Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Neden hayır yada evet demeliyiz?

13
Cevap
0
Favori
183
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Neden hayır yada evet demeliyiz?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    49 Mesaj
    Neden hayır yada evet demeliyiz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Yüzbaşı
    419 Mesaj
    İlk önce umarım konu altında kavga çıkmaz. Ben fikrimi ve nedenlerini yazıyorum.
    Ben hayır diyeceğim nedenleri.
    1-Akp'yi ekonomik olarak aşırı başarısız buluyorum.
    2-Akp ne kadar tek adam yönetimi değil dese de. bunun ilk adımı. verilen yetkiler sayesinde zaten cumhurbaşkanı ülkeyi satsa bile onu yargılamak yada indirmek imkansız kimse hayır artık daha kolay demesin çünkü bunu diyen kişi referandum hakkında kendi araştırma yapmamıştır.
    3-Tarih kendini tekerrür eder. Buna benzer seçimlerin olduğu ülkeler afrika da 1-2 tane var hatırladığım kadarıyla şimdi isimlerini hatırlamıyorum. ama birinde cumhurbaşkanı öldükten sonra ilkokul diploması bile olmayan bir adam geçti ve şuan onun yardımcısı bir uyuşturucu baronu yani şu anki cumhurbaşkanlarıda ölürse ülkenin başına uyuşturucu baronu geçecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpellCaster -- 1 Nisan 2017; 19:13:34 >

• Binbaşı
    1349 Mesaj
    21. yüzyıl dünyasında başkanlık sistemi abd ve ab nin sömürmesi gereken ülkelere karşı ihraç ettiği savsatalardır . kendi ülkelerinde neden bu yok amerikada temsilciler meclisi ve senato neden 2 yılda bir seçim yapar. güçler ayrılığı ilkesini damarlarına kadar neden hissediyolar.
    avrupada özelliklerdee almanyada parlementer sistem neden en ileri seviyede işliyor. bu başkanlık seçimi israilin arzı mevud politiklarına destek olmak için vardır. insanlarımızı daha iyi sömürmek için vardır bu yüzden diyorumki kesinlikle oyunuzu hayır verin
    |
    |
    İçtenliksiz, Sevgisiz, Pespaye, Paçoz isen, Evimize Gelme!
    Çilehanedir Burası, Hoşgörü Dergâhı Değil!
    Ahde Vefa Bilmez, Tövbe Tutmaz isen, Sakın Gelme!
    Alev Alatlı Beyaz türkler küstüler
  • Yarbay
    4823 Mesaj

bu yüzden evet evet evet

gideyim de duşumu alayım bari

|
    |

" - Vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur. "

• Teğmen
    218 Mesaj
    Sorunun cevabı çok basit.

Bak şimdihttp://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr/Anayasa_Degisikligi.aspx bu siteye giriyorsun . Karşılaştırmayı yapıyorsun .

Ve direk HAYIR diyorsun
    |
    |

Orijinalden alıntı: SpellCaster

İlk önce umarım konu altında kavga çıkmaz. Ben fikrimi ve nedenlerini yazıyorum.
    2-Akp ne kadar tek adam yönetimi değil dese de. bunun ilk adımı. verilen yetkiler sayesinde zaten cumhurbaşkanı ülkeyi satsa bile onu yargılamak yada indirmek imkansız kimse hayır artık daha kolay demesin çünkü bunu diyen kişi referandum hakkında kendi araştırma yapmamıştır.
    3-Tarih kendini tekerrür eder. Buna benzer seçimlerin olduğu ülkeler afrika da 1-2 tane var hatırladığım kadarıyla şimdi isimlerini hatırlamıyorum. ama birinde cumhurbaşkanı öldükten sonra ilkokul diploması bile olmayan bir adam geçti ve şuan onun yardımcısı bir uyuşturucu baronu yani şu anki cumhurbaşkanlarıda ölürse ülkenin başına uyuşturucu baronu geçecek.

1) Referandumun AKP ile bir alakası yok. İdari sistem değişiyor. Eğer AKP yi ekonomik açıdan yetersiz görüyorsanız 2019 seçimlerinde reyinizi başka partiden yana kullanırsınız. Hayır demek için bir sebeb olamaz bu ekonomik durum.

2) Zorlaştı deseniz gene bir cevap yazmaya çalışırdım lakin imkansız demişsiniz o zaman sizi şöyle alalım. 9. satır 105. madde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Binbaşı
    1412 Mesaj
    Benzer bir konuya yazdığım mesajı aynen kopyalıyorum.

Öncelikle maddelerden daha önemli bir konu var oda anayasa değişikliğinin amacı ve ne yönde kullanılacağı. Ülkemizde tamamen hukuk üstünlüğü olmadığı için ve ahlak seviyesi dipte olduğu için(iş ahlakı-siyasi ahlak) maddeler çeşitli yönlere çekilip, farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu noktada ki soru basit. Bu anayasa değişikliği ne için getiriliyor? Devlet için mi, hükümet için mi? Eğer devlet için olduğuna inanıyorsanız bu sefer maddelere dönüp evet veya hayır kararınızı ona göre verebilirsiniz tamamen sizin yorumunuza kalır, öte yandan eğer bu değişikliğin hükümet için getirildiğini düşünüyor iseniz hayır tek cevaptır. Çünkü meclis, makam, anayasa kişi veya kişiler için değil bu ülkenin vatandaşları ve onlara hizmet için vardır. Birileri kendi faydaları için böyle bir yola başvuruyor ise bulunduğu makamın amacını unutmuş, yoldan sapmış demektir.
    |
    |

• Yüzbaşı
    419 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Dehadar

quote:

1) Referandumun AKP ile bir alakası yok. İdari sistem değişiyor. Eğer AKP yi ekonomik açıdan yetersiz görüyorsanız 2019 seçimlerinde reyinizi başka partiden yana kullanırsınız. Hayır demek için bir sebeb olamaz bu ekonomik durum.

2) Zorlaştı deseniz gene bir cevap yazmaya çalışırdım lakin imkansız demişsiniz o zaman sizi şöyle alalım. 9. satır 105. madde

1-Kardeşim öyle bir demişsin ki evet çıkarsa cumhurbaşkanı başkası olacak Herkes biliyor evet çıktığında kimin başta olacağını. Akp'de tabi ki onun yanında yönetimde olacak.

2-Evet kardeşim imkansız. Zorlaştı demek yeni gelen sisteme çok düşük kalır. Diyelim 400 oyla(ki bu bile imkansıza yakın) Cumhurbaşkanı yüce divana gitti yüce divandan 15 kişiden 12'sini cumhurbaşkanı atacayacak. şakamı yapıyorsunuz siz. he zorlaştı. hatta kolaylaştı kardeşim.

• Yüzbaşı
    668 Mesaj
    Rüyamda gördüm o yüzden hayır diyorum.
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: Dehadar

quote:

1-Kardeşim öyle bir demişsin ki evet çıkarsa cumhurbaşkanı başkası olacak Herkes biliyor evet çıktığında kimin başta olacağını. Akp'de tabi ki onun yanında yönetimde olacak.

2-Evet kardeşim imkansız. Zorlaştı demek yeni gelen sisteme çok düşük kalır. Diyelim 400 oyla(ki bu bile imkansıza yakın) Cumhurbaşkanı yüce divana gitti yüce divandan 15 kişiden 12'sini cumhurbaşkanı atacayacak. şakamı yapıyorsunuz siz. he zorlaştı. hatta kolaylaştı kardeşim.

1) Küçük düşünüyorsunuz daha da ileriyi düşünmeniz lazım.

2) Nerede okuyorsunuz bunları ben vikipedi ve tbmm.gov'u kullanıyorum. Anayasa değişikliğinde anayasa mahkemesi üyelerinin(ki yüce divan sıfatıyla yargılama selahiyetine sahip) atanma sayılarıyla ilgili bir yer göremedim , hukukçu değilim okumadığım, anlamadığım bir kısım mı var?

Son olarak şu anki anayasada vatana ihanet suçundan yüce divana sevk zaten tam sayının 3/4(yazıyla dörtte üç)'ü ile sağlanıyor, yeni gelecek düzenlemede tam sayının 2/3(yazıyla üçte iki)'si ile sağlanacak. Şimdi milletvekili sayısı 600'e çıkarılacağı için 400'ü duyunca çok mu geliyor size anlamıyorum. Yeni gelcek sistemde imkansızsa şuanda imkansız ötesi mi diyeceğiz? Yoksa 3/4'ün 2/3 den daha büyük olduğunu mu bilmiyorsunuz. Anlayamıyorum sizi artık.(3/4=9/12, 2/3= 8/12, 9/12 > 8/12)

Kaynaklar:
    https://tr.wikipedia.org/wiki/2017_T%C3%BCrkiye_anayasa_de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi_referandumu
    https://www.tbmm.gov.tr/anayasa/anayasa82.htm
    |
    |

• Yüzbaşı
    264 Mesaj
    2011e kadar yarım demokrasi vardı

2012 den sonra çeyrek demokrasiye döndük

2019'dan sonra sıfır demokrasi olmasını istiyorsan Evet'e basabilirsin

Yoo Çeyrek demokrasi olsa da ilerde yarım ve tam demokrasiye geçebiliriz belki diyorsan HAYIR'a basman gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trendium-moda -- 2 Nisan 2017; 1:19:31 >
    quote:

Orijinalden alıntı: trendium-moda

2011e kadar yarım demokrasi vardı

2012 den sonra çeyrek demokrasiye döndük

2019'dan sonra sıfır demokrasi olmasını istiyorsan Evet'e basabilirsin

Yoo Çeyrek demokrasi olsa da ilerde yarım ve tam demokrasiye geçebiliriz belki diyorsan HAYIR'a basman gerekiyor

Ben ordan iki çeyrek demokrasi rica edebilirmiyim? Yanında içecek istemiyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

" - Vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur. "
  • Yarbay
    2428 Mesaj
    Neden hayır veya evet diyeceğini hala oturtamamış arkadaşlar bence zorlamasınlar artık. Gafa yok demek ki.
    Hayır eşşeğe anlatılsa bu kadar muhakkak bir ilerleme kaydederdi hayvan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgo_cr7 -- 2 Nisan 2017; 1:39:48 >
    |
    |
    |
    |
1
Reklamlar
e-ticaret
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Paykasa
Lastik Fiyatları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.