Şimdi Ara

Mürekkep / Kartuş / ICC

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.sD -- 9 Ocak 2021; 19:57:42 >

• Renk yönetimi, baskı hazırlık aşamasından baskı sonuna kadar renk güvenirliliğini sağlamaya yönelik bir sistemdir. Sistemin ana unsurlarından birisi üretim sürecinde kullanılan cihazların renk evrenlerini tanımlayan ICC (International Color Concercium) profilleridir. Üretici firmalar kendi cihazları ve baskı sistemleri için profiller üretmektedir. Renk yönetim sistemi belirli bir yatırım gerektirdiğinden Türkiye’deki matbaalar genellikle kendi profillerini üretmek yerine bu hazır profilleri kullanmayı tercih etmektedirler. Ancak, hazır profiller genel ve averaj bilgiler içerdiklerinden dolayı zaman zaman oldukça farklı sonuçlar verebilmektedir. Bu çalışmada; hazır ICC profilleri ile Türkiye’deki matbaaların hazırladığı özel profillerin

karşılaştırılması yapılmıştır. Profillerde kullanılan mürekkeplerin renk değerleri, nokta kazancı ve beyaz nokta gibi temel ölçümler yapılarak renk evrenleri arasındaki fark ve renk tutarlılıkları değerlendirme sonucu elde edilen verilerin ortalamalarıalınarak, standart ICC profilleri ile Türkiye’de üretilen ICC profilleri arasındaki farklar belirlenmiştir. Sonuçta doğru olmayan profiller bize ancak yaklaşık sonuçlar verebildiklerinden güvenilmezler. Doğru ve kaliteli bir sonuç için her cihazın ve makinenin profilinin çıkarılması önerilebilir

Renk yönetim sistemi, üretim aşamasında kullanılan cihazlar arasındaki renk dönüşümlerinin yapılmasını ve baskı sonucunun monitör ve provada simüle edilmesini sağlar. Bu işlemi başarabilmesi içinde sistem

içinde kullanılan cihaz ve makinelerin görebildiği ya da üretebildiği renk evreninin sınırlarının bilinmesi gereklidir. Cihaz renk evrenlerinin sınırlarını ortaya koyan ve bunları sisteme tanıtan ICC profilleridir. Matbaacılık sektöründe üretim yapan yazılım, sistem ve cihaz üreticileri 1993’de bir araya gelerek "Uluslararası Renk Konsorsiyumu"nu, [International Color Consortium’u (ICC)] kurmuşlardır. Kurum adının ilk harfleri ile anılan ICC dosya formatını geliştirmiştir. Bu format ile cihazların renk evrenlerini belirlemeye yönelik testlerin kolorimetrik sonuçlarının tanımlanması bir standart haline getirilmiş ve bütün makine ve programların bu profilleri tanıması sağlanmıştır.Profil Oluşturma oluşturma programı bu verilerden yola çıkarak cihazın renk evrenini belirleyip cihaz profilini elde eder. Monitörler için profil hazırlanırken profil hazırlayan program monitör için birçok RGB renk üreterek bunları ölçer. Bu işlem sırasında, program tarafından monitörde görüntülenen renklerin RGB değerleri referans bilgiyi, renk ölçüm cihazı tarafından monitörden görüntülenen renklerin CIELAB değerleri ise monitörün karakteristik özelliklerini oluşturur. Monitör profilinde her iki yöndeki “LAB-RGB ve RGB-LAB” çevrim de önemlidir. Çünkü monitör orijinal veriden görüntüyü oluştururken (gerçek rengin gösterilmesi, örneğin: trayıcı RGB-LAB-monitör RGB) kullanır. Baskı sistemleri için hazırlanan profiller için ise, dijital olarak hazırlanmış olan test skala dosyası, (örneğin CMYK-TIFF dosyası) basılır ve ölçülür. Basılan test skalasının üzerindeki renklerin CMYK değerleri referans verilerini oluşturur. Baskıdan sonra yapılan spektral ölçümlerden alınan CIELAB değerleride baskıyı yapan cihazın karakteristik bilgilerini ortaya koyar. Ölçüm sonucunda elde edilen veriler hangi CMYK karışımının baskıda hangi rengi oluşturduğunu gösterir. Bir başka deyişle her LAB rengi değişik oranlardaki karışımlarla CMYK’dan çıkartılabilir. CMYK profillerde her iki yöndeki dönüşümler de önemlidir. Örneğin tabaka ofset için hazırlanmış bir görüntü gazete baskısı çin yeniden hazırlanmak istendiğinde, görüntü öncelikle tabaka ofset profili kullanılarak CMYK’dan LAB’ye, sonra branda baskısı için profili kullanılarak LAB’den CMYK’ya çevirilir.

• biz bunu cihaz üzerin deki eppromun deyerlerini oynayarak meydan getiriyoruz kulanıcı isteği üzerine hangi mürekkebi kulanıcak sa o mürekkeple en iyi sonucu alıncaya kadar tes edip en iyi deyerleri yakaladığımızda

ayarları sabit liyoruz mürkkep deyişimi yapmadığı sürece bi sorun cıkmıyor
  • Kağıt cinsi / Baskı ana rengi L a* b* ∆E
    ISO 12647-2:2004 Cyan 55 -37 -50
    Türkiye Parlak Kuşe Cyan 54.6 -35.9 -54 4.17
    Türkiye Mat Kuşe Cyan 54.5 -33.5 -53.5 4.97
    ISO 12647-2:2004 Magenta 48 74 -3
    Türkiye Parlak Kuşe Magenta 45.6 76.7 -4.6 3.95
    Türkiye Magenta 47.3 73.6 -4.5 1.70
    ISO 12647-2:2004 Sarı 91 -5 93
    Türkiye Parlak Kuşe Sarı 88.5 -5.1 99.9 7.34
    Türkiye Sarı 88.7 -4.6 96.3 4.04
    ISO 12647-2:2004 Siyah 16 0 0
    Türkiye Parlak Kuşe Siyah 12.6 1.4 0.7 3.74
    Türkiye Siyah 16.8 1.3 1 1.82
    ISO 12647-2:2004 Kırmızı
    (M+Y)
    49 69 52
    Türkiye Parlak Kuşe Kırmızı 45.6 70.7 52.1 3.80
    Türkiye Kırmızı 46.4 69 50.7 2.91
    ISO 12647-2:2004 Yeşil (C+Y) 50 -68 33
    Türkiye Parlak Kuşe Yeşil 48.4 -71.6 34.4 4.18
    Türkiye Yeşil 48 -69.2 33.3 2.35
    ISO 12647-2:2004 Mavi (C+M)

20 25 -49
    Türkiye Parlak Kuşe Mavi 20.6 30.7 -44.9 7.05
    Türkiye Mavi 21.9 25.2 -44.6 4.80
    ISO 12647-2:2004 C+M+Y 18 3 0
    Türkiye Parlak Kuşe C+M+Y 20.3 14.6 5.5 13.04
    Türkiye C+M+Y 20.5 8.5 5.1 7.91
    ISO 12647-2:2004 Kağıt Türü 1 95 0 -2
    (Parlak Kuşe 115g/m

Türkiyede Kullanılan 94.5 1.0 -4.7 2.92
    Parlak Kuşe Kağıtların
    ortalaması
    ISO 12647-2:2004 Kağıt Türü 2 94 0 -2
    (Mat Kuşe 115 g/m

• bu işi yapıcak kişini baya iyi derece renk leri cok iyi bilmesi gerekir

Renk almak, en doğru renge ulaşmak tek başına ICC Profille alakalı olamaz, Eğer boyanızın Kimyasal Renk siddeti yeterli değilse ne kadar ICC Profil yaparsanız yapın, ulaşacağınız Renkler hep sınırlıdır.
  • icc profili tek başına mürekkeple hiç bi şey ifade etmez. icc profilindeki amaç kullanılan mürekkebin kullanılan kagıtla optimizasyonunun saglanmasıdır. icc profilini mürekkepten çok kagıtçıların yapması gerekir. falanca mürekkeple benim kagıdımı şu profili kullanarak baskı alırsanız dogru renkleri alırsınız gibi. tabi burda mürekkebin kararlılıgı da çok önemli. uyduruk mürekkeple bir sonuç elde edilemez. öyle mürekkepler varki, en kaliteli kagıdı da kullansanız baskı aldıktan çok kısa bir zaman sonra renk kaymalarını çok bariz bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. bu mürekkeple neyin profilini oluşturacaksınız.

yazıcı firmaları kullandıkları mürekkep ve kagıdın profilini yazıcı programı içinde ön tanımlı olarak veriyor. epson orijinal mürekkeple, epson premium glossy kagıdı kullandıgınızda profil otomatikman yazılım tarafından ayarlanıyor. bu sayede daha dogru sonuçlar elde ediliyor. asıl soarun muadil mürekkep ve muadil kagıt kullanımında ortaya çıkıyor. renk sapmaları alıyor başını gidiyor.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.sD -- 9 Ocak 2021; 19:56:22 >
  • icc prfil aslın cok önemli herkesin ugun profili kulnması gerekir ben servisci olrak gelen müşterileri bu konuda uyarı yorum ve herke zin kulanmasını tafsiye ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet1987

icc prfil aslın cok önemli herkesin ugun profili kulnması gerekir ben servisci olrak gelen müşterileri bu konuda uyarı yorum ve herke zin kulanmasını tafsiye ediyorum

ahmet bey bu profiller nerede? herkes bunlara nasıl ulaşacak?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.