Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Napalım yani

quote:

Orijinalden alıntı: kesnek

quote:

Orijinalden alıntı: DANAKAÇIRAN

Tanrı "egoist" çünkü bizi yarattı ve biz yanıcaz gibi şeyler diyorsunuz, bayım, egoist olarak bahsettiğiniz Tanrı var ise inanıyorsun çünkü biraz sitem var lafında. İnanıyorsan sorun sanırım neden insanları yarattı ve insanları yakacak. Sen şöyle de düşünüyorsundur, iyi ahlaklı olup Allah'a inanmayan insanlar ne oluyor iman etmedikleri için yanıyorlar ve kötülük işleyen müslümanlar da iman ettiği için yanmayacaklar. Böyle bir şey yok, ben o müslümanın imanından şüphe duyarım ve Allah'ta onun içinde ne olduğunu biliyordur. Sen içini serin tut Allah en bağışlayandır ve en adaletlidir. Kimsenin hakkı başkasında kalmayacak.

Sen bu hayata 20 30 yıl zevkini sür diye gönderilmedin. Allah seni buraya kulluk etmen için gönderdi. Allah sana herşeyi verdi ve sadece bana iman et dedi, peki kulları ne yaptı? Bazıları sapkın oldu, bazıları dünyanın geçici zevkine aldandı ve iman etmedi. İman edilmen için gönderildiğin diyarda Allah'a, Yaratıcına karşı geldin. Bu sebeple de bunun bir cezası olduğunu belirtiyor. Sen de o cezayı bile bile bu hayatını böyle geçiriyorsun. Dünyanın zevklerinden gözünü alıp, vaktini ayırıp ibadet eden adamın suçu neydi de senin yaşadığın zevkli hayatı yaşayamadı? Sence müminler bilmiyor muydu her saniye keyifle geçirmeyi, günah işlemeyi??

Dunyayi keyif alinacak bi yer olarak gormedim bu zamana kadar koyu bi muslumandim. ne ibadetler agir geldi ne gunahlardan kacinmak.

Sadece kafam birqz calismaya basladi. dusunmeye basladim. hani felsefede anlatilir ya butun ihtiyaclari karsilanan insan bos insan sorgular felsefeyle ilgilenir diye. hah bende iste ayni sekil lise bitti uniyi kazandik 3 aylik bi boslugum oldu. kafami da kurcalayan ders gibi seylerde yok.

ayruca bu dunyaya kulluk icin gonderildik vs. gibi soylemleri bende biliyorum ama tatmin edici degil. yaraticinin cani mi sikildi da insanlari sinamak istedi. hic olmayabilecekken neden var olduk.

Aktinladigim mesajda yorumlariniz cok dogmatik geldi.bu yuzden bu konuyu sizinle konusmak istemem dogrusu Bayim.

Ayrica erkek oldugumu nereden anladigini da merak ettim. sabah muneccim ...yediniz heralde

Bu ve bunun gibi adamlar kafayı dinle bozmuş.Allah korkusundan(cehennemde yanmayı kastediyorum)secde ediyorlar.
    Mehmet Akif Ersoy'un çok güzel bir lafı vardır;
    Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir herşeyden önce. Vaad etmeseydi Allah cenneti, O'na bile etmezlerdi secde.
    Bende aynı senin gibiyim.
    Geçen sene mezuna kaldım.Bu sene kazandım üniversiteyi.
    Bu 1 sene içerisinde herşeyi sorguladım.Her hafta Cuma namazını kaçırmayan adamdım.
    Şuan agnostiğim diyebilirim.
    Tanrı var ya da yok beni ilgilendirmiyor.

Onları yadrgamıyorum geçen sene bende öyleydim.Ne felsefe bilirdim ne bilim. Her şeyim islamda bi açklam vardır dye her soruya dinle cevap verirdim.Açıklayamadığım şeyler olduğunda soran kişiye hemen birkaç video izletirdim.Kurandan ayet söylediklerinde der ayetlerde açıklanmıştır mutlaka der geçerdim. Mealini okurdum ama arapça okurngibi düşünmeden sırf sevap olsun diye okurdum.

sonra dediklerim oldu işte. Sorgulamaya düşünmeye başladım.okudum öğrendim. Öğrneye devam ediyorum. Eski mitlere bakınca bizden de farklı olmadıklarını gördüm.İnsanlar çözemediği her şeyi bir tanrıya bağlıyorlardı. Şimdi ise aklımız sınırlı diyip tanrıyı anlaşılmaz kılıyorlar. Aslında bunu söyleyen agnostik oluyor ama farkında değiller. Cehennem ya varsa diye yaşıyolar.Namaz farz olmasaydı sadaka gibi olsaydı şuan kaç kişi namazı 5 vakit kılard? İyi insan olmak için cehenneme ihtiyacımız yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bradley Cooper

sınırlı akılla sınırsızı düşünemeyiz.

Lucy filmini izledin sanırım.
    %10'unu kullanıyorken,bu tür şeyleri düşünmek pek akıl karı olmasa gerek.
    Katılıyorum sana.
    İnsanoğlu bunu hiçbir zaman bulamaz bence.
  • Allah yok, din yalan. Boşa yaşayan varlıklarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Napalım yani

"76:2 - Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık."

Bu kitapta geçen şeyler google çeviri-translate gibi anasını satayım.
    Bune böyle ?
    Şiir desen şiir değil,deyim desen hiç değil.
    Bir tek bunu ben mi farkettim ? Yoksa sizce de bir gariplik yok mu ?

Güvenilir kaynaktan mı aldın bu ayeti bilmiyorum ama türkçeye çevirirken üslup değişmiş olabilir. Güvenilir kaynaktan okumak şart bu yüzden. Ayet yani Allahın c.c sözleri. Senin benim gibi konuşmasını bekleyemezsin herhalde.
  • Reisz kullanıcısına yanıt
    İki tuzlu su yoğunlukları farklı ise birbirine karışmaz. Örnek: İstanbul Boğazı. Boğazdaki akıntıları islam gelmeden önce Yunanlı balıkçılar bile biliyordu. Herşeyi kitabınıza bağlamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 6 Eylül 2015; 13:37:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

İki tuzlu su yoğunlukları farklı ise birbirine karışmaz. Örnek: İstanbul Boğazı. Boğazdaki akıntıları islam gelmeden önce Yunanlı balıkçılar bile biliyordu. Herşeyi kitabınıza bağlamayın.

TAbi balıkçılar bilir oradan geçen bilir bu bir örnek tir.

Sence Hepsini mi bu şekilde olduğunu düşünüyorsun.

Balıkçılar peki Kur'anda geçen diğer mucizeleride biliyorlar mı acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reisz

quote:

Hangi efsaneler onlar, Ay'ın tak diye ortadan ikiye yarılması gibi mi

• Craftix19 kullanıcısına yanıt
    Dostum siz dini nereden öğrendiniz.Bunu size kim empoze etmiş anlamıyorum :D o zaman çocuğunu öldür ne ya sen böyle bir şeyi neye göre diyorsun ?
    Sen ilk önce git İslam'ın yapı taşlarının ne olduğunu öğren bilip bilmeden yorum yazma.
  • Vito Carleone kullanıcısına yanıt
    Mesela islamda ayın ortadan ikiye yarildigindan bahaesiyor ama dunyada hic kimse ayin ikiye yarildigina dair bir kanit sunamiyir.

Duntanin hicbir kulturunde islamda denen ay alyarilmasina iliskin hicbir gozlem yok.

Ayrica kuranda sadece araplarin bildigi hikayeler , yiyecekler ve bolgeler geciyor. O donem aranlarin bilmedigi hicbirsey gecmiyor. Ornegin amerika kitadindan falan hic bahsedilmiyor.

Bilimsel anlamda incelendiginde o donem arap siir soyleys tarzindan etkilenmis yazinsal bir yapit oldugu ortaya cikiyor.

Ayrica bulunan kuranlardan birinin hz. Muhammedin cocuklugundan kalmis olabilecegi ortaya cikti ki hz, muhammede peygamberligin 40 yasinda getirildigi dusunulurse iyi bir inceleme altinda malesef din cok kotu bir bicimde catirdiyor.

Eldeki veriler bunlarin insan yapimi oldugunu destekliyor.

• Sirkadyen S kullanıcısına yanıt
    Peki sence balıkçı gelip Haşa Bunuda yaz ben gördüm sular karışmıyor mu dedi :)

Peki öyleyse kulaktan dolma bilgiler le olan bir kitap olsa neden bir hata bile yok :)
  • Dünyanın, gezegenlerin, güneşin, galaksimizin, milyarlarca yıldızın, sonsuz boşluğun bir bebek rahat gaz çıkarsın diye yaratılması ve uyum içinde bir ahenk oluşturması. Bende bunu düşünüyorum.

• quote:

quote:

quote:

Hangi efsaneler onlar, Ay'ın tak diye ortadan ikiye yarılması gibi mi

Az önce verdiğim mucizeler gibi olabilir mi :)

TAbi işine gelmeyince efsaneye dönersin. TAbi sana göre efsane

Benim bahsettiklerim Kur'an da geçenlerdir. Mucizelerdir ve araştırılıp doğrulanmış mucizelerdir

• Arkadaşlar Dini konuya dahil etmek zorunda değilsiniz lütfen konuyu kapattırmayalım. Bırakın insanlar düzeyli biçimde tartışsın bir kere.
  • quote:

Peki öyleyse kulaktan dolma bilgiler le olan bir kitap olsa neden bir hata bile yok :)

Ticaret denilen birşey var arkadaşım, ticaret. Araplar çölün ortasında ne halt yapıyor kum mu yiyorlar ? Yunanlıdan, Romalıdan, Türkten, Perslerden gidiyor malını satıp malını alıp ülkesine geri dönüyor. Yok onu bilmesi insan işimidirmişmiş felan, geçin bunları.

Hata varmı yokmu bilmem ona dair birşey okumadım ama herşey sizin dört bir yana göstermeye çalıştığınız gibi cici bici dört dörtlük birşey değil onu da hatırlatayım

http://www.dunyabirmasaldir.com/isid-gercek-muslumandir-ve-allah-tum-kotuluklerin-anasidir-ironi-yok-duz-anlamiyla/

Bilmem kaç bin yıl önce bilinen şeyi yazıyorum adam gelmiş bilinen doğrulanmış mucizelerdir diyor. Göster hadi bakayım Ay'ın ikiye yarıldığı nerde doğrulanmış ? Nuh Tufanı desen Akdeniz havzasından çıkınca izine rastlamıyorsun. Ebabil kuşları nasıl doğrulandı ağızlarına taş basıp uçurdular mı kabeye doğru ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 6 Eylül 2015; 13:47:54 >

• Periah kullanıcısına yanıt
    Senin bu soruna cevabı bir siteden okumuştum aynısı yazıyorum.

“Ayın yarılması hadisesi, başka ülkelerin tarihlerine neden geçmemiştir?” diye akla gelebilir. Halbuki bu hadise gece olmuştur, dolayısıyla dünyanın diğer yarısı gündüz olduğundan görünmemesi gayet normaldir. Ayrıca o dönemde cehaleti ve vahşilikleriyle ünlü olan Avrupa ülkelerinin tarihinde olmaması da gayet normaldir. Farklı yerlerde de sis ve bulut gibi farklı engeller görünmemesine sebep olmuş olabilir. Böyle bir hadise bazı fertler tarafından görülse de gözlerine inanamaz ve bu hadiseye birisi tanık olsa bile insanları inandıramaz ve tarihlere geçemez.
    [Alıntı]

NEDEN HERKES GÖRMEDİ?

Ay Mucizesinin herkes tarafından görülmesi, Cenab-ı Hak tarafından dünyada murad edilen "imtihan sırrı"na ters düşecek ve ister istemez bütün insanların imana gelmesine yol açacak­tı. Bu yüzden Ay'ın iki parçaya ayrılma­sı, insanların uykuda veya evinde oldu­ğu bir zamanda ani ve kısa süreli olarak gerçekleşti. Ay'ın her gün farklı saatler­de dogması ve farklı menzillerde bulun­masının yanısıra, o asırda gökyüzünü sürekli inceleyen âlimler de yok denecek kadar azdı. Aynı zamanda bazı ül­keler sis ve bulut gibi engellerden, bazıları da saat farkından dolayı Ay'ı göremiyordu. Meselâ bu mucizenin gerçek­leştiği saatte İngiltere ve İspanya'da gü­neş yeni batıyor, Çin ve Japonya'da sa­bah oluyor, Amerika'da ise gündüz sa­atleri yaşanıyordu.(3) Ay'ın görülmesi için yeterli olan şartlar, Arap yarımada­sının dışında en iyi Hindistan'da ger­çekleşmiş ve Dhar şehri kralı Raja Bjoh ve raiyeti tarafından bütün teferruatıyla takîp edilmişti.(4) Chamai Nehri kıyı­sındaki sarayının balkonundan Ay'ın ikiye ayrıldığını gören kral, önce dünya­nın sonunun geldiğini zannederek bü­yük bir korkuya kapılmış, daha sonra da bunun Arabistan'da zuhur ettiğini duyduğu Peygamber'in bir mucizesi olabileceğini tahmin ederek vezirini Mekke'ye göndermişti. Raja'nın veziri Efendimizle (sav) görüşme şerefine erişmiş ve Şakk-ı Kamer O'nun muci­zesi olduğunu anlayarak İslâmiyeti seç­mişti.
    [Alıntı]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kanarya75 -- 6 Eylül 2015; 13:49:19 >

• Herhangi bir uyum oldugunu nereden cikariyorsunuz. Her gun dunyaya yuzlerce meteor dusuyor. Marsin yuzeyi kriterlerle dolu.

Bizden onceki canlilar olan dinazor besli bir goktasi carpmasi sonucu yok oldu.

Bir dyzen olmadigini anlamalisin. Sadece zamanin cok kisa bir kesitine baktigin icin degisimi anlayamiyorsun. Milyon yillarla baktiginda herseyin nasil bir kesmekes icinde oldugunu farkedebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: hgwxx/7

Arkadaşlar Dini konuya dahil etmek zorunda değilsiniz lütfen konuyu kapattırmayalım. Bırakın insanlar düzeyli biçimde tartışsın bir kere.

Çok sağol hocam. Ayrıca yaratıcıdan bahsetsinler ama dinden bahsetmesinler. Konundin eğil çünkü. Varlığımız. Varlık sebebimiz.

• quote:

quote:

Ticaret denilen birşey var arkadaşım, ticaret. Araplar çölün ortasında ne halt yapıyor kum mu yiyorlar ? Yunanlıdan, Romalıdan, Türkten, Perslerden gidiyor malını satıp malını alıp ülkesine geri dönüyor. Yok onu bilmesi insan işimidirmişmiş felan, geçin bunları.

Hata varmı yokmu bilmem ona dair birşey okumadım ama herşey sizin dört bir yana göstermeye çalıştığınız gibi cici bici dört dörtlük birşey değil onu da hatırlatayım

http://www.dunyabirmasaldir.com/isid-gercek-muslumandir-ve-allah-tum-kotuluklerin-anasidir-ironi-yok-duz-anlamiyla/

Peki bu ticareti yapan kişi mi yazdı diyorsun bu kitabı.

yada ticaret yapanlar Haşa kitabı yazana mı söylediler de o yazdı mı diyorsun peki.

Benim dediğim bu kitap kulaktan dolma bilgilerle yazılan bir kitap değildir. Galiba okumadan rasgele yazıyorsunuz.

Altındıladığında demiştim zaten az önce.

• kanarya75 kullanıcısına yanıt
    Arkadasim ay ortadan ikiye yarilacak. Dunyanin yarisi gozleriyle bunu gorecek. Ama islam kaynaklari disinda hic kimse ne cinliler ne eski turkler ne avrupalilar ne afrikalilar kimse bundan bahsetmwyecek oyle mi ?

Buna nasil inanabilirsiniz ?

Boyle birsey olsa butun eski dunya kaynaklarinda carsaf carsaf kanitlari oldugu gibi , sozlu edebiyatlarda bununla ilgili tonla efsane ve mit olusmus olmasi gerekirdi.

En basitinden eski turk mitolojisinden veya hikayelerinden buna dair en ufak bir olgu bile bulamiyorsunuz. Hicbir ulusta bulamiyorsunuz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Mesela islamda ayın ortadan ikiye yarildigindan bahaesiyor ama dunyada hic kimse ayin ikiye yarildigina dair bir kanit sunamiyir.

Duntanin hicbir kulturunde islamda denen ay alyarilmasina iliskin hicbir gozlem yok.

Ayrica kuranda sadece araplarin bildigi hikayeler , yiyecekler ve bolgeler geciyor. O donem aranlarin bilmedigi hicbirsey gecmiyor. Ornegin amerika kitadindan falan hic bahsedilmiyor.

Bilimsel anlamda incelendiginde o donem arap siir soyleys tarzindan etkilenmis yazinsal bir yapit oldugu ortaya cikiyor.

Ayrica bulunan kuranlardan birinin hz. Muhammedin cocuklugundan kalmis olabilecegi ortaya cikti ki hz, muhammede peygamberligin 40 yasinda getirildigi dusunulurse iyi bir inceleme altinda malesef din cok kotu bir bicimde catirdiyor.

Eldeki veriler bunlarin insan yapimi oldugunu destekliyor.

Sevgili kardeşim Hz.Muhammed'in Kuran'ı yazması imkansızdır.Çünkü Hz.Muhammed okuma-yazma bilmiyordu.Bunun bir kanıtıda incilde mevcuttur.

Onlar için kardeşleri arasından,senin gibi bir peygamber çıkaracağım ve sözlerimi onun ağzına koyacağım. Tesniye Babı ayet:18

Ve ayetlerimiz ona verilince biz ona "oku" diyeceğiz ; o ise bize "ben okumayı bilmiyorum diyecek". Isaiah 29/12

Farkettiysen sözlerimi onun ağzına koyacağım diyor.Burdan da anlaşıldığı gibi okuma-yazma bilmiyor.Ayrıca Hz.Muhammed yürüyem bir Kuran'dı.Devamında ise zaten açıkça belirtilmiştır okuma bilmediği.

Incilde değişmeyen yerlerde vardır.Kuran'da incilde nur vardır denmektedir bu da hala değişmeyen yerlerinin olduğuna işarettir.

Şimdi gelelim anlayacağın tarzdan kanıtlara.

Bunlardan birkaçı

Biz göğü büyük bir kudretle bina ettik ve şüphesiz biz onu genişleticiyiz.(Zariyat Suresi 47.Ayet)
    Bugun ki bilim adamları evrenin sürekli genişlediği kanaatine varmışlardır.

Sizin üstünüze sapasağlam yedi gök bina ettik.Parıldadıkça parıldayan bir kandil (güneş) kıldık.(Nebe Suresi 12-13.ayet)

Göğe ve Tarık'a andolsun.Tarık'ın ne olduğunu dana bildiren nedir ? Karanlığı delen yıldızdır.(Tarık Suresi 1-3.ayet)

Ey cin ve ins toplulukları,eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp geçmeye güç yetirebilirsenid,hemen aşın;ancak üstün bir güç olmaksızın aşamazsınız(Rahman suresi 33.ayet)
    Bu ayette açıkça uzaya üstün bir güc olmadan gidemezsiniz ama eğer üstün bir güç olursa hemen aşın denmektedir.

Ve kendisinde çetin bir sertlik ve insanlar için çeşitli yararlar bulunan demiri de indirdik...(Hadid Suresi 25.ayet)
    Arapçada demir El-Hadid demektir.Bu kelime ebced hesapıyla 26 sayısını verir buda demirin atom numarasıdır.

Doğrusu , 'Şi'ra yıldızının 'rabbi O'dur.(Necm Suresi 49.ayet)
    Bu ayette arapça bir kelime olan Şi'ra Sirius demektir.Necm suresindeki Necm kelimesinin anlamı yıldızdır.Kuranda Sirius yıldızı açıkça belirtilmiştir.

Nitekim ikisi arasındaki uzaklık iki yay kadar oldu veya daha yakınlaştı.(Necm Suresi 9.ayet)
    Bildiğimiz gibi A ve B olmak üzere 2 sirius vardır ve bunlar bir takımdır.Bu ayettede 2 sinin gittikçe dahada yakınlaştığını haber vermektedir.

Doğrusu çiftleri erkek ve dişiyi yaratan O'dur.Bir damla sudan döl yatağına meni döküldüğü zaman.(Necm Suresi 45-46)

Kendisi akıtılan meniden bir damla su değil miydi ? Sonra bir alak(embriyo) oldu,derken Allah onu yarattı ve bir düzen içinde biçim verdi.Böylece ondan erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı.(Kıyamet suesi 37-49)

Ayette açıkça cinsiyetin kökeninin kadın değıl erkekten gelen meni olduğu bildirilmiştir.Erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı cümlesindede çift kıldı derken xx ve xy kromozomlarının olduğudur.

Sonra o su damlasını bir alak (hücre topluluğu) olarak yarattık;ardından o alak'ı bir çiğnen et parçası olarak yarattık;böylece kemiklere de et giydirdik;sonra bir başka yaratışla onu inşaa ettik.Yaratıcıların en güzeli olan Allah,ne yücedir.(Müminun Suresi 14.Ayet)

Evet;onun parmak uçlarını dahi derleyip yeniden düzene koymaya güç yetirenleriz.
    (Kıyamet Suresi 4.Ayet)
    Her insanın parmak izindeki şekiller farklıdır.Bu ayettede buna dikkat çekilmiştir.

Kuran da Gün kelimesi 365 kere geçmektedir.Günler ise 30 kere geçmektedir ve ay kelimesi 12 kere geçmektedir.

Kadın ve Erkek kelimesi Kuran da 23 kere geçmektedir.Bilim adamları Erkek ve kadınlarda 23 kromozom olduğunu belirtmistir.

Telefondan yazıyorum elim yoruldu.Daha yüzlerce böyle ayet var ama sığmadı.Atladığım yer varsa kusura bakma onları da sorabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vito Carleone -- 6 Eylül 2015; 14:36:39 >

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.