Şimdi Ara

Müziğe Duyarlı Led Yapımı Resimli - Videolu Basit - GÜNCELLENDİ YENİ (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.022
Cevap
98
Favori
253.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar elimde 220volt ile çalışan 50li süs ledlerinden var. vitrinlere yada yılbaşı ağaçlarını süslerken kullandıklarından. ben bu devreyi 220 volt ile çalışan bu ışıklara nasıl uyarlayabilirim. led yerine röle bağlasam olur mu? röle olursa nasıl bi röle kullanmam gerek?
  • Doğru güç kaynağını seçebilmek için uygulamada kullanılacak toplam led miktarını ve led’in birim metrede kaç amper akım çektiğini bilmemiz gerekiyor. Örneğin metresi 0,4 A çeken tek çipli led ile 35 metrelik bir led uygulaması yapacağız bu durumda çekilecek toplam akım 0,4 X 30 = 12A çıkacaktır. Güç kaynağı seçerken bulduğumuz değerin bir üstündeki standart güç kaynağını seçmemiz gerekir. Bu örnekte 10A ve 15A standart güç kaynakları bulunduğundan 15A seçmek uygun olacaktır. Bazı üreticilerin 12,5A güç kaynağı olmasına rağmen 12 ile 12,5 arası fark düşük olduğundan ve daha emniyetli olacağı için 15A seçmek daha uygun olur.

alıntıdır:http://www.seritled.org/teknik-destek/

• quote:

Orijinalden alıntı: kayhangoktepe

arkadaşlar elimde 220volt ile çalışan 50li süs ledlerinden var. vitrinlere yada yılbaşı ağaçlarını süslerken kullandıklarından. ben bu devreyi 220 volt ile çalışan bu ışıklara nasıl uyarlayabilirim. led yerine röle bağlasam olur mu? röle olursa nasıl bi röle kullanmam gerek?

sanırım sen şu yanıp sönen ışıklardan bahsediyorsun. eğer öyleyse yaptığın devre boşa gider. daha doğrusu istediğin şeyi elde edemezsin. bizim yaptığımız devre hoparlörde her bas vurdukça yanıyor. diyelimki bas hiç durmadan vuruyor; bizim yaptığımız sürekli yanar ama senin ışıklar yanıp söner.
  • Merhaba Arkadaşlar... Forumda çok araştırdım ancak ayrıntılı bir anlatım ve aklımda ki soru işaretlerini giderecek anlatımlar bulamadım. Lütfen yardımcı olun :) Öncelikle şunu anlatayım ki bu konu üzerinde çok duruyorum, eğer yardımcı arkadaşlar varsa çok mutlu olurum. Şimdiden Teşekkürler ve anlatmaya geçeyim.
    Yeni bir ev aldım. Bu evin tavanına ( dörtbir yana gelecek şekilde ) -şerit led- döşemek istiyorum. Şimdi buraya kadar kolay. Led şeritler alınacak ve arkasında ki yapışkan bant sayesinde istenilen yere yapıştırılacak. . .
    1- Ama asıl sorun şu ki bu tavanın 4 ayrı tarafı için ayrı ayrı kesilmiş ledlerin ucları doğru olacak şekilde lehimleyip tek parça haline getirdikten sonra bunu tek bir güç kaynağından beslenip beslenemeyeceği ? Sonuçta şerit led 12 v ile çalışıyor. Fakat ben buna trafoyla direk 12 v verirsem bu tüm ledleri aydınlatmaya yetecek mi ? yada ısınma problemi olmayacak mi ??
    2- Çift Fonksiyondan Kastım şu : Döşenen ledler 2 fonksiyonlu çalışacak.
    a- Ledlere güç verildiği zaman direk kesintisiz yanacaklar ( aydınlatma ve gece loş ışık yaratmak için )
    b- Led'ler 2. bi çıkış olarak ev sinema sistemine bağlı olacak, istenildiğinde diğer çıkışa (anahtar veya başka bir parça yardımıyla ) geçilecek ve ses çıkışına göre yanıp sönecek ( )
    3- Ledleri ses sistemine bağlamak için ve sese duyarlı olması için bana neler lazım ve nasıl bi düzenek kurmalıyım ?

Son olarak özetleyecek olursam, bu proje için bana ;
    * Yeteri kadar Şerit Led,
    * 220 v-12 v yapmak için bir trafo,
    * Yeteri kadar elektirik kablosu
    * ?
    * ?

• Ben bu devreye 12 v ve 1 A adaptör alsam işi görür mü yada enerjiyi nasıl verebilirim?
  • Boş bi vakitte deneyeceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan5971

quote:

arkadaşlar elimde 220volt ile çalışan 50li süs ledlerinden var. vitrinlere yada yılbaşı ağaçlarını süslerken kullandıklarından. ben bu devreyi 220 volt ile çalışan bu ışıklara nasıl uyarlayabilirim. led yerine röle bağlasam olur mu? röle olursa nasıl bi röle kullanmam gerek?

sanırım sen şu yanıp sönen ışıklardan bahsediyorsun. eğer öyleyse yaptığın devre boşa gider. daha doğrusu istediğin şeyi elde edemezsin. bizim yaptığımız devre hoparlörde her bas vurdukça yanıyor. diyelimki bas hiç durmadan vuruyor; bizim yaptığımız sürekli yanar ama senin ışıklar yanıp söner.

evet o yanıp sönen ışıklardan bahsediyorum. bu ışıkları sürekli yakmak kolay. içlerinde birkaç tane transistör görevi gören lamba var onları normalleri ile değiştirince sürekli yanıyor. aslında ışıkların yanıp sönen ışıklardan olması da gerekmiyor. 220 voltla çalışan herhangi bir lambayı bu devreye nasıl bağlarım. mesela bir duy, bir ampul, kablo ve fiş var. bu ampulü ritme göre yakmak istesem nasıl yapmam gerekir? yani bu devreyle nasıl yaparım. ledlerin yerine bir röle bağlasam, bu röle ile 220voltluk devreyi açıp kapasam çalışması gerekir zannediyorum. ama nasıl bi röle bağlayacağım, röleyi nasıl bağlayacağım onu bilmiyorum.

• bunun hazırı yok mudur ya elektroniğe karşı hiç ilgim yok
  • şerit led ile yapsak bu sistemi olurmu???
    ayrıca direnç kullanmamız gerekirmi ya da kaç metre led kullanabiliriz???
    ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: selar21

Merhaba Arkadaşlar... Forumda çok araştırdım ancak ayrıntılı bir anlatım ve aklımda ki soru işaretlerini giderecek anlatımlar bulamadım. Lütfen yardımcı olun :) Öncelikle şunu anlatayım ki bu konu üzerinde çok duruyorum, eğer yardımcı arkadaşlar varsa çok mutlu olurum. Şimdiden Teşekkürler ve anlatmaya geçeyim.
    Yeni bir ev aldım. Bu evin tavanına ( dörtbir yana gelecek şekilde ) -şerit led- döşemek istiyorum. Şimdi buraya kadar kolay. Led şeritler alınacak ve arkasında ki yapışkan bant sayesinde istenilen yere yapıştırılacak. . .
    1- Ama asıl sorun şu ki bu tavanın 4 ayrı tarafı için ayrı ayrı kesilmiş ledlerin ucları doğru olacak şekilde lehimleyip tek parça haline getirdikten sonra bunu tek bir güç kaynağından beslenip beslenemeyeceği ? Sonuçta şerit led 12 v ile çalışıyor. Fakat ben buna trafoyla direk 12 v verirsem bu tüm ledleri aydınlatmaya yetecek mi ? yada ısınma problemi olmayacak mi ??
    2- Çift Fonksiyondan Kastım şu : Döşenen ledler 2 fonksiyonlu çalışacak.
    a- Ledlere güç verildiği zaman direk kesintisiz yanacaklar ( aydınlatma ve gece loş ışık yaratmak için )
    b- Led'ler 2. bi çıkış olarak ev sinema sistemine bağlı olacak, istenildiğinde diğer çıkışa (anahtar veya başka bir parça yardımıyla ) geçilecek ve ses çıkışına göre yanıp sönecek ( )
    3- Ledleri ses sistemine bağlamak için ve sese duyarlı olması için bana neler lazım ve nasıl bi düzenek kurmalıyım ?

Son olarak özetleyecek olursam, bu proje için bana ;
    * Yeteri kadar Şerit Led,
    * 220 v-12 v yapmak için bir trafo,
    * Yeteri kadar elektirik kablosu
    * ?
    * ?

c-1) örneğin ledlerin 10 mt, 5 mt den besleyeceksin; 4 mt 2 mt den besleyeceksin. eğer bunu yapmazsan sonlara doğru voltajda düşme, ledlerde ışık kaybı olur.

c-2) a-ledlerini bildiğin elektriğini verip bağlayacaksın ama b şıkkıda olsun istiyorsun o yüzden anahtarlar senin işini görür. iki tane anahtar, istersen fiş sürekli prizde kalacaksa üç anahtar olmalı. ikinci anahtar ledlerin sürekli yanacağı devrede üçüncüsü ise ledlerin müziğe göre yanacağı devrede. aklının karışmaması için devrelerin ikisinide yaparsın (yani tam olarak lehimlemezsin ama) sonra anahtarları yerleştirirsin oldu bitti gitti.

c-3) bunları konunun başından öğrenebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: @rd@

şerit led ile yapsak bu sistemi olurmu???
    ayrıca direnç kullanmamız gerekirmi ya da kaç metre led kullanabiliriz???
    ...

voltajını artırmak şartıyla isteğin kadar şerit led kullanabilirsin. hatta benim gibi devrenin orjinal sitesindeki ''ledbox''dan yapmakla uğraşmak istemiyorsan şerit led kesin çözüm..
  • quote:

quote:

quote:

evet o yanıp sönen ışıklardan bahsediyorum. bu ışıkları sürekli yakmak kolay. içlerinde birkaç tane transistör görevi gören lamba var onları normalleri ile değiştirince sürekli yanıyor. aslında ışıkların yanıp sönen ışıklardan olması da gerekmiyor. 220 voltla çalışan herhangi bir lambayı bu devreye nasıl bağlarım. mesela bir duy, bir ampul, kablo ve fiş var. bu ampulü ritme göre yakmak istesem nasıl yapmam gerekir? yani bu devreyle nasıl yaparım. ledlerin yerine bir röle bağlasam, bu röle ile 220voltluk devreyi açıp kapasam çalışması gerekir zannediyorum. ama nasıl bi röle bağlayacağım, röleyi nasıl bağlayacağım onu bilmiyorum.

üzgünüm ama bende tam olarak 220 votta ne yapacığımı bilmiyorum. bu devredeki rezistörü bağlasak çok saçma olur yani ama...

• denizlide tip31 transistör bulabileceğim biryer varmı
  • Laptopun dahili hoparlörleri ile ledleri aynı anda nasıl çalıştırabilirim Müziğe duyarlı yanıyor ledler ama ben müziği duymuyorum (Realtek)
  • arkadaşlar bu tip31 transistörle devreye en fazla kaç volta verebilirim. 12 volttan fazla versem ses çıkşından bilgisayara herhangi bir zararı olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: InTeRTEcH

Laptopun dahili hoparlörleri ile ledleri aynı anda nasıl çalıştırabilirim Müziğe duyarlı yanıyor ledler ama ben müziği duymuyorum (Realtek)

stereo jack çoğaltıcı işini görecektir.

Müziğe Duyarlı Led Yapımı Resimli - Videolu Basit - GÜNCELLENDİ YENİ

• quote:

arkadaşlar bu tip31 transistörle devreye en fazla kaç volta verebilirim. 12 volttan fazla versem ses çıkşından bilgisayara herhangi bir zararı olur mu?

sanırım 100 volta çıkmaz ama 12den fazla çok olmamakla bilgisayara zarar vermez.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: InTeRTEcH

Laptopun dahili hoparlörleri ile ledleri aynı anda nasıl çalıştırabilirim Müziğe duyarlı yanıyor ledler ama ben müziği duymuyorum (Realtek)

stereo jack çoğaltıcı işini görecektir.

Müziğe Duyarlı Led Yapımı Resimli - Videolu Basit - GÜNCELLENDİ YENİ

Laptopun dahili hoparlörünü çalıştırmak istiyorum. Harici hoparlörüm yok.

• s.a herkese ben bu devreyi yaptım ledlerle şarj aleti ile hallettim daha sonra büyütmeye karar verdim ilk önce 1 mt lik şerit led ve 1.5 A adaptör ile yaptım ve sorunsuz bir şekilde çalıştı daha fazla büyütmek istedim 6 mt şerit kullandım aynı devre üzerinde adaptörü 3.47 A e cıkardım ve beslemeyi tam ortadan aldım ledler normal yanarken hiç bir sorun yok gayet parlak fakat bu devreyi uyguladığım zaman asırı güç kaybı oluyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilecek varsa cok sevinirim
  • pcye geçince bakıcam istiyorum böyle bişey yapmayı.
  • 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.