Şimdi Ara

Neden bu benliğe sahibim? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.239
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Seni meydana getiren annen ve babanın üreme hücreleridir. İkisi birleşince senin vücudunu oluşturdu. 'Sen' bu birleşme sonucu var oldun, öncesinde yoktun. Coğrafya, gen, aile, okul, mahalle çevresi vb. hepsinin toplamı sonucu bir kimlik sahibi oldun. 'Ben' dediğin şey bu değişkenlerin toplamıdır. 'enoelroc' adını taktılar sana, öyle çağırdılar. Nasıl hayvanların bir ismi yoksa aynı şekilde insanların da bir ismi yoktur ancak birbirlerini ad dedikleri bir sesle çağırırlar sonrasında bu ses onun kimliği olur. Biyolojik olarak da tüm kimliğinin ve hafızanın tutulduğu beyin hücreleri öldüğü vakit yıllarca birikip oluşan bu kimlik sonsuza kadar kaybolur çünkü ölmüş olan beyin hücreleri geri döndürülemez en azından şu an için böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 12 Mart 2019; 20:39:40 >
  • Bu anlattıklarını ben de biliyorum. Benim sorduğum neden bu genlere,çevreye, ebeveynlere ve bedene denk geldiğim? Yani niye sen değilim? Anlatabiledim galiba?! Ayrıca bu benlik dediğimiz yer tam olarak neresi? Ben sanki vücudum da gözümün içindeyim gibi hissediyorum. Yani her şeyi oradan yönetiyormuşum gibi geliyor. Beynimdekiler sanki benim kontrolümün olmadığı bi yer gibi geliyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoelroc

Kardeş pardon da siz nereye gidiyorsunuz? Sen tamamen atomlardan oluşan bi varlıksın. Bilincinin varolabilmesi ve çevresiyle etkileşim içinde olabilmesi için atomlardan olusan bi mekanda olman lazım. Gittiğin yer böyle bi yerse ölmeden de gidilebilir demektir. Yok gidilemez gidiyorsan oraya nasıl ve ne şekilde gideceğinin izahatini yapabiliyor olman lazım.
    biz bir olan Allah a ve onun kulu ve peygamberi olan Muhammed e a.s inanıyoruz.

bedenim atomlardan oluşa bilir ama Allah insana hayvanlardan farklı olarak fazladan 5 cevher yerleştirdi bunlar latif ve nurani olan şeylerdir kalp,ruh,sır,ahfa,hafi
    insan bu latif olan cevherleri asli vazifesine döndermeyi başarırsa ölmeden de gidebilir.
    gidemiyorsa Allah tealanın emir ve yasaklarına uyarak kuran ve sünnet ölçüsünde bir hayat yaşayarak gidebilir.yani ölmeden önce ölünüz sözüne muhattap olur.

senin dediğin gibi olsa idi insanlar rüya göremez idi rüyada hiç gitmedikleri yerleri görebiliyorlar.

nasıl rüyada seni bir köpek ısırsa acı hissediyorsun ama bedeninde birşey yok uyanmışsın rüyamış diyorsun bu acıyı veya zevki alan ruhtur.

• 'Ben' dediğimiz şey rastgele oluşan birden fazla iç ve dış değişkenin toplamıdır, tesadüf diyebiliriz buna hani coğrafya kaderdir diye bir laf var ya o doğrudur. Kader derken elimizde olmadan evren tarafından belirlenen şeyleri kastettim tabi bunlar bilinçli bir şekilde belirlenmiyor. Bir avuç dolusu buğdayı rastgele savurduğunu düşün hepsi farklı bir konuma düşecektir bunda savuran kişi her bir buğday tanesininin düşeceği yeri bilinçli bir şekilde belirlemiyor sadece savuruyor nereye düşeceği fizik ile ilgili bir durum. Benliğini evren tarafından yazılan bir yazılım gibi düşünebilirsin. Göz ile fotoğraf çekersin, kulak ile ses kaydedersin, burnunla koku bilgisini beynine yazarsın, teninle maddeleri hissedersin vb. hepsi beyin hücrelerine kaydolur, beyin de çeşitli bölümlerden oluşur ve bunların toplamı kişiliği, benliği oluşturur. Bilinç de beynin bir fonksiyonudur, kendinin farkındasın bunu hissetiren insan beyninin yapısı, homo sapiens zaten kendisinin farkında olan demek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 12 Mart 2019; 20:55:48 >

• reis025 R kullanıcısına yanıt
    Rüya senin bilinçaltının sana hazırladığı bi tür yanılsamadır. Gitmediğin yerlere gittiğini zannediyorsun ama gitmiyorsun. Bedenini dinlendirmek için vardır. Ölümle alakası dahi yoktur. Ölüme en yakın olay bilincin kapanmasıdır. Bilinci uzun süre kapanmış olanlara bi sor hangi rüyaları gördüklerini.

• enoelroc kullanıcısına yanıt
    ama rüya gördüğünü kabul ediyorsun değil mi
    Knk biz ona rüya diyoruz zaten ona ismini biz verdik. Amacını da artık yavaş yavaş teknolojiyle kavradık. Neyi ispatlamaya çalışıyon? Hayatı boyunca rüya görmeyen insanlar var hacı bi dur gözünü seveyim. Benim derdim farklı.

• Mesela ben niye neandertal olmadım da homo sapiens oldum ya. Ben hiç sevmedim kendimin farkında olmayı. Bilinçsel acım fiziksele dönüşüyor çok zor ya.

Bu arada coğrafya kaderdir +1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoelroc -- 12 Mart 2019; 21:5:52 >
    derdinin çaresi olabilir
    denemesi bedava kaybedecek bir şeyin yok 1 kere dene olmazsa olmadı de para falanda istemiyorlar

güzelce bir banyoya gir bir güzel gusül abdesti al (banyoya sol ayaktan gir sağ ayktan çık , çıkarken de yarabbi ben dışımı yıkaya bildim kalbimide sen yıka de)
    sonra 2 reket namaz kıl seccede ye otur deki yarabbi ben bu zamana kadar yapmış olduğum günahlardan sana karşı yaptığım saygısızlıktan ben pişmanım de.
    ama samimi ol yapabiliyorsan iki damla göz yaşı akıt. sonra eline bir tespih al Allah de selavat çek le ilahe illallah de

çünkü kalpler ancak Allahın zikri ile mutmain olur kalpte Allah olmazsa başka şeyler olur insan hani der ya ruhum sıkılıyor onun için der.

bunları bir dene çok samimi söylüyorum kaybedecek birşeyin yok berkide kazanacak çok şeyin var
    Kardeşim bu dediklerini yaptım zamanında zaten. Ne kazandım? İşte bunu kazandım. Elimi popomu yıkayıp aşağı yukarı jimnastik hareketi yapıp kendimle konuşuyormuşum gibi hissetiğim için bıraktım zaten. Ayrıca kuranı da okudum boş. Okumadan önce millet anlatırken daha bi afilli geliyordu. Akıllandım oğlum ben sıkıntı bu zaten. Sen bana geri aptallaş diyorsun.

o zaman akıllandınsa haline razı ol, ama senin o eski aptal halin şimdiki halinden iyi gibi duruyor
    Halime niye razı olayım koçum. Halimi biliyor musun? Yok. Eee bu konu senin haddine değil haddini bil.

umuma açık herkesin görebileceği herkesin cevap verebileceği yere konu açmışsın işine gelirse alırsın işine gelmesse almassın.
    Halinden dolayı Allah yardımcın olsun Allah sıkıntılarını gidersin inşeAllah
    Umuma açık diye sen her haddin olmayan yere giriyor musun? Sendeki bu gafa var ya gafa işte bütün problem bu bence. Yani mesele din filan değil işte bu gafa bu gafayı alkışlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoelroc -- 12 Mart 2019; 21:42:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoelroc

Umuma açık diye sen her haddin olmayan yere giriyor musun? Sendeki bu gafa var ya gafa işte bütün problem bu bence. Yani mesele din filan değil işte bu gafa bu gafayı alkışlıyorum.
    ne oldu şimdi burda neye girmiş oldum
    Yav nickine göre seni fazla uzun bile muhattap aldım hadi tamam uza.

kardeş diyecem

kardeş olmak için ya kan bağı olması lazım yada din bağı çünkü kişi arkadaşının dini üzeredir.

sen insanların nickine göremi muamele ediyorsun bilseydim sana okadar mesaj yazacağıma açar 10 sayfa kitap okurdum o benim için daha iyi olurmuş.
    hadi sana selam ben uzaklaşıyorum cevapta yazma
  • Bizde henüz bilmiyoruz.
  • Yine kaybolmuş biri
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.