Şimdi Ara

Müthiş bir nesil geliyor(!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Z kuşağı olarak adlandırılan kuşağı şöyle bir analiz ettim. Hemen hemen hepsi üniversiteyi bitirecek gibi duruyor. Gördüğüm kadarıyla iyi beslendikleri için akıllılar.

Ama gözlemlediğim bir ayrıntı var ki bu beni korkutuyor açıkcası. Bu kuşak biraz tembel. Üniversiteyi 22 yaşında bitiriyorlar.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir süre okumanın verdiği yorgunluktan dolayı dinlenmek istiyorlar. Biraz dinlenmenin ardından iş için devlet kapısını zorlama çabaları başlıyor. Üç beş sene KPSS sınavına hazırlık falan derken yaş 30 oluyor.

30 yaşına kadar hiç çalışmamış olmasından dolayı strese giren yeni nesile yazık oluyor.

Şimdi soruyorum; ağaç yaşken eğilmez mi? Bence okuma kapasitesi yüksek olan çocuklar üniversiteye gitsin. Okuma kapasitesi zayıf olanlar mutlaka meslek sahibi olmaları için özendirilmeli ya da zorlanmalıdır.

Memlekette zanaatkar, usta, kalfa kavramı giderek azalıyor. Sanayilerde Türk işçi sıkıntısı başgösterdi. Sanayilerde yabancı çırak dönemi başlamıştır.

Bu iş basit gibi görünsede erken önlem almak zorunludur. Radikal kararlar almak ve reform niteliğinde adımlar atmak için geç kalmamak temennisiyle hepinize selamlar.

Dr. Ümit Uslu

Müthiş bir nesil geliyor(!)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Sayın Uslu ara eleman açığınız elbette oluşacak çünkü insanlar artık köle olmak istemiyor. Özel sektör çalıştırmaya değil af edersiniz düdüklemeye adam arıyor. Bugün özel sektör çalışma koşulları iyileştirilse eminim kimse devlet kapısına dayanmaz. O eski nesildi köyden gelmişti okuma yazma bilmezdi el mahkumdu köle edip düdüklendi ama artık devir değişti yeni nesil farklı bence burada sıkıntı nesilin tembelliği değil özel sektörün sömürü düzeni

Herifler sırf avrupalılara şu kadar üniversite mezunumuz var diyebilmek için bırak her şehire her ilçeye, her mahalleye üniversite açtırdılar.

Kim çalışacak sanayide, kim bir işin ustası olucak,

Eğitimde her sene bir şeyler oynarlar.

Ne oldu fatih projelerine falan. Eskiden sınıfta kalma vardı, atılma vardı.

Tıpkı çok geliştik diyebilmek için her tarafı avmlerle doldurttular.

1 km mesafede 3 avm olur mu. (belkide 1 km bile yok)

Kim izin verir böyle bir şeye

İş bulmaması keyfinden değil, bulamamasından dolayı. Onun haricinde dedikleri doğru üniversite okumak adına.

Birde köle olmak istememek, tembellik demek değildir.

Sadece insani şartlarda çalışmak istemenin kötü bir tarafı da yoktur. Gayet akıllı bir nesil, tabi önceki nesillere nazaran. Ülkeden dolayı da bir iskandinav genç farkındalığı beklemek abes kaçar.

Yeni nesil bozacak bunların düzenini.

İş yok kardeşim iş yok.Ha iş söyle vardır.Hala daha torpille iş almayan ya da en az üç yıl tecrübe istemeyen yerler varsa iş bulunur.Lakin 2016'da mezun oldum fakat ne torpilim ne de tecrübem olmadığı için iş bulamadım ve bulamıyorum.Birkaç yerde de bayramlarda filan destek elemanı olarak çalıştım ama ondan sonra geri dönende olmadı.Ne tembelliğinden bahsediyor bu adam?

Gidin herhangi bir iş ilanına bakın.Tüm iş verenler alanında tecrübe istiyor.Yeni mezun olmuş birisi nasıl tecrübeli olacak?Hem de öyle böyle değil en az üç yıl tecrübe istiyorlar.İşte burada torpil devreye giriyor.Torpilin varsa sıfır tecrüben olsa bile rahatlıkla işe alınıyorsun.Hatta o işte yeteneğin yoksa bile birşekilde yönetim tarafından idare ediliyorsun.Benle aynı dönem mezun olan fakat aileleri vasıtasıyla tanıdıkları olanlar hemen özel okullarda iş başı yapmışken ben hala daha KPSS ile boğuşuyorum.Gerçi tecrübem olsa bile herkes önceliği tanıdığına veriyor.

Gençleri ve üniversiteli gençleri eleştirmek yerine öncelikle şu iş verenlerin yeni mezun olmuş insanlara dayattıkları tecrübe şartını kaldırmalarını konuşsunlar ondan sonra gelip burada gençlere b.k atsınlar.Daha şurada devlette işe girmek için bile insanlar torpil arıyor.Geçenlerde çıktı bir rektör kendi eşi için üniversitede özel kadro açmış.Adam gelmiş burada 'gençler iş beğenmiyor' diyor.Yahu iş var mı iş sen ilk önce ona bak.Var olan işlere torpilsiz alımlar yapılabiliyor mu onu sorgula önce.

KPSS demişken onda bile mülakatlarda insanların haklarının yendiği haberlere kaç defa yansıdı.KPSS'de 90 alan adam mülakatta 50 verilip eleniyor,yazılı sınavda 50 alan ise mülakatta 90 verilip işe alınıyor.Devlette bile adım kayırma ve torpil alıp başını gitmişken gençler elbette işsiz kalır.

Ha son olarak 81 ilin 81'ine .ok varmış gibi üniversite açan dahası bununla yetinmeyip var olan büyük üniversiteleri (Gazi gibi) bölüp içlerinden yeni üniversite çıkartanların hiç mi suçu yok?Sen 81 ilin 81'ine üniversite açarsan,üniversitelere girişleri kolaylaştırırsan en vasıfsız insan bile rahat bir iş ister.İnsanları eleştirmek yerine bugünlere nasıl gelinmiş onu bir sorgulamak gerekir.Elalemin çocuğuna çırak,kalfa,işçi ol demek kolay.Madem o kadar meraklısın kendi çocuklarını ve torunlarını çırak,kalfa ve işçi olarak firmalara/sanayilere ver.

Ne güzel kendilerine gelince devletin tüm olanakları başkalarına gelince git sanayide işçi ol... 

• Doğru demiş, her yere üniversite açmak marifet sanılıyor.

ABD'de adım başı üniversite mi var?

Bunca üniversite, tüm giderleriyle yine vergi ödeyen bizlere de yük oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben ilk santiyeye basladigimda yasim 22 idi, universite daha bitmemisti, full time gecenin bi korune kadar santiyede calisiyordum. Diplomami alana kadar 2 proje bitirmistim. Simdi bakiyorum milletin calismaya afedersin totosu yokMüthiş bir nesil geliyor(!) 

• Herifler sırf avrupalılara şu kadar üniversite mezunumuz var diyebilmek için bırak her şehire her ilçeye, her mahalleye üniversite açtırdılar.

Kim çalışacak sanayide, kim bir işin ustası olucak,

Eğitimde her sene bir şeyler oynarlar.

Ne oldu fatih projelerine falan. Eskiden sınıfta kalma vardı, atılma vardı.

Tıpkı çok geliştik diyebilmek için her tarafı avmlerle doldurttular.

1 km mesafede 3 avm olur mu. (belkide 1 km bile yok)

Kim izin verir böyle bir şeye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 8 Ağustos 2020; 16:19:44 >
  • sürüyle üni açılmış.keşke en komik isimli üniversiteler anketi açılsa.biz de oy versek.Müthiş bir nesil geliyor(!) 

• ha avm ha üniversite (birkaç tane hariç) ikisi de aynı bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 8 Ağustos 2020; 16:27:0 >
  • Ben askerde tek bir tokat yemedim.
    Orta ve lisede yedim.
    Öğretmendi, müdür yardımcısıydı haklılarmıyıdı. Yerden göğe kadar haklılardı.

Şimdi herkesin çocuğu el bebek gül bebek.
    Çocuklarına yapma bile diyemiyorlar.

• üniversite mezunu muMüthiş bir nesil geliyor(!)  eskinin lise hatta lise terki diye biliriz artık. Çok iyi üniversiteler ve adam gibi yüksek yapmamış biri kalifiye yüksek öğretim mezunu değildir. (not: burada kalifiyeden kastım iş anlamında değil eğitim anlamında temeli ve bilgi birikimi sağlam olan mezun)

• En akıllı nesil. Köle olmaya niyeti yok.

Ya 1000 dolar maaş + 8 saat günlük çalışma. Yoksa yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leipold

Ben ilk santiyeye basladigimda yasim 22 idi, universite daha bitmemisti, full time gecenin bi korune kadar santiyede calisiyordum. Diplomami alana kadar 2 proje bitirmistim. Simdi bakiyorum milletin calismaya afedersin totosu yok 

Totosu mu yok, staj yapacak yeri bile zor mu buluyorlar?

• Z kuşaginin tek avantaji köle olmak istemiyor degisirse belki bu degisir onun harici tembellik ust seviyede.

• 16 yaşındaki kardeşim şimdiden yurtdışına nasıl gideceğini düşünüyor. Bu ülkede 10 yıl sonramı göremiyorum diyor çocuk. Tembel, iş bilmez dediğimiz nesil önümüzdeki seçimde hükümeti değiştirecek. Diyeceklerim bu kadar.

• İş bulmaması keyfinden değil, bulamamasından dolayı. Onun haricinde dedikleri doğru üniversite okumak adına.

Birde köle olmak istememek, tembellik demek değildir.

Sadece insani şartlarda çalışmak istemenin kötü bir tarafı da yoktur. Gayet akıllı bir nesil, tabi önceki nesillere nazaran. Ülkeden dolayı da bir iskandinav genç farkındalığı beklemek abes kaçar.

Yeni nesil bozacak bunların düzenini.

• boomer jenerasyonuda At,eşşeğ halleniyor, kadın cinayetlerinin büyük bi kısmında yer alıyor ama z jenerasyonu asgari ücreti beğenmediği için en kötü jenerasyon hahahahaha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-225FEBD6D -- 8 Ağustos 2020; 20:15:55 >
  • Sayın Uslu ara eleman açığınız elbette oluşacak çünkü insanlar artık köle olmak istemiyor. Özel sektör çalıştırmaya değil af edersiniz düdüklemeye adam arıyor. Bugün özel sektör çalışma koşulları iyileştirilse eminim kimse devlet kapısına dayanmaz. O eski nesildi köyden gelmişti okuma yazma bilmezdi el mahkumdu köle edip düdüklendi ama artık devir değişti yeni nesil farklı bence burada sıkıntı nesilin tembelliği değil özel sektörün sömürü düzeni

• niye calissinlar? calisinca hayallerine ulasabilecekler mi? calisip kole olacagina gider turistlere tecavuz eder hapiste calismasindan daha rahat yasar. hem kendine baktirir, hem de kendisine kole yerine koymaya calisanlarin ekmegini kacirtir.

• Universite 3. sinifta basladim calismaya cok komik bir paraya.

Universite hala bitmedi. Toplamda 2 senelik tecrubem var. Is yeri hic sorun etmiyor diploma konusunu.

Ama universitede naylon staj yapan arkadasim su an mezun olmasina ragmen benim yari maasima calisiyor, bende oldugu gibi ozel saglik sigortasina sahip degil, hic sosyal ve calisanina deger veren bir sirkette calismiyor.

• Yanlışınız var. 22 yaşında bitirip dinlenelim demiyorlar. Garip garip üniversitelerden saçma bölümlerden mezun oldukları için iyi bir iş bulamıyorlar. Bulduklarını da beğenmiyorlar. 4-5 sene KPSS deniyorlar. Suç onların değil eğitim sisteminin. Herkes üniversite okuyabiliyor ve bu büyük bir sıkıntı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Türkiyede 2-3 üniversite hariç tamamı kapatılıp iş yeri fabrikaya dönüştürülmeli.Tekstil atölyesi olsalar ülkeye daha çok faydası olur kişi başı gelir daha fazla artar. Türkiye çok kötü yönetiliyor.

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt

Üçüncü dünya savaşı geliyor Z kuşağına Miras kalacak olan bu Z kuşağı ve sonrası silinecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 8 Ağustos 2020; 21:45:1 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.