Şimdi Ara

Muhteşem Yüzyıl (2010) (116. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.963
Cevap
16
Favori
157.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Cypon

quote:

Orijinalden alıntı: YodaTheMaster

quote:

Orijinalden alıntı: inexo

gerçekte mustafa niye tahta geçemiyor da selim

Bu muammadır, kimileri Hürrem'in Süleyman'ı zehirlediğini söyler. İşte Mustafa seni tahttan indirecek, öldürecek seni vs. Süleyman da taht korkusuyla Mustafayı öldürtmüştür. Kimileri de gerçekten Mustafa'nın böyle planları olduğunu söyler. Hatta Mustafa'nın İran Şah'ıyla mektuplaştığını falan. Bana göreyse gerçekten Süleyman tahttan inmekten korktuğu için idam ettirdi. Ama Mustafa mı bunu belli etti, Hürrem mi doldurdu bilinmez... Diğer şehzadelerden Bayezid ağabeyi Selim ile olan sürtüşmesinden dolayı babasına sataştı ve isyan çıkardı. Bu yüzden idam edilmiştir. Selim'in ağabeyi Mehmet zaten sancakbeyi iken ölmüş. Artık hastalıktan mı suikast mi bilinmez. Geriye en güçlü aday olarak Selim kaldı. Aslında başka oğulları da var ama özürlü falan doğmuşlar sanırım.

Not: Büyük-küçük konusunda yanlışlık yapmış olabilirim. Mustafa-Mehmet-Selim-Bayezid olarak biliyorum sıralamayı. Yanlışsa söyleyin lütfen ben de doğrusunu öğrenmiş olurum.

Sıralama doğru. Ancak arada bir Cihangir adlı bir şehzade daha var.
    Ve dediğin gibi kesin bir bilgi yok ama bence Kanuni'nin tahtan indirileceği korkusu ile öldürttüğü kesin. Ancak işin en garip kısmı kendi çocukluğu da ölüm korkusu yaşayarak ve babasının saltanata olan saplantısını görerek büyümüş olması. Öyle ki Manisa'ya Sultan Selim Han vefat etti diye mesaj geldiğinde Süleyman bir hafta yazılara cevap vermemiş. Çünkü babasının onu denediğini düşünmüş. Kendi güvenilir adamlarına bunu doğrulattıktan sonra İstanbul'a girmiş.

Bütün bunlar üzerine nasıl kendi öz oğluna böyle bir son çizer anlamakta zorlanıyorum. Hürrem'in Mustafa'ya karşı doldurduğu konusunda elde kesin bilgiler yok fakat Mustafa öldürüldükten sonra yazılan bir mersiyede, bu işin faili olarak direkt olarak Rüstem Paşayı işaret edilir. Rüstem Paşa da Hürrem'in kızı olan Mihrimah Sultan ile evlidir. Rüstem Paşa bu mersiyeyi duyduktan sonra yazarı idam ettirmek istemiş fakat başarılı olamamış. Dipnot olarak Mustafa'nın ölümünden sonra Rüstem'in mevkiisi yükseltilmiştir.

Kısaca gerçekte ne olduğu bilinmez elbet ama ben Mustafa'nın ayak oyunları ile öldürüldüğü düşüncesindeyim. Yeniçerilerinin Mustafa'nın ölümünden sonra bir hafta yas ilan ettiklerini okumuştum. Yukardaki bahsettiğim mersiye de dilen dile dolaşmış böylece.

Mustafa ölünce bu habere en çok üzülenlerden biri de Cihangir. Normalde de zayıf bir çocuk fakat Mustafa'yı gerçek bir abi olarak gördüğünden onun ölümüne üzüntüsünden hastalığa yakalanıp vefat etmiş. Mehmet ise su çiçeğinden dolayı vefat etmiş. Gerçi Mahidevran ile Hatice Sultan'nın öldürttüğü gibi bir düşünce de yok değil.

Geriye Selim ve Beyazid kalıyor. İki kardeş taht için çatışmaya başlıyorlar. Hürrem'in kalbinden her zaman Beyazid geçiyor. Ona sürekli altın ve hediyeler gönderiyor ki halkın sevgisini kazansın adamlar toplasın çevresi genişlesin. Fakat Selim de bir o kadar istekli. İlk çatışma sonunda Beyazid geri çekiliyor savaş meydanından ve Doğuya kaçıyor. Babasına af dileyen mektuplar yazsa da Selim'in tarafında olan paşalar bu mektupları iletmiyorlar. Aynı şekilde Kanuni'den giden mesajların da Beyazid'a ulaşmasını engelliyorlar. Hal böyle olunca çok büyük paralar karşılığında satın alınıyor Beyazid Safevi devletinden ve Osmanlı topraklarına girer girmez idam ediliyor. Taht Selim'e kalıyor böylece.

de tarih bu yav spoiler'a almana gerek yoktu
  • Ya biri gelir şimdi dizinin sonrasında olacakları yazıyorsunuuz!!bir11bir1! yapar diye alayım dedim.. Dizi ile ilgili sonuçta
  • quote:

Ya biri gelir şimdi dizinin sonrasında olacakları yazıyorsunuuz!!bir11bir1! yapar diye alayım dedim.. Dizi ile ilgili sonuçta

• quote:

Ya biri gelir şimdi dizinin sonrasında olacakları yazıyorsunuuz!!bir11bir1! yapar diye alayım dedim.. Dizi ile ilgili sonuçta

birbir muhabeti ne olaki
    Yeni bölüm başladı an itibarı ile
  • Behram paşanın arkasında kim var acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

Behram paşanın arkasında kim var acaba

Diziyi izlememin sebebi bu şimdilik.. Gerçi İbrahim'in zekasına denk biri ile atışması beni mutlu etti. Karşılıklı güzel hamleler yapıyorlar. İşin sonu nereye varacak acaba?
  • ibrahim paşa da psikoya bağladı
  • pargalı
  • quote:

quote:

Diziyi izlememin sebebi bu şimdilik.. Gerçi İbrahim'in zekasına denk biri ile atışması beni mutlu etti. Karşılıklı güzel hamleler yapıyorlar. İşin sonu nereye varacak acaba?

konu saçma bir şekilde kapandı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yav benim anlamadığım bişey var bu akçeleri sarayda ne yapacaklar herşeyi saray vermiyormu?
  • Harem ayaklandi

Elidorun reklamini gordunuzmu. Hurrem herseye gucum yetti de .... diyor
  • ben bu oyunu bozarim diyor hürrem :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: inexo

quote:

quote:

konu saçma bir şekilde kapandı

Vallahi öyle.. Saçma Victoria veya Prenses rollerine 15er bölüm ayırırlarken, şu güzel atışma ve gizem durumunu iki bölümde bitirdiler. Kesinlike Behram Kubbe veziri olmalı ve meclise girmeliydi. Gerçekten senaryo sarpa sarmış durumda. Bali Bey ile yeni manitasını 15 bölüm izleriz artık.
  • yıllar çabuk geçti
  • tarih dilimi değişti
  • gerçekte mustafa validesinden yaşlıymis
  • mustafa 1 harem 0
  • Adam desturla geçiyor valla atarlı mustafa
  • off ofofof tüylerim diken dike oldu yeminle
  • quote:

Orijinalden alıntı: YodaTheMaster

Adam desturla geçiyor valla atarlı mustafa

ne olacaktı.
    erdal beşikcioğlu bile mehmet günsur e hocamdır diyor
  • 
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.