Şimdi Ara

Neden Tarım ve Hayvancılık yapılmıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
238
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Neden Tarım ve Hayvancılık yapılmıyor?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  536 Mesaj
  Arkadaşlar ciddi ciddi merak ettiğim birşey var. Bizim ülkenin ne eksiği var Hollandadan da hayvancılık yok tarım yok. Köyde komşumuz inek bakıyor ve litresi 4 liradan süt alıyoruz ondan. Tavukları da var tanesi 1 tl den yumurta alıyoruz. Düşünüyorum kadın çok iyi para kazanıyor ama köyde bu kadın gibi olanların sayısı elin parmaklarını geçmez. Neden bizim insanımız hayvancılık ve tarım yapmıyor??

  Şimdi illaki bilmeden sallayan arkadaşlar olacaktır. Lütfen direk yok mazot pahalı yem pahalı diyip kestirip atmayın kanıtları ile açıklamanızı istiyorum. Bakanlık destekleri hat safhada olduğu söyleniyor ama ben de doğruluğunu bilmiyorum.


  Edit: benim argümanım tarımda ve hayvancılıkta yeterli teknolojimizin olmaması bunun birincil sebebi. Çoğu şeyi kolaylaştıracak sistemler olmasına rağmen bunu bilmiyor ve kullanamıyor halkımız haliyle zor geliyor o yüzden yapmıyorlar heralde diye düşünüyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hitlerin Bıyığı -- 15 Ağustos 2018; 18:0:8 >  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  536 Mesaj
  Up  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  234 Mesaj
  Çiftçi tarlayı bir yıl eker 1 yıl ekmez nadas denir buna şarttır
  Ekmediğin yıl 3 defa sürmen gerekir devletimiz 1 sürüm parası veriyor destek olarak diğer 2 sürüm cepten artı tarlayı ekerken mazot gübre atarken mazot işin başı mazot devlet hiç yardım yapmasın gemilere satılan tarifeden çiftçiye mazot satsın maliyet düştü doğru mu.
  Buğday patates fındık çay vb hiç fark etmez devlet üretimde dengeleyici unsurdur sen buğdayın kilosunu 90 krş tan mal ediyorsun hasat zamanı tmo fiyat açıklaması yapmalı en az 1 tl den ki üretici zarar etmesin
  Yapılan uygulama şu
  Hasat zamanı temmuz ise eylül ayında tmo buğday fiyatını 1 tl den açıklıyor ama çiftçinin elinde satacak buğdayı yok çünkü borçlar hasat zamanı ödenir
  Bu süreçte fabrikalar buğdayı 87 80 kuruş civarı alım yapıyor çiftçi mecbur düşük fiyattan satıyor halbuki tmo hasattan 1 ay önce fiyat açıklasa özel sektör ölücülük edip buğday fiyatını düşük alamaz
  buğdaydan örnek verdim bunu patates fındık vs hepsine örnek alabilirsin
  Atıyorum ekmek fiyatları mı arttı tmo elindeki buğdayı piyasaya sürüp fiyatı düşürür elinde buğday yoksa dışardan ithal eder çiftçi zaten düşük fiyattan sattı zarar etti diğer yıl ekmez böylece tarım çökmeye başlar amacım sadece yaşananları yazmak kesinlikle hiç kimse yada kurumu kötülemek töhmet altında bırakmak yada başka şeyler değildir saygıyla  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Onbaşı
  23 Mesaj
  Sebze ve meyve yetiştiriciliği para getirmiyor.Ürettiğin ürünlere fiyat teklifi çok düşük.Toprağı işleyipte para kazananamazsın.

  Hayvancılığa gelirsek.Evet uzun vadede kazandırdığı kesin.Sütten en az 15-20 hayvanın olacak ki para kazanacaksın.Besicilik ise tamamen farklı.Yıl boyunca cepten yedirip satıyorsun.Maliyet ve gider raporlarını hesapladıktan sonra eline birşeyler kalır.

  Şimdi senin 12-13 dönüm tarlan var buna mısırı ekip,biçip ineklerin önüne gelene kadar o slaj yine para.Eğer kendi tarlan yok ise iş daha zor.Çünkü icarlama yoluna gidiyosun.Bahsrttiğimiz 12-13 dönüm tarla yıllık 3000-3500 ttl'ye kiralıyorsun.Tarlanın içinde su yoksa yine masraf.Tohum masraf.Motor masraf.Yağ benzin mazot masraf.

  Eğer malların damı var ise iyi.Sıfırdan yapmak maliyetli.İnek hamile iken ve doğduktan sonra öyle istediğin gibi sağamazsın.Buzağı doğdu.Ölebilir.

  Sütçülükten para kazanmak istiyorsan Türkiye'de biraz bu işler kökten gelecek.Yani hazır olacak.Ki zaten şuanda Türkiye geleneksel klasik hayvancılık yapıyor.

  Sıfırdan bu işe başlayanlar ve büyük besici olanlar şirketlerin,holdinglerin,iş adamlarının elemanları.

  Öteki gibi sen avlunda 4-5 inek besle ne olcak.Ne et fiyatı düşer ne de süt.Hatta o 4 inek bile sana yeri gelir zarar ettirir.Sığır deyip geçme günlük 20-25 liralık yem yiyor.

  Ve en önemlisi Türkler bu işin tekniğini halen çözemedi.Kimbilir belki de adam günü kurtarıcam derken büyümeye fırsatı olmuyor.

  Keşke Amerikalılar gibi sığır başına 35-45 lt süt alabilmek.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  "Delilik deli olduğunun farkında olmamaktır"
 • Yarbay
  5121 Mesaj
  bilimse ve pragmatk düşünemiyorz da ondan. profesyonel tarım ve hayvancılık yapılmıyor.

  Ayrıca köydeki araziler miras yoluyla bölündükçe bölünmüş. mesela şuan benim tapu kayıtlarında anne tarafından kalma tarlalar var,ama 10 kişiye hisseli. ne ben ekip biçebilirim ne başkası.
  devletin bu işe bir el atması lazım arazileri satın alıp toplaştırıp sonrada köyde gerçek tarım yapacak adama ihaneyle satmalı.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  777 Mesaj
  mazot pahalı. ötesi yok.  dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde çiftçiye mazot ucuz verilir. bizde yatı, gemisi olana ucuz veriliyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  LG Optimus G Pro Kullanıcıları Kulübü
 • Onbaşı
  26 Mesaj
  sana bir sır vericem tavuklarda ineklerde bişeyler yemek zorunda yem diyoruz dolarla alınıyor ve pahalı
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  936 Mesaj
  Bu işler tarım ve hayvancılıkla olacak işler değil. Teknoloji üretilmesi lazım ki ancak uzun vadede düze çıkalım. Sen tonlarca tarım ürünü satıyorsun adam geliyor bir tane uçak satıyor, senin sattığın bütün tarım ürünlerinden değerli oluyor.

  Tarımda yapılsın eyvallah ama tarım ile düze çıkılacağını düşünmek biraz anormal bir durum..
  |
  |
  _____________________________
  Bize gülerler sevgili dost. Göçmen kuşlara uzun uzun dalar, bize gülerler. Yastıkları başlarının altında değil, boğazlarının üstündedir, bize gülerler. Kirpikleri her solukta biraz daha oturur gözlerine, bize gülerler. Aynı fotoğraf solar hepsinin duvarında, bize gülerler. Sararmış otlar gibi konu­şurlar, bize gülerler. En uzun yolları yarım saatte biter, bize gülerler. Bir tahta sandalyedir büyüklükleri, bize gülerler. Bir cümleye sıra sıra dizilirler, bize gülerler. Birbirlerinin gölgesinde üşür, bize gülerler. Topraklarından başka yalnızlıkları yoktur, bize gülerler. Yüzleri, dökülmüş birer dükkan tabelasıdır, bize gülerler. Herkes birbirinin yüz yıl sonra söyleyeceğini bilir, bize gülerler. Takvimlerinde, çizilmiş bir tek gün yoktur, bize gülerler. Bir suç telaşıyla sıç­rarlar rüyalarından, bize gülerler. ..
 • Çavuş
  50 Mesaj
  Valla dostum bana göre ciddi olarak 2 sebep vardır


  1-) Ben diyelim herhangi bir şehir merkezinde yaşıyorum şehir hayatına alışkınım tutupta köyüme gideyimde ekeyimde tozun toprağın içinde tezeğin içinde o hayatı çekeyim demem bana göre değil. Orda yaşayanlarda belli bir zaman sonra şehir hayatına özenip göç ettiler (Taşı toprağı altındır hesabı) zaten bana kalırsa köylü sınıfı oldum olası filmlerde mizahlarda ötekileştirilmiştir. (Çobanın oyuyla benim oyum bir mi?)

  2-) Aracılar ; Sen bütün yıl tarlanı ek biç ceremesini çek ayazdan koru başından ayrılma emek harca zaman harca para harca, hooop hıyar ağasının birisi senden mahsulün kasasını 50 kuruşa 1 liraya alsın şehir merkezine getirip 5-6 liraya satsın, istediği zaman stok yapıp piyasaya yön versin. 0 emek %100-200'e varan kar oranı. Devlet bunların önüne hiç geçmedi olan hep üreticiye ve tüketiciye oldu.

  Tarım yada Hayvancılık yapanları sömüren asalakları ve onları 2. sınıf gören yayınları kişileri ortadan kaldırmadan ve bunların arkasından ciddi bir teşvik vermeden bu ülke tekrardan ne tarıma yönelir ne hayvancılığa
  |
  |
  _____________________________
  Her dakika yaralar, Sonuncusu Öldürür...
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Media Sözlük
bankalar.org
Lastik Avcısı
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.