Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Uykusuz1905

quote:

Orijinalden alıntı: ocarman

quote:

quote:

quote:

quote:

Cevap içinizde gizli.

1-Öldükten sonra yok olacağınıza inanıyormusunuz bunu kabullenebiliyor musunuz?

2-Şuan biz dünyada yaşıyoruz.Sadece 5 duyu organıyla farklı evrenleri heleki yaratıcıyı algılamak imkansız.Bunu öldükten sonra öğrenecez.Zaten öldükten sonra büyük ihtimal zaman hızlı işleyecek Direk Kıyamet olacak bence.

3-Bu yazdığım 2 şeyden sonra ahirete ve bir yaratıcının varlığına inanmamak saçmalıktır.Neden yaratttığna gelince var olmak mı yok olmayımı seçersin?Üstüne üstlük okadar evrendeki gezegen arasından dünyada her şeyin belli bir orana göre dizayn edildiği dünyada yaratılmışız.Neredeyse her şeyde altın oran var.Olasılıklada hesaplayabilirsin.Sonsuz evren içinde bu gezegende olma olasılığımız nedir ki?

4-İmtihan etme nedeni ise Allahın kendini bize tanıtmak istemesi ve sonsuz ahiret hayatında herkesin hakettiğini almasıdır.Direk imtihansız ahirete koysa saçma olmazmıydı sencede?Peki allah her şeyi biliyorsa niye cennete atmadı bizi diye sorarsan:Sence bir yaratıcı için zaman kavramı varmıdır.Yaratıcı hem geçmişte hem gelecekte tüm evrenlerde tüm insanların yanında bulunabilir bunu böyle düşün ve Allah direk hiç bir şey yaşanmadan ruhları cennete cehenneme atsa o insan demezmi ben imtihan edilmedim bana şans vermedin benim iradem yoktu diye.

Kısaca yazacaklarım böyle biraz daha vaktim olsa daha düzenli ve anlaşılır yazabilirdim ama 2-3 defa okursanız çok iyi bir şekilde anlarsınız bunları okuduktan sonra bunları pekiştirmek içinde ibadet yapmanız allaha yakınlaşmanız gerek

Edit1:Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?...

Edit2:

Edit3:

Edit4:https:

Edit5:https:

Edit6:Genel olarak islama bakalım zekat verip fakirleri aç kalanlara yardım etmenin kötü bir yanı var mı?Oruç tutup fakirleri aç kalanları anlamanın neresi kötü?Sünnet olmanın sağlıklı olduğunu bilim adamları kanıtladı bir tane zararı bile yok.Daha yazacak çok şey var isterseniz yazarım.Tüm sorularınızıda cevaplamaya çalışırım yeterki saygı çerçevesinde konuşalım.

hala cevap yok ilginç

Cunku cevao beklemek yerine arastirsan kendin cevabi bulursun.

Kitabin ignenin vs bir ustasi vardir cunku bunlar dogal nesneler degildir yapay nesnelerdir insan urunudur. Doga kendi kendine bir kitap olusturamaz.
    Oyuzden her sanatin bir sanatcisi ornegi sacma.

Dogal seyler kendi kendine olusur devam eder surer gider. Evrenin ilk olustugu andan itibaren.

Tek odaklandığın yer orasımıydı genel cevap vermelisin ve ne yazdığını bir daha okumanı tavsiye ederim.

Evet o kismi sevmiyorum ozellikle cevap yazdim o kisim icin. Videoda gecenlerin bicoguna cevap verilmis sadece inancli oldugu icin sacmaliyor kaldiki cevap verilemese bile o insanlar o konuda uzman degil. Gitsin o konunun uzmanlarina sorsun.
    O lawrance krauss un kapak olmasids klasik komik videolardan adamin cevabinu duyamiyorsun islamik seylerle kesmisler kapak diye koymuslar saka gibi.

Diger seyleri arastirman lazim ara fosildir adaptasyondur mutasyondur abiyogenezdir. Once git evrim hakkinda derin bir arastirma yap bilimsel kaynaklardan bilimsel makalelerden. Sonra gerek kalmaz sacma sorulara zaten.
    Yazmisken senin sorularina teker teker cevap vereyim genele gerek yok.

1. Kabullenebiliyorum dogaya karisacagiz
    2. Kendi inandigin dini bilmiyorsun. Islama gore olum bir uyku gibidir. Uyandigin zaman kiyamet kopmus olacak sana gore hizla olacak degil din boyle diyor. Uyuyup uyanmak gibi.
    3. Altin oran duzen fasa fiso. Dunya yasamaya uygun oldugu icin yasam var biz variz. Baska bir dunyadadw olabilirdin. Dunya gibi gezegenlerin olma olasiligi aklinin alamayacagi kadar cok. Kisacasi oran denk geldigi icin variz.
    Olasilik olayi tamamen sacma. Evrende surekli bisey olur surekli her saniye salise olasilik isler. Bunun milyarlarca yillar icerisinde denk gelme olasiligi kesin gibi.(Bunu uzun uzun anlatirim istersen).
    4. Olen kucuk cocuklar direk cennete gidiyor derler. Neden ? Kucuk diye torpil gecmis oluyor yani bizimdemi 10 yasinda olmemiz lazim garanti cennet icin. Yada melek olmaktir vs sacmalik ben sinaniyorum bebek sinanmiyor belki lotu biri olacakti ilerde. Bu acidan bakmismiydin?

2.cevabınızdada yaklaşık olarak bende aynı şeyi demişim ne farketti?

4.sorunuzla beni araştırmaya ittiğiniz için teşekkürler araştırma yapıp en doğru cevabı vereceğim

Bisey farketmedi yazmak istedim sadece. Inancli biri olarak kitapta yazan seyi bence olarak aktarmaman gerek. Konustugun seyi bilmelisin.
    Burdan cikarman gereken farklilik degil karsit gorus hakkinda fikir sahibi olmanin onemli olmasi :)

Sadece kendi kisminu degil digerlerini de arastir ama sikilma bircok yerden oku sacma islami forumlardan vs de bakma. Ayrica iyice oku ogrenilecek cok sey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocarman -- 6 Eylül 2015; 17:09:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2. şıkka bir cevap vermem gerekiyor. Öyle hızlıca akmayacak kıyamet kopana kadar kabirde günahlarının hesabını vereceksin kabir azabı bunun adı.
    Ayrıca iphone 6 da denedim öyle bir cevap vermiyor bu adamlar dini savunacaz diye savaşta herşey mübahtır hesabı sıkışınca yalan uyduruveriyorlar bunlara dikkat et. Müslümanım deyipe aslında olmayanlar müminler için çok tehlikelidir ve onlara azap vardır diyor Allah.
  • orientem kullanıcısına yanıt
    Evrim ayrı şeydir, evrim teorisi ayrı şeydir. Evrimin kanıtını istiyorsan grip virüslerine bakman yeterli. Her sene farklı aşı çıkar, neden ? Virüsler evrimleşip kendilerini aşılardan korumayı öğreniyorlar. Zira bakteriler de aynı şekilde antibiyotiklerden. Boş yere denilmiyor gereksiz yere antibiyotik tüketmeyin diye.

Evrim teorisine gelirsek, bilimsel camianın doğru kabul ettiği ve çürütülememiş bir teoridir. Etrafımızda bin tane bilgi alınabilecek yer varsa sana da araştırmanı tavsiye ederim.

Ayrıca bilimsel bir teori nasıl bir "cesaret" meselesi haline geliyor ? Evrim konusunda yayın yapan birsürü site var, Evrimağacı başı çekiyor. Lisans öğretimine yeni başlamış bir öğrencinin, hayatını bunlara adamış bilimadamlarından daha fazla bilgisi olduğunu söyleme şimdi bana. Cesareti olan savunsunmuş ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 6 Eylül 2015; 17:14:17 >
  • netadabuz N kullanıcısına yanıt
    Trilyonlarca gezegende belki daha fazla sayida gezegende canli olusumu neden imkansiz olsun ? Bu kadar cok gezegen ve bu kadar cok degisken varken ayrica buncada wnerji kaynagi elbet canlilik olusabilir.

Canli derken pat diye insan gibi karmasik birseyden bahsetmiyorum. En ilkel canlilik unsurlari bunlar o kadar karmasik seyler degil...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Cevap içinizde gizli.

1-Öldükten sonra yok olacağınıza inanıyormusunuz bunu kabullenebiliyor musunuz?

2-Şuan biz dünyada yaşıyoruz.Sadece 5 duyu organıyla farklı evrenleri heleki yaratıcıyı algılamak imkansız.Bunu öldükten sonra öğrenecez.Zaten öldükten sonra büyük ihtimal zaman hızlı işleyecek Direk Kıyamet olacak bence.

3-Bu yazdığım 2 şeyden sonra ahirete ve bir yaratıcının varlığına inanmamak saçmalıktır.Neden yaratttığna gelince var olmak mı yok olmayımı seçersin?Üstüne üstlük okadar evrendeki gezegen arasından dünyada her şeyin belli bir orana göre dizayn edildiği dünyada yaratılmışız.Neredeyse her şeyde altın oran var.Olasılıklada hesaplayabilirsin.Sonsuz evren içinde bu gezegende olma olasılığımız nedir ki?

4-İmtihan etme nedeni ise Allahın kendini bize tanıtmak istemesi ve sonsuz ahiret hayatında herkesin hakettiğini almasıdır.Direk imtihansız ahirete koysa saçma olmazmıydı sencede?Peki allah her şeyi biliyorsa niye cennete atmadı bizi diye sorarsan:Sence bir yaratıcı için zaman kavramı varmıdır.Yaratıcı hem geçmişte hem gelecekte tüm evrenlerde tüm insanların yanında bulunabilir bunu böyle düşün ve Allah direk hiç bir şey yaşanmadan ruhları cennete cehenneme atsa o insan demezmi ben imtihan edilmedim bana şans vermedin benim iradem yoktu diye.

Kısaca yazacaklarım böyle biraz daha vaktim olsa daha düzenli ve anlaşılır yazabilirdim ama 2-3 defa okursanız çok iyi bir şekilde anlarsınız bunları okuduktan sonra bunları pekiştirmek içinde ibadet yapmanız allaha yakınlaşmanız gerek

Edit1:Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?...

Edit2:

Edit3:

Edit4:https:

Edit5:https:

Edit6:Genel olarak islama bakalım zekat verip fakirleri aç kalanlara yardım etmenin kötü bir yanı var mı?Oruç tutup fakirleri aç kalanları anlamanın neresi kötü?Sünnet olmanın sağlıklı olduğunu bilim adamları kanıtladı bir tane zararı bile yok.Daha yazacak çok şey var isterseniz yazarım.Tüm sorularınızıda cevaplamaya çalışırım yeterki saygı çerçevesinde konuşalım.

hala cevap yok ilginç

Cunku cevao beklemek yerine arastirsan kendin cevabi bulursun.

Kitabin ignenin vs bir ustasi vardir cunku bunlar dogal nesneler degildir yapay nesnelerdir insan urunudur. Doga kendi kendine bir kitap olusturamaz.
    Oyuzden her sanatin bir sanatcisi ornegi sacma.

Dogal seyler kendi kendine olusur devam eder surer gider. Evrenin ilk olustugu andan itibaren.

Tek odaklandığın yer orasımıydı genel cevap vermelisin ve ne yazdığını bir daha okumanı tavsiye ederim.

Evet o kismi sevmiyorum ozellikle cevap yazdim o kisim icin. Videoda gecenlerin bicoguna cevap verilmis sadece inancli oldugu icin sacmaliyor kaldiki cevap verilemese bile o insanlar o konuda uzman degil. Gitsin o konunun uzmanlarina sorsun.
    O lawrance krauss un kapak olmasids klasik komik videolardan adamin cevabinu duyamiyorsun islamik seylerle kesmisler kapak diye koymuslar saka gibi.

Diger seyleri arastirman lazim ara fosildir adaptasyondur mutasyondur abiyogenezdir. Once git evrim hakkinda derin bir arastirma yap bilimsel kaynaklardan bilimsel makalelerden. Sonra gerek kalmaz sacma sorulara zaten.
    Yazmisken senin sorularina teker teker cevap vereyim genele gerek yok.

1. Kabullenebiliyorum dogaya karisacagiz
    2. Kendi inandigin dini bilmiyorsun. Islama gore olum bir uyku gibidir. Uyandigin zaman kiyamet kopmus olacak sana gore hizla olacak degil din boyle diyor. Uyuyup uyanmak gibi.
    3. Altin oran duzen fasa fiso. Dunya yasamaya uygun oldugu icin yasam var biz variz. Baska bir dunyadadw olabilirdin. Dunya gibi gezegenlerin olma olasiligi aklinin alamayacagi kadar cok. Kisacasi oran denk geldigi icin variz.
    Olasilik olayi tamamen sacma. Evrende surekli bisey olur surekli her saniye salise olasilik isler. Bunun milyarlarca yillar icerisinde denk gelme olasiligi kesin gibi.(Bunu uzun uzun anlatirim istersen).
    4. Olen kucuk cocuklar direk cennete gidiyor derler. Neden ? Kucuk diye torpil gecmis oluyor yani bizimdemi 10 yasinda olmemiz lazim garanti cennet icin. Yada melek olmaktir vs sacmalik ben sinaniyorum bebek sinanmiyor belki lotu biri olacakti ilerde. Bu acidan bakmismiydin?

2.cevabınızdada yaklaşık olarak bende aynı şeyi demişim ne farketti?

4.sorunuzla beni araştırmaya ittiğiniz için teşekkürler araştırma yapıp en doğru cevabı vereceğim

Bisey farketmedi yazmak istedim sadece. Inancli biri olarak kitapta yazan seyi bence olarak aktarmaman gerek. Konustugun seyi bilmelisin.
    Burdan cikarman gereken farklilik degil karsit gorus hakkinda fikir sahibi olmanin onemli olmasi :)

Sadece kendi kisminu degil digerlerini de arastir ama sikilma bircok yerden oku sacma islami forumlardan vs de bakma. Ayrica iyice oku ogrenilecek cok sey var.

Ben araştırmalarımı her 2 tarafın kaynak ve yorumlarından en sonda tarafsız kaynak ve yorumlardan bakarak yaparım.Bu arada en ufak bir şüpheye düşmedim cevabı bulacağımdan eminim çünkü bu hep böyle oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: trifly

Şu yazacak olduğumu ilk defa yazıyorum, daha önce başka bir yerlerde var mıdır, benden önce birileri bahsetmiş midir? bilmiyorum. sadece bir düşünce ve fikri bir kısa makale olsun amacıyla yazacağım.

1-Radyasyon bilinmeden, onu ölçen veya dedekte eden bir cihaz yapılabilir mi? keza yine elektromagnetizma veya kızılötesi ışınlar bilinmeden...? cevabınız HAYIR ise okumaya devam edin, EVET ise okumayın gitsin...

Peki koku veya tat gibi olgular bilinmeden (evrim teorisine göre bunlar hiç yoktu ve bişekilde ortaya çıktılar) şu anda bunları dedekte eden bir cihazınız var, üstelik bu cihazların (burun ve dil) kompleksliliği, nitelikleri, (matematiksel olsa dahi bizim hissetiklerimizi asla matematikselleştiremezsiniz) mükemmellik seviyesini varın siz hayal edin.

ortada bilincin, bilginin dahi olmadığı bir zamanda koku bilinmeden burun, tat bilinmeden dil nasıl ortaya çıkar.

2-varsayalım ki evrim var, tüm bu canlılığın şu an ki duruma gelmesi için gerekli olan bütün kompleksliklerin bütün yapı taşlarının birbirleri arasında ki ilişkilerin, giren ürünlerin, çıkan ürünlerin hepsinin dengesi sağlanmış olsun. ve neticede en üst düzeyde canlı olarak insan ortaya çıktı. Belki binde biri keşfedilmiş olan tüm bu mekanizmaların yapısına "metabolic pathways" olarak google görsellerde aratarak bakabilirsiniz.

şimdi asıl soru; tüm bu canlılık mekanizması için gerekli olan bilgi, matematiğin imkansız olarak kabul ettiği düşük olasılıklar nerden geldi demiycem... çünkü en başka evrimi kabul olarak varsaymıştık. evet soru şu, tüm bu bilgi ve mekanizmaların mükemmel şekilde oluşmasını sağlayacak fizik kuralları (kütle çekim, elektro manyetizma vb.., kimyasal kurallar (reaksiyonlar, kuvvet bağları) gibi gibi gibi tüm kainatın kuralları nereden geldi ve bu kurallar öyle kurallar ki mükemmel bir biçim de işleyip evrim mekanizması ile insanı oluştursunlar.

Ör: bir oda da öyle rüzgar akımları olsun ki, rasgele fırlattığınız bütün iskambil kağıtlarından ""http://g.mynet.com/i/154/140113-bryan-berg--1.jpg "" resimde ki örnek çıksın. soru şu, bu fırlattığımız iskambil kağıtlarının bu şekilde düzenli, anlamlı bir bütün oluşturduğunu gördüğümüz bu kağıt evin oluşması için bu rüzgar akımlarını kim düzenleyip koydu, ve ikinci soru, neden böyle bir ev ortaya çıktı...işte bu rüzgar akımlarına da rasgele derseniz bi psikiyatriste gitmenizin vakti gelmiştir.

rüzgar akımları: kainatın tüm fiziksel, kimyasal, biyolojik tüm kuralları
    iskambil kartlarından ortaya çıkan ev: tüm canlılar.

doktora görün dostum.sana din enjekte edilmiş panzehri de bilimdir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yasılan çpu şeyi okuyamdım henüz. Eve gidiyorum 3-4 saat sonra pcdye geçip okuycam,yanutlıycam. Şunu da belirteyin hala bazı arkadaşlar neden yaratıldık sorusunu amaç olarak algılıyor. Yani btki neden yaratıldınfotosentez yapmak için biz neden yaratıldık kulluk için vs. Bunları geçiniz. Neden yaratıkdık neden varız amaç olrak sormuyoruz neden varız neden yaratıldık Tanrunın amacı neydi?

• Senin gazali dedigin sahis islamin altin cagini bitirip islami bilim adamlarini felsefeyle ugrasanlari kafir ilan etmistir.

Hatta su sozunu hatirliyorum bilim ile cok fazla ugrasmayin yetecek kadar ugrasin yoksa dinden cikarsiniz.

Hadi akil hocani dinle bilimle ugrasma zaten cozemiyorsun mantigini...

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Trilyonlarca gezegende belki daha fazla sayida gezegende canli olusumu neden imkansiz olsun ? Bu kadar cok gezegen ve bu kadar cok degisken varken ayrica buncada wnerji kaynagi elbet canlilik olusabilir.

Canli derken pat diye insan gibi karmasik birseyden bahsetmiyorum. En ilkel canlilik unsurlari bunlar o kadar karmasik seyler degil...

Türler içi evrim vardır,Fakat türler arası geçiş yoktur.

Evrim sonuçta bilimsel bir konu bilimsel bir konu gözlem ve deneylere dayanır.Bana türler arası geçişi kanıtlayabilecek bu forumu bırakın dünyanın en bilgili profu bile yapamaz

Sizi konuyla alakalı olduğu için alıntıladım

• Bir de kimse görmüyorum öyleyse inanmıyorum dememesine rağmenısrarla 5 duyumuzla algılamadığımjznama var olan şeyler örneklendirilip Tanrı nın varlığı ispat edlmeye çalışılıyor. Tanrınıjn vrlığını kabul edince iş bitse keşke.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

Evrim ayrı şeydir, evrim teorisi ayrı şeydir. Evrimin kanıtını istiyorsan grip virüslerine bakman yeterli. Her sene farklı aşı çıkar, neden ? Virüsler evrimleşip kendilerini aşılardan korumayı öğreniyorlar. Zira bakteriler de aynı şekilde antibiyotiklerden. Boş yere denilmiyor gereksiz yere antibiyotik tüketmeyin diye.

Evrim teorisine gelirsek, bilimsel camianın doğru kabul ettiği ve çürütülememiş bir teoridir. Etrafımızda bin tane bilgi alınabilecek yer varsa sana da araştırmanı tavsiye ederim.

Ayrıca bilimsel bir teori nasıl bir "cesaret" meselesi haline geliyor ? Evrim konusunda yayın yapan birsürü site var, Evrimağacı başı çekiyor. Lisans öğretimine yeni başlamış bir öğrencinin, hayatını bunlara adamış bilimadamlarından daha fazla bilgisi olduğunu söyleme şimdi bana. Cesareti olan savunsunmuş ...

Evrim bir teori sonuçta ve herseyin tesadufler sonucu olustuguna inaniyorlar. Ben kumdan kale yapsam bu tesadufen olustu desem buna bir kişi bile inanmaz ama bu kadar karmaşik sistemli kainatin tesadufler sonucu olustugunu ve yaraticisi olmadigina inaniyorlar,bu nasil olabilir?

• quote:

Orijinalden alıntı: srenkenstein

quote:

Orijinalden alıntı: 4232062yk

kanıt ?

Kanıt Kuran'ı Kerim ve Hadis'i Şeriflerdir. Sen Kuran okudum diyorsun okuduğunun Kuran olduğunu nerden bilelim

Yazı nasıl kanıt olabilir?
  • Allah bize özgür irademizi kullanabileceğimiz bir benlik veriyor. Bu, Allah'ın bize istediğini yapabilmesi ile alakalı bir durum değil. İsterse bizi yoktan var ettiği gibi, vardan da yok edebilir
    Senin bu özgür iradenle yapmış olduğun şeyleri, senin daha yapmandan Allah'ın bilmesi, onun zamansızlık kavramıyla açıklanabilir
    O'nun bu durumu bilmesi, senin yapacaklarını kendi iradenle yaptığın gerçeğini değiştirmez.
    Bu dünyanın bir sınav olduğunu unutma, sen bu sınavı kendi algıların içinde bir zaman diliminde olurken bu sınavı okuyacak kişi Allah(c.c.) zamandan soyuttur.
    Bu durumda o kağıtta yazanlar senin kendi düşüncelerinden başka birşey değildir.

Allah insanı ve insanı bu sınav muaf yapacak iradeyi yarattı. Allah'ın senin yapacaklarını bilmesi, yaptıklarının senin iradenle gerçekliştiği gerçeğini değiştirmez.
    Bütün bu kargaşanın sebebi bizim uydurduğumuz "zaman" tabiri.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ezquero33

quote:

Evrim bir teori sonuçta ve herseyin tesadufler sonucu olustuguna inaniyorlar. Ben kumdan kale yapsam bu tesadufen olustu desem buna bir kişi bile inanmaz ama bu kadar karmaşik sistemli kainatin tesadufler sonucu olustugunu ve yaraticisi olmadigina inaniyorlar,bu nasil olabilir?

Evrim hakkında düzgün araştırma yapmalısın. Tesadüf değil doğal seçilim. Ayrıca evrim canlılar arasında ki tür değişimini inceler. Evrenin başlangıcıyla ilgisi yok.

• Bana at ile esegin , aslan ile kaplanin , kopek ile kurtun neden ciftlestigini ve yavru yaptiklarini aciklayabilir misin ?

Allah bu canlilarin hepsini ayri yarattiysa bu hayvanlar ayri turler olmasina ragmen neden ciftlesiyorlar ?

Ben sana soyleyeyim cunku turler olarak ayriliklari daha cok yeni. Bilimden habersizsin , evrimi bilmiyorsun. Buyuk olasilik dini sitelerden bilim ogrenip buraya geliyorsunuz.

Bilimin onunu kesmek icin...

• quote:

Orijinalden alıntı: Ezquero33

quote:

Bir teori "sonuçta" derken ?

Teori(Kuram): Sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünü, nazariye, teori
    - TDK

Bilimde kuram veya teori; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.
    - Vikipedi

• kesnek kullanıcısına yanıt
    Müslümansan kulluk etmek için yaratıldın değilsen ona göre cevap vercem.
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Her gezegenede, o gezegenin şartlarına uygun bir canlılık niçin oluşmadı? Hadi bizim dünyamızdaki canlılar için başka gezegenlerde bir yaşam olmasın
    Ama her gezegen kendi canlı türünü oluşturamaz mıydı? sonuçda bu gezegen için 4.5 milyar yıl geçtiyse diğer gezegenler içinde geçti. onlarda niçin bir yaşam faaliyeti gözlenmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: RazielVs

quote:

Orijinalden alıntı: Vito Carleone

Ateistleri,Darwinistleri,Materyalistleri nasıl bilgilendiririm diye dusunuyorum.Kanitlari da sunuyorum yinede inanmiyorlar.Onlari kirmak istemiyorum.Muslumana yakismaz çünkü.Zaten herkesinde bildiği gibi bu arkadaslari bilim yolunda ve Kuranla bilgilendirmeliyiz.Peygamberimiz (asm) kendisine düşmanlık göstermeyen Hristiyan ve Yahudilere insaniyet ölçüleri içinde davranıyordu. Hasta olduklarında ziyaret ediyor, yardıma muhtaç olduklarında maddi ve manevi yardımda bulunuyordu. Sofralarında yemek yiyor; onlardan kız alınmasına müsaade ediyordu. Cenazelerine saygı duyuyor, onları öncelikle Allah'ın yarattığı bir insan olarak değerlendiriyordu.

Nitekim bir gün bir Yahudinin cenazesini götürüyorlardı, mescidin önünden geçerken cenazeyi gören Hz. Peygamber (asm) ayağa kalktı. Sahabeden biri, “O Yahudidir...” dediğinde, Hz. Peygamber (asm), “Ama insan değil mi?” demiş ve insanlara olan saygısını bir kez daha göstermişti ümmetine.

Her şeye gücü yeten bir tanrı neden böyle meselelerle uğraşıyor anlamıyorum.Kendine ibadet eden kendinden iyilik isteyen ona yalvaran dua eden varlıklar istiyorsa bunu kendi gücüylede yapabilir.Ama neden yapamıyor bunu,yarattığı insanların çoğu ya tam ibadetini yapmıyor yada ateist falan oluyor,tanrı insanları kendine ibadet ettirmekte başarısız mı oldu dünyada,onun insanoğluna sunduğu kanıtlar yetersiz mi kaldı,o bilmiyor muydu bunun böyle olacağını.Mantık olarak tanrı tamamen çelişkilerle dolu bir şey.Beynin çalışma mekanizmasını herhalde tam anlayamamış olacakki kendide nasıl bir beyin yarattığını kavrayamamış,onların neyle ikna olacakları konusunda hiç bir şekilde başarı gösterememiş.

Hadi tüm bu dediklerimi yaptı,her şeyi yerli yerine oturttu herkes iyilik peşinde güzellik peşinde ibadet peşinde namaz peşinde vs. Peki bunları neden yaptığını sorduğumuzda bize ne cevap verecek? Egomu tatmin ediyorum mu diyecek,ben en üstünüm sizler kölesiniz bana ibadet etmek zorundasınız mı diyecek,sıkıldım biraz o yüzden mi diyecek? ne diyecek yani bir tanrı neden böyle lüzumsuz işlerle uğraşsınki.Her şeyi yeten tanrının milyarlarca galaksi arasından trilyonlarca yıldız sistemi arasından katrilyonlarca gezegen arasından birindeki insanoğlundan isteklerine bakar mısın abi.

-Domuz yemek haramdır
    -Hac etrafında 7 tur atın
    -30 gün oruç tutun
    -günde 5 vakit bana namaz kılın
    -kurban kesin
    vs.

yani tanrı neyle neyi satın almaya çalışıyor bi düşünsenize Ya her şeyin sahibi tanrı bu insancıklardan ne istiyorsun,ne istiyorsun şu zavallı aciz yaratıklardan,veripte alamadığın bir şey mi var? Niye o zavallıları sana ibadet etmedikleri zaman sonsuz cehenneme atıyorsun azap çektiriyorsun,sen en üstün değil misin ne istiyorsun bizden?
    Saçma sapan bir şey işte sanki bir psikopat bu tanrı,yolluyor insanları dünyaya hadi bakalım kim kime dum duma,yarışın birbirinizle bende izleyim sonra hesaplacaz sizinle..
    vaybe ben burda bir adet psikopat görüyorum arkadaş bu nasıl bir zihniyet,hani derlerya tanrıdan korkun demekki dedikleri gerçekmiş,böyle bir tanrıdan kim korkmaz?

Açtım kuranı da okudum hep aynı şeyler yazıyor ' allaha ibadet edin ondan iyilik dileyin yoksa yolun sonnu 'kötü tarzında şeyler 600 sayfa döndürüp dolaştırıp aynı şeyleri yazmış tanrı.
    Zaten bunun dışında yazılan şeylerde pek iç açıcı şeyler değil açıkçası,hz muhammedin kendi yazısı olduğunu resmen kanırlar nitelikte.Hangi sayfasını açarsanız açın bunu her sayfada kanırlayabilirsiniz dostlar.Mesela size bir video atacağım bunu kesinlikle izleyin ====>https://www.youtube.com/watch?v=pI0PuUbLY9I

Bu video yu izleyin kesinlikle ikna olacaksınız,o kadar net bilgi verilmiş ki direk kurandan yani kaçış yok kabullen mek zorudasınız.

Bir örnek daha vereceğim son olarak,siz kendi aklınızla değerlendiriri sizi artık,düşününki tanrı bunu yazıyor yani ciddi ciddi,

32. ey peygamber hanımları! siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. eğer (allah'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir eda ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. güzel söz söyleyin.
    33. evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. namazı kılın, zekâtı verin, allah'a ve resûlüne itaat edin. ey ehl-i beyt! allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

36. allah ve resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. her kim allah ve resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.
    37. (resûlüm!) hani allah'ın nimet verdiği, senin de kendisine iyilik ettiğin kimseye: eşini yanında tut, allah'tan kork! diyordun. allah'ın açığa vuracağı şeyi, insanlardan çekinerek içinde gizliyordun. oysa asıl korkmana lâyık olan allah'tır. zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikâhladık ki evlâtlıkları, karılarıyla ilişkilerini kestiklerinde (o kadınlarla evlenmek isterlerse) müminlere bir güçlük olmasın. allah'ın emri yerine getirilmiştir.
    38. allah'ın, kendisine helâl kıldığı şeyde peygamber'e herhangi bir vebâl yoktur. önce gelip geçenler arasında da allah'ın âdeti böyle idi. allah'ın emri mutlaka yerine gelecek, yazılmış bir kaderdir.

40. muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. fakat o, allah'ın resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur. allah her şeyi hakkıyla bilendir.

Yani şunlara bakar mısınız koskoca evrensel olan ,yüzyıllar sonrasına hitap eden ,herkesi kapsayan kuran tutmuş hz muhammede karşı gelmeyin,eşlerini uyarıp ona hürmet edin falan diyor??? hani evrenseldi bu kuran neden buraya bunu yazıyorsun bizim ne işimize yarar bu ayetler başka yolmu yoktuda buraya soktun bu ayetleri?muhammedin işine geliyor tabi bunları buraya yazmak çünkü başka çaresi yok insanları buraya yazdıklarıyla istediği gibi kandırıyor,oh ne ala memleket,o zavallı halkta bunlara inanıyor işte ne yapsın,nerden bilsin....

İnsanlar böyle işte inanıyorlar bir şeye ama neye inandıklarını niçin inandıklarını bilmiyorlar,yoldan çevirsen sözde müslümanları 100 kişiden 5 kişi anca okumuştur kuranın türkçesini oda yarım yamalaktır kesin.Sizde bunun savunucularındansnız işte,bilmiyorlar dostum bilmiyorlar,sizde bilmiyorsnuz o kadar insan bir şeye inandı diye bunun gerçek olduğu anlamına gelmez,yarın bir gün yok olup gidecek bu islamda tıpklı yunan mitolojileri gibi,uzaya çıktığınız da anlayacaksnız,diyeceksiniz ki ulan neye inanıyormuşuz.
    Kuranın sayfalarını karışıtırıken beynindeki dogmaları kaldırıp baktığın zaman ne saçma şeyler olduğunu göreceksiniz,hz muhammedin savaş ganimetlerini cariyelerini ayette belirtip istediği ayete bakıp güleceksin bu nasıl bir hayat amacı diye.Bileceksin tanrının böyle saçma şeylerle uğraşmayacağını,hayatın boş olduğunu ve boş kalacağını.

Bunları objektif bakan herkes görür zaten zamanında bende kendime göre yorumlardım gerçek din değil felan kendimi kandırırdım hep. Din kitapları evrensel ve tüm zamanlar için geçerli felan değildir sadece din kitapları değil herhangibir kitap evrensel olamaz 2000-3000 yıl sonra bile etkili olan kitaplar bundan 100-200 yıl sonra bile etkisini kaybedebilir eğer toplum bilimi ile bilgili olan varsa bir makalede ahlakın evrensel olamıyacağı nedenleriyle yazıyordu bulan olursa paylaşsın epey oldu bakalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Ruh diye birsey yoktur bu acik ve net.

Onun disinda icim su yonden rahat. Eger gercekten iyi bir tanri varsa zaten bizim inanip inanmadigimizi takmaz bole ufak seyler icin insan yakacak bir cani degildir. Yani bakar insanmisin yoksa katil canimisin ona gore atar yani cehenneme. Bende Tanrıyı gorunce manyakmiyim diklenecegim eger varsa zaten gorunce sozunden cikmam : )

Onun disinda evrende bir tanrinin varligina dair bir isaret yok. Ruhun olduguna dairde hicbir isaret yok. Yani ucan spagetti tanrisi ne kadar gercekciyse tanrida ayni oranda gercekci ruhda ayni oranda gercekci.

Ya tutarsa deyip inanmaksa icimden gelmiyor. Sonucta ta tutarsa diyerek inaniyorsan zaten samimi degilsindir.

Islam hristyanlik budizm , hinduizm zaten hepsi ayni sey insan yapimi dinler.

Olursam deist olurum zaten en mantiklisida bu ama su an icin agnostizm yani tanrinin zaten hilinemeyecegini dusunuyorum. Hakkinda hicbir kanit yok. Ucan spagetti canavari var desemde ayni sey tanri var desemde ayni sey...

+1 Kesinlikle katılıyorum

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.