apaçık bazı şeyleri ortaya bilerek koymamış o onun bileceği iş, onun hikmetidir. Bizim sınanmamız isteniyor tarafınca eğer ki bilmemizi isteseydi amaç sınanmak olmasaydı, dini kitaplara gerek yoktu hiç zaten içgüdüsel olarak bizi kendine itaat edecek şekilde direk kodlardı, ve ona itaat ederdik. Pek tabi bu düşünemeyen canlılar olması gibi bir hayvanı doğar doğmaz atın suya en doğal bir yüzücü olarak nasıl yüzeceğini görün bunu Tanrı ona kodlamış çünkü aynı şekilde bizede kendi varlığını kodlardı. Demek ki bazı şeyler muallakta ikilemde kalınmasını bu dengenin sınanmak adına en güzel denge olduğunu tüm evren için uygun görmüş.

Tüm bu tesadüfler sırf canlıların oluşumu için bile gerçekleşse arkadaş gezegen şartlarıda önemli bak bugun bir tane bile dünya üzerinde yaşayan canlı uzaydaki bir gezegende yaşayamıyor. Oradaki ihtimallere gaz, oksijen, atmosfer dengesine girmiyorum bile. Güneşin bile uzaklığı işin içine tesaduf girdiğinde ne kadar uç bir rastlantısal oran çıkıyor. Ay eğer şu an dünyadan birden 10 km uzaklaşsa o sonsuz genişlikteki uzayda dünyadaki hayat biter. Okadar çok tesaduf varki, ama nedense sen bu kadar büyük tesaduflerın gerçekleşeceğine inanabiliyorsunda atıyorum hiçbir konuda bilgin olmyan okuldaki bir sınava girip sorulara sallama cevap yazdığında bile geçemeyeceğine baştan emin olabiliyorsun . Yani tesaduf eseri 10 tane dandik sorunun şu kuş kadarlık ömründe öğrendiğin şeylerle uyuşup o soruları doğru tutturma oranının bile tesaduf olamayacağına kafadan emin olabiliyorsun.

Bu da YARATICININ işte insanlığa cilvesi bu ikilem olmasaydı Tanrı kendi varlığını direk zaten ifşa etmek istese yapardı.

Son olarak, Tanrı neden bizi yarattı evet bu sorunun cevabı direkt yok insan gezegendeki belkide evrendeki en zeki canlı ama bu en zekilik sadece Tanrı'nın bize verdiği ölçütteki diğer canlılara oranla en zekilik arasında sıralanabilir. Ne kadar zeki olursan ol, Tanrı eğer senin onun nasıl oluştuğu hakkında gerçekliği bilmeni istemiyorsa seni zaten onu anlayabilecek derecede zekaya sahip yaratmamıştır. ELbette Tanrı'nın oluşumununda mantıklı bir sebebi vardır, ne doğrulmuştur ne de doğurmuştur ama bizim anlamadığımız gün gibi ortada olan bir gerçekte vardır sadece zekamız yetmiyor.

Nasıl ki bir kuşa uzaydaki gökyüzünü canlıların sistemini, matematiki anlatamıyorsak bu işte böyle. Çünkü o kuşun beyni matematiği alacak derecede zekaya sahip değil ama bu matematik, gökyüzü, yaşam , ölüm, doğum gibi gerçeklerin varlığını değiştirmez çünkü onlar orada. Aynen Tanrı'nın varlığınında bir sebebi var ve çok basit bir sebeptir ama biz işte bizim gözümüzdeki kuş ne isek o kuşun ''Bu konuda'' rolünde olmaktayız.

Umarım bir şeyler kafanda canlanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 6 Eylül 2015; 20:53:57 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

if you get the opportunity you should kill yourself

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

if you get the opportunity you should kill yourself

Yalnız videoya baktıysan konuştuğu adamlar üniversiteliler öğretim görevlileri falan

• 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.