Şimdi Ara

Mustafa Kemal ile ilgili 'gerçek' bilgiler arıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
74
Cevap
3
Favori
2.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Atatürk ile ilgili ders kitaplarındaki saçma bilgiler hariç değişik ve gerçekçi bilgiler arıyorum ama güvenilir bir kaynak bulamadım henüz.

Elinde bir kaynak olan veya bilgisi olan varsa bu başlık altında paylaşırsa sevinirim.

Örneğin az önce forumda gezerken Atatürk'ün şuan ortalarda gezinen bir çok sözünün aslında ona ait olmadığını öğrendim. Bu ve bunun gibi bilgiler arıyorum.

Yardımcı olacak arkadaşlara da şimdiden teşekkür ederim.

• Ders kitaplarındaki saçma bilgilerden bir örnek verebilir misin?
    Ve ayrıca gerçek bilgi derken; Aslında Çanakkale Savaşları'nda Mustafa Kemal hayatını kaybetmiştir, onun yerine ona çok benzeyen bir yahudi geçirilmiştir gibi ''gerçek'' bilgileri mi kastediyorsun?
  • öncelikle, saçma sapan bilgiler nedir? bunları bir açalım. nedir saçma sapan bilgiler?

sonra gelelim sözler konusuna. Atatürk'ün olduğu söylenen sözleri zaten Atatürk söylemiştir. ama bu sözler daha önce başkaları tarafından da söylenmiş olabilir. yani Atatürk, her sözü kendinden sonra aforizma olsun diye yaşayan biri değildi, günlük hayatta fikirlerini beyan ederken elbette daha önce başkalarının da söylediği şeyleri söylemiş olabiliyor. sonra "baaak bu sözü aslında daha önce x kişi de söyledi" deyip, sözün aslında Atatürk'e ait olmadığını iddia ederler, ben de kafayı yerim.

Atatürk de söylemiş midir o sözü? sonuçta bir alıntı yapıyorsun. forum diliyle konuşalım,

quote:

Orijinalden alıntı: 1881

Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

1881 kardeşimiz sporcuda aradığı nitelikleri yazmış. ben de alıntı yaptım ondan, sonuçta bu sözü 1881 söylemiş mi? evet. benzer tabirlerin daha öncesinde de yapılmış olması neyi ifade ediyor ki?

kaynaklara gelirsek,
    sinan meydan, turgut özakman, şevket süreyya, falih rıfkı, ali fuat paşa, sina akşin, mazhar müfit kansu, semyon ivanoviç aralov gibi isimlerin kitapları iyidir. özellikle günümüzde sinan meydan iyidir, tüm çarpıtmalara cevap veriyor tek tek, emeğine sağlık. ne mutlu ki tanışma fırsatım da oldu.

• quote:

Ders kitaplarındaki saçma bilgilerden bir örnek verebilir misin?
    Ve ayrıca gerçek bilgi derken; Aslında Çanakkale Savaşları'nda Mustafa Kemal hayatını kaybetmiştir, onun yerine ona çok benzeyen bir yahudi geçirilmiştir gibi ''gerçek'' bilgileri mi kastediyorsun?

Saçma bilgilerden kastım Atatürk'ün çok büyütüldüğü ile alakalı. Sanki savaşı kendisi kazanmış gibi anlatılıyor. Kötü huylarından ve alışkanlıklarından hiç bilgi verilmiyor

@hashus1099 Kaynaklar için teşekkür ederim. Sanal ortamda okuyabileceğim makaleler varmıdır peki ?

• quote:

Orijinalden alıntı: nk061

quote:

Saçma bilgilerden kastım Atatürk'ün çok büyütüldüğü ile alakalı. Sanki savaşı kendisi kazanmış gibi anlatılıyor. Kötü huylarından ve alışkanlıklarından hiç bilgi verilmiyor

@hashus1099 Kaynaklar için teşekkür ederim. Sanal ortamda okuyabileceğim makaleler varmıdır peki ?

Fena sobelemişler. Sallamakla yutturamazsın bunlara! Yüzündeki peçeyi çekip alıverirler.

Korkun tabi. ATATÜRK bu, boru değil.

• quote:

quote:

http://www.sinanmeydan.com.tr/

sinan meydan makalelerini buraya koyuyor, kaynakçaları vs de oluyor. yine cemal kutay'ın makaleleri büyük oranda vardı internette.

Atatürk'ün kötü alışkanlıkları derken? içki ve sigara alışkanlığı kendini bağlar, bunu niye anlatsınlar? içki içiyorsa kendinedir.
    savaşı kendisi kazandığı konusuna gelirsek, 1 taş taşıyan da savaşı yöneten de aynı özveriyi göstermiş, aynı takdiri haketmiştir. ama bir gerçek var ki savaşı kazandıran Atatürk'ün liderliği olmuştur. kimse demiyor Atatürk tek başına savaştı diye, ama haklının hakkını bir yerine koyalım.

bu şey gibi, çanakkale savaşı iman sayesinde kazanıldı. yahu o askerler 2 yıl önce balkan savaşlarında bozguna uğradı, aynı askerler. o zaman imansız mıydılar? hayır, savaş daha iyi yönetildi, yönetenlerin becerisi. askerimiz her zaman özverilidir, kaybedilen savaşlarda da öyleydiler; ama savaşı kazandıran liderlik oluyor.

93 harbi'nden itibaren tüm savaşlarımızın stratejik incelemesiyle ilgili kitaplar okudum, öneririm. bu konuya bakış açınız değişir. en basitinden, kağıt üzerinde sarıkamış harekatının planları büyük taarruza benziyor. bu konuyu dile getirip enver paşa'nın saçmalığını aklamaya çalışan da çok kişi oluyor, bunlar hep yeterli okumamaktan oluyor.
    benzer harekatları, şartlara göre en iyi şekilde planlamak neler değiştiriyor işte... ingiliz denetçilerin 6 ayda geçilemez dedikleri siperler saatler içinde yerle bir edildi büyük taarruz'da.

yakup şevki paşa gibi eski kafalı askerlere kalsaydı, çevirme harekatı yapılmayacaktı, o zaman 6 ayda geçilemeyecekti o siperler. işte neden Atatürk bu kadar ön plana çıkarılıyor, anahtar burada. Atatürk olmasaydı büyük ihtimalle o askerlerin özverisi boşa çıkacaktı. gerçi sakarya meydan savaşı da kazanılamazdı Atatürk olmasaydı. şimdi "hadi lan" diyebilirsiniz, ama savaşların ayrıntılı incelemelerini okursanız iyi olur, daha rahat anlaşabiliriz.

• Mustafa Armağan'ı tavsiye ediyorum. Genelde devlet arşivlerini kaynak olarak kullanıyor. Atatürk ile ilgili bir çok şeyi öğrenebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ||SerdenGeçti||

Mustafa Armağan'ı tavsiye ediyorum. Genelde devlet arşivlerini kaynak olarak kullanıyor. Atatürk ile ilgili bir çok şeyi öğrenebilirsin.

2009'dan beri sinan meydan'in karsisina cikamiyor, art niyetli bir tarihci

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

Mustafa Armağan'ı tavsiye ediyorum. Genelde devlet arşivlerini kaynak olarak kullanıyor. Atatürk ile ilgili bir çok şeyi öğrenebilirsin.

Konuyu acan arkadasin da istedigi o zaten. Neden kandiriyorsunuz adami Sinan Meydan'la bilmem neyle. Okumaz ki onlari

• quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

quote:

quote:

Konuyu acan arkadasin da istedigi o zaten. Neden kandiriyorsunuz adami Sinan Meydan'la bilmem neyle. Okumaz ki onlari

Hocam neden okumayayım ? Okumak istemesem neden böyle bir konu açayım.. Yapmayın Allah aşkına

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam neden okumayayım ? Okumak istemesem neden böyle bir konu açayım.. Yapmayın Allah aşkına

Hocam okumazsin. Baslarsin birakirsin. Bu insanlar resmi tarih savunucularidir. Sen tam tersini istiyorsun.

Senin istedigin tipteki tarihci Mustafa Armagan. Bana güven.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam okumazsin. Baslarsin birakirsin. Bu insanlar resmi tarih savunucularidir. Sen tam tersini istiyorsun.

Senin istedigin tipteki tarihci Mustafa Armagan. Bana güven.

Teşekkürler hemen incelemeye başlıyorum

• quote:

quote:

Bence de art niyetli fakat kaynak verdiği için kendisine güveniyorum. Şimdiye kadar Atatürk'ü hatasız biri olarak tanıdık. Armağan'ın yazılarından sonra özellikle de Atatürk'ün mal varlığı hususunda ki yazısından sonra düşüncelerim değişti.

• quote:

Artniyetli olmayan biri pekalâ savaşı Mustafa Kemal'in tek başına kazanmadığını, doğal olarak kazanamayacağını idrak edebilir. ''Heee sanki tek başına aldı kılıcı, düşmanı yendi'' düşüncesi ya çocukça ya da artniyetli.
    Diyelim ki Atatürk uyuşturucu bağımlısı, akıl hastası, eşcinsel, yaşlıları döven, vs. vs. biri.
    Bu yaptıklarını değiştirir mi?

• @nerverlate çok kısa 2 cümle ile olayı özetlemiş aslında. Gerçek bilginin ulaşmak istediğimiz değil, ulaşmayı beklediğimiz bilgiler olması onları bizim gözümüzde gerçek kılıyor. Size naçizane tavsiyem her ne kadar zor ve sıkıcı da olsa okuduğunuz tarihsel içerikli yazıyı bir de farklı görüşteki yazıyla taçlandırmanızdır. Hangisine veya neye inanacağınız büyük ihtimalle değişmeyecek, ama yine de okumak iyidir:)
  • kötü alışkanlıklarından hiç bilgi verilmiyormuş.

kötü alışkanlıklarından size ne ki. benim ya da sizin kötü alışkanlıklarından kime ne ki.

sıradan bir insan ya da büyük bir lider hiç farketmez. insanlar ortaya koyduklarıyla değerlendirilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 12 Mart 2013; 22:01:06 >
  • Gerçek bilgi diye sunulanlar akıllı bir insanı ilgilendirmemesi gereken kişisel ayrıntılar olabilir.

Ki, en fazla " her akşam içerdi, bazen sarhoş olurdu. " veya " evlilik dışı cinsel ilişki kurduğu bayanlar vardı " filan gibi şeyler... O na bakmamız gereken bakış açısı değildir. Ama eleştirildiği noktalar olarak bazı insanlar tarafından sürekli gündeme getirilir bunlar.

Tabi, o insanların yaşadığı şartları bilmeden eleştirmek kolaydır. Adamın gözü önünde cephede ölmüş kurtlanmış kokmuş askerlerin taşınıp mezarlara gömülmesi gibi şeyleri yaşamanın analizini yapan bir Atatürk eleştirmeni! görmedim. Sadece inanılmaz kötü ceset kokusundan, o cesetleri mezarlara taşırken düşüp ölen nice asker olurdu. Ömrünün yarısı böylesine korkunç savaşlarla geçmiş bir komutana yapılan eleştiri; " içki çerdi, kadınlara da düşkündü!" gibi şeylerdir ki çok ucuz bunlar.

Adamla ilgili bir tane bakış açısı var; Büyük komutandı ve liderdi. O olmasaydı memleket ve Türk milleti yok olurdu. İngilizlerin planına göre memlekette 10 yıl içinde bir tane Türk kalmayacaktı. Bu yani, bizi ilgilendiren bu.

Şimdi sanki bugün Atatürkü anlatacak canlı şahitler varmış gibi bir sürü palavra ortaya atılıyor ki, konuyla da ilgisi olan şeyler değil. Tamamen şahsi hayatıyla ilgili...

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

kötü alışkanlıklarından hiç bilgi verilmiyormuş.

kötü alışkanlıklarından size ne ki. benim ya da sizin kötü alışkanlıklarından kime ne ki.

sıradan bir insan ya da büyük bir lider hiç farketmez. insanlar ortaya koyduklarıyla değerlendirilebilir.

Tabii ki bizi ilgilendirmez fakat bunlarında konuşulması lazım.

Kültür ve Bilim bölümünde sevdiğim üyelerdensiniz. Her ne kadar bu bölüme yazmasam da hep takip ederim. Üslubunuzu da beğenmedim şahsen. Normalde böyle yazmazdınız.

Saygılar

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nk061 -- 12 Mart 2013; 23:02:49 >
  • quote:

Tabii ki bizi ilgilendirmez fakat bunlarında konuşulması lazım.

Kültür ve Bilim bölümünde sevdiğim üyelerdensiniz. Her ne kadar bu bölüme yazmasam da hep takip ederim. Üslubunuzu da beğenmedim şahsen. Normalde böyle yazmazdınız.

Saygılar

edit:imla

kırdıysam özür dilerim ama atatürk'ün özel hayatı hakkında o kadar çok yersiz polemiğe rastlıyorum ki benim için önemli bir insanın özeliyle gündeme gelmesi çok rahatsız ediyor beni. tavrım o tür tartışmaları açanlara karşıydı aslında, sana denk geldi anlayacağın.

• kötü alışkanlık cümlesi yanlış olmuş, kastettiğin; hataları,yanlışları,eksikleri.. anlatılmıyor, her yerde dört dörtlük, hatasız,mükemmel bir efsane gibi anlatılıyor.
    tarihteki nerdeyse tüm liderlere dair öven ya da yeren yayınlar kaynaklar varken atatürk hakkında bırak yermeyi övgüsüz bir kitap bulmak çok zor, muhtemelen atatürk'ü koruma kanunu sebebiyle bu böyle.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.