Şimdi Ara

Neden artık adam gibi kasa üretilmiyor? Kasa bulamıyorum! (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
307
Cevap
4
Favori
19.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
87 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Xigmatek talon nasıl sizce? Önerir misiniz?
  • Asus gt501 alabilirsin devasa bir kasa
  • Kasanın içine temiz hava akışı az gibi geldi gözüme. Arkadaki fanı bence dediğin gibi intake yap.

• Tamamdır bir deneyeyim onu. Bu sefer de 4 in 2 out olacak ondan yapmak istemedim ama denemekte yarar var tabii. Belki gpu sıcaklıkları daha da düşer.

• Al benden de o kadar.

Elimdeki kasa baya eskidi (https://www.hepsiburada.com/thermaltake-vi9001w2z-spedo-advance-pencereli-pencereli-atx-kasa-pm-bd8501173) uzun zamandır kasa bakıyorum yok abi adam gibi kasa yok.

• Hocam sıcaklık değerlerini atmadığın için yorum yapamıyoruz tam olarak.

Bence ekran kartının bloğu öne tak, cpu bloğu üste tak, egzoz intake olsun, önden ve arkadan giren hava ortada buluşup üstten atılır.

Ekran kartın bloğu daha kısa olduğu için en alta kadar sürer sabitlersen eğer ön üstteki fan boşa çıkar biraz daha iyi olur.

Ama tüm bu değişimleri yapsan bile sıcaklığın çok fazla değişeceğini sanmıyorum. En fazla 5 derece düşer gibime geliyor.

Bu haliyle sorun yaşamıyor olman lazım. Kasan P500A mesh değil mi?

• Morphinz kullanıcısına yanıt

Evet kasa o. Sıcaklıkları atsam da nasıl olacak ki?

Diğer arkadaşlar ile kıyasla oda sıcaklığı desen farklı fanlar desen farklı rpm ler zaten komple farklı. Ama cpu dan belki anlaşılır.

Cpu yanlış hatırlamıyorsam cinebench r20 de 75c lerdeydi. 8700 gibi bir skor alıyor. 4450-4500 arası da all core boost var. Fanlar da duyulmyacak seviyede çalışıyor.

Öne takarsam bu sefer intake bölümü olduğundan gpu fanlarını devamlı çalıştırmam lazım.

Arka fanı intake yapayim olmadı dediğiniz gibi. Gerçi o zaman da sadece cpu ya yüklenilen ayarlarda gpu fanlarını gene çalıştırmam lazım. Çünkü kasada başka egzoz kalmıyor.

Biraz daha test yapıp değerleri kontrol edeyim olmadı. Pek pc ile uğraşamadım. Yeni bios driver vs çıkmış. Onları bir güncelleyip son haliyle bir güzel test yapayim sonra bakalım neler olacak.

Son bir seçeneğim daha var o da gpu yu push-pull yerine push yapıp radyatör yanına ekstra bir 120mm fan egzoz eklemek. Sanki bu daha iyi olur gibi. Özellikle arka fan intake olursa.

Bu kombinasyonları denemek lazım da işte ona da zaman gerekiyor.

Son dediğim düzen sanki en iyisi olacak gibi düşünüyorum. Cpu ya yüklenilen zamanlarda cpu sıcak havası üstteki tek 120mm egzoz fan ile dışarı atılır. Gpu ya yüklenilen zamanlarda da arka fan intake olduğundan oradan temiz havasını alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 4 Şubat 2021; 13:11:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

Evet kasa o. Sıcaklıkları atsam da nasıl olacak ki?

Diğer arkadaşlar ile kıyasla oda sıcaklığı desen farklı fanlar desen farklı rpm ler zaten komple farklı. Ama cpu dan belki anlaşılır.

Cpu yanlış hatırlamıyorsam cinebench r20 de 75c lerdeydi. 8700 gibi bir skor alıyor. 4450-4500 arası da all core boost var. Fanlar da duyulmyacak seviyede çalışıyor.

Öne takarsam bu sefer intake bölümü olduğundan gpu fanlarını devamlı çalıştırmam lazım.

Arka fanı intake yapayim olmadı dediğiniz gibi. Gerçi o zaman da sadece cpu ya yüklenilen ayarlarda gpu fanlarını gene çalıştırmam lazım. Çünkü kasada başka egzoz kalmıyor.

Biraz daha test yapıp değerleri kontrol edeyim olmadı. Pek pc ile uğraşamadım. Yeni bios driver vs çıkmış. Onları bir güncelleyip son haliyle bir güzel test yapayim sonra bakalım neler olacak.

Son bir seçeneğim daha var o da gpu yu push-pull yerine push yapıp radyatör yanına ekstra bir 120mm fan egzoz eklemek. Sanki bu daha iyi olur gibi. Özellikle arka fan intake olursa.

Bu kombinasyonları denemek lazım da işte ona da zaman gerekiyor.

Son dediğim düzen sanki en iyisi olacak gibi düşünüyorum. Cpu ya yüklenilen zamanlarda cpu sıcak havası üstteki tek 120mm egzoz fan ile dışarı atılır. Gpu ya yüklenilen zamanlarda da arka fan intake olduğundan oradan temiz havasını alır.

Yanlış görmüyorsam eğer şuan ön tarafta takılı olan radyatörün fanları dışarıya doğru üflüyor değil mi?

Eğer öyleyse bu yanlış. Hem egzoz dışarıya atıyor hem ön taraf. Hava nereden girecek? Sirkülasyon olması lazım.

Gerçekçi olmak lazım. İşlemci hiç bir zaman sature olmuyor ama oyun vb. durumlarda ekran kartı sature oluyor. Yani %100 çalışıyor ve işlemciden daha fazla sıcaklık üretiyor.

Ama İşlemci sürekli 40-50 derecelerde muhtemelen boştayken ve bu sıcaklık ile kasa içini sürekli ısıtıyorsunuz.

Sıcak hava yükselir bu nedenle en iyi egzoz aslında üst taraftan atılmasıdır.

Bence yapmanız gereken conf şu:

1- Öndeki 3 kasa fanı intake olsun.

2- Ekran kartı radyatörü ön tarafa takın. Pull olsun.

3- CPU radyatörü üste takın ve havayı dışarıya doğru push olarak atsın. haricen fazladan pull'a gerek yok.

4- Egzoz fanı intake yapın.

Böylelikle ön ve arkadan giren temiz hava ortada buluşacak ve yükselen sıcak hava ile kolaylıkla üst taraftan dışarıya atılacaktır.

Tabi bunları anlayabilmemiz hwinfo'dan sıcaklık kontrolü yaparak şu testleri yapmanız gerekiyor.

1- CPU'yu 5dk yüke sokun ve CPU AVG değeri not edin.

2- GPU'yu 5dk yüke sokun ve GPU AVG değeri not edin.

3- Son olarak hem GPU hem CPU'yu 5dk yüke sokun ve AVG değerleri not edin.

Eğer tüm yüke rağmen CPU ve GPU 70C'yi geçmiyorsa çokta uğraşmaya gerek yok.

Aynı işlemi söylediğim conf değişikliği yaptıktan sonra tekrar deneyin ve karşılaştırın. Tahminimce 5-10dereceye kadar düşüş sağlamış olacaksınız.

Ama bunların hiç birini yapmasanız bile 2 tane radyatörlü o sistemin zaten sorunsuz çalışıyor olması gerekir. Neden artık adam gibi kasa üretilmiyor? Kasa bulamıyorum! 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Morphinz -- 5 Şubat 2021; 21:31:25 >

• Corsair 300R den Zalman N5MF ye geçtim yaklaşık 6-7 yıldır aynı kasayı kullandığım için ihtiyaçtan ziyade biraz değişiklik olsun dedim ve şunu şöyleyebilirim bu fiyata piyasada ki en iyi kasa, açık ve net. 300R ye göre çok az daha ufak fakat çok daha işlevsel.

Alacaklara yada almayı düşünenlere;

+ 4 adet kontrol edilebilir gerçekten çok sessiz Zalman fanlarla geliyor, bu fanlar kasadan tek tuşla kontrol edilebiliyor ve 4 kademesi var (fan ışıklarının tamamen kapatabilir ve tüm fanları tamamen durdurabiliyorsunuz)

+ Ön panelde ki metal ızgara çok şık ve önü komple açık yani hava akışını engelleyecek hiç bir şey bulunmuyor

+ Önde, üstte ve power ın altında mıknatıslı toz fitreleri var çıkarması takması çok kolay.

+ Tabi ki fiyatı :) üzerinde ki 4 adet fanı ve fan kontrolcüyü bile tek başına almaya kalksanız 300 TL den fazla tutar kasa şuan vatan da 400 TL

- Diğer mid towerlardan biraz daha ufak (2-3cm)

- Yan panel cam değil, plastik. Ayrıca kasaya bakınca içeride ki bileşenleri görme fetişi olanlar için koyu renkli yani bileşenler net görünmüyor.

Neden artık adam gibi kasa üretilmiyor? Kasa bulamıyorum!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 128MilyarDolar -- 5 Şubat 2021; 22:56:30 >

Ön taraf intake.

Denemesini haftaya yapabilirim. Psu kabloları da gelsin de öyle yapayım. Teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Corsair 300R den Zalman N5MF ye geçtim yaklaşık 6-7 yıldır aynı kasayı kullandığım için ihtiyaçtan ziyade biraz değişiklik olsun dedim ve şunu şöyleyebilirim bu fiyata piyasada ki en iyi kasa, açık ve net. 300R ye göre çok az daha ufak fakat çok daha işlevsel.

Alacaklara yada almayı düşünenlere;

+ 4 adet kontrol edilebilir gerçekten çok sessiz Zalman fanlarla geliyor, bu fanlar kasadan tek tuşla kontrol edilebiliyor ve 4 kademesi var (fan ışıklarının tamamen kapatabilir ve tüm fanları tamamen durdurabiliyorsunuz)

+ Ön panelde ki metal ızgara çok şık ve önü komple açık yani hava akışını engelleyecek hiç bir şey bulunmuyor

+ Önde, üstte ve power ın altında mıknatıslı toz fitreleri var çıkarması takması çok kolay.

+ Tabi ki fiyatı :) üzerinde ki 4 adet fanı ve fan kontrolcüyü bile tek başına almaya kalksanız 300 TL den fazla tutar kasa şuan vatan da 400 TL

- Diğer mid towerlardan biraz daha ufak (2-3cm)

- Yan panel cam değil, plastik. Ayrıca kasaya bakınca içeride ki bileşenleri görme fetişi olanlar için koyu renkli yani bileşenler net görünmüyor.

İncelemiştim, plexi cam olduğunu bilmiyordum. Plexi olmasaydı alınabilir derdim ama plexi çok çabuk eskiyor. Keşke 7yıl sonra ne hale geldiğini görseydik fotolardan hocam. Mümkünse atar mısınız foto son halini görelim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

İncelemiştim, plexi cam olduğunu bilmiyordum. Plexi olmasaydı alınabilir derdim ama plexi çok çabuk eskiyor. Keşke 7yıl sonra ne hale geldiğini görseydik fotolardan hocam. Mümkünse atar mısınız foto son halini görelim?

Alıntıları Göster

Yanlış anlamışsınız hocam 6-7 yıl corsair 300R kullandım Neden artık adam gibi kasa üretilmiyor? Kasa bulamıyorum! 

Zaten bu kasa çıkalı 6-7 yıl olmadı daha yeni bir kasa. Ayrıca yan kapaya cam yaptırmak maksimum 50-60 lira tutar çok bir masrafı yok ama plexi de öyle yıpranacak, aşınacak bir şey değil ki? sonuçta kasa bu sürekli ayak altında olan bir ürün değil.

Zamanında 300R yi alırken de vay efendim biraz daha ver şu kasayı al malzeme kalitesi falan diye lafa giriyorlardı 300R yi 6-7 yıl kullandım kasada tek bir açınma, kırık, vuruk yok. Sonuçta bir kasa ve öylece yerinde duruyor ne gibi bir deforme geçirebilir ki? kasalarda malzeme kalitesi aramak biraz komik kaçıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Yanlış anlamışsınız hocam 6-7 yıl corsair 300R kullandım  

Zaten bu kasa çıkalı 6-7 yıl olmadı daha yeni bir kasa. Ayrıca yan kapaya cam yaptırmak maksimum 50-60 lira tutar çok bir masrafı yok ama plexi de öyle yıpranacak, aşınacak bir şey değil ki? sonuçta kasa bu sürekli ayak altında olan bir ürün değil.

Zamanında 300R yi alırken de vay efendim biraz daha ver şu kasayı al malzeme kalitesi falan diye lafa giriyorlardı 300R yi 6-7 yıl kullandım kasada tek bir açınma, kırık, vuruk yok. Sonuçta bir kasa ve öylece yerinde duruyor ne gibi bir deforme geçirebilir ki? kasalarda malzeme kalitesi aramak biraz komik kaçıyor.

Alıntıları Göster

Hocam ben hala kullanıyorum 300R'ı. Mining cihazı yaptım sorunsuz çalışıyor. Çok güzel kasa.

Eskiden hatırlarsanız cam yoktu, Plexi vardı sadece ve Plexi zamanla sararıyordu ve silerken çiziliyordu. O yüzden söyledim.

1-2 mod ile 300r hala tas gibi olur. psu cover ve yan yarafa tg yaptirdin mi Neden artık adam gibi kasa üretilmiyor? Kasa bulamıyorum! 

• 1.sayfadan başlayıp son sayfaya kadar her yorumu okudum kasa konusunda halen kararsızım. Aklımda şu kasalar var bana da bir el atabilir misiniz şu sistemi bitireyim artık son parça bu kaldı. Sitedeki fiyat bilgisine takılmayın parantez içinde yazıyorum fiyatı.

(800tl) https://www.hepsiburada.com/raijintek-ponos-ms-4x12cm-adreslenebilir-argb-led-fanli-mesh-on-panelli-atx-kasa-rj-0r20b00197-p-HBV00000ZNQYT

(745tl) https://www.hepsiburada.com/dark-guardian-pro-4x12cm-argb-led-fanli-usb-3-0-bilgisayar-kasasi-dkchgrpro-p-HBV00000QCN0O

VEYA; max-800tl olacak şekilde rgb felan önemli değil 3+1 fan mesh yapı sağlam bir kasa var mı önerebileceğiniz?

• Haftasonu gpu aio sunu öne üst tarafa push-pull taktım. Alta takamıyorum çünkü 2 hdd var. Hdd leri ön tarafa alırsam da psu kablolarını eziyor. Onlar haliyle benim için daha önemli.

Cpu aio yu da üstte push olarak ekleyebildim. 140mm fanlar da olduğundan üstte push-pull p500a da yemedi.

Egzoz fanı da intake yaptım.

Shadow of tomb raider da test edebildim.

Eski

cpu: 63

gpu: 66

Yeni

cpu:66-67

gpu:56-57

gpu intake olunca baya farketti ama bu kasa ne yazık ki 2 aio yu biri kasa içindeki sıcak havayı almak zorunda kaldığı için taşıyamıyor diye düşünüyorum. Cpu sıcaklıkları cinebench de 5c civarı arttı. Bu pek iyi olmadı.

Bu sebeple 2 aio yu da intake olarak takabileceğim enthoo pro 2 yi deneyeceğim. Yerim yetmiyor diye bunu aldım bu da istediğim gibi çıkmadı. O kadar para verip böyle olsun istemiyorum.

Gpu yu alttaki bölüme intake olarak takarım öne de cpu yu. Bu şekilde herhalde daha iyi olur.

Bir de ileride 420mm aio alıp cpu yu soğutma planım var bu sebeple enthoo pro 2 herhalde daha iyi olacak gibi gözüküyor.

p500a ya 420mm aio takılabiliyor ama öne takılıyor ki onda da hdd leri kaldırmam lazım. Üstüne gene eski konfigurasyonun benzeri sonuçlar gpu tarafında alınır diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 9 Şubat 2021; 18:4:4 >

• Darth Mentor kullanıcısına yanıt
    omerf kullanıcısına yanıt

@omerf

Bakalım enthoo pro 2 ye geçtim. Montajı ölüm olacak ama yanına da bir sürü p14 pwm fan aldım. Bakalım nasıl olacak.

Gpu aio suna p12 pwm leri alayim bir deniyeyim dedim. Tam benlikmiş full rpm de bile baya sesi az. Şimdi de kasa fanı olarak söylenmese de orada fena iş çıkarmayan p14 ü deneyeyim dedim.

İnşallah ömürleri, dayanıklıkları da noctua kadar iyidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

@omerf

Bakalım enthoo pro 2 ye geçtim. Montajı ölüm olacak ama yanına da bir sürü p14 pwm fan aldım. Bakalım nasıl olacak.

Gpu aio suna p12 pwm leri alayim bir deniyeyim dedim. Tam benlikmiş full rpm de bile baya sesi az. Şimdi de kasa fanı olarak söylenmese de orada fena iş çıkarmayan p14 ü deneyeyim dedim.

İnşallah ömürleri, dayanıklıkları da noctua kadar iyidir.

Çok güzel bir kasa aldın hocam güle güle kullan.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/144624/(f64adb42-0a6b-475a-97ae-bb5afc0cce5e.jpeg, 4624, 2600, 6D6257)[/simage]
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/144624/(3692e6a0-eb05-45b8-a884-56bf2cf1c4ce.jpeg, 2600, 4624, 695E59)[/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerf -- 9 Şubat 2021; 21:52:52 >

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.