Şimdi Ara

Mustafa Kemal ATATÜRK (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
537
Cevap
12
Favori
67.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.facebook.com/video/video.php?v=383330632513&ref=mf

4 saat süreyle aralıksız 4500 adet fotografın çekilip sonradan birleştirilmesiyle elde edilen 2dk'lık Anıtkabir gösterisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARIŞA ÖZLEM -- 26 Nisan 2010; 20:10:44 >
  •  Mustafa Kemal ATATÜRK

Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka,

Atatürk'ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerinden birinde ortaya çıkmış.

Gecen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahate ilişkin izlenimlerini, şöyle anlatıyor:

''Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk'ün, üzerinde bazı sözlerin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim.

O an kendim ve Türk'lüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız.

Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Baskanı ile görüşemedim.

Ancak tercümanım aracıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk'ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim.''

YAZININ TERCÜMESİ

Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır'' sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.

Çok gurur verici...Avustralya'nın Canberra Kentindeki Anıt

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya'da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya'da bazı yerlerin adı değiştirilmistir. Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar'ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmistir.

Küba(Havana)

Küba'da Atatürk'ten başka hiçbir devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Mustafa Kemal ATATÜRK

Büstün hemen altındaki yazı

YURTTA SULH CİHANDA SULH

Mustafa Kemal ATATÜRK

Avustralya(Canberra)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Romanya(Bükreş)

Romanya'daki ''Ataturk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır.Bir Atatürk büstü de bulunur.Meydandaki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.

Mustafa Kemal ATATÜRK

• @oktayd

güzel paylaşımlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

@oktayd

güzel paylaşımlar

sagol abi seninde paylaşımlarını görmek isteriz.konunun hali icler acısı maalesef
  • paylaşımlarda emegi geçenlere teşekkürler.
  • Yıkın Heykellerimi
    Ey milletim
    Ben Mustafa Kemal'im
    Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim
    Hala en hakiki mürşit değilse ilim
    Kurusun damağım dilim
    Özür dilerim

Unutun tüm dediklerimi
    Yıkın diktiğiniz heykellerimi

Özgürlük hala
    En yüce değer
    Değilse eğer
    Prangalı kalsın diyorsanız köleler

Unutun tüm dediklerimi

Yoksa çağdaş medeniyetin bir anlamı
    Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı
    Baş tacı edebiliyorsanız
    Sanatın içine tüküren adamı

Unutun tüm dediklerimi

Yetmediyse acısı şiddetin savaşın
    Anlamı kalmadıysa
    Yurtta sulh dünyada barışın
    Eğer varsa ödülü silahlanmayla yarışın

Unutun tüm dediklerimi

Özlediyseniz fesi peçeyi
    Aydınlığa yeğliyorsanız kara geceyi
    Hala medet umuyorsanız
    Şıhtan şeyhten dervişten
    Şifa buluyorsanız
    Muskadan üfürükçüden

Unutun tüm dediklerimi

Eşit olmasın diyorsanız kadınla erkek
    Karaçarşafa girsin diyorsanız
    Yobazin gazabından ürkerek
    Diyorsanız ki okumasın
    Kadınımız kızımız
    Budur bizim alın yazımız

Unutun tüm dediklerimi

Fazla geldiyse size
    Hürriyet cumhuriyet
    Özlemini çekiyorsanız
    Saltanatın sultanın
    Hala önemini anlayamadıysanız
    Millet olmanın
    Kul olun
    Ümmet kalın
    Fetvasını bekleyin şeyhülislamın
    Unutun tüm dediklerimi
    RAHAT BIRAKIN BENİ

Süleyman Apaydın

•  Mustafa Kemal ATATÜRK
  • Abdest suyu alyuvar sayısını artırır diyenlerin yönettiği okullarımızdan,
    M. Kemal ATATÜRK köşelerini gereksiz görüp kaldırmak isteyenlerin yönetimi altındayız Atam..
    İsyan etsek darbeci, ulusalcı, ergenekoncu diyerek zindana atıyorlar Atam..
    Ya laik olacaksın Ya müslüman diyenler yönetiyor senin kurduğun vatanı Atam..
    Askerimize kelle diyenler senin oturduğun koltukta oturuyor Atam..
    Eskiden sen kalk ben yatam derdik şimdi işler değişti sen uyanma bizi bu halde görme Atam..

BİZİ SARAN BU KARANLIK KABUSTAN UYANACAZ AZ KALDI..
    DİNLEMEDİK SENİ BAŞIMIZA NELER GELDİ..
    KENDİNİZ SEÇİN DEDİN,
    SEÇEMEDİK..
    DIŞ BEDBAHLAR HER ZAMAN OLACAKTIR DEDİN ,

ANLAMADIK..
    ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' DEDİN ,
    NE DEDİĞİNİ ALGILAYAMADIK..
    TÜRK GENÇLİĞİNİ KORUYUN DEDİN ,
    KORUYAMADIK..
    GENÇLERİMİZ DAĞILDI ,
    TOPLAYAMADIK..
    LAİKLİĞİ ,
    ANLATAMADIK..
    ÖRÜMCEK KAFALARI ,
    EZEMEDİK..
    DAHA NELER NELER YAPTIK YA DA YAPAMADIK...
    AFFET BİZİ ATAM..
    CUMHURİYETİ SEN KURDUN BİZLER YAŞATACAĞIZ..
    SÖYLEDİĞİN GİBİ ATAM ,
    DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANA GÜVENEREK BÜTÜN ZORLUKLARI YENECEĞİZ..
    BİZE BIRAKTIĞIN LAİK TERTEMİZ CUMHURİYETİ YENİDEN KAZANACAĞIZ
    RAHAT UYU ATAM.BİZ NÖBETTEYİZ !

• ATAM İZİNDEYİZ!

Atam, hala yaşıyorsak:
    Edepsizlik sayesinde!
    Altı oku soruyorsan,
    Politika dehlizinde!

Hele partin senden sonra,
    Devrimlerin tavizinde!
    Vasfedeyim halimizi,
    Kalemime ver izin de!

Yobazlarla gericiler,
    Onlar bizden daha zinde!
    ’Atam, Atam..’ derler ama,
    Bir adınız var sizin de..

Halkçılıkla devletçilik:
    Anlatamam, çok hazin de..
    Çoktanberi sahteciler,
    Ağır çeker her vezinde!
    Tek umut var, o da yalnız,
    Amerikan dövizinde!

Sorma Ata’m, halimizi,
    Hal mi kaldı anlatacak..
    İşte geldik dizindeyiz!
    Yata yata çok yorulduk,
    Tatil yaptık, izindeyiz!

Sanayide henüz daha,
    Cafer için lazım diye,
    Amerikan bezindeyiz!
    Geçeceğiz Avrupa’yı
    Ama şimdi izindeyiz!

Hocamız var, hacımız var,
    Uçan kuşa borcumuz var,
    El oğlunun ağzındayız!
    Ama bizi zor bulurlar,
    Bahar, yaz, kış izindeyiz!

Evet, doğru söylemişsin:
    ’Türk milleti çalışkandır! ’
    Biz de senin tezindeyiz!
    Dinlenmekten yorulduk da,
    Onun için izindeyiz!

Zinde kuvvet diye söz var,
    Kimse bilmez adresini,
    Ah izindeyiz, vah izindeyiz!
    Bugün değil, bu yıl değil,
    Çoktan beri izindeyiz!

İlerledik Ata’m öyle,
    Şimdi görsen tanımazsın:
    Amerikan tarzındayız!
    Arasan da bulamazsın,
    Otuz yıdır izindeyiz!

~ Aziz NESİN ~

• http://galeri.haberturk.com/galeri/index/402223/1/1#galeri İlk defa dün yayınlanan fotoğraflar için.

Ayrıca Süleyman Apaydın'ın yaptığı gibi, kendi ideolojisini Atatürk'ün ağzından konuşturarak şiir yazmış birisinin bu şiirini burada paylaşmayı hoş karşılamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

http://galeri.haberturk.com/galeri/index/402223/1/1#galeri İlk defa dün yayınlanan fotoğraflar için.

Ayrıca Süleyman Apaydın'ın yaptığı gibi, kendi ideolojisini Atatürk'ün ağzından konuşturarak şiir yazmış birisinin bu şiirini burada paylaşmayı hoş karşılamıyorum.

Aziz Nesin'den tembel halka bir sitem,hani halk der ya Atam İzindeyiz!,Nesin'de böyle mi izindesiniz demiş,sitem var sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hammerdown -- 20 Mayıs 2010; 16:07:18 >

• quote:

http://galeri.haberturk.com/galeri/index/402223/1/1#galeri İlk defa dün yayınlanan fotoğraflar için.

Şairin yazdıklarının tam tersi de, Atatürk'ün fikriyatı düşünüldüğünde abes ile iştigal etmez miydi sizce?

• Bügun Kemalist çizgide giden birisi şiir yazma hakkını kendinde nasıl görürse yarın bir başkası da aynı hakkı kendinde görür. Bu etik olan bir şey değil. Her kim ve neci olursa olsun.
  • quote:

Bügun Kemalist çizgide giden birisi şiir yazma hakkını kendinde nasıl görürse yarın bir başkası da aynı hakkı kendinde görür. Bu etik olan bir şey değil. Her kim ve neci olursa olsun.

Fakat Kemalizm, Mustafa Kemal Atatürk'ün fikriyatından ve eylemlerinden geliştirilen bir düşün akımıdır. Kemalist'den başkası Atatürk'ün ağzından şiir yazmaya kalktığında bu zaten çok sırıtır. "Kendi ideolojisini Atatürk'ün ağzından konuşturarak şiir yazmış birisinin bu şiirini burada paylaşmayı hoş karşılamıyorum" cümleniz bu yüzden bana garip gelmişti. Etiklik hususunda da, eğer bir şair çıkar da, Atatürk'ün ağzından, Atatürk'ün fikriyatına ters düşen mısralar içeren bir şiir yazmaya kalkar ise, işte o etik değildir. Çünkü bu doğruyu yansıtmamaktır. Ben, şahsen şairin eyleminde etik dışı bir husus görmüyorum. Ama elbette bu benim şahsi düşüncem, bana katılmayabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: SVGA

quote:

Bügun Kemalist çizgide giden birisi şiir yazma hakkını kendinde nasıl görürse yarın bir başkası da aynı hakkı kendinde görür. Bu etik olan bir şey değil. Her kim ve neci olursa olsun.

Fakat Kemalizm, Mustafa Kemal Atatürk'ün fikriyatından ve eylemlerinden geliştirilen bir düşün akımıdır. Kemalist'den başkası Atatürk'ün ağzından şiir yazmaya kalktığında bu zaten çok sırıtır. "Kendi ideolojisini Atatürk'ün ağzından konuşturarak şiir yazmış birisinin bu şiirini burada paylaşmayı hoş karşılamıyorum" cümleniz bu yüzden bana garip gelmişti. Etiklik hususunda da, eğer bir şair çıkar da, Atatürk'ün ağzından, Atatürk'ün fikriyatına ters düşen mısralar içeren bir şiir yazmaya kalkar ise, işte o etik değildir. Çünkü bu doğruyu yansıtmamaktır. Ben, şahsen şairin eyleminde etik dışı bir husus görmüyorum. Ama elbette bu benim şahsi düşüncem, bana katılmayabilirsiniz.

Bakınız ben siyasi tartışmalara girmeye meyilli veya meraklı bir üye değilim. Ama sizin iyiniyetiniz ötürü fikirlerimi beyan etmekte sakınca görmüyorum. Öncelikle Kemalizm Atatürk tarafından sistemleştirilmediğinden, objektiflik ifade etmez. Kaldı ki ülkenin hangi temeller üzerine nasıl kurulduğu ortadadır. Bu durumdan ele alınca ortaya şöyle bir sonuç çıkar: Rejimin partisi hiç tali iktidar olamadı, bu demek oluyor ki Kemalizm yanlış sistematize edilmiş, Atatürk yanlış anlaşılmaz. Şu an Atatürk liberal birisi için liberal, Komünist birisi için komünist, milliyetçi birisi için başbuğ, emekçi birisi için halkçı, laik birisi için laik vs vs vs. Aslında Atatürk hiçbiri değildi o Atatürk'tü sadece kişilerin Atatürk'e bakış açısı her açıdan farklı bir Atatürk imajı yarattı. Yani Atatürk hakkında objektif hazırlanmış eser yok gibi. Kim hangi ideolojide ise eserinde de Atatürk o ideolojide çıkıyor. Hindistan'da rejimin partisi 50 sene aralıksız iktidarda kaldı, demokratik seçimler olmasına rağmen, bunun sebebi Gandhi-nin düşüncelerini sağlam bir şekilde siste-matize etmekti. Kısacası Kemalizm-in kendi ifade ettiklerine herhangi bir inancım kayıtsız koşulsuz bir kabulüm ve Atatürk'ün düşüncelerine tamamen sıkı sıkıya samimi olarak bir bağlılığın olduğu kanaatinde değilim. Ayrıca Hindistan-ı göz önüne alırsanız 30un üzerine farklı etnik köken başta olmak üzere İngiltere-nin bir çok girişimine rağmen 50 sene rejim partisi nasıl iktidarda kalmış daha ayrıntılı bir şekilde incelersiniz.

• Yani rejim partisinin siyasi iktidar olamaması sizin dediğiniz gibi, Kemalizm'in yanlış sistematize edilmiş olmasından mı, yoksa teorik açıdan güncelleştirilememiş olmasından mı kaynaklanıyor? Dikkat ederseniz, 1923-1947 arası dönemde tam bir teori-pratik uyumu var iken, Soğuk Savaş sonrası ilmen evrim geçiren dünyada neden eski konum korunamadı? Ayrıca Atatürk hakkında objektif bir eser hazırlanamaması, aslen rantçıların rant kaygılarından kaynaklanmamış mıdır sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SVGA

Yani rejim partisinin siyasi iktidar olamaması sizin dediğiniz gibi, Kemalizm'in yanlış sistematize edilmiş olmasından mı, yoksa teorik açıdan güncelleştirilememiş olmasından mı kaynaklanıyor? Dikkat ederseniz, 1923-1947 arası dönemde tam bir teori-pratik uyumu var iken, Soğuk Savaş sonrası ilmen evrim geçiren dünyada neden eski konum korunamadı? Ayrıca Atatürk hakkında objektif bir eser hazırlanamaması, aslen rantçıların rant kaygılarından kaynaklanmamış mıdır sizce?

Şunu söylemek istiyorum. Bunlar siyasi veya ideolojik mesajlar değil, beni tanıyanlar pekala bilir. Bizim milletimizin karakteri biraz sorunludur. Toplum olarak bazı noktalarda zaafımız var. Bunların başında gerilediğimizi ve hata yaptığımızı fark edemememiz gelmektedir. Bu tür sancılar altında bir rejim değişikliğe gittik. Dikkat ederseniz Osmanlı devletinde de geleneksel Türk yönetim anlayışı sistemleştirilmiş 6 asırlık bir yönetim meydana gelmiştir. 6 asırlık bir sistemden ki gelmiş geçmiş Türkler için en başarılı devlet olduğunu da göz önüne alırsak bu devletin küllerinden köz meydana getirmek kolay olmayacaktı muhakkak.

Bence rejimde en büyük hata Atatürk'ün fikirlerini sistemleştirmeye çalışmaktı. Çünkü bunu daha önce Osmanlı'da yaptık, gerilişi önleyemedik. Ordu değişimin önünde engel olarak yenilikçi padişahların saltanatını ve iradesine sekte vurdu. Ve Osmanlı temel sistemin dışına çıkamadığından bir süre sonra çağın gerisinde kaldı ve yıkıldı. Şimdi Atatürk ilkelerini ele alacak olursak, bir devletin asırlarca devam etmesini istiyorsanız o devleti sadece tek gerçek üzerine inşa edersiniz o da değişimdir. Bunun somut örneği Britanya Krallığıdır. Günümüzde en gelişmiş demokrasiye sahip olan ülke asırlık Britanya krallığına aittir. O ülkede şu an kilise onayı olmayan kanun çıkamaz, kraliçe onay vermeden kiliseye kanunlar gitmez. Ülkenin anayasası bile yok ama dünyanın en gelişmiş demokrasisi var. Şayet Osmanlı da temel siste-matiğini yıkıp çağa ayak uydurabilseydi şu an benzer bir durum içerisinde var olabilirdi. Atatürk'ün ilkelerini 6 ya indirmek onun yüceliğine hakarettir, çünkü onun tek ilkesi Nutuk'tur. Derler ya İslam'ın şartı beştir diye aslında bu beş şart ne Kur'anda ne de bir başka yerde geçer, bunlar bireylerin sonradan yaptıkları siste-matiktir. Ve ben buna katılmıyorum. Atatürk 6 ilkeden ibaret birisi değildi. Kaldı ki bu 6 ilke belki yüz belki bin belki de on bin yıl sonra çağın gerisinde kalmaya mahkum olacak. Yani cumhuriyet kendini yenilemeyi başaramayacak. Çünkü Laiklik, demokrasi, halkçılık, milliyetçilik gibi terimler 1789dan sonra dünyaya armağan edildi. Belki de yüz yıl sonra uzaylılarla iletişim kuracağız ve daha iyi bir sistem keşfedeceğiz, global dünyada bu değişime ayak uyduramayacak ülkeler olacak. Yani Atatürk'ün inkılapçılık ilkesi dışında tüm ilkeleri daha önce tüm liderlerin tüm düşünürlerin ilkelerine görüşlerine olduğu gibi zamanın azizliğine uğrayıp çağın gerisinde kalacak. Elimizdeki yegane ilkesi olan inkılapçılık ilkesi olacak. Ve rejimi inkılapçılık adı üzerine kurarsanız devletinizi ilelebet muhafaza ve müdafaa edersiniz.

Bunlar benim etnik, ülkesel kimliğimden sıyrılarak objektif kişisel değerlendirmemdir. Bu sebepten dolayı yukarıdaki düşüncelerim Kemalizmin Atatürk'ün simgelediğine inanmama gerekçelerimi ortaya sunuyor, ve o şiiri etik bulmamaya devam ediyorum.

• "Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir."
    - Mustafa Kemal, 25 Nisan 1915, Conkbayırı

"Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım."
    - Mustafa Kemal, 3 Mayıs 1915, Arıburnu

arkadaşlar burası tartışma yeri degildir.tartışacagımıza Atatürkümüzle ilgili bilgiler siirler resimler paylaşssak daha iyi olacak bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

Abdest suyu alyuvar sayısını artırır diyenlerin yönettiği okullarımızdan,

Senin nerdeyse bütün düşüncelerine katılıyorum hepsi çok güzel paylaşımlar.Ama neden İslam dinini hedef alıyorsun.İslam bana göre bilimsel bir dindir size göre olmayabilir ama lütfen bunu yazarken biraz daha dikkatli olun.Sizin anlatmak istediğiniz yobazlar ve gericilerse eğer onları dindar olarak nitelendirmeyin lütfen.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.