Şimdi Ara

Nakit döviz çeken komisyon ödeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
3.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merkez Bankası, döviz hesabından döviz çekenlerden komisyon alınması için gereken tebliği bankalara gönderdi. Bankalar yeni bir gelir kaynağı buldular. Bundan böyle hesabınızdan döviz çektiğinizde dikkat edin, sizden de komisyon alınabilir.

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/nakit-doviz-ceken-komisyon-odeyecek/1511843

MB'nın 5 Ağustos'ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulamasına başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken, diğerlerin oranlar değişiyor

Merkez Bankası’nın 5 Ağustos’ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulaması bankalar tarafından uygulanmaya başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre; Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım-satım ve transferlerinde ise komisyon alınmıyor.

Uluslararası piyasalarda çalkantı nedeniyle nakit döviz işlemleri yani dolar veya euroyu yurt dışından almak getirmek ve saklamak maliyetli olmaya başlayınca bankaların talebi ile Merkez Bankası nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açtı. Merkez Bankası 4 Ağustos’ta yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları’nda bankaların efektif yani fiziki döviz çekimlerinde ücret alabileceğini belirtti.

TCMB: YABANCI PARA İŞLEMLERDEN ÜRET ALINABİLİR

TCMB talimatında “Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk Lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir. Yurt içi diğer şube, yurt dışı diğer şube ve nakit çekim ofisinden para çekme işlemleri ile rutin işlem saati veya iş günü dışında gerçekleştirilen para çekme işlemlerinden ücret tahsil edilebilir” denilerek net olarak döviz çekimlerinden komisyon alınabileceğini ifade etti.

3 BİN DOLARIN ÜSTÜNE BİNDE 3

Bunun üzerine bankalar da kendileri için maliyet oluşturan fiziki döviz taleplerinde komisyon kesmeye başladı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor. Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım satımı ile transferlerinde ise komisyon alınmıyor. Aynı durum döviz bozdururken de geçerli. Döviz bozdurulduğunda herhangi bir komisyon ödenmiyor.

DİĞERLERİNİN DE KATILMASI BEKLENİYOR

Diğer bazı bankaların da binde 1’den başlayıp binde 3’e varan oranlarda komisyon almaya başlayacağı ifade ediliyor. Yapılan düzenleme ile fiziki döviz talebinin önünün alınması da bekleniyor. 

• Milletin yarin oburgun bankalardan parasini talep edememesi icin atilan ilk adimlardan birisi ama bence yemez. 200.000 Dolar ceksen, 600 dolar komisyon. 200.000 dolarin yaninda esamesi okunacak bir para degil, kaldi ki SWIFT'le yurt disina gonder daha ucuza gonderirsin 

Boyle haberlerle milleti daha huzursuz edip bankadaki dovizini yastik altina almaya daha cok itiyorlar. Adam "Bugun %0.3 komisyon alan, yarin %1 komisyon alir, obur gun %3. O zaman iyisimi ben simdiden parami bankadan alayim" derse ve millet bankadan doviz cekmeye baslarsa ne yapacaksin sayin Merkez Bankasi?  

• Milletin yarin oburgun bankalardan parasini talep edememesi icin atilan ilk adimlardan birisi ama bence yemez. 200.000 Dolar ceksen, 600 dolar komisyon. 200.000 dolarin yaninda esamesi okunacak bir para degil, kaldi ki SWIFT'le yurt disina gonder daha ucuza gonderirsin 

Boyle haberlerle milleti daha huzursuz edip bankadaki dovizini yastik altina almaya daha cok itiyorlar. Adam "Bugun %0.3 komisyon alan, yarin %1 komisyon alir, obur gun %3. O zaman iyisimi ben simdiden parami bankadan alayim" derse ve millet bankadan doviz cekmeye baslarsa ne yapacaksin sayin Merkez Bankasi?  

• Bu aslen, bankaların bize döviz getirmeyin demesi demek.

Getirmeyin çünkü tutamıyoruz diyorlar, bünyelerindeki dolar mevduatlarını azaltmak istiyorlar.

• Batmışız bunun başka hiç bir açıklaması yok geçmiş olsun.

• Leipold kullanıcısına yanıt

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Serbest piyasa tamamen ortadan kalkıyor devletin mudehale edip icinden geçmedigi sektör kalmadi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha dün dolar ve Euro çektim, komisyon ödemedim. Sadece kamu bankaları icin mi geçerli?

• İlk uygulamayı kamu bankaları başlattı. Özel bankalardan Yapı kredi ve Garantinin de komisyon almaya başladığını duyuyoruz. Vatandaş dövizini Türk bankalarından çekip swiftle yurt dışındaki bankalara aktarmaya başladığı an panik başlar. Bu karar bana göre de son derece yanlış.

• Yurt içindeki bankalarda vatandaşın döviz hesabı tutarı Haziran ayı itibariyle rekor artışla 202 milyar dolara çıkmış. Merkez bankası bu hamlesiyle bindiği dalı kesmek istiyor. Vatandaş ürkerse parasını hopp diye swiftle yurt dışındaki bankaları transfer edebilir. İşte o zaman kıyamet kopabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettu -- 14 Ağustos 2020; 13:15:22 >
  • Leipold kullanıcısına yanıt

olay bu olacak ben de haberi okuyunca yarın gidip bankada ki dövizlerimi çekeyim diye düşünmüştüm benim gibi düşünecek bir sürü kişi vardır

• bu gidişte banka hesaplarına ortak olurlar.  

• Allah bin türlü belanızı versin. Koca ülkeyi yıktınız...

Kimseye sizin gibi milliyetçilik vermesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leipold

Milletin yarin oburgun bankalardan parasini talep edememesi icin atilan ilk adimlardan birisi ama bence yemez. 200.000 Dolar ceksen, 600 dolar komisyon. 200.000 dolarin yaninda esamesi okunacak bir para degil, kaldi ki SWIFT'le yurt disina gonder daha ucuza gonderirsin 

Haklsın hocam. Şöyle Arjantin falan gibi tek seferde caaaart diye %30 falan koysalar ya

• Bankalardaki döviz mevduatlarının çıkışının engellenerek kaydi döviz mevduatlarının erimesini engellemek. Çünkü bankadan çekilen her kağıt para kaydi para sisteminden çıkıyor, haliyle bu para özelliklede kamu bankaları tarafından kullanılamadığından kurları baskılamakta zorlanıyorlar. Bunun ileriki aşaması millete zorla dolarları bozdurtmak olacağı izlenimi yaratılırsa herkes 3-5 e bakmaz paraları çekip yastık altına koyar.

• ettu E kullanıcısına yanıt
    Bir imzayla hopp diye Swift işlemi için damat Berat'tan izin alma şartı gelir...

• Yarın bende bankama gidip soracağım. Komisyon alıyoruz derlerse dövizimi çekerim. Esas kavga, dövizini çekenlerin haberi olmadan komisyon kesen bankalar ile müşterileri arasında olacaktır.

• Yurt dışında banka hesabı açabiliyormuyuz?

• Yurt dışında bulunan bir arkadaşım aracılığı ile hesap açabiliyorum. Normalde hesap açtırmak için fiziki olarak hesap açtıracağınız bankaya bir kez gereken belgelerle gitmeniz yeterli. Gerçi ben oradaki bankama bir kez gidip hesap sahibi olduğumu ispatladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettu -- 13 Ağustos 2020; 22:40:47 >
  • Henüz bir bedel yok herhalde?

• Sınır 3 bin mi?2,900 çeksek komisyon yok anladığım kadarıyla

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.