Şimdi Ara

Müslümanlarin din konusunda bilgisizligi. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
1.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ONY86

konu din siyaset ve futbol olduğunda sıradan insanlar hiçbir zaman objektif olamaz.öte yandan yaşar nuri ve edip yüksel gibi kişileri bağnaz diye tabir edilen kseim reddeder.bu bağlamda kafa yağpın bu kişilere paralel ama dine karşı bi yapıda olduğunu var sayıyorum.işin özü bir dinci olsan bu seferde kanıtsız bi şekilde savunmaya çalışacaktın ve az ötesinde şiddete başvuracaktın.bir diğer önemli nokta ise insanların dini önce din adamlarının tutumlarından öğrenmeye çalışmalarıdır.örneğin ben sakallı adamdan öğrense idim şuan seni katletmem gerekirdi.bu konu biraz uzun.gel gelelim zaten verdiğin ayetleri öncesi ve sonrası olarak okudum.ortadan iki kelime alıp bi aman çıkarmak doğru bir inceleme değil.

Benim yaptigim bir taraf tutma degildir, futbol takimi tutar gibi bir din adamida tutmuyorum.
    Yasar Nuri Öztür, Edip Yüksel gibi isimler yaptiklari calismalar ile Islami acidan iyi din adamlari olmadiklarini gösterdiler.

Yaptiklari basbaya yanlis. Basit bir örnek vermek gerekirsek Yasar Nuri Öztürk ve Edip Yüksel Nisa 34 deki "Vurun" kelimesini karinizi bosayin olarak cevirirler, meallerindede bu böyle gecer ama yanlis.

Yaptiklarinin sonucuna göre iyi ve kötü olduklarini söyleyebiliriz.

• Acepi A kullanıcısına yanıt
    eşin ile olan anlaşmazlıkta önce yatakları ayırın sonra odaları ayırın en son gene olmadı dövün gibi bi öneriyi haklı görmek ama zaten kuranda yanlışlar olduğunu söylemek...siz geleneksel dincilerden bıkmışsınız.onların haksız o lduğunu vurgulayan ve açıklamaya çalışanları da tıpkı o dincilerin yaptığı gibi yeriyorsunuz.halbuki bu adamlar seninde eleştirdiğin durumların dinciler tarafından çarpıtıldığını ortaya koymaya çalışıyor.diğer yandan nisa 34deki vurun fiili ,arapçadaki hali tabiki, başka anlamalra da geliyormuş.örneğin bi yerden çıkmak.zaten ayetin manasına bakarsanız sonunda evleri de ayırmak gibi bişeyin olmasını beklersiniz.ancak kadını insan bile saymayan,kız doğduğu için gömen kitlenin peşinden giden kişilerin dövün demesi ,bazı iyi dincilerin hafif dövün demesi aşikardır.tıpkı onlar gibi sizde de bu konuda saplantı var.kilit noktalarda anlam çarpıtılır,bozulur öyle değil budur yada hükmü kalktı denir.yıllaca camiye gitmeme rağmen sadece akrabaya yardım edin ayeti okunur.dışardan bakan biriside özde yer alan kuralları dincilerden öğrenir.bu sarsılmaz bir saplantıya dönüşür ve yalan gerçeği geçer.son gittiğim camide ne gerek var kurana diyordu hoca.

• Ateistler iş başında.

Allah ın izniyle kimsenin imanına zarar vermeyeceksiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kur'an meali,tefsiri ve hadisleri düzenli olarak okuyorum ateist değilim.İmanım daha da arttı
  • quote:

Orijinalden alıntı: halilcrs

Ateistler iş başında.

Milletin imani yok ki. Kurani ve Hadisleri okumayan kisiler acaba neye iman etmis ? Hepsi kendisini Müslüman sanan Deistlerden ibaret.
  • Ne azgin topluluklar mis ki hep orta doguya gelmis oradan dunyaya yayilmis bu ilahi diye kayirdiginiz dinler?!?!!?

Birazcik dusunseniz aslinda olayin turlu uygarliklarin bileskesinde aritilip duzenlenen organize sosyal yasama rehberleri oldugunu gorursunuz. Zaten baktiginizda yahudilikle baslayan ilahi etiketlenen dinlerin atasinin antik misirdan geldigini cok rahat anlarsiniz. Ama iste o arastirmayi yapmaya baslamak icin Kuran-in ilk emrini uygulamayi beceremezler... Simdi sorun bakin onlara asil Kuran-in ogretisine yakin olan kimdir?!

Bu basinizdaki politikacilari filan bir kenara birakin. Siz oturun okuyun mealini dort farkli cepheden. Sonra gidin bir nusha incil okuyun. Sonra gidin bir eski ahit okuyun. Madem ilgilisiniz okuyun. En sonunda gidin ve antik misir inanisini okuyun. Bunlari yapmaniz 3 hafta alir almaz. Tahakkum etme yeteginiz cok artacak emin olun.

Bakin millet ne kitaplar yaziyor!
    https://www.amazon.co.uk/Christianity-Egyptian-Religion-Ahmed-Osman/dp/1591430461

Cok mu bunaldiniz? Bakin alttaki linkle inanislarin nasil turedigini direk gozler onune sunan Isa Mesih ve Horus arasindaki birebir ozellikler
    http://hubpages.com/religion-philosophy/forum/42035/the-parallels-between-jesus-and-horus-

Islam'da neydi? Iste incil gercekti. Ama sonra onu bozdular ve son olarak bozulmamak uzere korunma sozu verilen Kuran-i Kerim geldi. Biliyorsunuz bu arada Kuran-i Kerim kitap olarak indirilmedi. Ezberden tekrar edilerek cok sonralari kitaplastirildi. E incil hani gercektiyse misir dininden aparttigi onca sey goz onundeyken nasil bir aymazliga dusuyorsunuz anlayabilmis degilim.. Ben de o zaman soyle diyeyim.. Onlara gerceklerden haber verdik. Ama onlar kordur, gormezleeerrr.. Simdi kim kor? Kim gormuyor siz dusunun iyisi mi!

• quote:

Orijinalden alıntı: halilcrs

Ateistler iş başında.

Müslüman iken son sözlerimden biri buydu

Bundan 2 yıl önce falan (yaşım da 40+ ergen değilim yani) belli günlerde yasin okurdum çok uzun yıllar orucumu hiç aksatmadım elimden geldiği kadar vs . Bu tarz konuları konuşurken gerçek islam bu değil kalıbını çok sık kullanırdım, bir tartışma esnasında bir arkadaşım -şimdi kimdi hatırlamıyorum - sen aslında kendi kültürel değerlerinle bezenmiş deistsin farkında değilsin dedi, bense ısrarla cat stevensın lafını falan söylüyorum adama, neyse. Bir süre sonra forumlarda bu tarz konular konuşulurken ,cidden ben kendim bakayım o ayette ne demiş bu hadisin uygulanmasında günümüz toplumda ne sonuçlar olabilir falan derken o adamın bana söylediği şeyin benim hakkımda benim farkında olmadığım yargısının çok doğru olduğunu fark ettim maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawbreaker -- 18 Temmuz 2017; 18:2:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Bundan 2 yıl önce falan (yaşım da 40+ ergen değilim yani) belli günlerde yasin okurdum çok uzun yıllar orucumu hiç aksatmadım elimden geldiği kadar vs . Bu tarz konuları konuşurken gerçek islam bu değil kalıbını çok sık kullanırdım, bir tartışma esnasında bir arkadaşım -şimdi kimdi hatırlamıyorum - sen aslında kendi kültürel değerlerinle bezenmiş deistsin farkında değilsin dedi, bense ısrarla cat stevensın lafını falan söylüyorum adama, neyse. Bir süre sonra forumlarda bu tarz konular konuşulurken ,cidden ben kendim bakayım o ayette ne demiş bu hadisin uygulanmasında günümüz toplumda ne sonuçlar olabilir falan derken o adamın bana söylediği şeyin benim hakkımda benim farkında olmadığım yargısının çok doğru olduğunu fark ettim maalesef.

Halen o zamanın yargılarıyla düşünüyorsun kısacası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 18 Temmuz 2017; 18:7:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

quote:

Açar mısın biraz anlayamadım

• quote:

Bu yaşınızdan sonra dinlerden kurtulmayı başarmışsınız. Tebrik ederim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

quote:

Açar mısın biraz anlayamadım

İçindeki şüphen gerekçelendirilince reaktif davranıp ters kutba geçmişsin inançsızlığını diğerlerini kullanarak açıklıyorsun

• Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Ters kutba geçme değil de birşey bilmediğimi fark ettim diyelim .
    Fenerbahçeliyim diyorum ama bildiğim tek şey takımın renkleri bunun gibi yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur01

Kur'an'ın mealini okudum. İmanım daha da arttı. Hâlâ da mealini diyanet radyosundan boş zamanlarımda dinliyorum. Hadisleri referans almıyorum, hadislerin çoğu uydurmadır. Benim tek referans kaynağım Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an'ın bilimle çelişmemesi bile başlı başına bir mucizedir.

O radyodaki meal kime ait biliyor musun? Hayır bilmiyorsun. O meal Suat Yıldırım'a ait. Suat Yıldırım kim biliyor musun? Hayır, bilmiyorsun. Kardinal Gülen'in diyanet ayağı. Zaman denen lağım çukurunun bedava dağıttığı, akp nin tüm ilçe teşkilatlarına, üyelerine dağıttırdık mealin yazarı. İçeriğini de, kaynakçalarını da, incil ve tevrat a göndermelerini de bilmiyorsun.

Biz bunları yıllar önce forumda yazdığımız vakit -dinlerarası diyalog saçmalığı yüzünden- kardinalciler ve akp liler hep birlikte bizim gibi rte ye köle olmamış müslümanlara iyi saldırıyorlardı.

Kültürsüzlüğü ve cehaleti reddeden dinimizin bu kadar cahil ve fanatik kitlesinin verdiği zarar korkunç boyutta. Biri akp, diğeri avam halk. Dinlemeye devam edin, okumayın sakın.

• Hadis dinin kaynağı olamaz. Tek kaynak Kurandır.

Kulaktan kulağa oynayan birisi hadislere inanmaz. Tabi Kuran okumuyorsa kullanacak cümle bulamadığından herşeyi sahiplenebilir.

Bende şöyle sorayım. Sen yada konudaki diğer insanların Dinle ters düşmesinin sebebi mantıksız saçma sapan şeyler ile bu abuk sabuk şeyleri sürekli anlatan SAKAL PUTÇULARIDIR.

Bakara suresinde Buzağı kesme kıssasını okuyun ne anlatır? insanların gereksiz şeylerin detaylarına boğulmasını.

"Gusül" yıkanmayı alıp iğne ucu kadar kuru yer kalmaması diye saçmalanması.
    Haccın "haram aylarda" yapılması varken 1 haftaya indirgenmesi.
    Zekatın imkan olduğu ilk fırsatta yapılmasından alıp 92 gram altın ve üstü mal olmasının en az bir yıl üstünden geçmesini, 1/40 oranı ile sınırlandırılması,
    Orucu aç kalmak zannedenler. iftara yetişmek için vahşice araç süren ve yemeğe saldıran şuursuzlar vs. tabi fitre vermemek lazım dimi?
    Zekatıda BONUSLU sevap kazanmak için Ramazana denk getirerek Fakirlerin sadece ramazanda doymasını sağlayarak çok adil bir dine inanırlar.
    Kadir gecesi yıl dönümünde Kuran iniyor zannedip 2 rekat namaz ve biraz duayla tüm günahlardan kurtulurlar.
    Bunun gibi cübbeliden duyabileceğiniz milyonlarca huri kazanmanın yolları ile
    Allah'a inanırsan dünyada ç.künü sevindireceğin gibi cennetede giderek c.küne boş 1 an bile vermeden sürekli huri sıradan geçirecekler.

Neyse Diyanet İşleri Mealinden alıntı:
    BAKARA 30 : ....“Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? ......
    ALİ İMRAN 14 : "Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi."
    Bunlara ek olarak Ademin elmayı yemesi de aynı kategoridedir bana göre.

İnsan sapkın olarak yaratıldı. Sapkın insan her zaman yaptığı gibi dinini (kendi dinini) yine saptırdı. Bu sebeple bana gelip Kuran dışı kaynak göstermeyin.
    Kuran ayetlerini de dikkatle okuyun ve üzerinde iyi düşünün. Herkesin anlayacağı şey kendine özeldir. Çünkü herkesin "ALGI"sı farklıdır.
    bknz. "Sizin dininiz size, benim dinim de banadır"

pedofilin birisi çıkıp hadis uydurduğu hadisi bunu ben peygamberden duydum demesine inanmak aptallıktan başka bir şey değildir.
    Üstüne üstlük binlerce yıldır gelen giden pek çok "müçhetid" din alimi vs beyinsizlerde bu akla mantığa kurana uymuyor diye TEMİZLİK yapmaz.
    Yada bir cemaat temizlese içinden çıkan diğer gurup "bu peygamberin sözü" der ve saçmalığı sürdürür.

Bölüne bölüne bakteri gibi çoğalırlar.(aynı türden farklı türler oluşumu) bakın Evrim'i ispatladım.

Buhari Müslim vb. saçmalıklarını bırakmazsanız yoksa böyle debelenir "gerçek islam bu değil"den başka cümle kuramazsınız.
    Gidin boş beleş zaman harcadığınız onca şey yerine eski bilgi ve ön yargılarınızı kenara koyup Kuran okuyun.
    ayrıca

Zariyat 49 : ...."her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık." gibi ayetlerdeki parantezsiz okuyun. çünkü parantezlerle anlamları bozuyor değiştiriyor indirgiyorlar. Erkek-dişi ifadesi mantıksızlığın dibidir. Allah herşeyi bilirken Mealci zübükzade sadece erkek dişiyi biliyor çünkü.

...."her şeyden iki eş yarattık" derse burada kuantum dolanıklıktan bahseder.
    ...."her CANLIDAN iki eş yarattık DEMEZ!!! Kaldı ki tüm canlılar eşli değildir. Bakteri, Mantar vs.vs.

Ateist deist vb. İslamı kabul etmeyen arkadaşlar bunu sizede öneriyorum. internette 3-5 şey bakıp gelip burada konu kasmayın.

Daha önce öldürdükleri insanların Kanını içen "müslümanlar" olduğunu bilmeyen varsa "Look of The Slience" "Sessizliğin bakışını" izleyin.
    1960lardaki endonezyadaki ABD propagandası sonucu "Komünist" diye öldürülen 1 milyon insanı öldürenlerin namazında niyazıda "müslüman" olduklarını göreceksiniz. Yaptıkları vahşeti nasıl anlattıklarını ve 70-80 yaşlarında bunlardan da hala pişmanlık duymadıklarını görürsünüz.

EŞŞEK olursan semer vuran çok olur. Suud petrolü çıkarıp satıyor parayıda Amerikadaya gönderiyor orada fonlar dünyada istedikleri gibi at koşturmaları için kullanılıyor. bilgisayar tank top uçak yapıyor onuda yine araplara satıyorlar. Kendi y,parasıyla yapılan mala para verip alıyor. Facebook'a twitter'a yatırım yapıyor. Beyinsiz araplar neye yatırım yapıyor? hiçbir şeye bu yüzden gelip bana ellerindeki milyarlarca doları kullanamayan beyinsizleri kutsallaştırmayın.

şimdi bu yazdıklarımdan benim adıma çıkarım yapmayın.

KURAN dışında kaynak kabul etmiyorum. Kabul edenlerin hali ortada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ioz -- 19 Temmuz 2017; 3:37:55 >

• quote:

konu din siyaset ve futbol olduğunda sıradan insanlar hiçbir zaman objektif olamaz.öte yandan yaşar nuri ve edip yüksel gibi kişileri bağnaz diye tabir edilen kseim reddeder.bu bağlamda kafa yağpın bu kişilere paralel ama dine karşı bi yapıda olduğunu var sayıyorum.işin özü bir dinci olsan bu seferde kanıtsız bi şekilde savunmaya çalışacaktın ve az ötesinde şiddete başvuracaktın.bir diğer önemli nokta ise insanların dini önce din adamlarının tutumlarından öğrenmeye çalışmalarıdır.örneğin ben sakallı adamdan öğrense idim şuan seni katletmem gerekirdi.bu konu biraz uzun.gel gelelim zaten verdiğin ayetleri öncesi ve sonrası olarak okudum.ortadan iki kelime alıp bi aman çıkarmak doğru bir inceleme değil.

kehf 86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir
    kavme rastladı. Bunun üzerine biz “Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme
    yolunu seçeceksin” dedik.

Kehf/86’da açıkça Dünya’nın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak tahayyül edildiği
    anlaşılmaktadır. Güneş, Dünya’nın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer
    ucunda da batıyor. Yani “güneşin battığı bir yer”, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar
    giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneş’in battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneş’i “kara
    bir balçıkta” batarken izleyebilir

Hac/65
    Görmüyor musun ki Allah bütün yerdekileri ve emri uyarınca denizde akıp gitmekte olan gemileri sizin
    hizmetinize vermiştir. İzni olmaksızın yerin üzerine düşmesin diye göğü O tutuyor. Şüphesiz ki Allah
    insanlara karşı çok esirgeyici, çok merhametlidir.

(Zümer Suresi, 67) Onlar, Allah’ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Oysa kıyamet günü yer, bütünüyle O’nun avucu
    (kabzası)ndadır; gökler de sağ eliyle dürülüp-bükülmüştür. O, şirk koştuklarından münezzeh ve
    Yücedir.

Bu ayetlerde de yine Dünya’nın düz bir tepsi/döşek olduğu ve göklerin de işte bu tepsi/döşek üzerine
    kurulmuş ve mucizevi bir şekilde, herhangi bir görünebilen direk olmadan yukarılarda duran bir
    kubbe/çatı olduğu anlayışı ifade bulmaktadır. Açık bir şekilde “gökler” çadır gibi Dünya üzerine
    yükseltilen/kurulan bir kubbe olarak düşünülmüş ve yere düşmeyip de yukarda kalabildiği için
    açıklamalar getirilmiş.
    Yani Kuran’daki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine
    “gökler” işte bu Dünya üzerine kurulmuş, “kandillerle” (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi
    gereken fakat Allah’ın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmekte…
    Üstelik Kuran’da işte bu şekilde tahayyül edilen “gökler”in (bilim-öncesi ilkel evren modellerinin ortak
    bir özelliği olarak) doğaüstü/mistik “yorumlanması” da yer almakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1135B01C2 -- 19 Temmuz 2017; 8:58:20 >

• açıkcası kehf 86 ya yazdığın açıklama çok saçma.ingiltere için bir zamanlar güneşin batmadığı ülke dendiğini biliyorsun.kullanılan bazı deyim ve mecazları görmemek için diretiyorsunuz.bunun bi çözümü yok.bir başka üyede kuranda dünyayı yumartaya benzeyen ayeti dünya düzdür diye vermişti.sizin durumunuz allah ı görsek bile inanmayız diyen müşrikler gibi.
  • quote:

açıkcası kehf 86 ya yazdığın açıklama çok saçma.ingiltere için bir zamanlar güneşin batmadığı ülke dendiğini biliyorsun.kullanılan bazı deyim ve mecazları görmemek için diretiyorsunuz.bunun bi çözümü yok.bir başka üyede kuranda dünyayı yumartaya benzeyen ayeti dünya düzdür diye vermişti.sizin durumunuz allah ı görsek bile inanmayız diyen müşrikler gibi.

Orda bir mecazi anlam yok ama. Kuranin bu celiskisini kabul etmemek icin sen buna inanmak istiyorsun olay bundan ibaret.
    Kuran 7. yüzyilda yazilmis bir kitaptir, 7. yüzyilda insanlar dünyayi düz saniyordu.

Bunlari simdi kabul etmek bukadar mi zor ?
    düz diye örnek verilen ayetlerin zorlama ile düz çıkarıldığını dün gördüm.bu konuda çabalaman boşa.eğer bir konuda hırs ile hareket edersen objektif değerlendirmen gereken durumları kaçırırsın.
  • Ülkemiz insanları konusundaki tespitin doğru. Lakin Kuran ve Elçi konusunda söylediklerin tamamen taraflı olmuş ve bunları gerçekler gibi sunmuşsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.