Şimdi Ara

NASA, Mars'ta uçan helikopterin inanılmaz videosunu paylaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • NASA, Mars'ta uçan helikopterin inanılmaz videosunu paylaştı
  NASA, Mars misyonları ile gezegeni didik didik incelerken zaman zaman benzersiz keşifleri veya yakaladığı anları da paylaşıyor. Ajans son olarak gezegeni uçarak inceleyen Ingenuity helikopterinin kalkış anını ve ilerleyişini içeren kısa bir video paylaştı.  Ingenuity helikopteri esasında NASA’nın Şubat ayında Mars’a indirdiği Perseverance aracının içerisinde bulunuyordu. Bir araba boyutunda olan Perseverance, indikten bir süre sonra 121 cm uzunluğunda ve 1.8 kilogram ağırlığındaki küçük robotik helikopter Ingenuity’i yüzeye bırakmıştı ve 19 Nisan’da bu araç ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. O zamandan beri toplamda 46 kez havalanan Mars helikopterinin 47. uçuşu Perseverance’in kameralarına takıldı.  Mars helikopteri kameralara yakalandı  Yerden maksimum 12 metre yüksekliğe havalanabilen ve saatte 20 kilometre hıza ulaşabilen Ingenuity’nin havalanışını, arkasında bıraktığı tozları ve ilerleyişini hemen alttaki GIF’ten izleyebilirsiniz. NASA, yaptığı açıklamada videoyu çeken Perseverance’in yaklaşık 120 metre uzaklıkta olduğunu ve Ingenuity'nin 440 metre uçtuğunu da belirtiyor.

  Bununla birlikte aslında NASA, başlangıçta Ingenuity’yi Mars’a tek bir amaç doğrultusunda göndermişti; Mars atmosferinde uçuş gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını görmek. Elde edilen ve onlarca uçuşun ardından bunun mümkün olduğunu belirten NASA, şimdilerde aracı daha farklı amaçlar için kullanıyor. NASA, her iki aracını da şimdiler Jezero kraterinin içindeki başka bir krater alanı olan Belva'nın kuzeybatı yamaçlarına tırmandırıyor. NASA, Ingenuity rota keşfi ve öncü olarak kullanıyor.


  NASA ve ESA, 2033’te Mars’a inecek araçlarıyla gezegenden toplanan örnekleri Dünya’ya getirecek. Uzay ajansları Ingenuity'nin başarısına dayanarak, Perseverance'ın örnekleri uzay aracına ulaştırmasına yardımcı olmak üzere Ingenuity benzeri iki helikopter hazırlamayı planlıyor. Hatırlanacağı üzere Perseverance, topladığı bir örneği Mars yüzeyine düşürmüştü. Planlanan bu iki helikopter benzer sorunların yaşanması halinde numuneleri araca getirmeye çalışacak.
  Kaynak:https://mars.nasa.gov/resources/27351/perseverances-mastcam-z-views-ingenuitys-47th-takeoff/
  Kaynak:https://www.tweaktown.com/news/90731/nasa-rover-captures-amazing-video-of-helicopter-flying-on-mars/index.html • Düz dünyacılar'da dünya yuvarlak diyor, ama küre (top) değil, çevresi buzullarla çevrili ve evet güneş ve ay çok yakın diyorlar.
  Bence'de bu olasılıklar çok yüksek, çünkü bana göre yuvarlak dünya'da moleküler yapıdaki su'yu (denizler/okyanuslarda'ki) tutmak, (ki; suyun bir ağacın kökünden girip en tepeki yapraklarına kadar tırmanabildiği düşünülünce fln,) pek mümkün görünmüyor, yani su, yuvarlak dünya üzerinde tutunamaz/durdurulamaz bir yapıda, bir kürede akla yatan bir izah'ı yokken, hele'ki döndüğü söylenen bir kürede asla izah'ı olamaz.
  Suyun uzaydan geldiğini söylüyorlar,öyle de olması lazım mantiken,zaten sıcaklıktan kızarmış bir kürede suyu bırak çok şey buharlaşır,peki fıldır fıldır dönen bu küreye uzaydan gelen su nasıl santifürij-merkezkaç etkisine yakalanmadan yeryüzüne inmiş? Aklım almıyor,yani küreyi kabul etsek bile tamamen kendiliğinden herşey oluşmuş diyemeyiz ,görünmez bir güç müdahalesi var... daha canlı çeşitliliğine,demir,madenler,güneş-ay kürenin gök katmanları(atmosfer,stosfer,iyonesfer vs.)yeryüzünün canlılığın devamı için elverişli olması,bunlara girmiyorum bile.
  bu saçmalıklara inanan varmı yav ula heli kopter neyi iterek havada kaliyormuş

  NASA resmen ilah olmuş hergün yeni bir saçmalık ve inanan bir çok koyun

  sorgulayan hiç yok Allah CC gönderdiğim kitabı bile sorgulayın düşunun aklınızı kullanın diyor ama bu nasayı kimse sorgulanıyor.

  günümüz insanının beynini kuş a taksak ters uçacak okadar cahil bı nesil okuşmuş vesselam
 • İnanamadım

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Esxici E kullanıcısına yanıt
  Sen simdi uzay sudan olusuyor. Gunes aslinda cok yakin. Dunya duz ( altini sormuyorum :)) ) tayfasindansindir :))) ..

  Bilmek ve inanmak ... Bunu karistirirsa insan felaket olur.

 • Esxici E kullanıcısına yanıt
  ben inanamadığım gibi hayretler içerisideyim.

 • sanki alta eski yapıvar üstüne kum serpilmiş gibi.
  La gene Devon adası Kanada olmasın :)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 16 Mart 2023; 15:19:57 >
 • huseyincarnege kullanıcısına yanıt
  Dur dur bunlara inananlar kandirilmis cagresizlik sendromuna girecek gercekleri gorunce ama du bakalim 😂😂😂😂

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • smart1978 kullanıcısına yanıt
  Hadi hadi

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Acep hangi mars'ta uçurmuşlar bu alet'i ? Tüm haritalarda gizlenen Arizona'nın bazı bölgelerinde mi, 51. bölgede mi yoksa Antartika dedikleri yerin bir bölgesinde mi ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 16 Mart 2023; 15:59:22 >
 • smart1978 kullanıcısına yanıt
  Düz dünyacılar'da dünya yuvarlak diyor, ama küre (top) değil, çevresi buzullarla çevrili ve evet güneş ve ay çok yakın diyorlar.
  Bence'de bu olasılıklar çok yüksek, çünkü bana göre yuvarlak dünya'da moleküler yapıdaki su'yu (denizler/okyanuslarda'ki) tutmak, (ki; suyun bir ağacın kökünden girip en tepeki yapraklarına kadar tırmanabildiği düşünülünce fln,) pek mümkün görünmüyor, yani su, yuvarlak dünya üzerinde tutunamaz/durdurulamaz bir yapıda, bir kürede akla yatan bir izah'ı yokken, hele'ki döndüğü söylenen bir kürede asla izah'ı olamaz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 16 Mart 2023; 19:18:8 >
 • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
  Haaaaa bunlarla gelin bravo neden bazi bolgelere girilmek istendiginde oldurulebilirsiniz gizli bolgedir uyarisi veriliyor 😂😂😂😂

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • BEN ŞOK!

 • smart1978 kullanıcısına yanıt
  Saçının teli kadar uzay üzerine kitap okudum ben. Kopernikten, Galileo, Batlamyus’tan başladım. Sen git tiktok’tan, youtube’den uzay videoları izle yorum yap.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • smart1978 kullanıcısına yanıt
  Bu arada, İnanmadım derken de haber başlığına yazdım.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • inanmayanlar dünyada kalacak...

 • Türkiye çok geride kaldı teknolojide. Hep bu başörtüsü yüzünden bi çözseydik sorunu şimdi biz de Mars'ta helikopter uçuruyor olurduk.

 • Yalan bunlar

  Süper devlet algısını diri tutmak istiyorlar

  Gidip çöllerde çekim yapıyorlar

  Paraları da savaşlarda kullanıyorlar

 • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
  gördüğüm en cahil cesaretli yorumlardan biri, izahı yoklar mümkün olamamaklar hey yavrum hey

 • ugah6aiw kullanıcısına yanıt

  Merak etme, inanan'da arizonadaki çöllerde çer çöp toplarken, dünyadan nasıl kaçtık kurtulduk diye muhabbetler edecek. NASA, Mars'ta uçan helikopterin inanılmaz videosunu paylaştı 

 • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.