Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesnek

Yazılanları tek tek okudum.Bazı arkadaşlar dinin at gözlüğüyle bakıyor olaya. Bakın ben de müslümanım ama bir an için bu tarz felsefi konularda dini bir kenra koyup akılla düşünmek istedim. Size de bunu tavsiye ederim. Çünkü böyle yapmayınca hp aynı şeyleri terar edip duruyorsunuz.

Bakın soru açıktı. Var olmamızın sebebi yaratıcıysa Allah bizi neden yarattı? Sebebi neydi?
    ama gelen cevaplara bakınca her sanatın bir sanatkarı varsa bu evrennde vardır. Allah seni sorgulamadan cenete cehenneme koysaydı adalet olur muydu vs. Birkaç youtube kanalından öğrendiklerini her yerde alakalı alakasız yazıyorsunuz.

yani şurda felsefi bir meseleyi tartışalım. Hep beraber kafa yoralım. Siz tabiki dindar olduğunuz için Allahı kabul edin. Ama dolambaçlı düşünmek yerine siz de Allah acaba bizi neden yarattı diye düşüxün. Aklımız sınırlı vs. Diyorsunz ama kendi adınıza düşünüyorsunz.Aklımız sınırlı değildir sınırlı olsa Einstein göreliliği bulamazdı. Aıklayamazdı bizlere zamanda göreliliği. Kendide algılayamazıdı.

Şuan tatildeyim.Mobilden yazıyorum.Yorumları okuyunca çok fazla şey yazmak istedim ama şuan mümkün değil zoe oluyor telefondan.

Görelilik ile varolma sebebimiz çok farklı şeyler eğer müslümansan bunu karşılaştırman çok saçma Allah-u Teala'nın düşünce sistemi ile kendininkini karşılaştırırsan tereddüte düşersin
    Eğer her şeyi beynimiz ile algılayıp bir evren oluşturulma şekli düşünseydik ne nasıl neden oldu diye zaten herkes müslüman olurdu böyle bir sınava gerek kalmazdı

• quote:

Orijinalden alıntı: Uacellat_62

Kullandığın ifadelerden evrim teorisini anlamadığını ve bilimin mantığını çözemediğimi çıkarıyorum. Sen türlerin değişimini çıplak gözünle görmek istiyorsun. Senin mantığına göre Einstein in özel görelilik teorisi gerçek değil kütle çekim kuvveti de yok atom altı parçacıklar da yok. Ne de olsa göremiyorsun ! Bir insanın her dakika her saniyesi kayıt altına alınsa bile yaşamı boyunca şu şaniyede boyu uzadı,şu saniyede saçı beyazladı,şu şaniyede yüzü kırıştı diyemezsin. Fakat 10 yaş-20 yaş -30 yaş-40 yaş-50 yaş-60 yaş arasındaki farkları görürsün. Evrim de buna benzer. Evrimin gerçekleşmesi de milyonlarca yıl alıyor milyonlarlarca yıl yaşarsan görürsün fakat senin görmemen gerçekleşmediği anlamına gelmiyor. Var olan kanıtlar evrimin gerçekleştiğini açıkça ortaya koyuyor.

Senin mantığınla ALLAHA İNANMAMAN LAZIM yanlışmıyım kardeşim Allah'ı görmeden inanıyorsun. Üretin bir tane alet zamanın dışına çıkabilsin yada tüm evreni gezebilsin yada onuda geçdim zaman makinesi üretin musa zamanına gidelim nili 2 ye yardığı ana bizide götür sonra inanalım herkes neye isterse inanır ondan sonra

Evrimin gece uyurken birinin düşünüp sabah kağıda geçirdiği palavramı sandın sen?

Edit : Alıntı yanlış olmuş neyse anlayan anladı cevapta verilmez ama bu arkadaşa nerelere çekecek bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 6 Eylül 2015; 12:52:12 >

• quote:

Tanrı varsa insanların kendisini bilmesine ihtiyacı mı var? İhtiyacı varsa sonsuz kudretli bir Tanrı olmuyor o zaman. İhtiyacı yoksa insanları eğlence olsun diye mi yarattı ?

İşinde başarılı muhteşem bir yönetmensin. Yönettiğin filmi de bitirdin. Neden ismini film sonu yazıp da insanlara gösteresin ki. Sen zaten başarılısın ne gerek var? İsmini,simanı saklı tut öyleyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uykusuz1905

Cevap içinizde gizli.

1-Öldükten sonra yok olacağınıza inanıyormusunuz bunu kabullenebiliyor musunuz?

2-Şuan biz dünyada yaşıyoruz.Sadece 5 duyu organıyla farklı evrenleri heleki yaratıcıyı algılamak imkansız.Bunu öldükten sonra öğrenecez.Zaten öldükten sonra büyük ihtimal zaman hızlı işleyecek Direk Kıyamet olacak bence.

3-Bu yazdığım 2 şeyden sonra ahirete ve bir yaratıcının varlığına inanmamak saçmalıktır.Neden yaratttığna gelince var olmak mı yok olmayımı seçersin?Üstüne üstlük okadar evrendeki gezegen arasından dünyada her şeyin belli bir orana göre dizayn edildiği dünyada yaratılmışız.Neredeyse her şeyde altın oran var.Olasılıklada hesaplayabilirsin.Sonsuz evren içinde bu gezegende olma olasılığımız nedir ki?

4-İmtihan etme nedeni ise Allahın kendini bize tanıtmak istemesi ve sonsuz ahiret hayatında herkesin hakettiğini almasıdır.Direk imtihansız ahirete koysa saçma olmazmıydı sencede?Peki allah her şeyi biliyorsa niye cennete atmadı bizi diye sorarsan:Sence bir yaratıcı için zaman kavramı varmıdır.Yaratıcı hem geçmişte hem gelecekte tüm evrenlerde tüm insanların yanında bulunabilir bunu böyle düşün ve Allah direk hiç bir şey yaşanmadan ruhları cennete cehenneme atsa o insan demezmi ben imtihan edilmedim bana şans vermedin benim iradem yoktu diye.

Kısaca yazacaklarım böyle biraz daha vaktim olsa daha düzenli ve anlaşılır yazabilirdim ama 2-3 defa okursanız çok iyi bir şekilde anlarsınız bunları okuduktan sonra bunları pekiştirmek içinde ibadet yapmanız allaha yakınlaşmanız gerek

Edit1:Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?...

Edit2:

Edit3:

Edit4:https:

Edit5:https:

Edit6:Genel olarak islama bakalım zekat verip fakirleri aç kalanlara yardım etmenin kötü bir yanı var mı?Oruç tutup fakirleri aç kalanları anlamanın neresi kötü?Sünnet olmanın sağlıklı olduğunu bilim adamları kanıtladı bir tane zararı bile yok.Daha yazacak çok şey var isterseniz yazarım.Tüm sorularınızıda cevaplamaya çalışırım yeterki saygı çerçevesinde konuşalım.

Alıntıladıklarım herhalde bu kocaman mesajı görmedi

• quote:

Orijinalden alıntı: KareemSaid

quote:

Kullandığın ifadelerden evrim teorisini anlamadığını ve bilimin mantığını çözemediğimi çıkarıyorum. Sen türlerin değişimini çıplak gözünle görmek istiyorsun. Senin mantığına göre Einstein in özel görelilik teorisi gerçek değil kütle çekim kuvveti de yok atom altı parçacıklar da yok. Ne de olsa göremiyorsun ! Bir insanın her dakika her saniyesi kayıt altına alınsa bile yaşamı boyunca şu şaniyede boyu uzadı,şu saniyede saçı beyazladı,şu şaniyede yüzü kırıştı diyemezsin. Fakat 10 yaş-20 yaş -30 yaş-40 yaş-50 yaş-60 yaş arasındaki farkları görürsün. Evrim de buna benzer. Evrimin gerçekleşmesi de milyonlarca yıl alıyor milyonlarlarca yıl yaşarsan görürsün fakat senin görmemen gerçekleşmediği anlamına gelmiyor. Var olan kanıtlar evrimin gerçekleştiğini açıkça ortaya koyuyor.

Senin mantığınla ALLAHA İNANMAMAN LAZIM yanlışmıyım kardeşim Allah'ı görmeden inanıyorsun. Üretin bir tane alet zamanın dışına çıkabilsin yada tüm evreni gezebilsin yada onuda geçdim zaman makinesi üretin musa zamanına gidelim nili 2 ye yardığı ana bizide götür sonra inanalım herkes neye isterse inanır ondan sonra

Evrimin gece uyurken birinin düşünüp sabah kağıda geçirdiği palavramı sandın sen?

Edit : Alıntı yanlış olmuş neyse anlayan anladı cevapta verilmez ama bu arkadaşa nerelere çekecek bakalım

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0012481 İngilizcen varsa bunu oku yoksa

http://www.on5yirmi5.com/haber/inanc/dinler/22525/hz-musanin-mucizesi-kanitlandi.html bunu oku

• İkinci soruya şöyle bir yorum yapabilirim, bizim yani insanların eli değmeden doğa tam takır çalışan bir makina gibi sürekli bir döngü içinde. Eğer atalarımız evrilirken insan ve maymun şeklinde değilde sadece meymun şeklinde evrilseydi bu sefer doğada bir türden aşırı fazla olacak buda var olan tüm türlerin evrilirken yaptıkları yol ayrımlarından bir tanesinin yok olması anlamına gelirdi. Yani doğada aşırı maymun olması ancak maymuna yetecek kadar besin olmaması durumu gözlenebilirdi. Veya maymun soyu tükenebilirdi. Peki bu neden böyle olmadıda böyle oldu? Bu soru aslında herşey için sorulan ve cevabını asla alamadığın bir sorudur. Mesela karşınızda duran bilgisayar veya elinizde tuttuğunuz telefon. Bunlara neden bilgisayar ve telefon dendi? Bilgisayar bilgi saymak işlemek manasındam türedi, peki bilgi anlamını taşıyan kelime bilgi değilde or olsaydı ve saymak anlamını taşıyan kelimede re olsaydı atıyorum, bu sefer bilgisayar gibi uzun bir kelime yerine orre gibi şuan bize anlamsız gelen kısa bir kelime olacaktı? Peki neden böyle olmadı? Kim bu dili buldud bu kelimeyi türetti? Neden böyle dedi? Bazı şeyleri algılamak ve açıklamak insanı yorabiliyor. Buda onlardan biri olsa gerek.

Aynı zamanda hep şu soruyu sorarım kendime kaleme neden kalem dendi diye. Buda aynı kapıya çıkıyor olsa gerek. Ve cevabı alamam. Kimisi der kalem işte ne denmesini isterdin diye, kalem olarak bilgidiğimiz obje aklımıza kalem olarak girdiği için ben kalem için kalemden farklı bir kelime düşünemiyorum mesela. Siz düşünebilirmisiniz? Düşünseniz bile neden öyle düşündünüz?

Not: Evet bilerek meymun yazdım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kanarya75 kullanıcısına yanıt
    Sencede bunlar zorlama aciklamalar degil mi ?

• quote:

Kuran da ve diğer din kitaplarında yazılanlar beni ve birçok insanı tatmin etmiyor. Bundan dolayı insanlar felsefeye başvuruyor. Tanrı varsa bu Tanrı nın elbette zamandan bağımsız olması gerekiyor. Fakat bu Tanrı nın varlığını ispatlayan bir şey değil ki. Ben gözle görülemeyen hiçbir şey yoktur diye bir ifadede de bulunmadım. Radyo frekansları, wifi sinyallerini de gözümüzle göremesek teknoloji ve bilimin sayesinde çeşitli cihazlar aracıyla görebiliyor ve biliyoruz. Bir insanı 1 ton ağırlığı kaldıramadı diye suçlayamayız öyle değil mi ? Tanrı felsefe ile sorgulanınca bulunamıyorsa varlığına dair bir kanıt yoksa insanların Tanrı ya inanmıyor diye sözde var olan cehenneme gitmesi çok saçma.

Kanıt istiyorsan en güzel kanıt Kur'an ı kerim dir ve 1400 yıl önce hiç bozulmadan bu zamana kadar gelmiştir.

Sence 1400 yıl önce bir insanıın böyle hatasız bir şey yazması mümkün olabilir mi ?

Ve Kanıt istiyorsan sana rahman suresinden bir örnek verebilirim.

“Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir berzah/engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.” (Rahman Suresi, 19-20)

Sence bunu ve bunun gibi örnekleri çölün tam ortasında birinin , 1400 yıl önce , km lerce uzakta ve denizin ortasında olan bir olayın anlatıması bir insanın işimidir ?

https://store.donanimhaber.com/d9/67/ce/d967ceab63f2e4992e381dfb83e04689.jpeg

-----------NEDEN VARIZ------------

Bu sadece bir örnek tir.

Bunu mantığınla kavrayabilirin mesala bunun gibi birçok örnek vardır.

Rahman suresinin mealini okumanı tavsiye ederim seni kur'an tatmin etmezse Daha ne tatmin edecekmiş derim.

Allah Elçilerini yollamıştır ki millete Allahı tanıtsın diye.

Bizi dünyada başı boş bırakmamış ve kendileri bulsunlar dememiştir.

Ve sözde cehennem derken yoksa sen öldükten sonra hiç olacağına mı inanıyorsun ?

Eğer yok olacağına inanıyorsan sana bu mantıklı geliyor mu ?

50 yaşından küçük olduğunu tahmin ederek 50 sene önce sen yoktun ve hiç tin. diyorum

Peki 120 130 sene yaşamayacağını tahmin ederek en fazla 100 sene daha var olacağına ve sonra tekrandan yok olacağına inanıyorsun yani.

Sana bu mantıklı mı geliyor ?

Düşünmüyormusun sen yoktun nasıl var oldun ?

Yoktan var oldun Ruh olarak düşün mesala bir damla sudan Bir insan oldun ve içinde bir ruh var sence bunlar tesadüften dolayımı dır?

Her şey ortadayken Bir insan nasıl da Allaha inanmaz da saçma yollar arayışına girer onuda anlamıyorum.

Ve Allaha inanmayanların cehenneme girmesi olayınada şunu diyorum Allah akıl fikir vermiş. Araştıracak sıhhat ve boş vakit vermiş. Ve peygamberlerini göndermiş. Kitaplarını göndermiş.

Bunları saçma sapan yok evrim yok maymun gibi olaylarla çözmeye çalışmak çok mantıksızdır. Sonuçta maymunuda bir yaratan vardır .

Ve Şuda bir gerçek tir ki bir insan inanmak istemiyorsa benim burda konuşmam boşunadır. Sanada detaylı bir kanıt da verdim tabi bunada bir inkar bulabilirsin. Sonuçta peygamberimiz (sav) ayı böldüde ordaki inkarcılar bu büyü demediler mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reisz -- 6 Eylül 2015; 13:12:53 >

• Zariyat 56
    Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

• Periah kullanıcısına yanıt
    Ayetler ile de cevap verebilirdim güncel hayat ile bağdaştırmak istedim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DANAKAÇIRAN

Tanrı "egoist" çünkü bizi yarattı ve biz yanıcaz gibi şeyler diyorsunuz, bayım, egoist olarak bahsettiğiniz Tanrı var ise inanıyorsun çünkü biraz sitem var lafında. İnanıyorsan sorun sanırım neden insanları yarattı ve insanları yakacak. Sen şöyle de düşünüyorsundur, iyi ahlaklı olup Allah'a inanmayan insanlar ne oluyor iman etmedikleri için yanıyorlar ve kötülük işleyen müslümanlar da iman ettiği için yanmayacaklar. Böyle bir şey yok, ben o müslümanın imanından şüphe duyarım ve Allah'ta onun içinde ne olduğunu biliyordur. Sen içini serin tut Allah en bağışlayandır ve en adaletlidir. Kimsenin hakkı başkasında kalmayacak.

Sen bu hayata 20 30 yıl zevkini sür diye gönderilmedin. Allah seni buraya kulluk etmen için gönderdi. Allah sana herşeyi verdi ve sadece bana iman et dedi, peki kulları ne yaptı? Bazıları sapkın oldu, bazıları dünyanın geçici zevkine aldandı ve iman etmedi. İman edilmen için gönderildiğin diyarda Allah'a, Yaratıcına karşı geldin. Bu sebeple de bunun bir cezası olduğunu belirtiyor. Sen de o cezayı bile bile bu hayatını böyle geçiriyorsun. Dünyanın zevklerinden gözünü alıp, vaktini ayırıp ibadet eden adamın suçu neydi de senin yaşadığın zevkli hayatı yaşayamadı? Sence müminler bilmiyor muydu her saniye keyifle geçirmeyi, günah işlemeyi??

Dunyayi keyif alinacak bi yer olarak gormedim bu zamana kadar koyu bi muslumandim. ne ibadetler agir geldi ne gunahlardan kacinmak.

Sadece kafam birqz calismaya basladi. dusunmeye basladim. hani felsefede anlatilir ya butun ihtiyaclari karsilanan insan bos insan sorgular felsefeyle ilgilenir diye. hah bende iste ayni sekil lise bitti uniyi kazandik 3 aylik bi boslugum oldu. kafami da kurcalayan ders gibi seylerde yok.

ayruca bu dunyaya kulluk icin gonderildik vs. gibi soylemleri bende biliyorum ama tatmin edici degil. yaraticinin cani mi sikildi da insanlari sinamak istedi. hic olmayabilecekken neden var olduk.

Aktinladigim mesajda yorumlariniz cok dogmatik geldi.bu yuzden bu konuyu sizinle konusmak istemem dogrusu Bayim.

Ayrica erkek oldugumu nereden anladigini da merak ettim. sabah muneccim ...yediniz heralde

Bu ve bunun gibi adamlar kafayı dinle bozmuş.Allah korkusundan(cehennemde yanmayı kastediyorum)secde ediyorlar.
    Mehmet Akif Ersoy'un çok güzel bir lafı vardır;
    Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir herşeyden önce. Vaad etmeseydi Allah cenneti, O'na bile etmezlerdi secde.
    Bende aynı senin gibiyim.
    Geçen sene mezuna kaldım.Bu sene kazandım üniversiteyi.
    Bu 1 sene içerisinde herşeyi sorguladım.Her hafta Cuma namazını kaçırmayan adamdım.
    Şuan agnostiğim diyebilirim.
    Tanrı var ya da yok beni ilgilendirmiyor.

• quote:

quote:

Cevap içinizde gizli.

2-Şuan biz dünyada yaşıyoruz.Sadece 5 duyu organıyla farklı evrenleri heleki yaratıcıyı algılamak imkansız.Bunu öldükten sonra öğrenecez.Zaten öldükten sonra büyük ihtimal zaman hızlı işleyecek Direk Kıyamet olacak bence.

3-Bu yazdığım 2 şeyden sonra ahirete ve bir yaratıcının varlığına inanmamak saçmalıktır.Neden yaratttığna gelince var olmak mı yok olmayımı seçersin?Üstüne üstlük okadar evrendeki gezegen arasından dünyada her şeyin belli bir orana göre dizayn edildiği dünyada yaratılmışız.Neredeyse her şeyde altın oran var.Olasılıklada hesaplayabilirsin.Sonsuz evren içinde bu gezegende olma olasılığımız nedir ki?

4-İmtihan etme nedeni ise Allahın kendini bize tanıtmak istemesi ve sonsuz ahiret hayatında herkesin hakettiğini almasıdır.Direk imtihansız ahirete koysa saçma olmazmıydı sencede?Peki allah her şeyi biliyorsa niye cennete atmadı bizi diye sorarsan:Sence bir yaratıcı için zaman kavramı varmıdır.Yaratıcı hem geçmişte hem gelecekte tüm evrenlerde tüm insanların yanında bulunabilir bunu böyle düşün ve Allah direk hiç bir şey yaşanmadan ruhları cennete cehenneme atsa o insan demezmi ben imtihan edilmedim bana şans vermedin benim iradem yoktu diye.

Kısaca yazacaklarım böyle biraz daha vaktim olsa daha düzenli ve anlaşılır yazabilirdim ama 2-3 defa okursanız çok iyi bir şekilde anlarsınız bunları okuduktan sonra bunları pekiştirmek içinde ibadet yapmanız allaha yakınlaşmanız gerek

Edit1:Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?...

Edit2:

Edit3:

Edit6:Genel olarak islama bakalım zekat verip fakirleri aç kalanlara yardım etmenin kötü bir yanı var mı?Oruç tutup fakirleri aç kalanları anlamanın neresi kötü?Sünnet olmanın sağlıklı olduğunu bilim adamları kanıtladı bir tane zararı bile yok.Daha yazacak çok şey var isterseniz yazarım.Tüm sorularınızıda cevaplamaya çalışırım yeterki saygı çerçevesinde konuşalım.

Aklımız ermiyor diye işin içinden çıkamayız. En azındn ben çıkmak istemiyorum. Siz istediğinizeinanın. Bundan 5bin yıl önce de insanlar yağmurun neden yağdığını anlayamayıp bunun Tanrılara bağladı. Şuan ise bereket tanrıçasının yağmur yağdırması deseler ağzımızla bile gülmeyiz.

Ayrıca şöylenbirnşey de var. Eğer aklımız Tanrıyı algılayamacak şekildeyse agnostisizm en doğrusu gibi gözüküyor.Varsada bilinemez çünkü aklımız yetmiyor. Bun karşılık olarak peygamberler geldi ktaplar falan dersiniz ama bkınca o kadar da kutsal değil gibi o kitaplar. Hepsi aynı şeyi söylüyor ve söyledikleri şeyler çok basit. Yani bir insan kurgusu olmsı çok olası. İnsanların evime girmesini istemeseydim bol bol cima eylemek isteseydim bunları ben de söyleyebilirdim.İnsnları kontrol altına almak içi cennet cehennem kabramlarınjı söyleyebilirdim. dünyada biraz da huzur hakm olsun isteseydim hırsızlık yapmayın adam öldürmeyin faan derdim. Bunlar çok karmaşık şeyler değil.

Yani sizin dediğinize göre agnostisizm daha mantıklı gibi. İyi insanlar olmak için bir dine de ihtiyacımız yok gibi.Yani olay iyilik-kötülük mü yoksa bir tanrıya inanmak inanmamak mı? Eğet tanrıya inanmdan ya da en azından Allaha inanmadan iyi bir yaşam sürüp ölünce cehennemde yanacaksam Allah bizim dünyada iyi işler yapmamızın yanında onu da tanımamızı istedi demk olur. Peki Allah niye tanınmak istiyor? Buna ihtiyacı mı var. Ben öldüğüm zaman rabbim ben bu sınırlı(!) Aklımla seni algılayamadım. Birçok şeyi açıklığa kavuşturmadım ama içime koyduğun fıtraten vicdani özellikler sayesinde iyi ve hayırlı işler yaptım.Dersem ne olacak? ne olacağını indirdiği kitapta söylemiş.İnanmayanların sonu belli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor. Evrilmedik gokten indik diyenlere bosu bosuna inanma. Her sey kanitli ve ortada uzun yillar boyunca evrilerek bu halimizi aldik. Din olayinda ise dinin bir cok kisilerce insanlari bir araya getirmek ve huzur icinde yasamak icin baskalari tarafindan olusturulduguna inanilir. İsteyen istedigini dusunsun, ama gokten inmedik ve yasam fonksiyonlarin tamamiyle sona erdiginde de hic bir yere gitmeyeceksin. Bizim de neslimiz vakti geldiginde sona erecek ve yok olup baska canlilara birakacagiz bu dunyayi. Varliginin nedenini sorgulamak degil, yapabileceginin en iyisini yapmak, kendini ve neslinin devamini gururlandirmak yapacagin en dogru is olacaktir. Bir neden icin var olmak zorunda degilsin, ve hic bir canlidan da kendini ustun gorme. Senin kendini ustun gordugun canlilar yasamini surdururken senin yok olup gitmen an meselesi. Sadece evrimi daha ileriki safhasina ulasabildigin icin bu kadar zekisin ve aklini kullanabiliyorsun. Ancak bu demek olmuyor ki en cok sen yasayacaksin ya da ozelsin. Bu dunyada neslini en uzun sure surdurebilen canlilar mikroskop altinda inceleyebilecegin tek hucreliler ve bazi boceklerdir bunu da unutma bu kavramlari kavramak ve benimsemek cok uzun bir sure arastirma yapman ile alakali. Her zaman okur ve ogrenirsen gercekleri sen de ogrenebilirsin. Ancak bilincisiz insanlar din ile kendilerini bir yere getireceklerini zannederler. Eger gercekten var ise de, bir ac hayvani besleyip mutlu etmen ya da gerektigiinde bir insana ihtiyac duydugunda karsiliksiz el uzatman gittigin camiden ve kiliseden daha fazla sevaba gecirir seni. Bunu bile kavrayamayacak egitimsizler istedigi kadar eksileyebilir, cokta onemli degil benim icin. Saygilar.

Senin gibi insanlar kaldı mı usta ?

• Neden yaratıldım amaç ne hiç umrumda degil ibadetimi yapar hayatımı yaşar geberir giderim

• Neden varız sorusunu sadece mantıklı bir biçimde müslümanlar yanıtlayabilir.Ateist,Darwinist vb. kişilikler aşırı yobaz oldukları için ve bilim adına hiçbir fikirleri olmadıkları için bu soruya cevap veremezler.Sorularınızı cevaplayabilirim.Bekliyorum sorularınızı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vito Carleone -- 6 Eylül 2015; 13:27:23 >
  •  -----------NEDEN VARIZ------------

-----------NEDEN VARIZ------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_6195 -- 6 Eylül 2015; 13:30:12 >
  • "76:2 - Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık."

Bu kitapta geçen şeyler google çeviri-translate gibi anasını satayım.
    Bune böyle ?
    Şiir desen şiir değil,deyim desen hiç değil.
    Bir tek bunu ben mi farkettim ? Yoksa sizce de bir gariplik yok mu ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Archspire

quote:

Orijinalden alıntı: Troll King

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Evrenin genisledigini bile yeni ogrenen insanoglunun, insan ve evren + evrenler arasindaki buyuk bosluktan yola cikarak tanriyi sorgulamasi ilginc.
    Belki bir tarihde, evren hakkinda farkli bir yorum gelir hersey bastan yazilir.

Islam dini koleleri azad etmeyi nasihatler. Bazi gunahlardan tovbe etmek icin bile kole azad etmeyi tavsiye eder.
    Zaten islamdaki kole profiliyle, bugun algiladigimiz batidaki kole profili birbirinden tamamen farklidir.

Diri diri kiz cocugu gommek cok sukur gunumuzde kalmadi ama benzer bir davranis olan, afrikadaki beyaz dogan cocuklarin uzuvlarini kesme, oldurme gibi durumlar hala var..

Hz.Muhammed son peygamberdir. Sonradan baska dinler tureyebilir. Son hak din islam dinidir.

Dunyada yasayipta kendimizi gormeye calisiyoruz. Bunun icin kendimize Ay dan bakmamiz gerekir. Ay a gitmeden, gitmis gibi yapip, tahminde bulunuyoruz.
    Karinca, insanoglunun sahip oldugu ilimleri anlayamaz.

İnsanların Tanrı nın ilmini anlamaya aklı, zekası yetmiyorsa Tanrı ya inanıp inanmamaktan nasıl sorumlu tutabilir ? Tanrı adaletsiz mi ?

gözlerimiz olmasa renkleri algılayamacaktık kulaklarımız olmasa seslerin nasıl birşey olduğunu bilemeyecektki
    var olduğundan hemfikir olacaktık ama tecrübe edemeden sadece tahmin olarak kalacaktı beynimizde
    yaratıcı , evren dışı , ölüm ötesi , algılayamadığımız bilemediğimiz bir çok şey de böyle
    örnek vereyim
    yoktan var etmek yok etmek nasıl birşey bilemiyoruz dünyada yoktan madde üretebilen var mı sadece fiziksel kimyasal değişime uğratabiliyoruz
    İslam da zamandan soyutlanmaktan bahsedilir yani zaman öteki taraf için Allah için yoktur sonsuzdan beri vardır
    ama bizim için zaman herşeyde vardır
    zamanın olmadığı bir yer nasıl birşey bilemiyoruz zamanın olmadığı ortamdan kasıt pille çalışan kol saatinin olmaması değil
    bunun gibi bir çok konu için bizim beynimiz yetersiz henüz evrenle ilgili bir çok şeyi çözememişken evren dışı şeylerde kesin konuşmak doğru değil
    bir müslüman cennetin olup olmadığını bilmez gitmemiştir tecrübe etmemiştir ama olduğuna inanır
    o yüzden Alllah yok yeaa evrim falan diye zırlamalar çok saçma
    evrim teorisi kanıtlandı bi kere
    bir zaman makinesi icat et milyonlarca yıl geçmişe git adım adım insan evrildiğini ispatla inanalım aksi takdirde geçmiş için şurdan mı geldik burdan mı geldik konusunda anca tezler teoriler üretilir fikirler ortaya konur herkes neye isterse ona inanır

Sen insan vücudunun mükemmel olduğuna da inanıyorsun.
    Bu arada kafir gavur cehennemde yanacak olan CERN'de enerjiyi maddeye dönüştürüyorlar haberin olsun kısaca yoktan var ediyorlar

Düzgün hristiyan ve yahudiler cehennemde yanmıyacak.Kurandada geçiyor bu.

Kuranı Kerim yerine hikaye kitabı okuyor olmayasın.

• quote:

quote:

quote:

Cevap içinizde gizli.

Edit2:

Edit3:

Aklımız ermiyor diye işin içinden çıkamayız. En azındn ben çıkmak istemiyorum. Siz istediğinizeinanın. Bundan 5bin yıl önce de insanlar yağmurun neden yağdığını anlayamayıp bunun Tanrılara bağladı. Şuan ise bereket tanrıçasının yağmur yağdırması deseler ağzımızla bile gülmeyiz.

Ayrıca şöylenbirnşey de var. Eğer aklımız Tanrıyı algılayamacak şekildeyse agnostisizm en doğrusu gibi gözüküyor.Varsada bilinemez çünkü aklımız yetmiyor. Bun karşılık olarak peygamberler geldi ktaplar falan dersiniz ama bkınca o kadar da kutsal değil gibi o kitaplar. Hepsi aynı şeyi söylüyor ve söyledikleri şeyler çok basit. Yani bir insan kurgusu olmsı çok olası. İnsanların evime girmesini istemeseydim bol bol cima eylemek isteseydim bunları ben de söyleyebilirdim.İnsnları kontrol altına almak içi cennet cehennem kabramlarınjı söyleyebilirdim. dünyada biraz da huzur hakm olsun isteseydim hırsızlık yapmayın adam öldürmeyin faan derdim. Bunlar çok karmaşık şeyler değil.

Yani sizin dediğinize göre agnostisizm daha mantıklı gibi. İyi insanlar olmak için bir dine de ihtiyacımız yok gibi.Yani olay iyilik-kötülük mü yoksa bir tanrıya inanmak inanmamak mı? Eğet tanrıya inanmdan ya da en azından Allaha inanmadan iyi bir yaşam sürüp ölünce cehennemde yanacaksam Allah bizim dünyada iyi işler yapmamızın yanında onu da tanımamızı istedi demk olur. Peki Allah niye tanınmak istiyor? Buna ihtiyacı mı var. Ben öldüğüm zaman rabbim ben bu sınırlı(!) Aklımla seni algılayamadım. Birçok şeyi açıklığa kavuşturmadım ama içime koyduğun fıtraten vicdani özellikler sayesinde iyi ve hayırlı işler yaptım.Dersem ne olacak? ne olacağını indirdiği kitapta söylemiş.İnanmayanların sonu belli.

kanıt istiyorsan kanıt çok.

Allah Peygamberlerini göndermiştir davet etmiştir. Kitaplarını göndermiştir davet etmiştir. 550 li yıllarda aşırı cahil Cahil olan topluluktan 610 lu yıllarda böyle bir kitap çıkması sence bir insan işimi. Az önce yukarda verdiğim kanıt bir insan işimi ?

Sen şimdi Allahın var olduğuna delil görsen ve inanıp ta yok ben istemiyorum dersen senin bileceğin iştir.

Kur'an da yazanlar ve hatasızlık bir insan işimi. Değişmediğini herkes biliyor çünkü kur'an ı kerim ezberlene ezberlene bu zamana geldi ve incil gibi yüzlerce olup 4 e de inmedi.

Kur'an 1 Tanedir ve hiç bir değişiklik yoktur. Şimdi sen 1400 yıldır gelen bu kitabı okumadan ben kanıt arıyorum yok felsefe arıyorum dersen sana şunu derim. Kur'anı kerimin ilk ayeti Oku .

Manasını da oku ve öğren. Ve sen Allahı bulmak istiyorsan Kur'an sana yeter.

He Allahı tam olarak kavramak istiyorsan bunu yapamazsın senin sence buna aklın erebilirmi. önce kendini tam olarak kavra desem.

Bir insan hasta olduğu zaman diyor ki böğrum ağrıyor ama sorun nerede onu bile bilemiyor. Sen nasıl Allahı tam olarak kavrayacaksın.

Benim dediğim 100 kg lık tartıya Tonlarca yük bindirip tartmaya çalışma.

Ne yap Araştır ama saçma şeyler araştırma.

Kur'an daki o mucizeleri araştırsan sana yeter.

Bu bir kanıt tır.

Ve kanıt bulup ta yok Allahı biz yokken ne yapıyordu dersen. Sana derim ki zaman senin boyutunda geçerli bir boyuttur.

Az önce dediğim gibi bir robot yapsan ve robot ta yapay zeka olsa ve deseki benim birleştiren adam nasıl güncelleme yapıyor dese sence mantıklı mı ?

Kur'an en güzek kanıt.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.