Şimdi Ara

Neden Boğaziçi MIS/ ODTÜ işletmeye göre avantajları (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
7
Favori
5.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: affetmeyici0637

Hocam bu kadar ilgilenip zaman ayırmanız cidden çok güzel, çok teşekkür ederim.Son ufak bir soru işareti var aklımda, bölümde sıkıntı çekmemek için nasıl bir bilgisayara ihtiyacımız var orta halli bişey idare eder mi acaba?
    Hocam bölüme girin onunla ilgili detaylı bir mesaj yazmıştım onu atarım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mezun olunca maaş durumu iş koşulları neler?Çok çalışıp başka şeylere hiç vakit ayıramayan insanlardan mı olacağız?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İyi günler. Özelden sonucunu paylaşabilir misin ?
  • Çok soru sordum ama soruların ardı arkası kesilmiyor aklımda, kusura bakmayın

Tanıtım videolarını izledim, tanıtım gününü izledim; bu konuyu ve iDenis hocamın açtığı konuyu okudum. Kampüs konusunda sorum olacaktı. Kampüse ulaşım nasıl? Shuttle kalkıyor deniliyor ama bu ne sıklıkla oluyor? Yürünebiliyor mu? Seçmeli ders konusunda mesela diğer kampüste olması çok sıkıntı mı? Hisar kampüste yaşam nasıl?

Ayrıntılı anlatırsanız çok sevinirim. Verdiğiniz ve vereceğiniz tüm cevaplar için çok teşekkürler
  • Just_brtsh kullanıcısına yanıt
    Kampüse ulaşım Güney kampüsten Shuttlelar yardımıyla olabiliyor shuttle ile herhalde max 3 4 dk ile hisar kampüste oluyorsun

Yürüyebilirsin de önceden söylemiştim max 7-8 dk güneyden yürünebilir ama Hisar tepede bulunduğundan kış dönemi çok esiyor ve soğuk olabiliyor

Diğer kampüsler arası dediğim gibi zaten hisar-güney ya da hisar-kuzey arası max 8-10 dk yürüme mesafesi var

Kuzey-güney arası nerdeyse 2 3 dk kapıdan kapıya...Yani kuzey ile güney yakın hisar da yakın sayılır neden sıkıntı olsun

Hisar da henüz çok vakit geçirmedim yeni hazırlığı geçtiğim için ama hisar genel olarak sessiz sakin biryer zaten 3 tane bölüm var biraz da liseden çakma bir yer gibi gelebilir sana ilkde ama kimse zaten kampüslerde kalmıyor ders dönemleri kışın vs..Yani Güney bile bomboş olabiliyor gerçekten büyük ihtimalle sende hisarda dersini görüp gidenlerden olursun :) Bir de hisarın yemekhanesinin yeri çok hoş yeşillik manzarası var kuzey veya güneyde pek yok

• LaktozSuzSüt kullanıcısına yanıt
    Çok sağ ol hocam.

Sanırım daha da emin oluyorum Boğaziçi YBS yazacağıma
    Şehir dışından mı Boğaziçini tercih edeceksin ?

• Nabizade Nazım kullanıcısına yanıt
    Evet hocam, İzmir'den.
  • Biz bunları endüstri mühendisliği için söylediğimizde ördek benzetmesi yapılırdı bize. Vay arkadaş devir ne çabuk değişiyor.

• Bu bölümü okumaktansa sabancı/koç/bilkent’te hangi bursu tutturuyorsanız orada iktisat/işletme okuyun (odtü ve boğaziçi de dahil bu listeye). Konudaki arkadaşlar kendi bölümleri olduğundan olsa gerek ballandıra ballandıra anlatmışlar ama mezun olunca işletme iktisat mezunlarından daha kısıtlı imkanlarınız oluyor (top üniversiteler için konuşuyorum). İlk aklıma gelen örneği vereyim. Buradan çok yüksek bir ortalama ile mezun olmuş arkadaşım (ilk beşteydi) Mckinsey, Bain, Boston gibi üst düzey yerlere başvurup direkt red aldı. Aynı ortalama ile işletme/iktisat mezunu olsaydım kesinlikle mülakatlara çağırırlardı diyor (şimdi de MBA yapma hazırlığında zaten). Buradaki yorumlara aldanmayın yüksekokuldan bahsediyoruz yani kimsenin kendini kandırmasına gerek yok. Yazılım ve kodlamayı kendi kendinize de öğrenebilirsiniz ki büyük çoğunluk bu şekilde öğrenir (okullarda da seçmeli dersleriniz olacak zaten). Eğer varsa ki benim karşıma çıkıp BOUN MIS, Koç/Sabancı/Bilkent/ODTÜ/Boğaziçi İşletme/İktisattan daha iyidir diyecek biri lütfen mezunlarını karşılaştırsın linkedin’den beni yormasın. Puanınız tam burslu okumaya yetmiyorsa ya da devleti tutmuyorsa yazın kötü bir seçenek değil ama gidip ODTÜ İşletmeden/iktisattan daha iyiyiz (sadece okuyanlar söylüyor bunu da çok garip ortada veri vs hiçbir şey yok) diyip de adayları etkilemeye çalışmak saçma. Ankarada prestijli yerlerde staj yapamazsın diyeni bile gördüm konuşmaya gerek yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Alpier

Bu bölümü okumaktansa sabancı/koç/bilkent’te hangi bursu tutturuyorsanız orada iktisat/işletme okuyun (odtü ve boğaziçi de dahil bu listeye). Konudaki arkadaşlar kendi bölümleri olduğundan olsa gerek ballandıra ballandıra anlatmışlar ama mezun olunca işletme iktisat mezunlarından daha kısıtlı imkanlarınız oluyor (top üniversiteler için konuşuyorum). İlk aklıma gelen örneği vereyim. Buradan çok yüksek bir ortalama ile mezun olmuş arkadaşım (ilk beşteydi) Mckinsey, Bain, Boston gibi üst düzey yerlere başvurup direkt red aldı. Aynı ortalama ile işletme/iktisat mezunu olsaydım kesinlikle mülakatlara çağırırlardı diyor (şimdi de MBA yapma hazırlığında zaten). Buradaki yorumlara aldanmayın yüksekokuldan bahsediyoruz yani kimsenin kendini kandırmasına gerek yok. Yazılım ve kodlamayı kendi kendinize de öğrenebilirsiniz ki büyük çoğunluk bu şekilde öğrenir (okullarda da seçmeli dersleriniz olacak zaten). Eğer varsa ki benim karşıma çıkıp BOUN MIS, Koç/Sabancı/Bilkent/ODTÜ/Boğaziçi İşletme/İktisattan daha iyidir diyecek biri lütfen mezunlarını karşılaştırsın linkedin’den beni yormasın. Puanınız tam burslu okumaya yetmiyorsa ya da devleti tutmuyorsa yazın kötü bir seçenek değil ama gidip ODTÜ İşletmeden/iktisattan daha iyiyiz (sadece okuyanlar söylüyor bunu da çok garip ortada veri vs hiçbir şey yok) diyip de adayları etkilemeye çalışmak saçma. Ankarada prestijli yerlerde staj yapamazsın diyeni bile gördüm konuşmaya gerek yok
    Merhaba, ben her zaman arkadaşlara Boğaziçi İşletme ve İktisat’ın köklü ve prestijli bölümler olduğunu söylüyorum zaten, hiçbir zaman da Boğaziçi İşletme veya İktisat’a puanı tutan arkadaşlara MIS yazın demedim. Linkedin’den bakın konusunda MIS 1995 de kurulmuş, ilk mezununu 2000 yılında vermiş yeni bir bölüm, ilk mezunları daha max 40’lı yaşında ve mezun sayısı az. Boğaziçi İşletme ve İktisat neredeyse 100 yıldır Türkiyenin en zeki insanlarını mezun eden iki bölüm, tabi ki baktığınızda mezunlara o bölümlerden mezun daha iyi yere gelenlere vardır.

Yazılım ve kodlamayı kendi kendinize öğrenirsiniz konusuna katılmıyorum, o zaman İşletme veya İktisat bölümlerinde kendi kendine öğrenemeyeceğiniz ne kalıyor? İnsan Kaynakları yönetimi gibi soft skilller kendi kendine geliştirilebilir ama yazılım kodlama öğrenmek oturayım çalışayım öğreneyim demek kadar basit değil. O mantıkla bakarsak her şey kendi kendine öğrenilebilir oluyor, youtube’da bile MIT’nin mühendislik dersleri ücretsiz var. Bilgisayar mühendisliğine bile gereksiz, yazılımı kendin öğrenirsin diyen gördüm yani.

Yüksekokul olmasının hiçbir etkisi olmadığını kaç kere söylemek gerekiyor daha bilmiyorum. 4 yıllık lisans bölümü bu. Arkadaşınız red almış olabilir, ama farklı örnekler de var. İki sene önce bölüm birincimiz mezun olup direkt Singapur’un en prestijli üniversitelerinden birine kabul edildi.

ODTÜ İşletme/İktisattan daha iyi diyerek adayları etkilemek konusunda da, hiçbir zaman böyle bir cümle kurmadım, veri falan yok diyorsunuz ama ana konudaki ilk mesajlara bakarsanız gayet net somut bir şekilde arkadaşlarımın ve kendimin staj yaptığı şirketleri, mezunların yaptıklarını, erasmus ve exchange hakkındaki bilgileri görebilirsiniz. Ben arkadaşlara bölüm hakkındaki somut bilgileri veriyorum, karar onların asla kimseyi etkilemek istemem neden yapayım ki bana ne yararı var?

Şu an çalıştığım yerde ben gayet prestijli üniversitelerinden mezun İşletme mezunu insanların teknoloji konusundaki cahilliğini görünce üzülüyorum yani, IT’nin önemini üstüne basa basa söylüyorum ki tüm dünya bu konuda hemfikir. Yapay zekanın, big datanın önemini ben insanları etkilemek için söylemiyorum tüm dünya söylüyor.

Ek olarak Bölüm dışında Boğaziçi’nin de ODTÜ’den daha iyi olduğuna inanıyorum. Staj/iş konusunda da İstanbul’da uluslararası şirket sayısının Ankara’dan daha fazla olduğuna ve İstanbul’da daha fazla fırsat, seminer, kurs, yarışma, fuar olduğuna itiraz edemezsiniz diye düşünüyorum. En büyük fark ise kulüpler olabilir. Ben Bilişim Kulübü sayesinde o kadar çok insanla tanıştım, networkümü o kadar genişlettim ki iyi şirketlerdeki yüksek konumlu insanlarla iletişimim var şu an. Bunların hepsi Boğaziçi ve İstanbul’un size sundukları

Şu anki ve gelecekte yaşayacağımız dünyada teknolojisiz yapılmayacağını insanlar görüyor artık. 10 yıl sonra, Üst düzey bir CIO bir Business Intelligence raporunu hazırlayamayacaka bence rezalet bir durum bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDenis -- 23 Temmuz 2019; 9:56:4 >

İlk sene için büyük ihtimalle Kilyos'ta olacaksın ben de orası hakkında biraz seni bilgilendireyim çünkü hisar ve güney kampüs hakkında şuanlık bilgim yok. Yurtla Yadyok ( okul binası ) arasında mesafe çok az yürüyerek gidiyorduk. Onun dışında yanımızda market olmadığı için saat başı shuttlelar bizi markete götürüyordu. (8.30 ile 21.00 arası.) Şehire ulaşımımız da 59rk ve 59hs ile sağlıyorduk 59rk belediye otobüsü bizi güney kampüse götürüyordu. 59hs de hacıosman metro durağına götürüyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: iDenis

Merhaba, ben her zaman arkadaşlara Boğaziçi İşletme ve İktisat’ın köklü ve prestijli bölümler olduğunu söylüyorum zaten, hiçbir zaman da Boğaziçi İşletme veya İktisat’a puanı tutan arkadaşlara MIS yazın demedim. Linkedin’den bakın konusunda MIS 1995 de kurulmuş, ilk mezununu 2000 yılında vermiş yeni bir bölüm, ilk mezunları daha max 40’lı yaşında ve mezun sayısı az. Boğaziçi İşletme ve İktisat neredeyse 100 yıldır Türkiyenin en zeki insanlarını mezun eden iki bölüm, tabi ki baktığınızda mezunlara o bölümlerden mezun daha iyi yere gelenlere vardır.

Yazılım ve kodlamayı kendi kendinize öğrenirsiniz konusuna katılmıyorum, o zaman İşletme veya İktisat bölümlerinde kendi kendine öğrenemeyeceğiniz ne kalıyor? İnsan Kaynakları yönetimi gibi soft skilller kendi kendine geliştirilebilir ama yazılım kodlama öğrenmek oturayım çalışayım öğreneyim demek kadar basit değil. O mantıkla bakarsak her şey kendi kendine öğrenilebilir oluyor, youtube’da bile MIT’nin mühendislik dersleri ücretsiz var. Bilgisayar mühendisliğine bile gereksiz, yazılımı kendin öğrenirsin diyen gördüm yani.

Yüksekokul olmasının hiçbir etkisi olmadığını kaç kere söylemek gerekiyor daha bilmiyorum. 4 yıllık lisans bölümü bu. Arkadaşınız red almış olabilir, ama farklı örnekler de var. İki sene önce bölüm birincimiz mezun olup direkt Singapur’un en prestijli üniversitelerinden birine kabul edildi.

ODTÜ İşletme/İktisattan daha iyi diyerek adayları etkilemek konusunda da, hiçbir zaman böyle bir cümle kurmadım, veri falan yok diyorsunuz ama ana konudaki ilk mesajlara bakarsanız gayet net somut bir şekilde arkadaşlarımın ve kendimin staj yaptığı şirketleri, mezunların yaptıklarını, erasmus ve exchange hakkındaki bilgileri görebilirsiniz. Ben arkadaşlara bölüm hakkındaki somut bilgileri veriyorum, karar onların asla kimseyi etkilemek istemem neden yapayım ki bana ne yararı var?

Şu an çalıştığım yerde ben gayet prestijli üniversitelerinden mezun İşletme mezunu insanların teknoloji konusundaki cahilliğini görünce üzülüyorum yani, IT’nin önemini üstüne basa basa söylüyorum ki tüm dünya bu konuda hemfikir. Yapay zekanın, big datanın önemini ben insanları etkilemek için söylemiyorum tüm dünya söylüyor.

Ek olarak Bölüm dışında Boğaziçi’nin de ODTÜ’den daha iyi olduğuna inanıyorum. Staj/iş konusunda da İstanbul’da uluslararası şirket sayısının Ankara’dan daha fazla olduğuna ve İstanbul’da daha fazla fırsat, seminer, kurs, yarışma, fuar olduğuna itiraz edemezsiniz diye düşünüyorum. En büyük fark ise kulüpler olabilir. Ben Bilişim Kulübü sayesinde o kadar çok insanla tanıştım, networkümü o kadar genişlettim ki iyi şirketlerdeki yüksek konumlu insanlarla iletişimim var şu an. Bunların hepsi Boğaziçi ve İstanbul’un size sundukları

Şu anki ve gelecekte yaşayacağımız dünyada teknolojisiz yapılmayacağını insanlar görüyor artık. 10 yıl sonra, Üst düzey bir CIO bir Business Intelligence raporunu hazırlayamayacaka bence rezalet bir durum bu.

Alıntıları Göster
    hocam fakülte olacak falan deniyordu sizce ne zaman olur

boun hariç birçok yerde fakülte bu bölüm.

• Alpier kullanıcısına yanıt
    ODTÜ ile kıyaslayan bendim. Ben tercih ederken bu başlıkları düşünüp Boğaziçi MIS'in daha avantajlı olduğunu düşünmüştüm ve ikilemde kalan insanlara yardımcı olması adına fikirlerimi söyledim. Onun dışında diğer başlıklara bir şey demeyeceğim. Deniz'in cevaplarının yeterli olduğunu düşünüyorum.

• siz ybsciler olarak aynı işi yapmıyoruz diyeceksiniz biliyorum ama alanda o kadar güçlü ekonomistler, işletmeciler, pc mühendisleri ve yazılımcılar varken istenen pozisyona ulaşmaları zor -iş değil istenen pozisyon diye bilerek belirttim-
    dikkat ederseniz bölüm tanıtımı yapan çoğu kişi okulun hala öğrencisi. mezunlardan kimseyle konuşma fırsatı bulamadım -linkedin ve ekşi dahil- sonuç olarak bence abartılmış bir bölümdür. ayrıca eskiden ygs ile alan bir bölümün gelip işletme/ekonomi/ceng/hukuk ile kapıştırılması içler acısı bir durumdur. geçmişte bir genetik furyası vardı sönüp gitti. boğaziçi genetikten mezun olup adam akıllı bir iş bulamayan çok fazla kişi var. tabii ki karar sizin ama bölümde hala okuyan ve iş dünyasına hiç atılmamış kişilerden tavsiye almak doğru değil. şimdi ''sanki sen iş dünyasına atıldın da konuşursun ya'' diyenler olabilir. üstte yazdıklarım işletme ekonomi ve cengden iyi yerlerden mezun olan kişilerden aldığım kesitlerdir.

yazdıklarım ülkemiz için geçerlidir. yurt dışı hakkında tek bir kelime edemem.

başka bir konuda yazdığım mesajımdır. orada sizin görüp cevap vermek imkanınız olmadığı için buraya yazıyorum, saygılar.

• almanyalidoktor kullanıcısına yanıt
    Öncelikle ygs ile aldığı için aşağıladığınızı gördüm. Normal alanlardan alan bölümlerden mezun olup işsiz kalan mühendis, öğretmenlerin olduğunu hatırlatmak isterim. Aldığı puan türüyle bi bölümün küçümsenmesi garip. Üstelik bölümümüz 2 sene zorunlu staj koyup öğrendiklerimizi pratiğe dökmeyi sağlayan bir bölüm.

Bölüm gereken işletme ve bilgisayar bilimleri derslerinin temelini veriyor, siz hangi alanda uzmanlaşmak isterseniz o alana yönelip uzmanlaşabilirsiniz. Buna ek olarak, siz işletme bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden tek yönlü çıkarsınız bu bölümde iki disiplini aynı anda almak büyük şans.

Ki daha öncede bahsettim konuda mezun arkadaşımız var. Bu konudaki eleştiriniz yersiz. İlk mezununu 2000 yılında vermiş bir bölüm elbette mezun olarak daha geride ama zaman ilerledikçe bunun oturacağı açık.

Son olarak, bölümü abarttığımızı düşünmüyorum. Bölümün iyi tanınması için çabalıyoruz sadece. Hiçbirimizin herhangi bir çıkarı yok ve neden olsun mantıken. Ayrıca kesit aldığınızdan bahsetmişsiniz başkalarının doğrularından gitmektense, inandığımız doğrulardan ilerlemenin daha doğru olduğuna inanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nabizade Nazım -- 25 Temmuz 2019; 13:3:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SerKrc

Mezun olunca maaş durumu iş koşulları neler?Çok çalışıp başka şeylere hiç vakit ayıramayan insanlardan mı olacağız?
    MIS (ybs) ortalama maaslari nasildir?
  • Herkese selam,önümüzdeki sene boun MIS'e geçmeyi düşünüyorum ama aklımda soru işaretleri var açıkçası. Şu an Boun MIS'te okuyan veya mezun olanlar varsa birkaç şey sormak isterim, teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.