Şimdi Ara

Neden ödül ve ceza

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dinlerin temeli ödül ve cezadan oluşuyor her şey ödülden ve ya cezadan oluşmak zorunda mı?

hareketlerimden ödül ya da ceza almak beni öldürüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-831E30311 -- 30 Ocak 2018; 1:3:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: DarlyDix0n

Dinlerin temeli ödül ve cezadan oluşuyor her şey ödülden ve ya cezadan oluşmak zorunda mı?

hareketlerimden ödül ya da ceza almak beni öldürüyor

Evet başka türlü olmaz ve olamaz yaratıcının istediği gibi yaşarsan ödüllendirilirsin ama gel keyfim gel hiç bir kurala uymayıp başıboş ve olabildiğince özgür yaşarsansa cezaların en büyüğüne katlanırsın dünyadada böyle oluyorken sonsuz alemdeki bu mantıklı kural niye sizi rahatsız ediyor ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • insanları sıkıntıya sokan din değildir. insanları sıkıntıya sokan din algısıdır. doğru algı ile meselenin din meselesi de olamayacağı görülür. zaten dini mesele eden de pek yok denebilir.

yaratıcının verdiği ceza nevinden şeyleri iyi tetkik edersek bu cezaların aslında insanın kendisine verdiği-vereceği ceza olacağı da netçe görülecektir.
  • Çünkü insanların doğasında acıdan kaçınıp hazza yönelmek var, en temel hayatta kalma/ varlığımızı sürdürme mekanizmalarımız bunlar. Dinler de bunu istismar ediyor işte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ulusal1923

Çünkü insanı ancak o şekilde kontrol edebilirsin.

Haklısınız bu kurallarada Şeriat kuralları denir Allahın kuralları denilen Şeriat kuralları insanlar için en ideal ve önleyici kurallardır örnek vereyim ben 1985-1990 yılları arasında Şeriatle yönetilen bir İslami devleti olan Kuveyt'te kaldım Şeriatte kısasa kısas yani ( ne yaparsan aynısı sana yapılır ) kuralları geçerliydi yalan atmıyorum 5 sene içinde haberlerde ne hırsızlık vakası ne cinayet ne de tecavüz haberleri gördüm şimdi Türkiye'ye bakalım ve akşam haberlerini izlediğimizde hırsızlıktan tutun karısını sokak ortasında bıçaklayıp öldüren haysiyetsizlerin haber olmadığı bir günümüz var mı ?

• ödül ve ceza denen silsilenin iki yönü vardır.

birincisi mevcuda uyarsın ve sıradan bir vatandaş gibi doğru olanı yaptığın için ödül beklemezsin. yani doğal olanı yapmak denen şey ödül beklentisine sokmaz. bu kişi toplumsal olarak her türlü haktan yararlanır ve sorgu suale çekilmez. bu kişiye doğal hakları bir şeymiş gibi satılamaz.

asıl olan ceza mekanizmasıdır. kişi doğaldan saparsa bu kere bu sapma cezalandırılır.

.................

şeri hüküm ve haklar.

kişi türeme gösterir. yani anne baba evlat esasen yoktur. bu açıdan haklar başlığında ana baba ve evlat hakkı diyni temel bulamaz.

ilahın hakkı. ilahi kudret bana göre şu tavırdadır.

kişi esasen baba denen bireyin kız şeklinde bakir görünümüdür. bu kişi hakkımı isterim derse bu hakkı ona bahşedilir. yani kişi kendi nefsine mütecaviz olmayı ister.

ilah insana der ki; bu aklı muteriz kendi yarım adama anlatın kendi kendine mütecaviz oluyorsun deyin. hakkım hakkım deyip durmasın. tecavüzün fiiliyatı dahil haklar bakımından taşkın durumların hepsi bu minvalde değerlendirilir.

ilahın insandan istediği yardım!!! bu kadardır ve fazlası değildir.

şimdi şeri hüküm denen şeye bakarsanız kişi kendine mütecaviz iken oluşan hal ilahın değil bizim yargımızdır. bu adama karşı alınan dünyevi tedbirin adı her ne ise buna şeri hüküm de denmez. zira ilahi kudretin insandan istediği şey teknik olarak yardım da değildir. akledemeyene akıl verin düzeltsin kendisini demektedir ve zerre misgal fazlası da değildir.

şu meşhur, ilahın bize ne ihtiyacı var sorusunun cevabı da budur diye düşünüyorum.

...................

özünde kişi anne (tanım sorunu) dediği bireye mütecaviz olmaktadır. ve bunu engellemek için diyelim ki adamı gerekirse yakın (cehenneme atın) denmişse bu şeriat değil akıl yürütme olur.

...................

ilahi kudretin insana ihtiyacı falan yoktur. aralarında akledebilen var mı diye kitap rasul gönderdiği düşünülmekte. varsa ne ala yoksa aliyyul ala.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 31 Ocak 2018; 14:27:4 >

• yukarıdaki esemeden yola çıkarsanız dünyada ideoloji devletler arası hukuk global terörizm insan hakları ihlalleri vs gibi makro ölçekte daha darlaştırılmış alanda ise mikro ölçekte sorunların kaynağı ve çözümü denen şeyleri bulabilirsiniz.

tek şablon gereksiz dini siyasi ekonomik mülahazalara yer bırakmadan zaman israfını da önler ve kişileri zorla bir düşüncenin ürünü gibi imişçesine göstermenin de anlamı kalmaz.

insanlık ne olduğu bilinen bir şeydir.

aralarında akil kimselerin olduğu varsayımından hareketle bu durum tekilleştirilmiştir.

kendisine haksızlık yapıldığını düşünen insanlığın ilahiyat!!! kökeninden bakışla neyi istediğini gördüğü anda ne olduğu anlaşılır.

insandan ilah yapan zihniyette aynı şeyi ister ise vay o zaman bizim hale.
  • Bir insana nasıl istediğini yaptırırsın: Ödül ceza sistemiyle.

Tanrı bu işi nasıl yapıyor: Ödül ceza sistemiyle

Yoksa

• Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    Din açısından bakarsan hele bide öbür dünya yoksa?? Eden ettiği ile kalır.

Şu çiftlik bank olayına bakalım. Tamamı parayı verende hüpletip götürende dindar kesim.

Yüksek kar peşinde 80.000 kişi. Resmi rakamlarla tokatlanan 511 milyon.
    Sakalıma anlatın enaz 5-10 bin TL . Tokatlanmış .
    100 bin 200 bin tokatlanan var.

Ortalama 50 bin TL olsa 4 trilyon TL yapar.
    Geriye kalan 3.5 Trilyon TL ne oldu. Kimlerin kasasına girdi. Man adasına Transfer olmuş olabilirmi?

O gerzeğin bu işleri devlet desteği olmadan yapabilmesi imkan ve ihtimal dahilinde değil.

Sonuç : Hiç bir suç cezasız kalmamalı. Kim ne yaptıysa cezasını bu dünyada çekmeli.
    Ben böyle bir sistem istiyorum.
  • Maddi verilerden yola çıkalım. Bir kişi kendini dünyaya getiren kavramla munasebet kuruyor. Bu kişiyi cezalandıracak dunyevi veya uhrevi bir ceza sistemi var mı?

Yok. Yani ne ilahi kudret ne de yersel hukuk bu konuyu tamamalamamış gözüküyor.

Ancak hukuk şöyle bir şey yapmış. Bir kere evlilik cinsel zorlama içermez. Taraflardan biri bu duruma yaklaşmazsa diğeri haklı nedenle boşanmayı isteyebilir ki hukukun hoş karşılamadığı bir şeydir. Ne demek bu yani der ve nafakaya hukum verir.

İlahi guç nisa suresinde annen sana haramdır der.

Toplamda yersel ve goksel hukuk üstüne hukum verilecek kişinin daha en başından çozumunu uretir.

Biri hukuku biri ilahiyatı çarptırır sonra evrim böyle yok yaradılış şöyle vs. Olur.

Ancak akıl gereği ilk çıkış noktası önemli bir anlayış birlikteliği gerektirir.

...............

Duşunun inşa beni doğuracak kadından vazgeçemem derse ve bu durumu delillendirip akil şekilde ispat edemezse karşınızdakinin ne olduğu net şekilde anlaşılır zaten.

Ne diye şikayet ediyoruz dersek karşımızdaki kişinin kim olduğu netleşirse bu sorunun cevabı da netleşir. İnsan diye yaratıldığını iddia eden kişi kim?

Ben tanıdım sen veya o da tanıyabilir.

Primat da değil Allahu tealanın nimeti de.

• quote:

Orijinalden alıntı: White Eagle 26

quote:

Haklısınız bu kurallarada Şeriat kuralları denir Allahın kuralları denilen Şeriat kuralları insanlar için en ideal ve önleyici kurallardır örnek vereyim ben 1985-1990 yılları arasında Şeriatle yönetilen bir İslami devleti olan Kuveyt'te kaldım Şeriatte kısasa kısas yani ( ne yaparsan aynısı sana yapılır ) kuralları geçerliydi yalan atmıyorum 5 sene içinde haberlerde ne hırsızlık vakası ne cinayet ne de tecavüz haberleri gördüm şimdi Türkiye'ye bakalım ve akşam haberlerini izlediğimizde hırsızlıktan tutun karısını sokak ortasında bıçaklayıp öldüren haysiyetsizlerin haber olmadığı bir günümüz var mı ?

türkiyedeki olayların sebebini şeriatın olmamasına bağlıyorsan yazık sana.

• quote:

Orijinalden alıntı: The SATANİST

quote:

quote:

Kardeş niye bana yazık olsun ? İnsanları yaratan Allah olduğuna göre en iyi kural Allahın kuralları olan insana en uygun Şeriat kurallarıdır bundan daha iyi kural yoktur

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kardeş niye bana yazık olsun ? İnsanları yaratan Allah olduğuna göre en iyi kural Allahın kuralları olan insana en uygun Şeriat kurallarıdır bundan daha iyi kural yoktur

allah arap pagan tanrısıdır islamda hibrit bir dindir şimdi onu boşver sen kuranın allah kelamı olduğunu ve kuranda sokup çıkartma olmadığını kuran dışı bir kaynaktan ispat edebilirmisin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 25 Mart 2018; 15:27:28 >

• Ceza ve ödül yerine ne olabilir ki.dünya zaten ceza ve ödül üzerine kurulu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

allah arap pagan tanrısıdır islamda hibrit bir dindir şimdi onu boşver sen kuranın allah kelamı olduğunu ve kuranda sokup çıkartma olmadığını kuran dışı bir kaynaktan ispat edebilirmisin ?

Herkes neye inanıyorsa oradan örnek verir.gidip nutuktan mı örnek verelim.

• quote:

quote:

quote:

Türkiyedeki veya avrupada her hangi bir ülkede ceza ve yargılama sisteminin caydırıcı olduğunu düşünüyorsan asıl sana yazık bence ki tecavüzcüsü katili en fazla 15 yıl sonra bırakılıyor Ha hapiste kalanları ise biz besliyoruz şimdi adam bu rahat ceza sisteminde Suç işlemesinde ne yapsın caydırıcılığı yok Sistemin korkutacak bir şeyi yok sistemin İslam şeriatındaki cezalar ise Tamamen caydırıcıdır Tecavüzcünün hadım edilmesi katile kısas uygulanması(idam) Hırsızın eli kesilmesi vb Bunlar tamamen caydırıcıdır ve suç orananını azaltıcak cinstendir

misal Aponun asılmaması Avrupanın çıkardığı İnsan hakları yüzünden mesela Adamın elinde kaç bebeğin kanı var ve hala biz besliyoruz

Eşkiya(Şimdiki adı ile Teröristler) için bile şeriat da ceza var ölüm cezası

Bence Caydırıcılık ve suç işleyecek birinin gözünü korkutacak tek ceza sistemi islam şeriatıdır

Şöyle bir şey var İslam şeriatını gerçekten çok iyi uygulayacak adaletli bir şekilde uygulayacak bir müslüman olması lazım Tabi şeriatıda akp gibi bir partinin eline vermememiz gerekir bu adamlar her şeyi yapabilcek cinsten çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koks34 -- 25 Mart 2018; 19:2:51 >

• olum sizin kafanızda problemmi var ? kuran diyorum nutuk diyorsunuz suç diyorum şeriatı savunuyorsunuz

bloklusunuz sonsuza kadarda öyle kalacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 25 Mart 2018; 19:25:41 >
  • Sözümü dinlersen şeker veririm, dinlemezsem ağızına biber sürerim.
  • ilk bakış açısı yanlış
    diğerlerini bilmem islamın (Allahın ademle muhammed arasındaki peygamberlerle gönderdiği din) temelinde sevgi var Allah sevgisi en büyük ödül Allahın cemali insan bunu idrak etmekte biraz zayıf kalıyor sanırım tam manasıyla sadece peygamberler anlamış yunus emre gibileri de var ama azın azı
    geriye kalanlar ne olacak tanrı öyle şeyler bildirmeli ki herkesin anlayacağı olmalı
    bazıları ödül ister ondan anlar onun için çalışır
    bazıları cezadan korkar ondan anlar ondan kaçar
    ödül veya cezadan kurtulmak mı istiyosun sana bu kadar nimeti vereni sev seven sevdiğinin isteklerini yerine getirir gücü yettiğince sorgulamaz
  • Çok basit bir örnek vereyim, çocuğunu sınıfını geçmeye nasıl motive edersin
    1) ödül verirsin (sınıfını geç bisiklet alıcam laptop alıcam vs)
    2) ceza tehdidi (kalırsan tatilde ders çalışmak zorunda kalırsın şu tatile buraya gidemezsin)

veya 2si birden.

Bu anlamda her yeni gelen inanç sistem kendisine taraftar toplamak için bunu yapmak durumunda hatta 4bin küsur tanesinden her biri doğrusu benimki diğer hepsi hatalı demek durumunda, yoksa kim var olan inancını değiştirip diğerine geçsin ki. Bu sadece inançlarla alakalı da değil , sen bir şirkette gayet mutlu huzurlu şekilde çalışıyorsun bir başkasından teklif aldın diyelim '' neden var olan işimi bırakıp senin şirketine geleyim '' demez misin. Kazancın aynı, statün aynı, kariyer planlaman aynı hatta evine yakınlığı aynı veya yakınsa işini değiştirirmisin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.