Şimdi Ara

Neden insanlar Lcd Tv alıyorlar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
1
Favori
6.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ikisinide kendi capımda arastırdım bu forumdaki diğer arkadaslar kadar profesyonel deilim ama bunu cok merak ettim. Anladıgım kadarı ile en azından bana hitab eden tarafı lcd nin en büyük avantajı tv lerin ömrü ama panasonic plazmalarına su anki ürünlerinde 60.000 yakın zamanda cıkacak olan serisinde ise 100.000 saat ömür biçiyor yani Lcd den daha fazla. Bir diğer fark Lcd lerin ısıgı yansıtmaması yine panasonic mat ekranla bu sorunuda çözmüş. (Yanlış anlamayın Panasonicte fln calısmıyorum bugun sadece burdaki panasonicliler forumuna biraz göz gezdirdim). Plazmaların fiyatlarıda daha ucuz ve görüntü kaliteside sd yayınlarda tartısılmaz üstün. Ancak Ps3 te ve Bluerayde eşdeğer çözünürlüklerde hangisi daha iyi bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim bu arada. Peki neden peynir ekmek gibi satılır Lcd ler merakımı giderirseniz sevinirim. Cevaplarınız için tesekkurler.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bana biri 3000 YTL ye 1920x1080P Plazma Bulsun Biri LCD me bikini giydiriyim
  • Kaç ekran ? 42'' ?
    O fiyata öyle adam gibi LCD varmı ?

quote:

Orjinalden alıntı: xo

Bana biri 3000 YTL ye 1920x1080P Plazma Bulsun Biri LCD me bikini giydiriyim
  • O Fiyata dediğin Gibi Bulman İmkansız...

quote:

Orjinalden alıntı: HUSAMET

Kaç ekran ? 42'' ?
    O fiyata öyle adam gibi LCD varmı ?

quote:

Orjinalden alıntı: xo

Bana biri 3000 YTL ye 1920x1080P Plazma Bulsun Biri LCD me bikini giydiriyim

• 32-37-40-42 ekran 1366x768 ve 1920x1080 plazma yokta ondan alıyorlar...bu ekran boylarında ve çözünürlüklerinde plazma olsa kimsenin lcd alacağını sanmıyorum.

Plazma kullanıyorum ve gerçekten çok iyi parlaklık ve kontrast oranı özellikle renklerdeki canlılık siyah ve beyazı mükemmel vermesi...

Belki çözünürlüğü düşük ama bu özellikleriyle açığını fazlasıyla kapatıyor... ben lcd kullanmadım ama laptop da baktığım bir görüntüye sonradan plazmada baktığınızda dağlar kadar fark oluyor...
  • Nasıl Yok?

Panasonic TH-42PY70F
    "106 Ekran (42"") FHD Plazma TV, G10 FHD Progresif Plazma Panel,
    1080P Görüntü İşlemcisi, 10.000:1 Kontrast(statik),
    68 Milyar Renk,
    1920x1080 Çözünürlük,
    SDHC Kart Slotu(HD-JPEG),
    HDMI x2,
    PC x1,
    Komponent x1,
    Scart x2"

quote:

Orjinalden alıntı: Haydoot

32-37-40-42 ekran 1366x768 ve 1920x1080 plazma yokta ondan alıyorlar...bu ekran boylarında ve çözünürlüklerinde plazma olsa kimsenin lcd alacağını sanmıyorum.

Plazma kullanıyorum ve gerçekten çok iyi parlaklık ve kontrast oranı özellikle renklerdeki canlılık siyah ve beyazı mükemmel vermesi...

Belki çözünürlüğü düşük ama bu özellikleriyle açığını fazlasıyla kapatıyor... ben lcd kullanmadım ama laptop da baktığım bir görüntüye sonradan plazmada baktığınızda dağlar kadar fark oluyor...

• Laptoplar'da durum lcd ye göre biraz farklı dostum...Notebook ekranlarının kontrast oranı, satılan güncel lcd tv lere göre oldukça düşük..Emin olmamakla birlikte 800:1 veya daha altı değerlere sahipler.

Geçen gün notebook ile tv arasında hdmi'dan bağlantı kurdum. Bir film seyredecektim. Renklerdeki fark okadar çoktu ki..bir müddet sonra notebook ekranındaki görüntü siyah -beyaz gibi gelmeye başladı.

Ana konuya dönersem..

Panel ömrü değerinin beli bir seviyeye çıktıktan sonra önemini yitirdiğini düşünüyorum. Yani ha 60000 saat ha 100000 saat... 60 bin, ortalama bir kullanımda zaten 20 yılı geçiyor. 20 yıl sonra biz kalırsak, tv de duruyorsa "bozulsada şu meret atsam" diye bakarız.

Birde olaya Bak şu model plazmada bahsedilen sorunlar yok diyerek bakarsak yanlış yaklaşmış oluruz. Ve doğru bir karşılaştırma yapmış olmayız. O zamanda birileri çıkar, sony x3500'ü veya samsung q96 yı, giriş seviyesi bir plazma ile karşılaştırır.

Onun için iki teknolojininde genel durumuna bakarak yorumda bulunmak, karşılaştırma için daha doğru olur.

Benim izlenim ve görülerim ise şöyle:

Plazmalarda tüplü tv lerde gördüğümüze benzer fakat o kadar olmayan bir titreşim gözlemliyorum ben. Bu durum 50-60 hz olan lcd lerde bile yok.

Plazmaların daha iyi siyah verdiği de bir gerçek...

Geneli itibariyle panelin önündeki cam kaplama nedeniyle yansıma yapmasıda plazma hanesinde bir eksi...

İzleme açısı değişikliklerinde plazmalar, lcd ye göre renklerde daha az bozulma yapıyor.

Küçük ebatlı plazma bulmak çok zor.

Yüksek ekran büyüklüklerinde plazmaların fiyat avantajı var.

Isı ve elektrik tüketimi lcd ye nazaran plazmalarda daha çok.

42" e kadar büyüklüklerde plazmların ekran çözünürlüğü genel itibariyle 1024*768 çözünürlük ki bu panelin doğal çözünürlüğü olan 16:9 a uygun değil.

Lcd lerde 32" olanlarında bile çözünürlük 1366*768 değerinden başlıyor ki bu çoğu plazmadan yüksek.

Plazmalar, hareketli görüntülerde lcd ye göre daha başarılı.

Şimdilik aklıma gelen farklar bunlar. Objektif bir biçimde yaklaşmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

• quote:

Orjinalden alıntı: deep_blue_

Nasıl Yok?

Panasonic TH-42PY70F
    68 Milyar Renk,
    1920x1080 Çözünürlük,
    HDMI x2,
    PC x1,
    Komponent x1,
    Scart x2"

quote:

32-37-40-42 ekran 1366x768 ve 1920x1080 plazma yokta ondan alıyorlar...bu ekran boylarında ve çözünürlüklerinde plazma olsa kimsenin lcd alacağını sanmıyorum.

Fiyatınıda yaz....

• LCD TV lerle, LCD monitörleri karıştırmayın. İsimlerinin her ikisininde LCD olmasına rağmen, Laptop ve PC monitörlerinin %99 u TN (Twisted nematic) paneldir. TV lerde ise Paneller S-IPS ("Super-In-Plane-Switching" LG - Philips), ve S-PVA ("Super Patterned Vertical Alignment" Sony- Samsung) dır.

TFT paneller sadece tam karşıdan bakıldığında net ve canlı bir görüntü verir, bilgisayar kullanıcısının ihtiyacına yeter. Ancak TV lerde görüş açısı mecburiyeti olduğu için TFT olamazlar. TN panellerin 3. nesilleri çıktığı halde görüş açısı olarak ilk nesillerle neredeyse aynıdır. TN paneller tepki süresi olarak, diğer tüm panellerden üstündür ama renk ve geniş izlenme açılarındaki olumsuzluklar bu panellerin TV lerde kullanılmasının önünü tıkar.
  • Fiyatı 3.800 civarında sen yok demişsin var yani o fiyata yok dememişsin ...
    iyi günler..

quote:

quote:

Nasıl Yok?

Panasonic TH-42PY70F
    68 Milyar Renk,
    1920x1080 Çözünürlük,
    HDMI x2,
    PC x1,
    Komponent x1,
    Scart x2"

quote:

Fiyatınıda yaz....

• quote:

Orjinalden alıntı: duolckrad

ikisinide kendi capımda arastırdım bu forumdaki diğer arkadaslar kadar profesyonel deilim ama bunu cok merak ettim. Anladıgım kadarı ile en azından bana hitab eden tarafı lcd nin en büyük avantajı tv lerin ömrü ama panasonic plazmalarına su anki ürünlerinde 60.000 yakın zamanda cıkacak olan serisinde ise 100.000 saat ömür biçiyor yani Lcd den daha fazla. Bir diğer fark Lcd lerin ısıgı yansıtmaması yine panasonic mat ekranla bu sorunuda çözmüş. (Yanlış anlamayın Panasonicte fln calısmıyorum bugun sadece burdaki panasonicliler forumuna biraz göz gezdirdim). Plazmaların fiyatlarıda daha ucuz ve görüntü kaliteside sd yayınlarda tartısılmaz üstün. Ancak Ps3 te ve Bluerayde eşdeğer çözünürlüklerde hangisi daha iyi bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim bu arada. Peki neden peynir ekmek gibi satılır Lcd ler merakımı giderirseniz sevinirim. Cevaplarınız için tesekkurler.

Arkadaşım pioneer topiğini inceleseydin plazmalar ve lcd ler hakkındaki düşüncelerin daha da belirgin hale gelirdi.

• Sd yayın ve DVD görüntüde, full hd bile olsa hareketli görüntüde (maç yayınları) hiçbir LCD plazma kadar iyi görüntü veremez.
  • o zaman arkadaşlar bende şöyle bir soru sormak istiyorum.uzmanlar cahilliğimi bağışlasınlar ama ;çoğu insan normal kablolu yayın seyretmek için neden plazma veya lcd tv alıyor.bu çeşit yayınlar için en iyisi hala tüplü tv'ler değil mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: gewa

o zaman arkadaşlar bende şöyle bir soru sormak istiyorum.uzmanlar cahilliğimi bağışlasınlar ama ;çoğu insan normal kablolu yayın seyretmek için neden plazma veya lcd tv alıyor.bu çeşit yayınlar için en iyisi hala tüplü tv'ler değil mi?

Ekran büyüklüğü en büyük etkenlerden biridir. Belli büyüklükten sonra tüplü tv bulmak imkansız. Üstelik tüplü bir tv ye oranla çok daha az yer kaplıyorlar.

Ayrıca her ne kadar normal tv yayını izlemek asıl maksat olsa bile, aramızda bir pc bağlamayan veya ps3 de oyun oynamak istemeyen veya ilerde digitürk-hd alırım vs. demeyen insan sayısı azdır. Bu gibi istekleride göz ardı etmemek lazım.

Tüplüye oranla daha şık ve göz alıcı olması, içimizdeki çocuğun dışa vurumu olan teknoloji merakı gibi etkenlerde var tabi..

• Evet Arkadaşım Şuanki Yayınlar Ancak CRT 'de izlenebilir...
    quote:

o zaman arkadaşlar bende şöyle bir soru sormak istiyorum.uzmanlar cahilliğimi bağışlasınlar ama ;çoğu insan normal kablolu yayın seyretmek için neden plazma veya lcd tv alıyor.bu çeşit yayınlar için en iyisi hala tüplü tv'ler değil mi?
  • quote:

Evet Arkadaşım Şuanki Yayınlar Ancak CRT 'de izlenebilir...
    quote:

Öncelikle uydu ile seyrediyorsanız lcd veya plazma alınmalı. Örneğin bende 51 ekran beko vardı. küçük olduğu için yeni bir televizyon almak istiyordum. Şimdi gidip 82 ekran tüplü TV mi almalıyım. Daha büyük ekran LCD'mi almalıyım. Ben LCD'den yana karar kıldım. 1) Fiyatları çok düştü(Tabiki yeni teknoloji çıktıkça dahada düşecek) 2) Ayda 9,90 kampanyadan faydalanıp digitürk aldım kablolu derdinden kurtuldum. 3) Çok estetik tabiki aşağıya resmini koydum. 4) Çok güzel gösteriyor. Gerçekten harika gösteriyor. Kendimce çok iyi karar verdiğime inanıyorum. Yani yeni TV alacaksanız ve büyük ekrana ihtiyacınız varsa bu saatten sonra tüplü alınmazzzzzzz. Saygılarımla,

• Ben Yayınlar için CRT Tavsiye Etmiştim

Yinede LCD Almak isteyen de varsa Takip ettiğim bir site var Samsung LCD 'lerde acayip indirimler yapmış piyasaya göre 400 milyona yakın fark olan ürünler var takip etmek isterseniz http://www.ekosiparis.com/default.asp?git=17&altkategori1=558

quote:

Orjinalden alıntı: yumyan

quote:

Evet Arkadaşım Şuanki Yayınlar Ancak CRT 'de izlenebilir...
    quote:

Öncelikle uydu ile seyrediyorsanız lcd veya plazma alınmalı. Örneğin bende 51 ekran beko vardı. küçük olduğu için yeni bir televizyon almak istiyordum. Şimdi gidip 82 ekran tüplü TV mi almalıyım. Daha büyük ekran LCD'mi almalıyım. Ben LCD'den yana karar kıldım. 1) Fiyatları çok düştü(Tabiki yeni teknoloji çıktıkça dahada düşecek) 2) Ayda 9,90 kampanyadan faydalanıp digitürk aldım kablolu derdinden kurtuldum. 3) Çok estetik tabiki aşağıya resmini koydum. 4) Çok güzel gösteriyor. Gerçekten harika gösteriyor. Kendimce çok iyi karar verdiğime inanıyorum. Yani yeni TV alacaksanız ve büyük ekrana ihtiyacınız varsa bu saatten sonra tüplü alınmazzzzzzz. Saygılarımla,

• peki arkadaşlar bu yanıtlardan sonra sorumu şöyle değiştireyim o zaman.sanırım kablolu yayın için herkes aynı kanıda.ama uydu yayınları için hd ready veya full hd lcd veya plazma bir tv'ye ihtiyaç var mıdır,yoksa tüplü tv hala en iyi seçim midir?yani bize bu lcd veya plazma tv'lerin geri dönüşü hd yayın olmadığı zaman pozitif yönde midir yoksa negatif yönde midir.
    tabi HiGHWAYMOUSE arkadaşımızın çok doğru olarak 'içimizdeki çocuğun dışa vurumu olan teknoloji merakı' tesbitine de şapka çıkartıyorum.

görüşlerini paylaşan arkadaşlara ve konunun uzmanı olarak bizi bilgilendiren arkadaşlara teşekkür ediyorum.
  • quote:

peki arkadaşlar bu yanıtlardan sonra sorumu şöyle değiştireyim o zaman.sanırım kablolu yayın için herkes aynı kanıda.ama uydu yayınları için hd ready veya full hd lcd veya plazma bir tv'ye ihtiyaç var mıdır,yoksa tüplü tv hala en iyi seçim midir?yani bize bu lcd veya plazma tv'lerin geri dönüşü hd yayın olmadığı zaman pozitif yönde midir yoksa negatif yönde midir.
    tabi HiGHWAYMOUSE arkadaşımızın çok doğru olarak 'içimizdeki çocuğun dışa vurumu olan teknoloji merakı' tesbitine de şapka çıkartıyorum.

görüşlerini paylaşan arkadaşlara ve konunun uzmanı olarak bizi bilgilendiren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Benzetmemi beyendiğine sevindim..

Aldığım tv lerdeki ilk aldığım günlerdeki duygularımı paylaşırsam fikir verir sanıyorum.

5-6 sene önceydi. Evlenmeden önce o zaman için olduça yüksek bir fiyata 72 ekran vestel 100hz flat bir tüplü tv aldım. O zamana kadar 55 ekrandan yukarısında tv seyretmemişim. Evlenmeyede bir kaç ay var. Dayanamadım kurdum tv yi. Çatı anteni bağlı. 2002 dünya kupası maçları var. "Arkadaş bir görüntü bu kadar mı güzel olur yaw" dedim. Ve o maçtaki futbolcular falan o kadar büyük geldi ki.

Bir kaç sene sonra uydu yayınına geçtim. O da bir başka güzel geldi.

7-8 ay önce 32" bir sony lcd aldım. Normalde genelde" tüplü tv sd yayınlarda daha iyidir" vs denir ya..Şimdi ilk anda düşündüğüm dşüncemi yazıyorum. Görüntü, renkler vs çok daha güzeldi. Tek eksisi tüplüye göre yakın izlenimlerde kanal logolarında vs etrafında pixelleşmeler görülebiliyordu. Üstelik görüntü de hiç parabolik bozukluklar olmuyor ve gerçek "flat" görüntüyü şimdi seyrediyorum dedim.

iki üç ay önce de "içimdeki çocuk" tamamen kontrolü eline geçirdi. Bir baktım 40" bir sony lcd alıp gelmişim eve.

Bunda ise ilk izlenimlerim; "Üff ne kadar büyük.." ve "Ne güzel görüntü" şeklinde özetlenebilir. Fakat ekranın büyümesi nedeniyle yakın izlenimlerde kusurlar daha çok ortaya çıkmaya başladı. İzleme mesafesine riayet etmek şartı ile uydu yayınlarında oldukça memnunum..

Bu izlenimlerinden sonra tüplü bir tv almayı da düşünmem doğrusu. İllada tüplüye yakın bişi olsun diyenlerede tavsiyem 1024*768 çözünürlüğünde plazma tavsiye ederim.

• HD projeksiyonda 1080p veya 720p film izlemek. (PS3 veya PC bağlantısı ile)
    120cm yükseklik 240cm genişlikte perdede izlemek de sinemadan farksız.
    800x600 projeksiyonumdan aldığım keyfi hiçbir plazma ve LCD veremezler boyut ve fiyat performansları ile tabii ki

1920x1080 HD projeksiyon kesin tercihim olacak LCD veya Plazma yerine.
    Boyut çok ama çok büyük bir etken keyifte
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.