Şimdi Ara

Ne olacak bu işsizliğimizin sonu? Üniversite de okuduk, boş üni de değil ama iş yok adam gibi. (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
780
Cevap
20
Favori
94.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
288 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Araya giriyor olacağım ama dayanamadım. Diyelim çok zeki ve çalışkansın, girdin o %1'in içine, geri kalan %99 ne yapacak? %1 dediğin sabit bir miktar, 100.000 mühendis varsa ilk 1000 demek, eee? Herkes çalışsa, ortalama seviye artsa, yine geri kalan 99.000 insan oranın dışında kalmıyor mu?

Burada Türkiye gerçekleri konuşulurken gelip ABD örneği vermeyin, ABD'de yeni mezun ORTALAMA mühendisin ne kadar para aldığı, ne şartlarda yaşadığı belli, buradaki oranlar belli. Bütün başarılı insanlar boşuna yurt dışına kaçıyor sanki. Mezun ol önce bir, üzerinden bir sene geçsin, sonra konuşalım tekrar senle.

Alıntıları Göster
    Kanka ama bu senin dediğin tüm mesleklerde geçerli mühendisliğe has bir durum yok yani ortada. ABD ile neden kıyaslıyorsun onu anlamadım. ABD doğumlu muyuz sanki biz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ByNarkozcu

bak karşındaki adam başarısız olunca hak verip sahip çıkabiliyorken, çalışmayı savunan birine başarıdan söz edip benim başarımı sorgulamaya çalışıyorsun. Bence yatağına yat ağlamaya devam et.

Ben çalışan birine laf etmem. Gerçekleri görmekten çekinenlere laf ederim. Bu ülkenin durumu belli. Benim çok büyük sıkıntılar (Gerek psikolojik, gerek çevresel) çektiğim oldu, yine de umudumu yitirmedim ama bu ülke hakkında iyi konuşamam, kusura bakma.

Ha sen insanların şevkini kırıyorsun dedin, ben senin nereye geleceğini de bilemem, belki gerçekten çok başarılı olacaksın ama insanların çoğunun başarısız olmasını kendilerine de bağlama, tek sebep bireysel özellikleri değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    Ben yukarıdan konuşmuyorum ben bu hayatta herkese saygı duyarım ve herkesin başarılı olabileceğini düşünüyorum yeter ki İSTESİN.
  • ByNarkozcu B kullanıcısına yanıt
    Sen ve o diğer arkadaş, başarılı olduğunuzu düşünmüyorum.
    Başarılı olsanız da bu davranışlarınızla adam olamazsınız orası ayrı.
    Robotlar da çoğu şeyi başarıyor ama asla insan gibi olamazlar. Çünkü insani değerler yok onlarda.
    İnsani değer...
  • O değilde bu saatte ne çok okumuş dertli adam varmış. Eskiden şu ekran kartı şundan iyi gibi tartisirdik şimdiki sorunlar çok büyük

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35

O değilde bu saatte ne çok okumuş dertli adam varmış. Eskiden şu ekran kartı şundan iyi gibi tartisirdik şimdiki sorunlar çok büyük

Ekonomi gerçekten batıyor, şirketler direkt iflas bayrağını çekecek diye sıkı denetim var. Bir şekilde olay birden patlak verecek. Ben o zamandan korkuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Kanka ama bu senin dediğin tüm mesleklerde geçerli mühendisliğe has bir durum yok yani ortada. ABD ile neden kıyaslıyorsun onu anlamadım. ABD doğumlu muyuz sanki biz

Hayır, tüm mesleklerde geçerli değil. Mesela bu ülke için tıpta değil, diş hekimliğinde değil, hatta hukukta bile henüz değil. Mühendislik, çok değerli bir meslektir, çünkü dünyayı doğanın dışına taşıyan tek meslektir ama bu ülkede hiç değer görmüyor. ABD'yi örnek vermeye gerek yok, görece gelişmiş her ülkede, en azından %25'lik bir kesim başarılıdır.

• Mekatronik Mühendisliği zamanında pohpohlanmış fakat overrated olmuş bir bölüm maalesef kurbanı da siz oldunuz. Siz daha mezun olmadan o bölümün sıralaması muhtemelen 5 katına çıktı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Riven Mı kullanıcısına yanıt
    Peki o zaman ben yanlış algılamışım. Pardon
  • quote:

Orijinalden alıntı: hereiam

Oğlum oğlum... Sen hala anlamıyorsun, beni de tanımadan konuşma. Beni tanımadan böyle yargılarla konuşman benim değil, senin boş olduğunu gösterir.
    Bir insana boş diyebilmen için o adamın hayatını bilmen lazım.
    Bu arada hangi üniversitede okuyorsun dedim, cevap vermedin hala.
    Yargı mı? Burda Türk Gençliği adına sana yargı dağıtıyorum. Sen 27 yaşında bir mühendis olarak çalışmanın önemini anlatacağın yere , yaptığın hatalardan ders alacağın yere , suçun olmadığını, mühendisliğin , çalışmanın yanlış olduğu üzerine mesajlarını vermeye devam ediyorsun. Senin yaptığın ayıp kardeşim. Bizlerin gençlerin her alanda özellikle MÜHENDİSLİK alanında kendinimizi yetiştirip , çalışıp en ileri seviyelere ulaşmaya çalışmamız gerekirken , senin çalışmak boş , bize izin vermiyorlar, piyasada iş yok, a101de bile aynı maaşı veriyorlar gibi saçma cümlelerinle insanların içindeki azmi yıkma çaban gerçekten inanılmaz. Lütfen bunu bir düşün ve çalışarak hayatını düzene sokmaya çalış ve insanlara başarısızlığını dağıtmaktan vazgeç. İyi geceler.
  • Ribas0 kullanıcısına yanıt
    Evet haklısın malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Araya giriyor olacağım ama dayanamadım. Diyelim çok zeki ve çalışkansın, girdin o %1'in içine, geri kalan %99 ne yapacak? %1 dediğin sabit bir miktar, 100.000 mühendis varsa ilk 1000 demek, eee? Herkes çalışsa, ortalama seviye artsa, yine geri kalan 99.000 insan oranın dışında kalmıyor mu?

Burada Türkiye gerçekleri konuşulurken gelip ABD örneği vermeyin, ABD'de yeni mezun ORTALAMA mühendisin ne kadar para aldığı, ne şartlarda yaşadığı belli, buradaki oranlar belli. Bütün başarılı insanlar boşuna yurt dışına kaçıyor sanki. Mezun ol önce bir, üzerinden bir sene geçsin, sonra konuşalım tekrar senle.

Alıntıları Göster
    ben %1 e girmeyen insanlar dışarıda kalır fikrine doğru demedim kardeşim. Önce yazdığımı tekrar oku sonra konuşalım. Ayrıca merak etme çalışan her zaman karşılığını alır. Alamıyorsa yeterince çalışmamıştır demektir. Hala bi itirazın varsa çalışmamak için bahane arıyorsun hepsi bu.
    Nerede okuyorsun hala söylemedin? Ama doğruyu söyleyeceğini düşünüyorum.
  • quote:

Eyvallah hacı sağol, insan üzülüyor.
    İnşallah sen de nişanlın da güzel iş bulup çalışırsınız.

Amacın yazılıma kayıp yurtdışına çıkmak mı?
    teşekkür ederim. aslında ufak bir hayal diyelim. yazılımla uğraşmayı biraz seviyorum, birde makina müh ile ilgili cad cam ilgili çok fazla program öğrendim, belki biraz ufkum açılır diye biraz pc diline yoğunlaştım.

inşallah sizde güzel bir iş bulursunuz. bu arada ben izmirden mezunum ve izmirde yaşıyorum. büyük şehir olmasına rağmen iş anlamında çok sıkıntı yaşadım burada.
  • Bear Teddy B kullanıcısına yanıt
    Bu hayata 1 kere geliyoruz ben de zamanında tüm bölümlerin hepsini kazandım ama garanti meslek için 6 yıl boyunca beynimi çalıştırmadan not ezberlemeye odaklayamazdım. Bu ülke batsa da taşı sıkar suyunu çıkarırız evelallah. Sızlanan bir 'adam' olmak istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bear Teddy

quote:

bak karşındaki adam başarısız olunca hak verip sahip çıkabiliyorken, çalışmayı savunan birine başarıdan söz edip benim başarımı sorgulamaya çalışıyorsun. Bence yatağına yat ağlamaya devam et.

Ben çalışan birine laf etmem. Gerçekleri görmekten çekinenlere laf ederim. Bu ülkenin durumu belli. Benim çok büyük sıkıntılar (Gerek psikolojik, gerek çevresel) çektiğim oldu, yine de umudumu yitirmedim ama bu ülke hakkında iyi konuşamam, kusura bakma.

Ha sen insanların şevkini kırıyorsun dedin, ben senin nereye geleceğini de bilemem, belki gerçekten çok başarılı olacaksın ama insanların çoğunun başarısız olmasını kendilerine de bağlama, tek sebep bireysel özellikleri değil.

Alıntıları Göster
    ülkenin durumu apayrı bir konu. Ülkenin durumunuda düzeltecek bizleriz. Bunu çalışmayıp yatarak yapamayız.

"Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim."
    "Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun." Mustafa Kemal ATATÜRK

bu sözler yeterli gelmezse kendin aramaya devam et kardeşim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Alıntıları Göster
    Olay da o işte, kendin ABD'yi işin içine katmışsın, ben de o yüzden absürd bir örnek olduğunu söylüyorum. Uzay ve Elon Musk diyorsun, sen burada uzay konusunda tasarımlar yapsan yatırımcı mı çıkacak sanki, ülkedeki en büyük olay soğan stoklanmış olması şuan.

Ben iyi bir üniversiteden mezun oldum ve çalışıyorum. Aldığım para bilgisayar, telefon vs almaya bile yetmiyor ki bu girdiğim yere sadece iyi okullardan, daha doğrusu sıralaması yüksek okullardan mezun insanları alıyorlar. İyi okuldan mezun insan ne demek? Ülkenin büyük çoğunluğu buna dahil olmayanlar kümesi demek.

Ben burada aynen ben de işsizim deyip konuyu açan arkadaşla dert ortaklığı yapmıyorum, sadece basit bir dert ortaklığı yapıyorum. Okurkenki ortamlar mezun olunca olan ortam çok farklı. Top yüzdeye girersen, ortalama üstü bir maaşla iş bulabilirsin, ve bu maaşta ülkenin kendi belirlediği açlık sınırının altında olur muhtemelen, çünkü piyasa böyle. Bazılarının abarttığı gibi %90 ı işsiz gibi bir senaryo yok tabi ki, ama büyük çoğunluğun düşük maaşa çalıştığı ve aylarca iş bulamadığı doğru.

Tek istediğim kendinizden büyük ve kötü şeyler yaşayan bir meslektaşınızla biraz da olsa empati kurmanız.

Nicotinel mi unuttum tam adını, bir adam vardı her sene mühendisliği kötüleyip asla yazmayın diyen, o adama karşı çıkardım hep, hala da karşıyım, mühendislere ihtiyaç var kesinlikle ülkede, ama bilip bilmeden de her şey güllük gülistanlık gibi konuşmak saçma, çünkü değil. Bu konuyu açan arkadaşın yazdıklarına bakarsanız ortalama altı bir insan bile değil, ortalamanın bile zorlanması genel olarak mesleğin ayaklar altında olduğunu gösterir. Olması gereken sadece en diptekilerin sorun yaşamasıdır, çok iyi olmayan herkesin değil.
    Tübitak bir yıl ugrastigimiz projeyi reddettiginden beri Türkiye'de olduğumu hatırladım sende aklına getirirsen iyi olur. Alüminyum üretim prosesinde verimlilik arttırdık firma da beğendi ama adamlar bizi alacagina bu krizde işten çıkarttı. Ya yurt dışı ya da mavi yaka başka türlü iş bulmak için torpil seçenekler bu kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Sen ve o diğer arkadaş, başarılı olduğunuzu düşünmüyorum.
    Başarılı olsanız da bu davranışlarınızla adam olamazsınız orası ayrı.
    Robotlar da çoğu şeyi başarıyor ama asla insan gibi olamazlar. Çünkü insani değerler yok onlarda.
    İnsani değer...
    Sen insanlara burda başarısızlığını dağıtmaya çalışıyorsun. "hey dur ben yapamadım sende yapamazsın" diyorsun. Bende buna itiraz edince insan olmuyorum. Bence tam tersi.
  • quote:

ülkenin durumu apayrı bir konu. Ülkenin durumunuda düzeltecek bizleriz. Bunu çalışmayıp yatarak yapamayız.

"Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim."
    "Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun." Mustafa Kemal ATATÜRK

bu sözler yeterli gelmezse kendin aramaya devam et kardeşim.

Alıntıları Göster
    Bu kadar
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.