Şimdi Ara

müslümanlara 3 soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
1.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1-müslümansanız adem ve havvaya inanıyorsunuz demektir. o zaman insan bedeninde bulunan evrim kalıntılarını ve yüzbinyıllarca süren mağara hayatını anlatırmısınız. adem ve havva mağara adamımıydılar?

2-Üç yaşında küçük bir kız çocuğuna tecavüz edilip, yakılarak öldürüldüğünü düşündüğümüzd,e Allah bu acıya karşılık ona cennet bile vermiş olsa, bu çocuğun hiçbir günahı olmadığı halde bu acıyı çekmiş olması değişmeyecektir; ona verilen cennet bu gerçeği hiçbir zaman değiştirmeyecektir.

- Bu durum Allah'ın adalet anlayışı ile çelişmez mi, hangi günaha karşılık o acıyı çekti o çocuk? Her şeye gücü yeten Allah, böyle bir şeye neden müsade etmektedir, sonsuz formda yaratıp bizi sınav edebilecekken neden böylesine iğrençliklere müsade etmiştir, tüm bunlar Allah'ın merhameti ile çelişkili değil midir, bütün bunlar cennete rağmen Allah’ı zalim yapmaz mı?

3-hz muhammedin doğumundan önceki gene yüzbinyıllarca yaşamış ve müslümanlığın m'sinden haberi olmayan insanların kabahati nedirde sonsuza kadar yanacaklar?

not:"imtihan" kelimesini cevap kabul etmiyor. daha güçlü argümanlarla gelin.

• 1) Adem ve Havvanın ilk insanlar olduklarını düşünmüyorum. Allah'ın Hz. Ademi toprak yığınından böyle yoğurup da yarattığını düşünmüyorum. Topraktan yaratılma ayetlerini bu şekilde anlamamalıyız. Hz. Adem evrimsel sürecin bir parçası olabilir.
    2) Acı denen şeyin kalıcı olduğunu nereden çıkarıyoruz? O kızın yaşadığı anıların cennette hafızasından silinmesi mümkün değil midir? Acı gibi algısal bir kavramı mutlak iyilik ile mutlak bir şekilde çelişik göstermek doğru değil. Burada her şey zaman ve mekan ile kısıtlıdır. Allah için her şeyin mümkün olduğunu unutmayalım.
    3) O insanlar sonsuza kadar yanmayacaklar. Hayatımda hiç bir Müslümanın senin dediğin şeyi iddia ettiğini görmedim şahsen.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

1) Adem ve Havvanın ilk insanlar olduklarını düşünmüyorum. Allah'ın Hz. Ademi toprak yığınından böyle yoğurup da yarattığını düşünmüyorum. Topraktan yaratılma ayetlerini bu şekilde anlamamalıyız. Hz. Adem evrimsel sürecin bir parçası olabilir.
    2) Acı denen şeyin kalıcı olduğunu nereden çıkarıyoruz? O kızın yaşadığı anıların cennette hafızasından silinmesi mümkün değil midir? Acı gibi algısal bir kavramı mutlak iyilik ile mutlak bir şekilde çelişik göstermek doğru değil. Burada her şey zaman ve mekan ile kısıtlıdır. Allah için her şeyin mümkün olduğunu unutmayalım.
    3) O insanlar sonsuza kadar yanmayacaklar. Hayatımda hiç bir Müslümanın senin dediğin şeyi iddia ettiğini görmedim şahsen.

nasıl görmedin hz muhammed değilmiydi bizzat kendisi putları kıran? putlara tapanları öldüren.

• Hz. Muhammedin putları kırdığına ve putperestleri öldürdüğüne dair ayet gösterebilirsen sevinirim.

Sorduğun soruda "hz muhammedin doğumundan önceki gene yüzbinyıllarca yaşamış ve müslümanlığın m'sinden haberi olmayan insanlar" demişsin. Hz. Muhammed senin iddian ile "putperestleri öldürürken" hayattaydı. Yani doğmuştu.

• quote:

Hz. Muhammedin putları kırdığına ve putperestleri öldürdüğüne dair ayet gösterebilirsen sevinirim.

Sorduğun soruda "hz muhammedin doğumundan önceki gene yüzbinyıllarca yaşamış ve müslümanlığın m'sinden haberi olmayan insanlar" demişsin. Hz. Muhammed senin iddian ile "putperestleri öldürürken" hayattaydı. Yani doğmuştu.

ee tamamda bana inanmıyorsun o zaman alıyorum kelleni diye bir mantık olurmu? adamlar nesillerce o putlara inanmışlar.
  • Tekrar edeyim, Hz. Muhammedin putları kırdığına ve putperestleri öldürdüğüne dair ayet gösterebilirsen sevinirim.

• quote:

Tekrar edeyim, Hz. Muhammedin putları kırdığına ve putperestleri öldürdüğüne dair ayet gösterebilirsen sevinirim.

kuranı okumadım dostum okumayıda düşünmüyorum.
  • Anladım hocam. Saygı ve sevgiler...

• LePortaBim kullanıcısına yanıt
    Boyle bir cevaba karşılık bu şekilde cevap verdiğin için teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ kullanıcısına yanıt
    Herkesin kendi tercihi hocam Bize istemeyeni zorlamamak düşer. Ayetin de dediği gibi herkesin ''din''i kendine.
  • Neden bu soruları sorma ihtiyacı duyuyorsun? Merak ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gömlekli Adam -- 20 Nisan 2017; 19:24:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2014turkish

quote:

Tekrar edeyim, Hz. Muhammedin putları kırdığına ve putperestleri öldürdüğüne dair ayet gösterebilirsen sevinirim.

Okumadığın bir kitabın eleştirisini yapmak ne kadar doğru olur? Sorduğun sorular ve savunduğun argümanlar doğru ancak bunlar senin çıkarımların değil. Senin çıkarımların olmayan argümanlar bu seferlik seni yanıltmadı ancak bir sonraki seferde yanlış bilgiler edinebilirsin. Bu riske değeceğini düşünüyorsan sen bilirsin ancak bu kez de bu soruları yönelttiğin kesimden bir farkın kalmayacaktır.

• soruların sağlam değil istesen daha sağlam sorular sorabilirsin. ama ne kadar sağlam sorular sorarsan sor karşındakinin mekanizması kitlenmiş olduğundan düşünmeye sevk edemezsin. karşıdaki profesör bile olsa bu değişmez. mekanizma bir kere kitlendimi çaresi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5966A6FE1 -- 21 Nisan 2017; 18:24:7 >
  • quote:

quote:

E ne konuşuyosun o zaman ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: John Wick

quote:

quote:

E ne konuşuyosun o zaman ya

ne alaka.
  • ben de bi cevap atam adet yerini bulsun

1. madden baştan yanlış o yüzden bi cevabı yok

2. maddede aşırı duygusalsın ve öbür tarafın işini burada görmek sitiyorsun.allah ın mahkemesi mahşwr günüde kurualcak.derdini istersen o zaman bir daha dile getirrisin.ayrıca olaylara verdiğin değer sana bağlı bişey.çok basit olarak çocukken seni ezenler eğlenirken sen acı çekiyorsun.insanların seçimleri ile meydana gelen olaylar ile duygusallığı karışırıyorsun ve ortaya bu madde çıkıyor.burda imtihanı almıyorum diyorsun ama sınavda hoca senin cevapalarına karışşsa o zaman da cevaplarıma hoca karıştı diyeceksin.

sonsuz formda yaratıp bizi sınav edebilecekken neden böylesine iğrençliklere müsade etmiştir
    kuranda anlatılan hikayelere bakarsan büyük günahlar işleyen kavimler helak ediliyor.demekki müdehale ediyor.buna ne diyeceksin?

3 bu konu hakkında kesin bilgiyi nereden aldın?kesin yanacaklar mı?muhammed peygamberden önce de bi sürü din geldi.bak şimdide 1400 sene geçti ee ne olacak bizim halimiz?dinin bozulması dersen hemen yanımda kendisinin allahtan daha bilgili olduğunu ima eden bi müslüman var. yada 4 tane daha allah ı olan bi müslüman.

uzun lafın kısası bi cevap aramıyorsun sadece kızdığın yönlere daha da kızmak için bahaneler arıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi montevo -- 25 Nisan 2017; 9:10:52 >

• dmeişsiniz ki;
    1-müslümansanız adem ve havvaya inanıyorsunuz demektir. o zaman insan bedeninde bulunan evrim kalıntılarını ve yüzbinyıllarca süren mağara hayatını anlatırmısınız. adem ve havva mağara adamımıydılar?

Bir iddiada bulunurken o iddiayı çevresel olarak düşünmek gerekir. Sizin böyle bir bakış açınızın olmadığını, hedefinizin öğrenmekte olmadığını, konuyu sadece İslam karşıtlığı çerçevesinde ele aldığınız öncelikle bildirmem gerekir. Adem ve havva konusu diğer semavi dinlerde de olan bir kavramdır. Kaldıki pagan dini dediğimiz pek çok dinde de benzer motifler vardır. Adem ve Havva - Adam ve eva olarakta yaşar. Evrim konusu siz evrim takımı inanç çerçevesinde gördüğünüz için olaya olduğu gibi bakamıyorsunuz. Evrim elbette vardır. Ancak sizin başlangıcınız ile bizim başlangıcımız farklı. Sizler illaki olmayan bir şeylere bağlıyorsunuz yaratılışı. Evet insan dışındaki her canlı su ile başlayan bir süreçle evrimleşerek oluşmuştur.Ama suyun yaratıcı olduğunu değil sadece vesile olduğunu bilmeniz gerekir. İnsan farklı olarak zaten belli bir şeki şemal bilgi donanımı gibi unsurlarla gelmiştir. Yani öuyle mağara adamlığı anlayuışı müslüman olmayanların uydurmasıdır. HA mağaralarda yaşayanlarda olmamışmıdır. Elbette. Zamanının bilgi ve tekamül şartlarında olan neyse o yaşanmıştır.

2-Üç yaşında küçük bir kız çocuğuna tecavüz edilip, yakılarak öldürüldüğünü düşündüğümüzd,e Allah bu acıya karşılık ona cennet bile vermiş olsa, bu çocuğun hiçbir günahı olmadığı halde bu acıyı çekmiş olması değişmeyecektir; ona verilen cennet bu gerçeği hiçbir zaman değiştirmeyecektir.

Bu acının gerçeği değişmeyecektir; haklısın. Ama bunu yapan Allah değildir. Allah neden suçlanıyor anlamadım. Allah insanı kötülük yapması veya acı çektirmesi için yaratmamıştır. Ama sorumluluğu ona yıkmak adil değildir. Allah hiç bir açık kapı bırakmaksızın insanlara bu işlerin kötülüğünden bahsetmiş, verilecek cezaların ağırlığında örnekler vermiştir. Daha ne olmalı ki?

- Bu durum Allah'ın adalet anlayışı ile çelişmez mi, hangi günaha karşılık o acıyı çekti o çocuk? Her şeye gücü yeten Allah, böyle bir şeye neden müsade etmektedir, sonsuz formda yaratıp bizi sınav edebilecekken neden böylesine iğrençliklere müsade etmiştir, tüm bunlar Allah'ın merhameti ile çelişkili değil midir, bütün bunlar cennete rağmen Allah’ı zalim yapmaz mı?

Hayır çelişmez. Kefaret anlayışı bizim dinimizde senin anladığın şekliyle yoktur. O Anlayış diğer isevi olanlara aittir. İsevilerin kavramları ile Müslümanları yargılama. Eğer insana hür irade verdiyse sadec veripte bir kenarı çekilmeyip o iradenin kendi rızası doğrultusunda kullanılması için gereken bütün yolları açtıysan ona rağmen irade sahibi olan kötülük yapıyorsa bunu suçu Allah'a ait değildir. Ayettei ki o atteye şudur. Biz cin ve insanlardan kimilerini cehennemlik olarak yarattık der. O insnalar cehenneme gidecek ameli işlemeden cehennemlik olması adil değildir.

3-hz muhammedin doğumundan önceki gene yüzbin yıllarca yaşamış ve Müslümanlığın m'sinden haberi olmayan insanların kabahati nedirde sonsuza kadar yanacaklar?

Öyle bir olduğunu kim söyledi sana? Düşmanı bile olsan bilgi sahibi olmadığın konu hakkında fikir yürütmen birde üstünü üstülük iddiada bulunmak evrensel bir yanlıştır. Ayettir. Allah "biz uyarıcı göndermediğimiz toplulma azap etmeyiz" der. Kaldı ki İlk insan ademden başlayarak bütün peygamberler tevhid üzere gelmişlerdir. O milyonlarca yıllık zaman diliminde yaşayan insnalr çağının uyarıcısına tabi olduklarında kurtulur. Allah öyle senin kavramlarına göre değil kendi kavramlarına göre adildir.

not:"imtihan" kelimesini cevap kabul etmiyor. daha güçlü argümanlarla gelin.

• Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sözünü aklima getirdin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: holiganx61

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sözünü aklima getirdin

allah yok din yalan.

Bu senin görüşün

Herkeze saygimiz vardır

( saygı karşılık lı olursa )

• hayvan gibi çalışmak yetmiormuş demekki...

C1

evrim sadece bi teoriymiş
    ama
    ateist kekolar tarafından kanıtlanmış bişey gibi sunuluyomuş

şu zıçtığın lafı
    insan içinde bidaha dile getirmemeni tavsie ederim
    yoksa sana fena şekilde gülebilirler...

kanıt
    metodolojik bir terimdir

evrim " kanıtlanacak " bişey deildir
    çünkü parametreleri sayısızdır
    yani işleyişi belirlenemez yada
    öngörülemez.

bilimde teori demek
    zibilyon tane bilimsel vsvsloji tarafından elde edilmiş verilerin
    dayanak alınmasıyla oluşan tümevarım demektir.
    yaani anlayınki
    bilimsel teori " varsayım "deil
    VERİLERE DAYALI AÇIKLAMADIR

o yüzden
    halk ağzında kullanılan teoriyle
    bilimsel terminolojideki teori kelimesinin anlam farkını öğren önce....

C2'de söylediğin fizik ötesi zırvalara cevap vermeye gerek yok
    kendi inandığınız hayallerizi
    var oluşsal olgularmış
    gerçeklermiş gibi
    ambalajlamayın.

ambalajın şu olsa
    "yaa evet ben buna inanıyorum ama öyle olmayadabilir de ,,,bilemiorum"
    buna saygı gösterilebilir

ama ortaya objektif bişey koyamadığın halde
    "böyledir ve böyledir ve kesin olarakta böyledir" şeklinde çıkıntılık edersen
    cevabını da alırsın.

C3 allah die bişey yokturki elçi göndersin
    insan kendi kendini elçi die gönderir
    şansı varsada mürit toplar.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi razor6247 -- 3 Mayıs 2017; 4:55:58 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.