Şimdi Ara

ND Filtre tavsiyesi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
2.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gün ışığında uzun pozlama yapabilmek için ND filtre almayı düşünüyorum ama 50mm1.8 prime lensim için 52mm mi? Yoksa 18-55 ve 55-250 için 58mm mi almam konusunda karar veremiyorum.Bir de Nd2-nd400 diye bir aralik var.bu nd filtre gün ışığında 30-45sn gibi uzun pozlama yapmama yeterli olurmu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• FenomeN_ F kullanıcısına yanıt
    Gün ışığı çok göreceli bir kavram. Şöyle söyleyim, parçalı bulutlu bir günde uzun pozlama (4-8 sn) şelale çekebilmek için min. ND8 (3 stop) gerekiyor. Daha aydınlık gün ışığı için min. ND16-ND64 arası gerekir. Gün batımı/doğumu, alacakaranlık, ufuk çizgisi uzun pozlamaları için ND1000 seviyeleri çok başarılı sonuç verir. Yani anlayacağın ND filtre takınca pozlama süresini ne kadar artırabileceğini önceden belirlemen çok zor, o anki sahnenin doğru pozlandığı değere bağlı. Başka bir örnek: Güneşli f/16 kuralının geçerli olduğu bir sahnede (yani f/16, ISO 100, 1/125), ISO ve f değerini değiştirmeden sadece pozlamayı 1 sn'ye çıkarabilmek için 7 stop azalmaya ihtiyacın var. Bu da ND128 filtre takman gerekiyor demek. Aynı şartlar altında 30 sn pozlama yapabilmen için 12 stop azalmaya ihtiyacın var. Bu da ND4096'ya denk geliyor. Hava daha az güneşliyse/bulutluysa bu değerler düşer. F-değerini daha da kısarsan bu değerler düşer. Umarım kafanda kabaca bir fikir oluşmuştur.

ND2-ND400'den kastettiğin sanırım ihtimalle variable-ND filtre. İki polarize filtrenin üst üste bindirilmiş halidir, çevirerek değişken ND miktarları alabilirsin ama asla gerçek bir ND filtrenin yerini tutmaz. Ben şahsen tavsiye etmem.

Hangi lensine filtre alman gerektiği konusu tamamen senin ne çekeceğin ve hangi mesafeden çekeceğinle alakalı. Ama eğer karar vermekte zorlanıyorsan ve ilerde başka lensler de almayı (mesela manzara için geniş açı) ve filtre ile kullanmayı düşünüyorsan çözüm olarak her lens boyutuna ayrı filtre almak yerine büyük boy (geniş açı lensler 77mm oluyor mesela) kaliteli bir ND alıp, daha sonra oldukça ucuz olan step-up ringler (senin durumunda 52-77mm ve 58-77mm) ile küçük lenslerine takman. Ya da yok sadece bu 3 lensimi kullanırım diyorsan, 58mm'lik bir filtre alıp, 52-58mm step-up ring ile de işini halledebilirsin. Tabi bu durumda parasoleyini kullanamazsın o ayrı.

• Cevabınız cok yardımcı oldu.cok teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben daha yeni phottix marka aldım variable ND 2 ve 8 stop arası.
    Çok aydınlıkda 8 stop bile 30sn için yeterli olmuyor ama 8 stop ile loş ortamda 30 sn şelale çektim fotoğraf karanlık bile çıktı.
    http://www.fotokritik.com/3198425/aydinpinar-selalesi
  • Aliexpress'te Zomei marka nd2-nd400 ayarlı nd filtre var. 67mm için 17 dolar fiyatı var. istanbula kargosu 17 gun sürdü ve üründen çok memnun kaldım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.