Şimdi Ara

Neden Ülke Kavramı Var (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
2.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dinden oluyor demedim :) yada demek istemedim. Demek istediğim dikkatli olursan seninle aynı. Ama yaşanılan insanı değerler e bakarsan bu imkansız. Bütün büyük karma imparatorluk lar yikilmazdi dediğin mümkün olsaydı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: registermy

Hocam afrika kabile büyücüsü anasının karnından mı öyle doğuyor. Sırf bu devlet ve ayrımlaştırmalar yüzünden geri kaldı ve ayrımlaştırılıyor. Düşün bakalım hiç devlet kavramı olmasaydı ne olurdu. Ne olacağını söyleyeyim. Afrikalı ve norveçli kızlar birlik olup bu kadar kültür farkı olmayacaktı. Afrikalılar da insan gibi yaşayacaktı. İngiltere Norveçi de işgal etsin bakalım yıllar boyunca. Nasıl bir kültür farkı olurdu ben tahmin edebiliyorum.Afrikalı = Norveçli olurdu.
    Avustralyayı da işgal etti bütün suçkukarı oraya yolladı ama avustralyanın hali iyi

Bunlar etnik köken meselesi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.Avustralyanın nüfus oranı sonlarda. Oraya ne kadar insan atsan da bir şekilde yaşar bölge olarak konumu iyi.
    2.Avustralyaya edilen yardımlar Afrıkaya edilse orası da iyi olurdu.
    3.Avustralya işgal edilmemiş olsa belki de dünyanın en güçlü devleti olurdu.
    5.İşte Avustralyayı yöneten adam ile Afrikayı yöneten adamın kalitesi. Boşuna tüm dünyayı 1 kişi yönetsin demiyoruz.
    4.Etnik ve kökeni oluşturan da millet ve ülke kavramı.

• quote:

Hocam ben kural ve düzen olmasın mi dedim.Kural ve düzen olsun ama her insan için aynı kurallar olsun.Kuralın da bir dozu olmalı. Sadece insanlar bağlı olduğu ülkedeki bir kişinin sözüyle diğer devletlerden geri kalmasın. Bu ancak devlet kavramı yok edilerek düzeltilir. Orta çağda yaşam konusunda da seninkinintam tersi bir sonuç da çıkabilirdi. Kendin de bir varsayımı konuşuyorsun. Ben bu dünyaya sadece kurallara uymak için yaşamaya gelmedim. Kural olmalı ama dozajı olmalı. Ekmek almaya kuralla gidiyorsak durum düşündüğümden daha vahim
    Senin dediğin sistem de tek bir dünya devleti olması demek zaten.

O da çok kolay degil. Mesela yonetimi nasıl saglayacaksın? Hangi yonetimi turu olacak? Hangi para birimi olacak veya olacak mı? Hangi hukuk sistemi uygulanacak? Bunlar gibi bir sürü sorunun cozulmesi gerekir.

Devlet olmaması ayrı bir şey dünyada tek devlet olması ayrı bir şey.

• selocanq S kullanıcısına yanıt
    Aynı fikirde olduğumuza eminim.
    Din konusunda da din ve millet olduğu için oluyor bu olaylar demişsin ona ithafen dedim. Biz sadece dinin emrettiği gibi yaşasak şuan ki halimizden milyonlarca kat mutlu olurduk ve belki de insan yaşı ortalama 100 üstü olurdu. Kendi eceliyle ölen kaç kişi var şu dünyada.

• urugakhina U kullanıcısına yanıt
    Hocam 200 ülkeyi 200 farklı kişinin yönetmesinden daha kolay bence şu saydıklarını çözüme ulaştırmak. Hiç devlet olmaması benim için daha iyi. Tek bir para birimi olmalı. Paranın değeridir falan uğraşmamalı insanlar. Ayrıca vergi de kalkmalı. Ben veya sen bu dünyaya vergi vermeye mi geldik. İnsanlar bundan binlerce yıl öncesi gibi kendi çarkını kendi döndürmeli. Yönetim olarak insanların faydasına uygun bir yönetim kafi. Ama şuanki düzende yönetim yöneticilerin ve yandaşların tarafında. Dünyanın neresine gidersen git bu sorun var. Devletin başındaki şahıslar saraylarda yaşayıp da ülkenin işçi kesimi vergi veremediği için haciz edilip çocuğuna bakamadığı için kendi canına kıyıyorsa öyle düzenin, öyle yönetimin tez kaldırılması lazım. Sen şuanki yönetimden, düzenden, para birimlerinin farklı olmasından, vergilerden,hukuk sisteminden memnunsan ona bir şey diyemem.

• quote:

1.Avustralyanın nüfus oranı sonlarda. Oraya ne kadar insan atsan da bir şekilde yaşar bölge olarak konumu iyi.
    2.Avustralyaya edilen yardımlar Afrıkaya edilse orası da iyi olurdu.
    3.Avustralya işgal edilmemiş olsa belki de dünyanın en güçlü devleti olurdu.
    5.İşte Avustralyayı yöneten adam ile Afrikayı yöneten adamın kalitesi. Boşuna tüm dünyayı 1 kişi yönetsin demiyoruz.
    4.Etnik ve kökeni oluşturan da millet ve ülke kavramı.
    Ülke değil kültürel evrim farkı tüm dünyayı 1 kişinin yönetebileceğine inanmak ne bileyim :d

• registermy kullanıcısına yanıt
    Yaratılıştan gelen egemenlik vasfına sahip olmanın getirdiği iç güdüsel bir durum olduğunu düşünmekteyim. Akıl ve mantık her durumda her zaman son durak olmayabiliyor.
  • bence ülke kavramı ve sınırlar o ülkedeki egemen zenginlerin dayatmasıdır bu sayede varlıklarını korurlar, gariban bir mülteci olduğunu düşün ? ekmeğin için dünyanın heryeri senin için bir ikamet adresidir değilmi ? mesele ekmeğini kazanabileceğin barınabileceğin bir yerdir ülke ulus sınır kavramlarının senin için bir önemi yoktur artık
  • quote:

Diyorum ki aslan kendi sınırlarını çizmese hem kendi ölmeyecek hem dostça yaşayacak. Birlikte avlanıp yemeği birlikte bölüşecekler. Bu sayede hiçbir aslan aç kalmaz ve ölmez. Hadi aslan bunu düşünemiyor aklı yok. İnsanlar da mı bu devlet işini kurarken sonunun buraya varacağını düşünmemiş.
    Hiçbir aslan aç kalmaz ve ölmezse nüfus artar ve ortada av diye birşey kalmaz. Hem avın hem de avcının soyu tükenir. Senin istediğin gibi bir dünya için sınırsız kaynak olması lazım ama öyle bir dünya yok.
  • Turuncu Sakal kullanıcısına yanıt
    Birilerine kaynak lazımsa diğerleri ölmeli mi yani. Sen kaynak açığı için canını vermeye hazır mısın?

• Vomitory kullanıcısına yanıt
    Mülteci için önemin olmaması fark etmez. Mülteci dünyada istediği gibi dolaşamaz. Çünkü vize var ülke sınırları var. Kendi ülkenin vatandaşlığı ve vergileri var. Dünyanın her yerinin senin için ikamet olması için ülke sınırı diye bir şey olmamalı. Hadi mülteciden örnek vermeyelim. Ben gezmek istiyorum dünyayı, doğal güzellikleri görmek istiyorum. Ya ben bunun için bir dünya vizeyle uğraşcam pasaportla uğraşcam bunlara bir dünya para ödeyecem. Size bu saçma gelmiyor mu yahu.

• En basit cevabı "insanlar aptaldır". Sınırlar ve devlet olmazsa kaos olur.

Sınırsız bir dünya tek bir şekilde mümkün o da Tek Dünya Düzeni ile. Fakat Tek Dünya Düzeni şuan için çok zor. Bunun gerçekleşmesi için en başta teknolojik altyapı uygun değil, ikincisi 3. bir dünya savaşı lazım. Devletler yıkılmalı ki yeni bir düzenin zemini oluşsun. Hiçbir devrim kansız olmaz.

• İnsanlar aptal değil insanlar aptallaştırılıyor. Yediğimiz ekmekte bile bir dünya kimyasal var. İnsanlar hazıra alıştırıldı. 3.dünya savaşı da yakındır zaten. İnsanlar kaynak açığı için can almak yerine üretim yapsa bu kadar açılmayacaktık.

• Doğa kanunlarına göre evet diğerleri ölmeli. Bizde ise diğerlerinin fakir olması gerekiyor. Sen sadece sorunu görüyorsun ama çözüm önerin yok. Herkes eşit olsun, kimse ölmesin demekle sorun çözülmüyor malesef.
  • Turuncu Sakal kullanıcısına yanıt
    Üretim yapılsın? Bir şeye talep varsa ondan daha fazla yapmak varken masum insanların ölmesi bana koyuyor kusura bakma. Ölecekse de ölmeye mecbur bırakanlar ölsün. Şuanki düzende fakir zenginin malını çoğaltmak için var. Ama o fakir diye ezilenler olmasa zenginler nasıl zengin olurdu bunu da düşünen yok.

• quote:

Hocam 200 ülkeyi 200 farklı kişinin yönetmesinden daha kolay bence şu saydıklarını çözüme ulaştırmak. Hiç devlet olmaması benim için daha iyi. Tek bir para birimi olmalı. Paranın değeridir falan uğraşmamalı insanlar. Ayrıca vergi de kalkmalı. Ben veya sen bu dünyaya vergi vermeye mi geldik. İnsanlar bundan binlerce yıl öncesi gibi kendi çarkını kendi döndürmeli. Yönetim olarak insanların faydasına uygun bir yönetim kafi. Ama şuanki düzende yönetim yöneticilerin ve yandaşların tarafında. Dünyanın neresine gidersen git bu sorun var. Devletin başındaki şahıslar saraylarda yaşayıp da ülkenin işçi kesimi vergi veremediği için haciz edilip çocuğuna bakamadığı için kendi canına kıyıyorsa öyle düzenin, öyle yönetimin tez kaldırılması lazım. Sen şuanki yönetimden, düzenden, para birimlerinin farklı olmasından, vergilerden,hukuk sisteminden memnunsan ona bir şey diyemem.
    O kadar kolay olmuyor o işler ne yazık ki. Olacak sorunların bazıları şunlar mesela;

1. Nasıl bir yönetim tarzı belirlenecek? kapitalist mi veya sosyalist mi? bu konuda iki uç gibi düşün biri abd diğeri çin. Sence hangisi şu anki halini bırakıp diğeri gibi yönetilmeyi kabul eder?

2. Hadi onu hallettik, yönetim şekli ne olacak? Mesela demokrasi ile yönetilecek bu ülke desek, ülke yönetimi çinliler ve hintlilerden başkasına gitmez. Bu durumda diğer ülkeler neden o ülkelerin egemenliğini kabul etsin ki?

3. Vergi olmasın dersen, devlet hizmet de veremez. En basitinden polisi doktoru vs. nasıl istihdam edeceksin ?

4. Hukuk sistemi kime göre olacak? mesela batı ve doğu ülkeleri arasında ciddi hukuk uygulamaları farkı var. Onu nasıl anlaştıracaksın? mesela yahudiler kendi kanunlarını isteyecek, müslümanlar kendi kanunlarını vs.

• Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır. Kuran
  • quote:

Orijinalden alıntı: DamsizDaGirebilenAdam

Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır. Kuran
    İşte bu! Kuran be hacım. Ne gerek var günümüz dünyasını, günümüze göre yorumlamaya. 1400 yıl önce muhammedin vahiy yoluyla yazdığı eser dururken ne gerek var konuşup tartışmaya.

• bunu bende düşündüm geçen gün aklıma geldi.

Dünya tek ülke olsaydı nasıl olurdu diye? kültür karmaşası artardı. huzur azalırdı. kaos artardı. vs vs.

her nekadar iyi niyetli düşünsekte kötü düşünen milyonlarca insan var dünyada. ülkeler olmasa bu sefer mahalle büyüklüğünde şehirler çete olabilirdi.

bu zihniyet ve ülke kavramının olmaması için insanların zihninden ülke kavramını silmek gerekir. bu da imkansız.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.