Şimdi Ara

NASA, Ay'a geri dönmek için tam 30 milyar dolar harcayacak (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Metalurjiden anlamazsın, dinamikten anlamazsın, termodinamikten anlamazsın, elektronikten anlamazsın ama gelip edebiyat yaparsın. Gelişme icattan daha değersiz bir şey değil. Aklınca bir de laf soktuğunu sanıyorsun. Senin için sadece sıçrama önemliyse git her şeyin ilkini kullan. Bana da bu mesajın cevabını Eniac'tan at. Senin için değişen bir şey yok nasıl olsa. Eniac'a tarayıcı yazarsın hemen ayaküstü, internete bağlarsın 5 dakikada. Ne de olsa Eniac da bilgisayar, günümüz bilgisayarlarından ne farkı var ki, her işi yapar, sadece biraz yavaş yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-342C956DE

Metalurjiden anlamazsın, dinamikten anlamazsın, termodinamikten anlamazsın, elektronikten anlamazsın ama gelip edebiyat yaparsın. Gelişme icattan daha değersiz bir şey değil. Aklınca bir de laf soktuğunu sanıyorsun. Senin için sadece sıçrama önemliyse git her şeyin ilkini kullan. Bana da bu mesajın cevabını Eniac'tan at. Senin için değişen bir şey yok nasıl olsa. Eniac'a tarayıcı yazarsın hemen ayaküstü, internete bağlarsın 5 dakikada. Ne de olsa Eniac da bilgisayar, günümüz bilgisayarlarından ne farkı var ki, her işi yapar, sadece biraz yavaş yapar.
    1969 daki teknoloji ile nasıl Ay a gidilecek yavv.. Aya gidilmedi. Teknoloji yetmez iddiasına cevap olarak o örnekleri verdim. İşi hemen nasıl başka yere çekiyorsunuz.

O günkü motor ve bilgisayar teknolojisi Ay a gitmene izin veriyordu. Limitleri zorladılar ve başardılar. Motor ve bilgisayar teknolojisi işin özünde hala aynı. Aynı mantıkla çalışıyor. Motorun çalışma prensibi dünde aynı bugünde aynı. Bilgisayar temelde bitler(1 ve 0) sayesinde ondalık hesaplama yapıyor. İlk çıktığında da bitleri kullanıyordu şimdi de bilgisayarlar bitleri kullanıyor.

Bana söyleyin la bugünkü bilgisayar bilmem ne kullanarak işlem yapıyor. 1960 yılındaki bilgisayarda transistor vardı. Şimdi ne var zurnasistör mü. Ne icat ettiler günümüz bilgisayarların farklı işlem yapması için.

Sen bırak Eniac i bir kenara. Almanlar ikinci dünya savaşı sırasında kağıt üzerinde hesaplama ile, Almanyadan İngiltereye ilk roketleri fırlatıyordu. O Almanların kağıt üzerinde yaptıkları hesaplamayı şimdi bilgisayarda yapıyoruz. Hayır sanki program dili özünde ondalık hesaplamayı kullanmıyorda başka bir şey kullanıyor bir tek biz bilmiyoruz he mi 🤔

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynı şeyi söylüyoruz birader zaten.O zaman o ilkel şartlarda 30 milyar harcasalar adamı tefe koyarlardı .Şimdi 50 sene öncenin teknolojisi ile indiğin yere neden bu kadar para harcıyorsun?
    Bir de aya koloni kuracakları yazaıyor da ben mi yanlış okuyorum?İnip geklecek işte gene?Bu paraya üs kurulmaz demiş zaten adam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umit_22

1969 daki teknoloji ile nasıl Ay a gidilecek yavv.. Aya gidilmedi. Teknoloji yetmez iddiasına cevap olarak o örnekleri verdim. İşi hemen nasıl başka yere çekiyorsunuz.

O günkü motor ve bilgisayar teknolojisi Ay a gitmene izin veriyordu. Limitleri zorladılar ve başardılar. Motor ve bilgisayar teknolojisi işin özünde hala aynı. Aynı mantıkla çalışıyor. Motorun çalışma prensibi dünde aynı bugünde aynı. Bilgisayar temelde bitler(1 ve 0) sayesinde ondalık hesaplama yapıyor. İlk çıktığında da bitleri kullanıyordu şimdi de bilgisayarlar bitleri kullanıyor.

Bana söyleyin la bugünkü bilgisayar bilmem ne kullanarak işlem yapıyor. 1960 yılındaki bilgisayarda transistor vardı. Şimdi ne var zurnasistör mü. Ne icat ettiler günümüz bilgisayarların farklı işlem yapması için.

Sen bırak Eniac i bir kenara. Almanlar ikinci dünya savaşı sırasında kağıt üzerinde hesaplama ile, Almanyadan İngiltereye ilk roketleri fırlatıyordu. O Almanların kağıt üzerinde yaptıkları hesaplamayı şimdi bilgisayarda yapıyoruz. Hayır sanki program dili özünde ondalık hesaplamayı kullanmıyorda başka bir şey kullanıyor bir tek biz bilmiyoruz he mi 🤔

Alıntıları Göster
    Anlamadığını değil de özellikle anlamamazlıktan geldiğini düşünüyorum artık.

Transistör olayını, ikili sayı sistemini, her bilgisayarın matematiksel işlem yaptığını inkar eden yok.

Bebekler konuşurken heceler kullanır, edebiyat profesörleri de. İkisinin de konuşurken heceler kullanmaları dilden kaynaklıdır. Fakat bir bebeğin, edebiyat profesörü ile aynı hız ve akıcılıkta konuşmasını bekleyemezsin. Hızdan ziyade kurdukları cümle çeşitlilikleri, kelime dağarcıkları arasında da fark çoktur. Bebek derdini anlatabilir, çünkü bildiği heceler az olmasına rağmen anlatacak derdi de azdır. Tıpkı eski bilgisayarlardan beklentinin az olmasi gibi.

Gördüğün gibi hece-transistor benzetmesi yaptık ve ortaya muazzam bir kapasite farkı çıktı.

Yapı taşlarının aynı olması, prensiplerinin aynı olması yeteneklerinin aynı olduğu anlamına gelmez.

quote:

50 yıl önceki teknoloji ile bugünkü teknoloji aynı sadece bugünkü teknoloji daha hızlı. Bugünkü teknoloji Analog yerine digitaltir. Digital in olayı ise seni bir sürü analog düğmeden kurtarmış olmasıdır. O kadar.

Her şey üstteki yazıyı yazmanla başladı. 50 yıllık gelişmeyi bu kadar küçümseyecek kadar ne yaşadın anlamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eee hangi tekrar gitmeye gerek yoktu !! noldu şimdi taşmı toplayacaklar

• Dostum keşke biraz araştırsan Rusyanın kabul ettiğini görürdün Alexey Leonov un açıklamalarına bakabilirsin hatta bunla ilgili röpörtajı var.
    Artık Darısı Türkiyenin başına diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: al-ozaria

Aya gidilmedi diyemiyorum ancak 1969 teknolojisi ile Ay'a gitmenin nerdeyse bir mucize olduğu görüşündeyim.

Rusya Federal Uzay Ajansı 2018 sonu 2019 başında Ay'a gidiş programı çerçevesinde Amerikalıların, gerçekten Dünya'nın uydusuna gidip gitmediklerini araştıracaklarını söylemişti. Henüz sonuçlanmadı sanırım ancak Rusya ve Çin ne zaman ABD'nin 1969'daki olayını tasdiklerse o zaman kafamda soru işağretleri kalmaz.

O zamana kadar söz konusu uzaysa bence Yuri Gagarin'in başarısını gölgede bırakacak bir başarı yok.
    https://www.exopolitics.org/us-navy-disclosing-secret-space-program-technologies-through-patents-system/

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

1969 teknolojisiyle sesten 2 kat hizli ucan concorde yolcu ucaklari vardi, bugun yok.
    1969 teknolojiysele sesten 3kat hizli ucan ramjet sr-71 vardi. bugun o hiza yaklasabilen avci savas jeti bile yok.
    ve gene 1969 teknolosiyle 111 metre boyunda, 36bin ton itis kuvvetinde saturn 5 roketleri vardi. bugun o boyuta ve guce yaklasabilen bir uzay roketi yok.

elindeki akilli telefona bakip ilerleyen bilgisayar teknolojisi uzerinden varsayimda bulunma, cunku motor teknolojisi bilgisayar teknolosijine benzemez. bugun sahip olunan motor teknolojilerinin hepsi o devirde cokdan olgunlasmis ve bugunun bile otesinde limitlerde kullaniyordu.

Alıntıları Göster
    Aslinda roketlerden cok daha ustun propulsion teknolojileri var cok uzun zamandir ve nihayet artik bunlari artik acikca tartismaya ve hatta "halka acik" patent basvurularini da yapmaya basladilar (!)
    .https://www.exopolitics.org/us-navy-disclosing-secret-space-program-technologies-through-patents-system/

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.