Şimdi Ara

Neden hala 9700k öneriliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yabancı forumlarda gezinirken insanların 8700k mı 9700k mı sorusuna ısrarla 9700k önerilmeye devam ediliyor. 9700knın ac odyssey de yer yer cpu kullanımı %100e dayanıyor ve rdr2 sonuçlarına baktığımda gelecek vaad etmediğini düşünüyorum. Sizce 9700k 8/8 bir işlemci olmasına rağmen alınıp uzun yıllar kullanılabilecek bir işlemci mi?

• Ucuz olsa tamam da ondan daha ucuza 3700x alırım çok daha uzun ömürlü olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • insanlar ac odyssey'e bozuk diyorlardı

şimdi de "rdr2 de zaten bozuk" diyorlar

rdr2'yi aslında düzelttiler. düzeltmekten de ziyade, oyunun bi driver overhead sorunu vardı. (4/8 işlemcide bile kasmazken 8/8de kasmasından ortada bi sorun oldugu belliydi) şu an garip şekilde o oyun 4/4 işlemcilede bile akıcı çalışıyor (arkadaşım bizzat oynuyor). patchlerle de daha iyi bi hale geldi. ben de 6/6 işlemcimle 100 saat oynadım oyunu. gayet mutluyum aldığım performanstan. binlerce saat de oynayacağım bir oyun olacak. ama o oyunun da asıl "bozuk" olan tarafı gpu tarafı. en paşa gpu bile oyunda haddinden fazla zorlanıyor

amma velakin, 9700k hayra alamet bi işlemci değil. thread sayısı kısıtlı olan işlemcilerle fps limitlemeden battlefield 5 ve ac:o oyunlarını oynamak şu an baş ağrısından başka bir şey değil. rdr2'yi o açıdan düzelttiler desem de bu bf ve ac oyunlarında durum hâlâ aynı.

haliyle önüme iki işlemciden birini koysalar, ben -şahsen- düşünmeden 8700k'yı seçerdim. fundamental olarak çoklu çekirdek skoru olarak bile eşit bu işlemciler. ama oyunlar yükleri yayabilecekleri çok thread ister oldular. rdr2 bile 12-16 threadi saturate edebiliyor (türkçesini bilmiyorum. doldurmak mı dersen, meşgul etmek mi dersen ne dersen artık. türkçe yetersiz bi dil, sorry yani)

kısacası işler arap saçına döndü. bana kalsa ben şu an hiç sistem önermem. sürekli yeni bir şeyler çıkıyor. sürekli bir değişim. ps4 ve xbox one devrinin sonuna geldiğimiz şu günlerde hiçbir sistem önermemek aslında daha iy i. bakın ps4 çıktıktan sonra ps4ün suyu çıkana kadar gereksinimle ve donanım dünyası görece stabil ve statik bi seyirdeydi. komik olan şeyse ps4ün üzerine tonla şişirilmiş donanımlar gelirken bu donanımlar hala ps4ün standardında oyun oynattılar. bu da başka bi üzücü faktör (1.78 tflopsluk ps4 derme çatma bi şekilde rdr2'yi oynatırken, pc tarafında aynı performans için en az 3 tflopsluk bi gpu almanız lazım ((tüm hesapları yaptım)). bu da 1060 ve 1050ti arasında bi yere tekabül ediyor, yani ps4den sonra çıkmış, yine görece ps4 fiyatının yarısı ya da fazlası olan gpular.

ps5 çıktıktan sonra bence pc toplamak daha faydalı olacaktır. it gibi parası olanları tenzih ederim. forumda bile 1080tiden 2080tiye şak diye geçen tipler var. onları enterese etmez böyle şeyler.

dedigim gibi, 9700k tıpkı dedesi 7700k gibi keriz avlama operasyonudur. bi sonraki i7ler 8/16, i9lar 10/20 geldiğinde bunu anlayacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 30 Kasım 2019; 20:34:51 >

• 8700k artık zor bulunuyor, 9700k'da kötü işlemci değil. Özellikle 300-350 dolara indirim günlerinde gayet alınabilir durumdaydı. Yine de 3700x varken ben tercih etmezdim. İntel şöyle 9800K çıkaraydı 8/16 ve 400 dolara. Bak işler ne kadar güzel olacaktı.
  • 9700k yı 1000TL ye satsalar ok derim de bu fiyata alana üzülürüm.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dünyanın en gereksiz işlemcisi. 9900k’ya parası yetmeyen amd haterlarının işlemcisi. O kadar para ver 80 dolarlık ryzen 1600’a madara ol. Tam bir paranla rezil olma durumu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle 8/8 yaparak insanları 9900k almaya itip daha fazla para kazanmayı hedeflemişler gibi.

• Oyunlar için;

9700k rakibi 3900x (Stock halleri) (3700x den bile söz edilemez)
    9900k rakibi YOK!

Hele O.C. li hiç saymıyorum

Benchmark videolarında her şey ortada

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Marka fanatiklerini ve fps delilerini kenara bırakırsak eğer,

9700k ve 8700k kötü işlemciler değil. Hatta bi iki sene öncenin x99 platformunun performansını veriyorlar. Render alınabilir ve gayette oyun oynanabilir işlemciler.

Burada sorgulanması gereken bilgisayar endüstrisinin oyun konsollarından daha berbat optimizasyon içermesi. 2000 liraya aldığın oyun konsolda çatır çatır çalışırken pc tarafında neden donanımları sömürüyor da gayet güçlü işlemciler bu oyunlarda çuvallıyor ona bakmak lazım.

Pc ve donanım satmak için firmaların insanları sömürmesi baska bişey değil.

• Evet dediğiniz gibi technopatın testlerin de oyunlarda 9900k işlemcisi 3950x'in önünde. Bunun haricinde ki tüm işlemlerde 3950x tokat manyağı yapmış 9900k'yı
  • quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Evet dediğiniz gibi technopatın testlerin de oyunlarda 9900k işlemcisi 3950x'in önünde. Bunun haricinde ki tüm işlemlerde 3950x tokat manyağı yapmış 9900k'yı
    intel'in önde olduğu tek nokta oyunlar şu an sadece oyun oynayan adam için mantıklı seçenek halen intel, çok niyet ettim 3900x'e aslında fiyatı vatan'da güzel de düştü ama bilgisayarda sadece oyun oynayan biri için daha düşük performans almak pek de mantıklı gelmiyor. 3950x'de oyunlarda 9900k'dan geride görünüyor, eğer bilgisayarda oyun dışında işler yapıyorsanız amd fiyata oranla iyi seçenek.
  • Eğer oyun dışında yoğun işlemler gerektirecek uygulamalar kullanıyorsan tabii ki Amd al ama sadece oyun oynarım, stabil olsun, ince ayarlar ile fazla uğraşmam, başın ağrımadan keyif sürmek istiyorsan intel alınır memnun bırakır biraz ekonomik olarak durum rahat ise.

Yoksa bir markanın körü körüne fanatikliğini yapmaya gerek yok. İhtiyaç ve bütçene göre seçebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FooL -- 2 Aralık 2019; 23:30:23 >
  • https://www.youtube.com/watch?v=6xZoKgG4S2Q
    Videoyu izlersen neden olduğunu anlarsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.