Şimdi Ara

Mustafa Kemal ATATÜRK (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
537
Cevap
12
Favori
67.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dönüşüm

quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

Abdest suyu alyuvar sayısını artırır diyenlerin yönettiği okullarımızdan,

Senin nerdeyse bütün düşüncelerine katılıyorum hepsi çok güzel paylaşımlar.Ama neden İslam dinini hedef alıyorsun.İslam bana göre bilimsel bir dindir size göre olmayabilir ama lütfen bunu yazarken biraz daha dikkatli olun.Sizin anlatmak istediğiniz yobazlar ve gericilerse eğer onları dindar olarak nitelendirmeyin lütfen.

emin olun benim öyle bir düşüncem yok.şu an böyle düşünen kişilerin yönettigi okullarda egitim görmüyor muyuz ?

fen bilgisi dersinde alyuvarların sayısının artmasını nedeni ''abdest suyu'' dersen işte o zaman iş çıkmaza girer.

işte bu zihniyeti hedef almıştır bu cümle.yoksa kimsenin abdest almasına yada dinine bir laf söz konusu degildir.fakat orası bir okulsa din degil ilim ön plana cıkmaktadır.umarım anlatabilmişimdir.

• quote:

quote:

quote:

Abdest suyu alyuvar sayısını artırır diyenlerin yönettiği okullarımızdan,

Senin nerdeyse bütün düşüncelerine katılıyorum hepsi çok güzel paylaşımlar.Ama neden İslam dinini hedef alıyorsun.İslam bana göre bilimsel bir dindir size göre olmayabilir ama lütfen bunu yazarken biraz daha dikkatli olun.Sizin anlatmak istediğiniz yobazlar ve gericilerse eğer onları dindar olarak nitelendirmeyin lütfen.

emin olun benim öyle bir düşüncem yok.şu an böyle düşünen kişilerin yönettigi okullarda egitim görmüyor muyuz ?

fen bilgisi dersinde alyuvarların sayısının artmasını nedeni ''abdest suyu'' dersen işte o zaman iş çıkmaza girer.

işte bu zihniyeti hedef almıştır bu cümle.yoksa kimsenin abdest almasına yada dinine bir laf söz konusu degildir.fakat orası bir okulsa din degil ilim ön plana cıkmaktadır.umarım anlatabilmişimdir.

Ne demek istediğinizi anladım ama ben biyoloji dersinde öyle bir şeye rastlamadım açıkcası.Ama din dersinde (Tabikide isteyenlerin alabileceği din dersinde ) bu tartışılabilir.
    O söylediğiniz insanlar dini kullananlardır.Ben onları müslüman olarak görmüyorum yaptıklarının çoğuda göz boyamaktır.Mesela Davos gibi...

• ah keşke hayatta olsaydın paşam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Le petit prince -- 5 Haziran 2010; 0:21:34 >
  • Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
    20 Ekim 1927

• quote:

Orijinalden alıntı: Le petit prince

ah keşke hayatta olsaydın paşam :)

Senin kulaklarını baya çınlattım bugün :)
  • quote:

quote:

ah keşke hayatta olsaydın paşam :)

Senin kulaklarını baya çınlattım bugün :)

Ben de gaipten bir ses duyduğumu zannettim. Meğer kulaklarım çınlıyormuş :)
  • Sana Hasret Sana Vurgun Gönlümüz
    Neredesin Mavi Gözlüm
    Nerde Nerde Nerdesin Dost
    Bu Gemi Bu Karadeniz
    Sarı Saçlım Mavi Gözlüm

Ararım İzini Dolmabahçeden
    Bir Daha Dönmezmi Bu Yola Giden
    İçimde Sen ,Gözümde Sensarı Saçlım Mavi Gözlüm

Kurban Olam Yürüdüğün Yollara
    Kara Peçe Yakışmıyor Kullara
    Uyan Bak Bizim Hallara
    Sarı Saçlım Mavi Gözlüm

Bulutlar Terinden, Dağlar Kokundan
    Sarhoştur Sevdiğim Mahsuni Bundan
    Bir Daha Gel, Gel Samsundan
    Sarı Saçlım Mavi Gözlüm

asık mahsuni şerif yorumu

• Uluönderimiz Mustafa Kemal Atatüruk'ün adını Dominik Cumhuriyeti'nin başkenti Santo Domingo'da bir caddeye vermişler.
    Gerçekten çok hoşuma gitti.
     Mustafa Kemal ATATÜRK

Ayırca Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de de bu görüntü var. İnsan bunu gördükçe duygulanıyor.
    Setaut, Macarca'da yürüyüş anlamına geliyor. Büyük ihtimalle bir cadde veya sokağa verilmiş.
     Mustafa Kemal ATATÜRK

• Neredeyse 1 aydır ulu atamız hakkında bir şey yazılmamış, ne kadar acı ne kadar üzücü.
  • Tasarımı bana aittir.Çanakkaleye gitmeyenler için söylüyorum mutlaka gidin.Mutlaka rehper olsun başınızda yoksa çok şeyi kaçırırsınız.Ben başbakanlıktan bir rehperin ekibiyle gezmiştim ağlamaktan yürüyemez oldum ordaki maneviyat hiç bir yerde yok.Japonlar ufak çocukları hiroşimaya nuke atılan yere götürüyorlar bizde çocuklarımızı bu tarih yazılan yere götürmeliyiz.Ülkenin gelişimi için çok önemli olduğunu düşünüyorum.Saygılarımla Utku GÜL.
     Mustafa Kemal ATATÜRK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manwë -- 1 Ağustos 2010; 22:34:10 >
  • quote:

Neredeyse 1 aydır ulu atamız hakkında bir şey yazılmamış, ne kadar acı ne kadar üzücü.

Castorpollux'un alıntısından anladığım kadarıyla ata hala birilerine birşeyler öğretmekle ve birileride birşeyler öğrenmekle meşgul ondandır sanırım!
  •  Mustafa Kemal ATATÜRK

"Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
    En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. "

"Bizim devlet idaresindeki ana programımız, CHP programıdır.
    Bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır.
    Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır.
    Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

• ATATÜRK hakkında ilginç Bilgiler

* Hiç yurtdısına cıkmamıs butun liderler onu Turkiye de ziyarete geldiklerini,

* Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu,

* Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu,

* Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur,
    Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz dediğini,

* Yıl 1938, General McArthur´un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der:
    "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal´i görmek için neler vermezdim" dediğini,

* Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı :
    "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk´ tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" dediğini,

* Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı :
    "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

* Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu,

* Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var.
    Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üsteğmen Kara Fatma olduğunu,

* `Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landin`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını,

* Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina´daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu,

* "Minber" adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

* Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye´nin lideri Mustafa Kemal Atatürk´ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm" ,

* Yıl 2005, Amerika´nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk´ ü örnek alsın yeter" dediğini,

VE ATATÜRK :

"Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum."
    M. Kemal ATATÜRK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi curufperlit -- 3 Eylül 2010; 21:55:43 >

• atam atam sen kalk da ben yatam (:
  • Ben her seyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacagina inancim vardir. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyalari içinde kapayacağim. Türk birligine inaniyorum onu görüyorum. Yarinin tarihi yeni fasillarini Türk birliğiyle açacaktir. Dünya sükununu bu fasillar içinde bulacaktir. Türk'ün varligi bu köhne aleme yeni ufuklar açacak günes ne demek ufuk ne demek o zaman görülecek." Atatürk

"Tanri nasip eder ömrüm vefa ederse; Musul Kerkük ve Adalari geri alacagim. Selanik de dahil Bati Trakya'yi Türkiye hudutlari içine katacagim ! Atatürk

"Hayattaki yegane üstünlügüm Türk dogmaktir! Muhterem milletime sunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetistirerek basinin üstüne kadar çikaracagi adamlarin kanindaki vicdanindaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin." Atatürk

"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagi Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk

"Beni olaganüstü bir kisi olarak yorumlamayiniz. Dogusumdaki tek olaganüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir." Atatürk

• yazık ya konu dısında anca geyik yapılsın kac aydır yazan yok bende yazmayacagım 1 msesajım var ama sureklı her foruma gırdıgımde bu topiğe giriyorum ama okuyanda yok yazanda yazmayana lafım yokda insanlar su şahsiyete olan minnetlerini farkında değiller ya ona üzülüyorum
  • 83 YIL ÖNCE, BUGÜN!

Başbuğ Atatürk, Gençliğe Hitabe'yi bundan 83 yıl önce okudu. Bittiğinde gözlerinden yaşlar süzülüyordu.

Bundan 83 yıl önce 15 ile 20 Ekim 1927 tarihleri arasında TBMM kürsüsünde Türk'ün bağımsızlık destanı Nutuk'u okuyan Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk, son günü ise Gençliğe Hitabe'ye ayırmıştı.

Her zamanki şıklığı ile kürsüye geldi, çeliği bile delen gözleri ile salonu süzdü ve okumaya başladı:

"Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.

Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.

İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetln imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.

İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dagıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler.

Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler.

Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!"

Meclis üyeleri ilk kez duydukları bu hitabenin etkisinden çıkamamışlardı.

Atatürk'ün de sesi arada boğulur gibi olmuş, son satırara doğru gözlerinden birkaç damla gözyaşı dökülmüştü.

Onu anlayamayanlar için akan gözyaşları, onun eserine, ölümüne sahip çıkan bizler sayesinde gülümsemeye dönüyordu.

O gülümseme asla sönmeyecek.

ASKERHABER

• ay çok seviyorum atamı.
  • @Pötibör;
    Hiç olmazsa Gençliğe Hitabesinin altına yazma! Bu arada seni ayda bir de olsa burada görmek mutluluk veriyor bizlere.
  • Gerçek sesi :

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.