Şimdi Ara

Mühendislik Öğrencisiyim Çok Endişeliyim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
4
Favori
8.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Skeull

Bilmem hocam ben Bilgisayar Mühendisliği derken daha çok Bilgisayar Bilimlerinden bahsediyordum genel olarak. Bana fizik de matematik de eğlenceli gelmiştir. Yazın geometri bakamadığım için üniversitede eem-makina-bilgisayar üçlüsünden neyle karşılaşacağıma baktım. Çünkü ilk 1000 e girebileceğimi düşünmüyorum ama Koç Matematik-Fizik'den gidip çap yapmayı düşünüyordum hem 1 sene daha düşünüp seçmemdaha sağlıklı olurdu o yönden düşündüm. Yani elbette ki makine ve eem'in dersleri daha zor. Ben ancak bu kadarını gözlemleyebiliyordum zaten, ancak bilgisayar okuyanlar da çok ödev verildiğini, o yönden ağır olduğundan bahsetti. Bu arada neden Makineden-Eem'den Bilgisayar'a geçmişler?

Bilgisayar'a endustriden ve matematikten gecen arkadaslarim, eem'e de bilgisayardan gecen arkadaslarim var, yapmak istedikleri meslek dogrultusunda yaptiklari secimler.

Lisede ben de matematik seviyordum, ama universitede sevemedim, cunku cok renk degistiriyor. Bilgisayar muhendisligi icin matematik asiri onemli diyenlere hep karsi cikarim, temel matematik onemli, cunku bu mantiksal iliskiler kurma yetenegini gosteriyor, ama turev integral ve sonrasi onemli degil. Birkac temel derste geciyor. Makina ve EE de ise cok onemli, cok daha fazla kullaniliyor. Temel matematik oyun gibi, sirf mantigini ogrenip yapabiliyorsun, kullanim alanlari belli, cozum yollari da mantik ile cikarilabilir oldugu icin hevesli insan icin eglenceli bir aktivite, ama universite matematigi oyle degil, farkli farkli durumlarda sorular nasil cozulur ezberliyorsun resmen, ortalama ustu notlar alman icin bir suru soru cozup onemli bir kisminin cevaplarini ezberlemen gerekiyor, hic bilindik matematik gibi degil. Bu tarz fonksiyon gorursen soyle coz, bu tarz gorursen boyle coz diye bize kendini sevdiren matematikten farkli.

Bilgisayarcilara odev verildigi gibi digerlerine de verilir, ama bilgisayar odevleri hep bilmece gibi sorun cozme uzerinedir, yoktan bir sey yaparsin ve onu rayina oturtursun, bunlari sevemeyen, devamli sikayet eden insan zaten bu bolume uygun degildir. EE'cilerin odevlerinin ise bir kismi guzel ve ogrencilere kendini sevdirirken bir kismi bildigin agir matematik sorularindan olusur, yildirir. Bu sebeptendir ki onca yil aci cektik, ugrastik, sonunda bitirdik ama issiziz diyen adamin sozune guvenmem, sevmeden, istemeden, sirf birilerinden para kazanabilecegini duydugu icin okumustur cunku.

Matematik-Bilgisayar capi yapan arkadasim var bu arada, matematigi sevmesine ragmen ana bolumune hep daha cok soverdi, ozellikle ana bolumu bilgisayar olup matematik ile cap yapanlara gore daha cok matematik dersi almasi gerekiyordu bilgisayar derslerinin yine hepsini almasi gerekmesine ragmen, baya sikayetciydi, son sene dilekce yazdi, ana bolumunu bilgisayar yaptilar, bir suru dersten kurtuldu. Yani matematik bolumu de aslinda cok daha zor bilgisayara gore. Bilgisayari asiri zor bulanlar gercekten muhendislik sevdasindan vazgecmeli. Proje yaparken buglar cikar bazen saatlerce cozemediginiz, sacinizi basinizi yolarsiniz, ama hallettiginiz gibi rahatlarsiniz, mutlu olursunuz, ve alistikca daha kolaylasir her sey. Tutku olmadan basari da olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yirikalische -- 6 Aralık 2018; 17:04:39 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yirikalische kullanıcısına yanıt
    Mantık konusunda sıkıntım yok hocam, biraz uğraşmıştım yazılımla dediğim gibi. Gayet zevkli açıkçası. İş kurmak istersen tek lazım olan bilgisayar gibi bir şehir efsanesi de var ama doğru
    Yeni sınav sisteminde çoğu soru mantık istiyor zaten. Soru bankası canavarlarını ezip geçiyorum o sorularda . Tabii ben de artık biraz soru bankası canavarı oldum ama tyt matematikten hiç soru bankası çözmedim mesela. Dediğinize göre bu tip şeylere yakınmış. Güzel o halde. Bu arada matematiğe de fiziğe de gerçekten sevdalıyım, tekrar ateşlendi. Manyak manyak ali nesin videoları izliyorum, mustafa yağcının kitapları aldım onları çözücem yazın. Benim için hiç sorun değil açıkçası. Matematik mantığı ilerletiyor bu da bir gerçek zaten. Bu alanlara uyumlu olmam da güzel. Bilmiyorum karar vermek çok zor, keşke ömürümüz hepsini deneyimlemek için yetse... Ben para için mühendislik seçmiyorum, para için daha kolay yollar bol zaten. İşimi severim, bu sayede ortalama ve biraz üstü bir hayatım kesinlikle olacak maddi açıdan. İlerisini de pek umursamıyorum ama olursa bazı isteklerimi de yerine getirebilirim iyi olur

• ytü Metalürji malzeme Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi olarak sana birkaç tavsiyem var.

Vizyonunu sadece bölümünle kısıtlı tutma. Her türlü şeyi dene

aliexpressten bişeyler alıp sahibinden. com dan sat,

evde elektrik tesisat işleriyle uğraş,

lehim yapmayı duvar delmeyi priz takmayı öğren

ama ne yaparsan yap birçok alanla uğraş.

Bunları yapman sana geniş vizyon ve insanları çözme özelliğini kazandıracak. Mesela ben son 1 senedir bu tarz şeylerle uğraşıyorum ve şuan aklımda birçok alanda bilgi ve tecrübe var. Özellikle zımpara ve boya işleriyle uğraşmam Metalografi dersini anlamamı çok kolaylaştırdı. keşke tüm üniversite hatta lise boyunca kendimi geliştirseydim diyorum o yüzden ne kadar erken başlarsan o kadar iyi.

Ortalamanı en az 3 yap hatta 3,5 yap.

Dersler ne kadar aptalca gelsede ortalaman sana yurtdışında master için büyük fayda sağlayacak.

Erasmusa git, zaten çok zor değil gitmek 2,2 ortalama yeter.

Ve son olarak kendini Yurtdışına atmaya bak çünkü ülkemizde maalesef mühendisler için gelecek pek parlak değil. Japonya Almanya beya Amerika olabilir.

Japonya çok düzenli ve insanların saygılı olduğu suç oranının az olduğu biyer.

Almanyada benzer.

Amerika biraz daha özgür ve geniş bir memleket ama suç oranı fazla.

Allah yar yardımcın olsun...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ytü Metalürji malzeme Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi olarak sana birkaç tavsiyem var.

Vizyonunu sadece bölümünle kısıtlı tutma. Her türlü şeyi dene

aliexpressten bişeyler alıp sahibinden. com dan sat,

evde elektrik tesisat işleriyle uğraş,

lehim yapmayı duvar delmeyi priz takmayı öğren

ama ne yaparsan yap birçok alanla uğraş.

Bunları yapman sana geniş vizyon ve insanları çözme özelliğini kazandıracak. Mesela ben son 1 senedir bu tarz şeylerle uğraşıyorum ve şuan aklımda birçok alanda bilgi ve tecrübe var. Özellikle zımpara ve boya işleriyle uğraşmam Metalografi dersini anlamamı çok kolaylaştırdı. keşke tüm üniversite hatta lise boyunca kendimi geliştirseydim diyorum o yüzden ne kadar erken başlarsan o kadar iyi.

Ortalamanı en az 3 yap hatta 3,5 yap.

Dersler ne kadar aptalca gelsede ortalaman sana yurtdışında master için büyük fayda sağlayacak.

Erasmusa git, zaten çok zor değil gitmek 2,2 ortalama yeter.

Ve son olarak kendini Yurtdışına atmaya bak çünkü ülkemizde maalesef mühendisler için gelecek pek parlak değil. Japonya Almanya beya Amerika olabilir.

Japonya çok düzenli ve insanların saygılı olduğu suç oranının az olduğu biyer.

Almanyada benzer.

Amerika biraz daha özgür ve geniş bir memleket ama suç oranı fazla.

Allah yar yardımcın olsun...

• At sahibi A kullanıcısına yanıt
    Tip disindaki her bolumde universitenin buyuk onemi var.Butun sucu meslege yuklemek olmaz

• enes13mes E kullanıcısına yanıt
    Tavsiyelerin icin tesekkur ederim meslektasim

Seninde yolun acik olsun

• Machine Wizard kullanıcısına yanıt
    Yok yok hiç öyle bişey değil ulen ODTÜ mezunu arkadaşıma 3 bin teklif ettiler çocukta yurtdışına gitti . Bu arada duyduğum en yüksek teklif

• Belirli mühendislikler öldü maalesef. Harita gibi, Metal ve Mal mühendisliği gibi. Haberleşmedir, Bilgisayardır, Elektroniktir bunlar halen ayakta, zira ülkede iş görüyor. Belki Elektronik hariç ama ona da yönelim artmaya başladı, zira bilinçlenen ülke en çok revaçta olana yönelir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim,

Senin ne hissettiğini çok iyi anlıyorum.

Hayatta belirsiz olan bir çok şey var. Mühendislik diliyle söylersek, rastgele/kontrol edilemeyen bağımsız parametreler kontrol edilebilir bağımsız parametrelerden kat be kat fazladır.

B1 seviyesi ingilizce işini görür. Sana tavsiyem beğendiğin ingilizce bir diziyi izleyebiliyorsan altyazısız, olmuyorsa önce ingilizce altyazılı sonra altyazılar kapalı izle. Kendini zorla. Zira dil dinleyerek konuşularak öğrenilir. Biz Türkçe'yi nasıl öğrendik?

Allah herkesin rızkını bir şekilde veriyor. Buna emin olabilirsin. "Garanti" "kesin" dediğin bir çok iş olmazken hiç beklemediğin işler oluyor.

Okulunu bitir, mümkün mertebe ortalamanı yüksek tut. İngilizceni özellikle de dinleme ve okumayı ilerlet. Altyapı olunca konuşma o kadar da zor değil.

Ha ek olarak, erasmus, mevlana, öğrenci kulüpleri (işini ciddi yapanlar) gibi şeylerle de ilgilenebilirsin. Her kursa katılamazsın, her sertifikayı alamazsın. İşine yarayacak olanları seçmelisin. (Mesela, Excel'in Word'ün çok yararlı ve pek bilinmeyen özellikleri var bunun kursuna gidebilirsin.)

Mutlaka yürüyüş yap, spor salonuna gitmeye çalış. Mümkün mertebe sağlıklı beslenmeye gayret et. (Okulda diyetisyen mutlaka vardır) Süt yoğurt yumurta bunları her gün tüket.

Benim tavsiyelerim bu şekilde. Mümkün mertebe rahat ol, kafanda kurmak emin ol sadece zarar verir, yarar vermez.

• arda4 kullanıcısına yanıt
    Konuyu uplamissiniz bende uplayayim.

Yazdiktan 6 ay sonra guzel bir firmada ilk stajimi yaptim.Meslegimin ne yaptigini,nelere sahip olmam gerektigini ve en onemlisi ne yapmak istedigimi gormus oldum.Issizlik konusuna artik takilmiyorum cunku ne yapmam gerektigini biliyorum.Yuksek lisansimi ve sonrasini guzel bir sekilde planladim.Bunun icin ortalamamida yukselttim.Ama piyasanin kurtlar sofrasi oldugunuda gordum.Benim gibi muhendis adaylarina tavsiye universiteden sonra ne yapacaginiza iyi karar verin

• Yüksek lisans yorucu ve bıktırıcı olabilir ama faydalıdır.

Eğer yüksek lisans yapmaya kesin kararlıysan danışman hocanı önceden belirleyip kayıt olur olmaz çalışmalara başlarsan iyi olur. Aksi taktirde y.lisans bitmez. İnanmayabilirsin ama y.lisansı 5 yıl süren arkadaşım var. İşin kötüsü adam görüp görebileceğin en gayretli, çalışkan adamlardan birisi. Yani danışman hoca çok önemli.

Piyasa da gözünü korkutmasın. Bir tek sen değilsin, onbinlerce mühendis çalışıyor piyasada. Eğri olanlar ise layığını buluyor.
  • Yirikalische kullanıcısına yanıt
    ingilizce anlama ve yazma sorunu olmayan icin konusma sorun cikartir mi hocam? bu anliyorum ama konusamiyorum klisesi degil, egitim dili ingilizce olan bir okulda okuyorum fakat buradan 1 kelime ingilizce konusmadan mezun olabiliyorsunuz.
    mesaj uzerinden 1 yildan fazla gecmis ama bu konuda daha cok tecrube kazanmissinizdir diye dusunuyorum.
  • herkes okudugu meslegi yapmak zorunds degil.is cok.begenmeyen var

• Machine Wizard kullanıcısına yanıt
    Mezun olduktan sonra kaynak mühendisliğide okursan çok güzel paralar kazanabilirsin . Denge diyagramı hayatın olsun ( okul hayatın ) , öğrencilikteki yanlışlarında mertenzit ( eksik bilgilerle geçtiğin dersler ) olsun . Sen kattığın elementlerle Ni ( yabancı dil ) , Mn ( stajların ) östenitik sahayı genişletmeye çalış her zaman . A3 hattıda ( yabancı dil) önemlidir bunuda göz ardı etme .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mekatroniks kullanıcısına yanıt
    Denge diyagramiyla benzetmeyi cok guzel yapmissiniz

• Dostum iş şu zamanda şansa çevreye bağlı. Mülakata girerken senin onlara ihtiyacın olmamalı onların sana ihtiyacı olmalı planını bu şekilde yap. İşini doğru seç alanın belli olsun. Farklı alanlara yönelme. Keşke bilgisayar elektronik gibi alan seçseymişin.
  • Muhendislik okumak gereksiz dil mil diyenler olmuş koskoca ABD , Avrupa ne yapsin sizi bu kadar aciz mi? Kendi vatandaşlari yok mu ? Kendi universitleri yok mu ? Boş hayaller vermeyin millete

• Maden suyu için rahatlatır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.