Şimdi Ara

Mutasyonu yönlendirmek mümkünmüdür? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
2
Favori
2.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Simone Simons

quote:

Orijinalden alıntı: TipsizArtiz

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: IntelligentDesign

Mutasyonların çok çok küçük bir kısmı faydali

Mustasyonun %99 zararlıdır % 1'i de etkisiz

Mutasyonların %20 kadarı etkisizdir. %10 faydalı %70i zararlıdır

faydalı mutasyon nedir mesala

Arkadaş örneği vermiş. Bu arada ters yazmışım oranları %70 etkisiz 20 zararlı 10 yararlı yaklaşık oranlar

Bende etkisiz mutasyon örneği vereyim. İnsanlarda dil kıvrılması, mavi göz etkisiz mutasyon örneğidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MateryalizminPeygamberi -- 11 Mart 2015; 20:49:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O sorunun cevabını bu sitede bulamazsınız. Kolay gelsin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SonictheHedgehog-MZ

Hosuna mi gidiyor birilerini 4 kollu yapmak? O istemeden onun hakkinda karar vermek sana mi dustu?

işin 4 kollu kısmı falan fantazi espiri gibi düşün demek isteğim bu keşfedilir ve teknolojisi ilerletilirse suda nefes alabilen kanatları olup uça bilen insanlar nebiliyim süper asker ve ordular vücut onarım hızı arttırılmış insanlar insanlık tarihi baştan yazılır 4 kolla sınırlama kendini 4 kolu kim ne yapsın olaya geniş bak

Suda nefes alabilme, kanatlı olma gibi söylediğin şeylerin 4 kol muhabbetinden bir fark yok. Yani üstteki arkadaş kısmen haklı. Allah'ın yarattığı ile (en azından inanan biriyseniz diyeyim) oynayıp, ekleme-çıkarma yapmak bana göre hem günah hem gereksiz. Ama yararlı işler için kullanılabilir, dediğin gibi organ üretimi vs. Ama Allah'ın 2 kol 2 kulak 2 göz 1 dil 1 ağız 1 burun 2 delik verdiği bir insanı sen 4 kollu yaparsan ona haşa şirk koşmuş olursun. Veya ne biliyim kanat eklersen de aynı şey geçerli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Troll King

bi ara üzerinde deney yapılmak üzere lab. da yarı insan yarı domuz canlılar üretiliyordu 1 gün yaşıyordu

Resim video herhangibirsey varmi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaş örneği vermiş. Bu arada ters yazmışım oranları %70 etkisiz 20 zararlı 10 yararlı yaklaşık oranlar

Bende etkisiz mutasyon örneği vereyim. İnsanlarda dil kıvrılması, mavi göz etkisiz mutasyon örneğidir

Etkisizden kastedilen o gen mutasyona uğrasa bile fenotipte karşılığı olmaması. Genomumuzun yüzde 3 kadarı protein kodlar. Geri kalan kısımda mutasyon olmasının bir etkisi yoktur çünkü proteine çevrilmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: karpuz luteum

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Etkisizden kastedilen o gen mutasyona uğrasa bile fenotipte karşılığı olmaması. Genomumuzun yüzde 3 kadarı protein kodlar. Geri kalan kısımda mutasyon olmasının bir etkisi yoktur çünkü proteine çevrilmez.

Benim verdiğim örnekler faydalımı yani?

• quote:

Orijinalden alıntı: erkahn

quote:

bi ara üzerinde deney yapılmak üzere lab. da yarı insan yarı domuz canlılar üretiliyordu 1 gün yaşıyordu

valla ben görmüştüm böyle soğuk yerlerde bilim adamları tarafından düzinelerce hem insana hem domuza benzeyen birşey üretiliyodu üstünde ilaç deneyleri yapılıyordu 1 gün yaşıyordu ama internette half pig half human arattım bulamadım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

valla ben görmüştüm böyle soğuk yerlerde bilim adamları tarafından düzinelerce hem insana hem domuza benzeyen birşey üretiliyodu üstünde ilaç deneyleri yapılıyordu 1 gün yaşıyordu ama internette half pig half human arattım bulamadım

Pig human hibrit yazdım çıkan sonuçlar fake herhalde

• Teorik olarak mümkün görünse bile Hücrenin ne kadar radyasyona dayana bileceği de ve hücrenin kaldırabileceği radyasyon miktarını hesaplamak gerekir.
    Ayriyeten mutasyon değilde kalıtım olarak dediklerin yapılabilir mesela Down sendromunu DNAlarında taşıyan bireyler temiz kişilerle evlenirse kalıtım sayesinde Down sendromlu veya özürlü çocuk doğumu büyük ölçüde engellenebilir.
  • Mutasyonu yonlendirebiliyorsak kanseri de onleyemez miyiz

Sonucta hucre keyfi olarak asiri cogalmaya baslamiyor. DNA daki hasardan dolayi cok fazla bolunme gecirmiyor mu ben oyle biliyorum yani.

•  Mutasyonu yönlendirmek mümkünmüdür?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NedenAllahım -- 11 Mart 2015; 23:16:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kilise İmamı

Teorik olarak mümkün görünse bile Hücrenin ne kadar radyasyona dayana bileceği de ve hücrenin kaldırabileceği radyasyon miktarını hesaplamak gerekir.
    Ayriyeten mutasyon değilde kalıtım olarak dediklerin yapılabilir mesela Down sendromunu DNAlarında taşıyan bireyler temiz kişilerle evlenirse kalıtım sayesinde Down sendromlu veya özürlü çocuk doğumu büyük ölçüde engellenebilir.

Hocam yalnız down sendromu dnada olan bir genle kalıtılmıyor. 21. kromozomun bir fazla olması down sendromuna yol açıyor.
    Yani milyonlarca sperminden birinin hata sonucu 21. Kromozomu 2 tane olursa ve o sperm yumurtayı döllerse , çocuğun down sendromlu olabilir.

• quote:

quote:

Teorik olarak mümkün görünse bile Hücrenin ne kadar radyasyona dayana bileceği de ve hücrenin kaldırabileceği radyasyon miktarını hesaplamak gerekir.

Hocam yalnız down sendromu dnada olan bir genle kalıtılmıyor. 21. kromozomun bir fazla olması down sendromuna yol açıyor.
    Yani milyonlarca sperminden birinin hata sonucu 21. Kromozomu 2 tane olursa ve o sperm yumurtayı döllerse , çocuğun down sendromlu olabilir.

Biyoloji bilgim kıt olmasina ragmen yazdiklarim herhangi bir hastalik icinde olabilir.

• quote:

quote:

Peki o cocuklar surat yapisi olarak neden birbirlerine cok benziyorlar?

• quote:

quote:

quote:

Peki o cocuklar surat yapisi olarak neden birbirlerine cok benziyorlar?

Aynı kromozom fazlalığı olduğu için benziyorlar. Hani çinlilerin hepsi aynı geliyor, tanıdıkça farklı olduklarını anlıyoruz,aynı sebepten olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord Nibbler

quote:

quote:

öff kimden öğrendin bunu? lisedeki din öğretmeninden mi ilkokuldaki fen öğretmeninden mi? mutasyonların çoğunluğu etkisiz az bi kısmı zararlı az bi kısmı da yararlıdır.

ayrıca niye mutant insan üretelim ki, yönlendiren bi insan olduktan sonra onun işini yapabilcek cihazlar üretebiliyoruz zaten. yakında sırta takılan jetpackler çıkıcak mesela. bize satılcağına göre gerçek teknolojiyi düşünün. ayrıca etik değil.

olay mutant insan değil hücrelerin gelişimini isteğimiz şekilde yön vere bilirsek bir çok hastalığı ortadan kaldırabiliriz mesala her bireyde kalıtsal hastalık olabilir onu dna'dan silebiliriz veya çocuk anne karnında sakat gelişiyo onada müdahele ile mesala bacağı yoksa bacağındaki hücreleri müdahele edip bacağı gelişimine tamamlamaya itebiliriz vs.. onun dışında aklına gelebilecek çoğu şeyi yapa biliriz insan sağlığı üzerine olayı bilim kurgu modunda yaklaşmamak gerek fazla

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Lord Nibbler

quote:

quote:

öff kimden öğrendin bunu? lisedeki din öğretmeninden mi ilkokuldaki fen öğretmeninden mi? mutasyonların çoğunluğu etkisiz az bi kısmı zararlı az bi kısmı da yararlıdır.

ayrıca niye mutant insan üretelim ki, yönlendiren bi insan olduktan sonra onun işini yapabilcek cihazlar üretebiliyoruz zaten. yakında sırta takılan jetpackler çıkıcak mesela. bize satılcağına göre gerçek teknolojiyi düşünün. ayrıca etik değil.

olay mutant insan değil hücrelerin gelişimini isteğimiz şekilde yön vere bilirsek bir çok hastalığı ortadan kaldırabiliriz mesala her bireyde kalıtsal hastalık olabilir onu dna'dan silebiliriz veya çocuk anne karnında sakat gelişiyo onada müdahele ile mesala bacağı yoksa bacağındaki hücreleri müdahele edip bacağı gelişimine tamamlamaya itebiliriz vs.. onun dışında aklına gelebilecek çoğu şeyi yapa biliriz insan sağlığı üzerine olayı bilim kurgu modunda yaklaşmamak gerek fazla

Gen terapisiyle dna değiştirilip kalıtsal hastalıklara çare bulunmaya çalışılıyor. Çok sınırlı ancak henüz yapılanlar :
    http://www.sdplatform.com/Dergi/12/Gen-tedavisinin-dunu-bugunu-ve-yarini.aspx
    Türkiye'de de yapılıyormuş
    http://genetherapy.akdeniz.edu.tr/

• quote:

quote:

quote:

Hosuna mi gidiyor birilerini 4 kollu yapmak? O istemeden onun hakkinda karar vermek sana mi dustu?

işin 4 kollu kısmı falan fantazi espiri gibi düşün demek isteğim bu keşfedilir ve teknolojisi ilerletilirse suda nefes alabilen kanatları olup uça bilen insanlar nebiliyim süper asker ve ordular vücut onarım hızı arttırılmış insanlar insanlık tarihi baştan yazılır 4 kolla sınırlama kendini 4 kolu kim ne yapsın olaya geniş bak

Bahsettigin seyleri o zaman kisi kendi kararlarini verebilecek yastayken yapabilirsin. Daha dogmadan onu denek olarak kullanip hayatina yon vermek sacma.

Ketçap mayonez de olsun mu ?

• Mutasyonlar gelişigüzel etkilerdir. Mutasyon sonucunda genetik bilgiyi oluşturan parçalar yerlerinden kopup sökülür, tahrip olur ya da DNA'nın farklı yerlerine taşınır. Ama mutasyonlar hiçbir şekilde DNA'ya yeni bir bilgi eklemez. Dolayısıyla mutasyonların canlıya yeni bilgi kazandırma gibi bir etkileri olamaz.Darwinistler mutasyonların evrimleştirdiği iddiasını kanıtlayabilmek için yıllardır meyve sinekleri yetiştirir ve bunlar üzerinde yapay mutasyonlarla deneyler yaparlar. Bu canlılar yıllarca olabilecek her türlü mutasyona maruz bırakılmışlardır. Ama TEK BİR TANE BİLE FAYDALI MUTASYON GÖZLEMLENMEMİŞTİR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogidogi -- 12 Mart 2015; 0:33:47 >
  • Senin bahsetmiş olduğun DNA mutasyonu radyoaktif ışıma ile genlerin bozulmasıdır.Kısaca sağlıklı bir mutasyondan bahsedemeyiz

Eğer mutasyona bakıcaksan siyahlar ile beyazlar en iyi mutasyon örneğidir.Bu durum doğa şartlarından dolayı olmuştur ve nesilden nesile geçirilir.Taa ki bebek anne karnında babadan ve anneden genleri alana kadar.Hangi gen baskınsa çocuk da o özelliklere sahip olacak

Mesela şuanda çekik gözlülük dünyadaki baskın gen.Bu da demek oluyor ki önümüzdeki yüzyıllarda tüm insanların çekik gözlü olması söz konusu.Ama dünyanın o kadar ömrü varmıdır bilemem

Bu çok basit bir biyoloji konusu.Böyle basit bir konu hakkında 2. sayfaya geçilmesi bile hata

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.