Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (33. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor. Evrilmedik gokten indik diyenlere bosu bosuna inanma. Her sey kanitli ve ortada uzun yillar boyunca evrilerek bu halimizi aldik. Din olayinda ise dinin bir cok kisilerce insanlari bir araya getirmek ve huzur icinde yasamak icin baskalari tarafindan olusturulduguna inanilir. İsteyen istedigini dusunsun, ama gokten inmedik ve yasam fonksiyonlarin tamamiyle sona erdiginde de hic bir yere gitmeyeceksin. Bizim de neslimiz vakti geldiginde sona erecek ve yok olup baska canlilara birakacagiz bu dunyayi. Varliginin nedenini sorgulamak degil, yapabileceginin en iyisini yapmak, kendini ve neslinin devamini gururlandirmak yapacagin en dogru is olacaktir. Bir neden icin var olmak zorunda degilsin, ve hic bir canlidan da kendini ustun gorme. Senin kendini ustun gordugun canlilar yasamini surdururken senin yok olup gitmen an meselesi. Sadece evrimi daha ileriki safhasina ulasabildigin icin bu kadar zekisin ve aklini kullanabiliyorsun. Ancak bu demek olmuyor ki en cok sen yasayacaksin ya da ozelsin. Bu dunyada neslini en uzun sure surdurebilen canlilar mikroskop altinda inceleyebilecegin tek hucreliler ve bazi boceklerdir bunu da unutma bu kavramlari kavramak ve benimsemek cok uzun bir sure arastirma yapman ile alakali. Her zaman okur ve ogrenirsen gercekleri sen de ogrenebilirsin. Ancak bilincisiz insanlar din ile kendilerini bir yere getireceklerini zannederler. Eger gercekten var ise de, bir ac hayvani besleyip mutlu etmen ya da gerektigiinde bir insana ihtiyac duydugunda karsiliksiz el uzatman gittigin camiden ve kiliseden daha fazla sevaba gecirir seni. Bunu bile kavrayamayacak egitimsizler istedigi kadar eksileyebilir, cokta onemli degil benim icin. Saygilar.

Klasik evrimci her şey kanıtlı bu bilinen bir şey zaten .s. s bir yürü git arkadaşım bıktım valla sizin gibilerden boş bir yerde de değilsiniz etrafınızda bin tane bilgi alabiliceğiniz yer var hala evrim diyorosunuz gelsin bir evrimci bana evrimi kanıtlasın burda cesareti varsa

Konuşma tarzın ve yazdıkların doğrultusunda ne eğitiminin ne de kültürünün benim söylediğim kavramlara yetmeyeceği aşikar olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden çok detaya girmeden bir kaç başlangıç noktası vereyim sana belki ilgini çeker ve bir şeyler öğrenirsin.
    1. Olarak Paleontology and Historical Geology nedir bunu öğrenmelisin. Bunları detaylı araştırmadan önce iyi bir ingilizceye de sahip olmanı tavsiye ederim çünkü yeteri kadar türkçe yazı ve makale bulamayabilirsin.
    2. Olarak homo sapiens dediğimiz güncel insan formu 200.000 yıl öncesine dayanır, ve son evrim formumuzdan öncekiler de 4 milyon yıl öncesine kadar gitmektedir.
    3. Olarak Işık yaklaşık olarak saatte 1080 milyon kilometre yol kat edebilir. Güneş ışığının yer yüzüne ulaşması yaklaşık 8,5 dakika sürer ve hubble teleskopu ile görebildiğimiz en uzak mesafe 13 ila 15 Milyar ışık yılı uzaklıktatır. Bu ışığın bize 13 ila 15 Milyar yılda ulaştığını söyler ve güneş ile arasındaki farkı sen artık düşün biraz. Bu sistem içerisinde 100 Octillion ( 10 üzeri 29 ) adet yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızların bir çoğu kendi gezegen sisteminde yer alır ve dünya benzeri gezegenlerın olmama olasılığı imkansızdır. Bu da evrende bilinçli varlıklar arasında yalnız olma olasılığımızı nereye getirir sen biraz tart kafanda.
    4. Olarak verilen kanıtlara karşılık var olmayan şeylerle karşımıza çıkıp sonra bir de ilkokullu gibi zaten .s. s falan gibi yazılar yazacağına git biraz araştır öğren.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lamb0fGod -- 6 Eylül 2015; 19:39:33 >

• kuran çok basit ve gereksiz şeylerle dolu bir kitap... dönemin vizyonsuz insanları tarafından, geçmişteki mitler ile doldurulup üstüne eklendiği çok belli..
  • quote:

Orijinalden alıntı: metilus

Kardesim kuran da edebi bir uslup olmak zorunda cunku bu bir bilim kitabi degil.
    Ki cogu insan bu bilim kitaplarini kolay kolay anlamaz.

Yoksa show mu yapiryor demissin evet show yapiyor.Mukemmel olsun diye.Evet ustu kapali anlatimlar ve uslup var ama arapca ogrenirsen ve birazda anlamli bakarsan hepsini cok iyi anlayabilirsin.

İllaki arapcami ogrenmekmi gerekiyor demsissin.Her dilde meali var diye biliyorum.

Neden butun dunya arap irkindan yaratilmadi demissin.Cunku ALLAH insanlar birbirleriyle daha hizli kaynassin ve farklilik olsun diye oyle yaratmistir.

Neden araplar daha sansli demissin oyle birsey yok cunku sevap ve gunah a gore degerlendirilir insan.Aslinda araplar dan daha sansli diger milletler cunku kuran ogrenip yapmaya calisirken daha cok sevap islerler.Dilleri donmese kendi dillerinde namaz bile kilabilirler.

Evet belki bazilarimizin elinde kaliyor. Cunku bilgi sahibi degiller yada yanlis bilgi birikimine sahipler.Zaten youtube da izlersen hicbir unlu profesorun elinde kalmaz dinimiz.Daha cok ateistlik onlara karsi cikanlarin elerinde kaliyo.

Hocam şu ana kadar yazdigim mesajlari geriye doğru bir gözden geçir, yalnızca bu mesajımı okuduğunu varsayıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaratılışı ve evrimi birlikte düşünmeye çalışın, faydası olacaktır.
    Evrimin de bir plan dahilinde işleyebilmiş olma ihtimali de var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Yani anne babani sevdiginden degilde obur tarafta yerini garantilemek icin hizmet ediyorsun.

Bemln durumu sole acikliyim. Tanriya inanan insan ile inanmayan insan arasindaki tek fark inanip inanmamasidir geri kalan ozellikleri aynidir. Neden insan oldurup anne babamizi velim. Onlari sevdigimiz icin yardim ediyoruz birclu oldugumuz icin.

Ayni sekilde toplumda hyzue icinde insanca yasamak varken neden birilerini oldurelim. Bunun inanip inanmamakla ne ilgisi var ?

Isvecte norvecte suc patlamasimi yasaniyor. Hapishaneler ateistlerle mi dolu ?

Benim dediğimi çarpıtmışsınız gibi geldi birazcık. 2 şey var
    1.Annem benden bir şey rica ettiğinde hiç istemesem de yapıyorum bazen çünkü bu annemi mutlu eder. Annemi mutlu etmek sevap olmasa hiç de sevmediğim bir şeyse neden yapayım.
    2.Anne babasına yardım eden herkes cennette yeri garantiler gibi bir şey demek çok yanlış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

quote:

Orijinalden alıntı: malperbaysal

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

"neden yaşıyoruz" sorusunun cevabını verebilecek bir babayiğit var mı ?

Ben vereyim. İbadet etmek için yaratıldık, Ölmek için yaşıyoruz.

ne için yaratıldığımızdan bahsetmiyorum. ölmek için yaşıyorsan hemen kendini öldürmen daha mantıklı değil mi ?

Tuvalete gitmek için kalktığında koridora yapmak mantıklı mı?

ikisi aynı şey mi ? yaşamanın amacı ile bunu bir mi tutuyorsun ? eğer ölmek için yaşıyorsak neden onlarca sıkıntıya katlanalım neden bu kadar acı çekelim neden saatlerce okula gitmek veya çalışmak zorunda olalım, öldürelim kendimizi bütün sıkıntılarımızdan kurtulalım hiç bir şey hatırlamayalım ve yok olup gidelim

Allah sıkıntılardan kurtulmak için kendimizi öldürmemizi değil ona dua etmemizi istemişken neden böyle bişey yapayım peki?

o zaman böyle yapman saçma olur tabi ki. ama Allah a inanmayan bir insan yaşamaya devam etmek için nasıl bir sebep buluyor bunu gerçekten çok merak ediyorum.

Annem için yaşıyorum ?
    Ateistleri,insan yerine niye koymuyorsun ?
    Sen peygamber misin ?

• Arkadaslar evrenotesi dusunmeye baslamadan once evrendeki problemleri cozmeniz lazim.
    Hepiniz tuvalette hergun g.tunu silmekle mesgul olan insanlarsiniz, tamam sistemi sorgulayin da "bug" aramayin bari :)

Bir kere sen tanriya inanmiyorsan muhataba alip bahsine bile girmemen lazim.
    Tamam sen bilim yapiyorum ondan konusuyorum diyeceksin de bir sey demiyorum, ama niye olmadigini kanitlamaya calisiyorsun?
    Madem tanrinin yoklugu senin icin bu kadar bariz bir olay, niye umurunda?
    Bugun biri cikip ben oksijenin varligina inanmiyorum dese ya sen ne diyorsun der takmazsin bile.
    Ote yandan biri ben inege tapiyorum dese bir guzel dalgani gecip isine bakarsin.
    Mesele niye tanri boyutuna ulasinca rahatsizlik duyuyorsun?
    Korkuyor musun? Gercekten olabilecegi ihtimali seni rahatsiz mi ediyor?
    Yersen arkadasim, burada kimse Allah'i gormedi ve kimse de %100 iman ediyorum diyemiyor.
    Ama yine de aklinin kalbinin el verebildigince inaniyor iste dileyen.
    Inanmanin kendisine bir zarari var mi? Yok.
    Dezavantajlari oldugu muhakkak, ama zarari yok.
    Ote yandan bu insan sigara, alkol filan kullanmadigi icin karda mi?
    Bence buyuk karda.
    Bak olayi senin icin en yuzeysel boyutuna cektim artik... Yine karda yine karda.
    Bu durumda alan memnun satan memnunsa, sen niye rahatsiz oluyorsun arkadasim? :)
    Bu insan tanriya inaniyor diye karni doymuyor, aksine karin doyuruyor.
    Bu insan tanriya inaniyor diye zina islemiyor, senin kiz kardesine yan gozle bakmiyor.
    Ahlak, erdem, temizlik, gorgu, edep...
    Bugun her ne kadar toplum yozlasmis ve korelmis de olsa bu degerler hep din sayesinde topluma gecmis degerlerdir...
    Durum boyleyken sen neyden rahatsiz oluyorsun guzel arkadasim? :)
    Her seyi anlayabiliyorum ama "Inanc ozgurlugunu" "Inanmama ozgurlugu" olarak algilama ironisini anlayamiyorum.
    Birakin inanmayan oldugu kadar inanan da ozgur olsun :)

Her neyse... Velhasil kelam bazen insan gercekten hayret ediyor...

• quote:

Yani anne babani sevdiginden degilde obur tarafta yerini garantilemek icin hizmet ediyorsun.

Bemln durumu sole acikliyim. Tanriya inanan insan ile inanmayan insan arasindaki tek fark inanip inanmamasidir geri kalan ozellikleri aynidir. Neden insan oldurup anne babamizi velim. Onlari sevdigimiz icin yardim ediyoruz birclu oldugumuz icin.

Ayni sekilde toplumda hyzue icinde insanca yasamak varken neden birilerini oldurelim. Bunun inanip inanmamakla ne ilgisi var ?

Birde şöyle bişey var anne babamı seviyorum diye beni içki almaya yollasalar gitmem
  • Kasmaya gerek yok... Muhtemelen varlığımızın bir nedeni yok. Amacı da yok.
    Taş çatlasa 70 yıl sonra yok olacağız.. O yüzden geride kalan börtü böceklere güzel besin kaynağı olmaya bakın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Napalım yani

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

"neden yaşıyoruz" sorusunun cevabını verebilecek bir babayiğit var mı ?

Ben vereyim. İbadet etmek için yaratıldık, Ölmek için yaşıyoruz.

ne için yaratıldığımızdan bahsetmiyorum. ölmek için yaşıyorsan hemen kendini öldürmen daha mantıklı değil mi ?

Tuvalete gitmek için kalktığında koridora yapmak mantıklı mı?

ikisi aynı şey mi ? yaşamanın amacı ile bunu bir mi tutuyorsun ? eğer ölmek için yaşıyorsak neden onlarca sıkıntıya katlanalım neden bu kadar acı çekelim neden saatlerce okula gitmek veya çalışmak zorunda olalım, öldürelim kendimizi bütün sıkıntılarımızdan kurtulalım hiç bir şey hatırlamayalım ve yok olup gidelim

Allah sıkıntılardan kurtulmak için kendimizi öldürmemizi değil ona dua etmemizi istemişken neden böyle bişey yapayım peki?

o zaman böyle yapman saçma olur tabi ki. ama Allah a inanmayan bir insan yaşamaya devam etmek için nasıl bir sebep buluyor bunu gerçekten çok merak ediyorum.

Annem için yaşıyorum ?
    Ateistleri,insan yerine niye koymuyorsun ?
    Sen peygamber misin ?

Ateistleri insan yerine koymadığını nerden çıkardın bilmem ama bir Peygamber bir için her ateist Müslüman kadar değerlidir çünkü her biri bir müslüman adayıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: BarzoCharlie

Benim aklıma en çok takılan şey şu; evren veya herhangi bisey nasıl sonsuz olabiliyor? Hadi evren sonsuz, o zaman cennet, cehennem falan da evrenin içinde mi yer alıyor?

Hz. Adem cennetteki yasak elmayı yiyop dünyaya gönderilmedi mi? Hz. Adem i de şeytanın kandırdığı söyleniyor. Şeytanın cennete girme yasağı yok muydu?

Hz.Adem ilk insansa,zenciler nasıl oldu ?
  • quote:

Kardesim dogru diyorsun ama soyle bir eksik var evet dogru ahlak insanin icindedir inanip inanmiyor olusu fark etmez. Ama insanlar dinden uzaklastikca daha fazla kotu huy sahibi oluyorlar.Ve fark ettinmi bilmem ama insanlar dinden uzaklastikca ahlak inanci zayifliyor.

Orn: su link 1)http://www.sezgiler.com/tarih/osmanli-devleti/senede-dort-hirsizlik-vakasi-bile-olmaz-781.html

2)Osmalida 700 senede sadice 6 hirsizlik olmustur.

3)Ahlak inanci zayiflayan abd de bir yilda binlerce hirsizlik,tecavuz,cinayet
    v.b. vakalar olmustur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• netadabuz N kullanıcısına yanıt
    Çünkü sen bir önceki neslinin ne yaptığını bilecek kapasitedesin, onlar ise değiller. Ayrıca en doğru şey olacaktır diyorum, misyon edinmek zorundasın ya da amacımız budur demiyorum.
  • Öyle saçma sapan düşünceler sorular soruluyor ki işte Allah'ta bu yüzden imtihan ediyor. Eğer Allah varlığını apaçık ortaya koysaydı, Kuran herşeyi apaçık açıklasaydı, Cennet ve Cehennemin nasıl bir yer olduğunu apaçık bilseydik bu imtihanın hiç bir anlamı kalmazdı. Şöyle düşünün, bir okulu kazanmak için okuyorsunuz, çalışıyorsunuz sonra bile belli başlı sınavlara imtihanlara tabi tutuluyorsunuz bunlar ne için? İnlar herşeyi bilseydi zaten bu imtihanların bir anlamı kalmazdı. Böyle basit dünyalık şey için bile sınava giriyorsunuz sizi yaratan Allah'ın imtihanı garip geliyor bu ne saçmalık. Oldu o zaman sınava girerken de size soruların cevaplarının yazılı olduğu bir kağıtta versinler siz ordan okuyup aynısını yazın bu mantıklı mı sizce? İstiyorsunuz ki Allah kendini göstersin Cenneti Cehennemi görelim ondan sonra ibadet ederiz. Bu ne kadar mantıklı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor. Evrilmedik gokten indik diyenlere bosu bosuna inanma. Her sey kanitli ve ortada uzun yillar boyunca evrilerek bu halimizi aldik. Din olayinda ise dinin bir cok kisilerce insanlari bir araya getirmek ve huzur icinde yasamak icin baskalari tarafindan olusturulduguna inanilir. İsteyen istedigini dusunsun, ama gokten inmedik ve yasam fonksiyonlarin tamamiyle sona erdiginde de hic bir yere gitmeyeceksin. Bizim de neslimiz vakti geldiginde sona erecek ve yok olup baska canlilara birakacagiz bu dunyayi. Varliginin nedenini sorgulamak degil, yapabileceginin en iyisini yapmak, kendini ve neslinin devamini gururlandirmak yapacagin en dogru is olacaktir. Bir neden icin var olmak zorunda degilsin, ve hic bir canlidan da kendini ustun gorme. Senin kendini ustun gordugun canlilar yasamini surdururken senin yok olup gitmen an meselesi. Sadece evrimi daha ileriki safhasina ulasabildigin icin bu kadar zekisin ve aklini kullanabiliyorsun. Ancak bu demek olmuyor ki en cok sen yasayacaksin ya da ozelsin. Bu dunyada neslini en uzun sure surdurebilen canlilar mikroskop altinda inceleyebilecegin tek hucreliler ve bazi boceklerdir bunu da unutma bu kavramlari kavramak ve benimsemek cok uzun bir sure arastirma yapman ile alakali. Her zaman okur ve ogrenirsen gercekleri sen de ogrenebilirsin. Ancak bilincisiz insanlar din ile kendilerini bir yere getireceklerini zannederler. Eger gercekten var ise de, bir ac hayvani besleyip mutlu etmen ya da gerektigiinde bir insana ihtiyac duydugunda karsiliksiz el uzatman gittigin camiden ve kiliseden daha fazla sevaba gecirir seni. Bunu bile kavrayamayacak egitimsizler istedigi kadar eksileyebilir, cokta onemli degil benim icin. Saygilar.

"Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor."......

Kasma istersen ya biyoloji ya da genetik okudun o bölümlerden mezun olman bu konularda uzman olup da aaa bak ben mesleğimden
    dolayı bunları çok iyi biliyorum baktım gördüm biz evrildik deme gücünü sana vermez veremez

Sizin afedersiniz kıçınızı dayadığınız bilimin feriştahı olan einstein ve newton bile bu konuda bak ne diyor.

"Tanrı yaptıkları ile bilinir" Isaac Newton
    "Diğer tüm kanıtları bir yana bırakırsak baş parmak bile benim Tanrı'nın varlığına inanmam için yeterlidir." Isaac Newton

"Tanrı evreni yaratırken zar atmaz" Albert Einstein

Bu insanlar çok kolay kabul edebilirki senin benim bildiğimin bilgi ve düşünce boyutu olmak üzere milyon katını biliyor.Bu insanlar
    evreni araştırırken tek boyutlu değil çok boyutlu düşünerek zaten bu yerlere gelmiş ve bu sözleri söylettirecek bazı bulgulara restlamış
    olacaklar ki bu sözleri tarihe not olarak düşmüşler.

Şimdi sen gökten inmedik diyorsun ya biyogenezi çöpe attın evrende hayatın başlaması için gerekli tüm atom ve moleküller
    meteorlar vs aracılığıyla geldiği kabul edilir ve varoluş bunun üzerine temellendirilir.Biyogenezin kanıtlamak için yapılan deneyler
    zaten olumlu sonuçlanmadığı için bu hipotez olarak kalmış bir iddadır üzerinde durmaya değmez.Evrim konusuna gelirsek evet evrim vardır
    ama sizin dediğiniz gibi türler arası boyutta geçiş olacak şekilde değildir.En basitinden ilk insan denilen homosapien le evrimleştiğimiz
    düşünülen maymun arası geçişlerde olması gerektiği idda edilen homo erectus gibi türlerle ilgili hiçbir ispat niteliğinde bulgu bulunamamıştır
    ama sahtekarlık suretiyle olanları araştıranlar zaten bilir burda benim birdaha değinmeme ihtiyaç yok.

Son olarak bir Yaratıcının varolması gerektiği konusuna gelirsek basit bir aletin bir makinanın veya onu da geçtim bir lego parçasının bile
    bir üreticisi olduğu aşikarken;neden milimitre değil mikron değil nanometre boyutundan da daha hassas dengelerle kurulmuş olan bu kainatın
    bir üreticisi-bizim değişimizle bir yaratıcısı- olması gerektiği gerçeğini kabul etmek bu kadar zor ? Siz inkarla yükümlü kılınmadınız
    lütfen sadece bir Yaratıcının var olabileceği ve onun da istekleri olabileceği gerçeğini kabul ederek tekrar düşünün,en baştan inkar ederek
    düşünürseniz sadece bir daire çizersiniz

• KaramelizeYogurt K kullanıcısına yanıt
    evet kardesim cunku 32 sayfa cok uzun geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: metilus

Nediye bilirimki sana biz sana ne dersek diyelim sen karsi cikacaksin ister dogru ister yanlis tarafsiz bakman lazim biraz.
    Birde bu videoyu izlemeni tavsiye ederim 50 dakka yanliz
    https://m.youtube.com/watch?v=dtDwqSnLYAo

Bence sen tarafsız bakmıyorsun.
    Mucizeyalanlari.com

Hadi tanrı var desek bile dünyada binlercesi var. Niye allaha inanayım? Niye tanrı ona inanmamızı istiyor? Dindar olsam gidip hristiyan olurum. En mantıklısı bu.

• Oturduğun sandalye,konuştuğun telefon,bilgisayarın vs. hiç biri kendiliğinden oluşmadı. Onlarında bir var edeni ya da ustası var değil mi? Bizide var eden elbet biri vardır durduk yere oluşmadık. Constantine filminde bir replik ilgimi çok çekmişti. Filmde Allah'a inancı az olan adam Cebrail'e neden Allah'la şeytan arasındaki iddalaşmanın ceremesini insanlar çekiyor tarzda bir şey demişti. Madem şeytan Allah'ın yarattığı bir varlık neden Allah-ü Teala onu yok etmedi? Kader konusuda biraz uçuk bir konu,her şey daha önce biliniyorsa neden insanlar figüran gibi bu hayatda yaşıyor, belkide biz insanın ilk deneme versiyonuyuz bizden sonra yeni versiyonlar çıkacak ki bir daha dünya hayatının olmayacağı söyleniyor. Bazende düşünürüm ulan seni yaratan senden çok mu şey istemiş. İstediği çoğu şeyler biz insanlar için. Oruçla şükretmeyi, kurbanla ve zekatla paylaşımı öğreniyoruz. İslam aslında güzel din ama bazen çok yobazlaştırılıyor insanlar belki bu yüzden uzaklaşıyor. Allah'ın varlığı beni mutlu ediyor,çünkü en çaresiz anlarda bile sığınıp yardım dileyeceğim birinin olması çok güzel.

ALLAH BİZE YETER..O, ne güzel bir vekil, O ne güzel bir dost, ne güzel bir yardımcıdır
    Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak Sanadır…

Şüphe yok ki, göklerin ve yerin egemenliği yalnızca Allah'ındır. Hayatı bahşeden de, ölümü takdir eden de yalnız O'dur. Allah'tan başka sizi koruyabilecek ve yardım edebilecek kimse yoktur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• metilus M kullanıcısına yanıt
    Kanada isvec norvec gibi ulkeler sin derece yuksek ateizn oranlarina sahiptir ama insanlar kapilarini kilitleme geregi bile duymaz yer yer. Abddeki durum ise daha cok gocmenlerin yarattigi problemler sadece dine baglamak bu durumu asidi derecede zorlama olacaktir.

Ahlak ise dinden bagimsizdir. Yetistirme tarzi ile ilgilidir. Ornegin ortadoguda ciddi suc orani isid gibi fanatik dinci orgutler yani dinin ahlak uzerindeki etkisi son derece sinirlidir.

Din konusu bence ancak deizm gibi bir inanc yerlesirse duzelebilir. İnsanlar sirf dinleri farkli diye binyillardir birbirinden nefret ediyor ayni kafada olmalarina ragmen.

• hocam çok fazla neden aramayacaksın,yakarsın...
  • 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.