Şimdi Ara

Ne önerebilirsiniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Konuyu yanlış yere açmış olabilirim ama soracam olduğum sorulara en uygun yer olarak burayı gördüm..

Sistemimi yazarak başlayayım:

-Amd A8 5600k Quad Core işlemci
    -Gskill DDR3 1600MHz 4GB ram
    -Asus Radeon HD 7870 directcuii top v2 ekran kartı
    -Msi A55m-e33 anakart (Sata 2)
    -Samsung markalı bir sata 2 hdd (tam olarak modelini bilmiyorum ama sata 2 ve 7200rpm)
    -Xigmatek 600w bronze 80+ güç kaynağı

Şimdi bilgisayara bundan önce baya para dökmüştüm size 3 sorum olucak..

1-bazı oyunlarda save yerinde veya harita yüklenirken 0,5 snlik donmalar oluyor bu normalde sıkıntı değil ama youtube işleri ile uğraşan bir insanım..sizce bu aorun ekran kartındanmı yoksa ssd olmamasından mı kaynaklı ?

2-ekran kartım beni daha ne kadar götürür ??

3-elimde toplamda 200 tl kadar bütçe var sizce bunla ssd mi yoksa ram mi almalıyım ? Dediğim gibi anakart sata 2 ssd taksam genede o harita yüklenirken olan donmalar düzelirmi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yardım edicek birisi yokmu ? :(

• quote:

Orijinalden alıntı: LevyeGGTR

Selamlar..
    Konuyu yanlış yere açmış olabilirim ama soracam olduğum sorulara en uygun yer olarak burayı gördüm..

Sistemimi yazarak başlayayım:

-Amd A8 5600k Quad Core işlemci
    -Gskill DDR3 1600MHz 4GB ram
    -Asus Radeon HD 7870 directcuii top v2 ekran kartı
    -Msi A55m-e33 anakart (Sata 2)
    -Samsung markalı bir sata 2 hdd (tam olarak modelini bilmiyorum ama sata 2 ve 7200rpm)
    -Xigmatek 600w bronze 80+ güç kaynağı

Şimdi bilgisayara bundan önce baya para dökmüştüm size 3 sorum olucak..

1-bazı oyunlarda save yerinde veya harita yüklenirken 0,5 snlik donmalar oluyor bu normalde sıkıntı değil ama youtube işleri ile uğraşan bir insanım..sizce bu aorun ekran kartındanmı yoksa ssd olmamasından mı kaynaklı ?

2-ekran kartım beni daha ne kadar götürür ??

3-elimde toplamda 200 tl kadar bütçe var sizce bunla ssd mi yoksa ram mi almalıyım ? Dediğim gibi anakart sata 2 ssd taksam genede o harita yüklenirken olan donmalar düzelirmi ?

5600K çok güçlü bir işlemci değil ama yine de sizin sorunu yaratacak kadar zayıf da değil.

Sorun ram belleğin miktarında.
    Video ile uğraşmak oldukça fazla bellek gerektirir. Sizin belleğiniz ise alt limitte sayılır.
    Günümüz için 3 GB yetersiz, anca giriş seviyesi sayılır. (hatta bunun için bile 8 almakta fayda var)

Bellek az olduğunda windows tökezler. Zira belleğe sığmayan verileri disk ile değiş tokuş yaparak kullanır.
    Buna da SWAP işlemi denir ve fazla swap en önemli perf katillerindendir.

Üstelik windows malhun bir sistem olduğundan daha bellek tam dolmadan, hala yer varken bile swap yapar.
    4 GB için kullanım 2.75 GB gibi bir değere ulaşınca swap miktarı hızla artmaya başlar.
    SWAP ise bir HDD için en çetrefil yüklerdendir. Fazla swap HDD diski süründürebilir.

Sizin sorun bu anladığım kadarı ile.
    Bellek kullanımı artınca RAM-HDD arasında fazla swap oluyor ve disk erişimini tıkıyor. Anlık takılmalar bariz belirtisidir.

Üstelik SWAP işlemi SSD disklerin ömrünü tüketen ve gittikçe yavaşlatan en önemli etkenlerdendir.

Bu yüzden öncelikle RAM alın. (en az 8 yapın)
    SSD daha sonra düşünün.

• Çok sağolun uyarolarınızı dikkate alıcam bir sorum daha olucak..

Bende gskill 4gb 1600mhz ram var ben buun yanına gene gskill veya başka bir marka 8 gb 1600 mhz ram takarsam olurmu ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.