Şimdi Ara

Müthiş Başarı Öyküsü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BİZDEN BİR MARKA SEFA MERVE-OYA OKUR ERCİYES

Alışılmış ticaretin internet ortamına uyarlandığı, ticaretin elektronik versiyonu e-ticaret ülkemizde de son yıllarda tüm sektörlerdeki
    pazar payını hızla arttırdı ve arttırmaya da devam ediyor. Biz de tekstil sektöründe e-ticaretin öncülerinden Sefa Merve’nin sahibi
    başarılı girişimci Oya Okur Erciyes ile markasının 5 yılda ulaştığı başarıyı, tesettürlü bir bayan olarak ezber bozan hikâyesini ve
    gençlere tavsiyelerini konuştuğumuz çok keyifli röportaj gerçekleştirdik...

Oya Hanım, Boşnak kökenli bir ailenin üç evladından biridir. Şöyle anlatıyor: “Biz demirci bir babanın, ev hanımı bir annenin
    evlatlarıyız. Hayata tutunmayı da mücadele etmeyi de onlardan öğrendik. Hep kendi kendimize bir şeyler yaptık. Büyük abim babam
    trafik kazası geçirdiği için 9 yaşında çalışmaya başladı. Abim işe giderken annem eline liste vermesin diye sabahları erkenden evden
    kaçarak çıkardı, ya bugün para kazanıp listedekileri alamazsam diye…”
    Evlendikten sonra Kanada’ya yerleşen Oya Hanım 12 sene orada yaşar. Bu süre zarfında tekstile olan ilgisinden moda tasarım
    eğitimi alır. Standartların üstünde bir boyu olan Oya Hanım senede bir Türkiye’den valiz dolusu kumaş, iplik alıp Kanada’da kendi için
    kıyafetler tasarlayıp, dikip bir sene boyunca bu kıyafetleri giyer. Türkiye’ye geldiği bir dönemde iş dünyasında büyük başarılar
    yakalamış olan iş adamı abisi Mehmet Metin Okur’a tesettürlü kesimin tekstil ile ilgili sıkıntılarını anlatır. Başta bu sıkıntıların
    gerçekliğine pek inanmaz Metin Bey ve bir piyasa araştırması yapar. “Pazartesi günü dönüş uçağım vardı. Pazar günü kahvaltıda
    abim Oya dönmüyorsun Kanada’ya. Hemen başlıyoruz, dedi ve ben ertesi gün 2 çocuğuma okul bakmaya başladım” diyor.

ANNEMİN ELBİSELERİNİ GİYEREK BÜYÜDÜM

Sefa Merve aslında abimin beni Türkiye’de tutmak için girdiği bir iş oldu. Ne yaptığımızla başlangıçta çok ilgilenmiyordu. Bize bir hedef verdi. Biz üç ayda onun söylediği hedefin 3 katına ulaştık. Ne oluyor burada diye döndü bize. Bu yolculuktaki amacım tesettürlü
    hanımlara ihtiyaçları doğrultusunda uygun fiyata ürünler sunmak. Türkiye’de evet tesettür markaları var ama inanılmaz yüksek
    fiyatlara satış yapıyorlar. Türkiye’de biz tesettürlü bayanların ihtiyaçları için hâlihazırdaki markalar hiçbir araştırma yapmıyor, ihracat
    amaçlı ürünler tasarlanıyor. Maddi durumu olanlar bunları giymek zorunda bırakılıyor, olmayanlar ise bu kıyafetlere bile ulaşamıyor.
    Tesettürlüyüz diye, seçenek hakkımız az diye bu fiyatları ödemek zorunda değiliz. Biz aslında çok daha çeşitli giyinmek istiyoruz.
    Kendimize özeniyoruz. Ama maliyetlerden dolayı yapamıyoruz. 12 yaşında kapandım. Annemin elbiselerini giyerek büyüdüm.
    Kızlarımız için de bu böyle olmasın istedim.

UCUZ KALİTESİZ Mİ?

En başta işimiz çok zordu. Ucuza bir şey sattığınızda bunun kalitesiz ve avam olduğu düşünülüyor. İlk iki yıl savaşımız bununlaydı.
    Kâr marjımızı çok yüksek tutmadık. İnsanlara bir ürün alabilecekleri fiyata 5 ürün alabilme fırsatı sunduk. Kadınların fıtratında çeşitli
    giyinme isteği var. Şu an 4 milyon 600 bin üyemiz bulunuyor. Onların hassasiyetlerini önemsediğimizi biliyorlar ve bize güveniyorlar.
    Tesettürlü bir bayan olarak kendim giymeyeceğim hiçbir ürünü satışa sunmuyorum. Ben de sitemdeki 19 TL’lik tuniği giyiyorum.

BOYUN VE KULAKLAR DIŞARIDA OLMAZ!

2012 Mart’ta başladık. 8-9 ay sadece şal ve eşarp sattık. Satışları izledik. Kendi IT ekibimizi oluşturup, web sitemizi sıfırdan
    tasarladık. Başta üreticilerle görüşmeye gittiğimde beni ciddiye almıyorlardı. Tesettürlü bir bayansın ve teksin. Asla ve asla sana
    güvenmiyorlar. 105 santimlik etek istiyorum diyorum. Olmaz satılmaz, sadece Araplar alır diyorlar. Yılmadım. Şimdi birçok marka
    105 santimlik etek satıyor. Bunu piyasaya biz kabullendirdik. Tesettürlü giyimin kurallarına göre üretim yaptırmak için çok çaba sarf
    ettik. Tesettür eşofmanı, tesettür bone, çıtçıt şal, akıllı eşarp hep tesettürlü bayanların ihtiyaçlarını dikkate alarak çıkardığımız ürünler.
    Mesela başı kapalı genç kızlarımız şallarını, eşarplarını geniş bağlamak istiyorlar. Ama öyle de boyunları, kulakları hep dışarıda. Bu
    yanlış. Biz de buradan yola çıkarak tesettür kuralına uygun istedikleri gibi örtülerini bağlayabilsinler diye tesettür boneyi satışa
    sunduk.
    -Sefa Merve’nin bu hızlı yükselişini neye borçlusunuz Oya Hanım?
    Sefa Merve benim hayalimdi. 35 yaşında başladım bu işe. 5 senede çok güzel bir yerdeyiz elhamdülillah.
    5 kişilik başladığımız ekibimiz şuan 160 kişi. Çalışanlarımızın %80’i ailemizden. 5 kişilik başladığımız ekipte bu sektörle ilgili bilgisi olan tek kişi bendim. Öyle ki ekibimizde ipekle pamuğu ayıramayan arkadaşlar vardı. Herkese nasip olmayacak bir ekibiz çok şükür.
    Ekipte herkes kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık. Başarımızın en temelinde bu var. 400 üretici firmayla çalışıyoruz. Onların
    çalışanlarını da sayarsak bu işten ekmek yiyen binlerce insan var. Çek ve senetle çalışmıyoruz. Üreticilerimize haftalık ödemelerimizi
    asla aksatmıyoruz. Baştan uca herkes yaptığı işten keyif alıyor ve kazanıyor.

FACEBOOK’TA THY’DEN SONRA İKİNCİ MARKAYIZ

Türkiye’de sosyal ağ üzerinden e-ticaret geliştirebilen ilk firmayız. Facebook’la büyüdük. Reklamcılık kökenli Mehmet Metin abim en büyük destekçimiz. Bağlantılarımız onun sayesinde çok kuvvetli. Facebook’ta çıkacak bir geliştirmenin beta versiyonlarını ilk biz
    kullanıyor ve deneyimliyoruz. Sonra kullanıma açılıyor. Reklam değerlendirmelerimizi çok iyi yapıyoruz.
    En önemlisi de hassasiyetlerimizden asla taviz vermiyoruz, Rabbim de nasip ediyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.