Şimdi Ara

Neden ateist oranı yüksek ülkelerin refah seviyesi yüksek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
5
Favori
13.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buna karşılık teist ülkelerin ise çok düşük. Bunun nedeni nedir acaba? Özellikle teistler cevaplasın.

Ekleme

https://www.youtube.com/watch?v=ZvrRGL4sWJA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGHER -- 12 Mayıs 2019; 14:0:36 >

• Avrupanın %80 i hristiyanlığı artık bir kültür ve gelenekler silsilesi olarak görüyor . Dinden daha çok bir sosyal yaşam biçimi . Adam mesela herhangi bir dine inanmıyorum diyor ama christmas zamanında noel ağacı koyup evi süslüyor . Kliseye kafa dinlemeye gidiyor . Pedere saygı gösteriyor detlerini anlatıp tavsiye dinliyor . Aslında biz de öyle olduk ama kimse doğruları söyleyemiyor .
    Kurbanı et ya da itibar için keser olduk . Kadınlar kapanıyor ama başı açık olandan daha ilgi çekici giyiniyor . Çoğu tam müslümanım diyen 5 vakit namazını kılmıyor . Çoğu kişi oruç tutmuyor artık . Müslümanım diyen güruhun çoğu çevresine tiyatro yapıyor aslında .
    bana kalırsa refah düzeyinin yüksek olduğu ülkelerde ateist oranı yüksek. Çünkü din ile bilimi birleştiremiyorsun ve insanlar korktuğu için veya en baştan sürekli gördüğü için dini seçiyor. Mesela sokaktakilere sorarsan çoğu müslümanım der çünkü çocukluktan beri din gözüne gözüne sokulmuş, kendi bularak veya isteyerek seçmemiştir. Bu yüzden bilim arkada kalıyor. Ama en baştan bilimi düzgünce öğretirsen veya dini saçma şekilde öğretmezsen insanlar düşünmeye sorgulamaya başlıyor ve ateist olma ihtimalleri artıyor. Bu her yerde geçerli değil mesela çinin yarısı ateist ama eğitim düzeyi çokda fazla değil. Benim dediğim avrupa ülkelerinde.

Şöyle bişey de var insanların dini korkusunu kullanarak bilimi öğretmemek de bir seçenek ki örneğe gerek yok :)
    Kaynak nedir acaba merak ettim. Nerede yazıyor bu bilgi. Örneğin İsveç, Galler gibi ülkeler içinde bunlar hep söylenir şöyle huzurlu böyle iyi insanlar falan diye ama kimse girip internette araştırmiyor. İsveç kadınlara uygulanan cinsel suç sıralamasında Avrupa da ilk 3 de mesela. Bence detaylı olarak araştırmak Lazım.
    Osmanlı dünyanın süper gücü falan değildi.

https://www.youtube.com/watch?v=Iy33sFI76e0

Dediğin adamlar marksizm dinine mensup kişilerdi.

Dini kötülemiyoruz, sadece sorularımıza cevap arıyoruz.
  • Güzel bir linç kazandın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bana kalırsa refah düzeyinin yüksek olduğu ülkelerde ateist oranı yüksek. Çünkü din ile bilimi birleştiremiyorsun ve insanlar korktuğu için veya en baştan sürekli gördüğü için dini seçiyor. Mesela sokaktakilere sorarsan çoğu müslümanım der çünkü çocukluktan beri din gözüne gözüne sokulmuş, kendi bularak veya isteyerek seçmemiştir. Bu yüzden bilim arkada kalıyor. Ama en baştan bilimi düzgünce öğretirsen veya dini saçma şekilde öğretmezsen insanlar düşünmeye sorgulamaya başlıyor ve ateist olma ihtimalleri artıyor. Bu her yerde geçerli değil mesela çinin yarısı ateist ama eğitim düzeyi çokda fazla değil. Benim dediğim avrupa ülkelerinde.

Şöyle bişey de var insanların dini korkusunu kullanarak bilimi öğretmemek de bir seçenek ki örneğe gerek yok :)
  • Kitapsız olunca zengin olma hayalleri ...

Çin'e bakın yeter.

• o iş ateislikle değil ahlakla ilgili

ahlak çöktümü 2 yaka 1 araya gelmez
  • Kaynak nedir acaba merak ettim. Nerede yazıyor bu bilgi. Örneğin İsveç, Galler gibi ülkeler içinde bunlar hep söylenir şöyle huzurlu böyle iyi insanlar falan diye ama kimse girip internette araştırmiyor. İsveç kadınlara uygulanan cinsel suç sıralamasında Avrupa da ilk 3 de mesela. Bence detaylı olarak araştırmak Lazım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • malum bir parti yüzünden islam ve ahlak ters orantılı oldu maalesef.

hangi parti mi?
    iki büyük partiden biri.
  • Avrupanın %80 i hristiyanlığı artık bir kültür ve gelenekler silsilesi olarak görüyor . Dinden daha çok bir sosyal yaşam biçimi . Adam mesela herhangi bir dine inanmıyorum diyor ama christmas zamanında noel ağacı koyup evi süslüyor . Kliseye kafa dinlemeye gidiyor . Pedere saygı gösteriyor detlerini anlatıp tavsiye dinliyor . Aslında biz de öyle olduk ama kimse doğruları söyleyemiyor .
    Kurbanı et ya da itibar için keser olduk . Kadınlar kapanıyor ama başı açık olandan daha ilgi çekici giyiniyor . Çoğu tam müslümanım diyen 5 vakit namazını kılmıyor . Çoğu kişi oruç tutmuyor artık . Müslümanım diyen güruhun çoğu çevresine tiyatro yapıyor aslında .

• Çünkü toplumu din ile kandıramıyor, susturamıyor, bastıramıyor ve önyargı oluşturamıyor. Din dışındaki etkenler de seçmeni etkilemede yeterli olmuyor. Seçmen gereksiz takıntılar yerine gerçek sorunları göz önüne alarak seçim yapıyor. Siyasi partiler de bu seçimlere göre şekilleniyor.
  • dinle ahlak ne zaman düz orantılı oldu ki?

• bunu paylaşanlar neden hep ateist oluyor .

madem ateist sin kendi önermene göre zengin olman gerekiyor.

ateist daha zeki daha mantıklı değilmi.

ozaman ateistler neden böyle paylaşımlarda bulunuyor.

teist olanlara acıdıklarındanmı yoksa yancı bulmak içinmi?
  • snurks1499 S kullanıcısına yanıt
    Sence ahlak evrenselmidir, evrensel olabilirmi?

• quote:

Orijinalden alıntı: snurks1499

o iş ateislikle değil ahlakla ilgili

ahlak çöktümü 2 yaka 1 araya gelmez
    Din olmadan ahlaklı olunur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: slim_dante

Kaynak nedir acaba merak ettim. Nerede yazıyor bu bilgi. Örneğin İsveç, Galler gibi ülkeler içinde bunlar hep söylenir şöyle huzurlu böyle iyi insanlar falan diye ama kimse girip internette araştırmiyor. İsveç kadınlara uygulanan cinsel suç sıralamasında Avrupa da ilk 3 de mesela. Bence detaylı olarak araştırmak Lazım.
    Bunun nedeni gelişmemiş ülkelerdeki insanların olayı örtbas etmesi olabilir.
    Örtbast etmeseler çok yüksek bir değişilik olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

bunu paylaşanlar neden hep ateist oluyor .

madem ateist sin kendi önermene göre zengin olman gerekiyor.

ateist daha zeki daha mantıklı değilmi.

ozaman ateistler neden böyle paylaşımlarda bulunuyor.

teist olanlara acıdıklarındanmı yoksa yancı bulmak içinmi?
    klasik ad hominemci teist.
  • Ateist insan bilimi ve aklı kullanıyor. dinciler ise doğmatik fikirlere sahip, örneğin kpss sınavı öncesi gidiyor türbeden müdet umuyor.
    ateist kişi ise sınav öncesi gider beyi çalışturacak proteinli gıdalar tüketir,ceviz,fındık,balık falan yer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

klasik ad hominemci teist.

Alıntıları Göster
    cevap hoşunamı gitmedi ?
  • Dinle kandıraların bol olması
    Ateist ülkelerlerde milleti ne ile kandıracaksın?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.