Şimdi Ara

Mühendislik Öğrencisiyim Çok Endişeliyim (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
4
Favori
8.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Heinz Guderian

okul ve bölümünüzü merak ettim? Yazılımı nereden öğrendiniz?

Alıntıları Göster
    Selam. Kocaeli bilgisayar çıkışlıyım. Yazılımı okulda öğretilenlerin üzerine kendim koyarak öğrendim. Öğrenci arkadaşlara kesinlikle okurken çalışmalarını öneriyorum. Ben mezun olduğumda 1.5 sene sektör tecrübem vardı. Bir de ingilizce bilin diye önermek abes kaçıyor artık. İngilizce bilmemek bu sektördeki en büyük günah. İnternette ingilizce yazılmış dökümantasyonu takip edemeyecek, yabancı müşteriyle ayaküstü iki kelam edemeyecek kişilerin şansı bu sektörde yok.

Dil konusunda kimseye bir şey tavsiye edemem. Sadece ben şu dilde yazmam gibi bir düşünce olmasın kafanızda. Çalıştığınız firma bugün X dilini kullanırken yarın Y diline ihtiyaç duyabilir. Bu durumda ayak uydurmanız beklenecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: T-E-K-

Bence hepsi var bende biraz birazda olsa
    Tamam Ama tip yok ona ye yapacaksın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Issiz avukat kervanina bir seferi daha

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nouvelle

Okumadım ama yazılıma yönel kesinlikle. Yeni mezunum, net maaş vermem doğru olmaz ama 5bin civarında iş buldum. Piyasa da genellikle 4-5bin civarında gidip geliyor. Yazılımın hangi kolundan tutsan kardır
    Başladığınız yer kurumsal bir yer mi ?

Yeni başlayan için bu maaşları genelde bankalar vb büyük firmalar veriyor diye biliyorum ama aydınlatırsanız sevinirim hocam.

• quote:

Issiz avukat kervanina bir seferi daha
    Yav aslında kafa adamsın ama siyasi görüşün ve yorumların bitiriyor seni.

Ben parti tutmuyorum mesela. Önceliğim vatanseverlik ve adalet, bilim.

Parti şakşakçılığı yapmasan tipi de boşver, insan olmak yeterli. Sırf o tavırların var ya onlar nefret uyandırıyor. Bırak şu şakşakçılığı kanka olalım. Profil foton çok hoş bu arada :)

• bir şikrette yazılım mühendisiyim. öldürmeyecek kadar hayatta, sefil etmeyecek kadar iyi, ona buna muhtaç olmayacak kadar kıt kanaat geçiniyorum. sosyal aktivitem pek olmasada türkiye şartlarında beni bir şekilde idare ediyor. çok büyük kariyer düşünüyorsan, sokakta kendine bi konteynır yapar ordan burdan geçinirsin.
  • Sag ol hocam yalnizligi anlatiyor avatarim

Siyaseti bilemem reis belki gercekteb sagciyimdir beelki de sadece kutuplasmis solculari sevmiyorumdur

• quote:

Sag ol hocam yalnizligi anlatiyor avatarim

Siyaseti bilemem reis belki gercekteb sagciyimdir beelki de sadece kutuplasmis solculari sevmiyorumdur
    Ben sağcı solcu ocu bucu lafını sevmem. Kutuplaşmayı sevmem ama maalesef mevcut ve geçmiş siyasiler(iktidar muhalefet) insanları kutuplaştırdı. Ortak noktamız vatanseverlik ve davamız adalet olsun yeter. Rüşvet, adam kayırma bunlar rezalet şeyler. Keşke bunlar olmasa ülkemizde. Mülakat olmasa mesela sıralamaya girenlerden güvenlik soruşturması sağlam çıkanlar direkt atansa. Mülakat adam kayırmanın yasal kılıfı haline gelmiş durumda.

• Bunun ici konu disi uygun degil reis ucurur adminler bizi

Ama goruslerinin coguna katiliyorum

• quote:

Bunun ici konu disi uygun degil reis ucurur adminler bizi

Ama goruslerinin coguna katiliyorum
    Eyvallah. Zaten artık siyasi konulara girmeyi düşünmüyorum, zaman kaybı. Neyse sağlıcakla kal :)

• İnternetten bedava yazılım öğrenebilirsin.
  • Agzindan yel alsin

Saglicakli kalirsam isim yas

Tip yok gelecek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-E-K- -- 4 Aralık 2018; 22:52:47 >
  • quote:

Agzindan yel alsin

Saglicakli kalirsam isim yas

Tip yok gelecek yok
    Olur bir şeyler hocam. Doğuştan gelen şeyleri değiştiremiyoruz maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nouvelle

Selam. Kocaeli bilgisayar çıkışlıyım. Yazılımı okulda öğretilenlerin üzerine kendim koyarak öğrendim. Öğrenci arkadaşlara kesinlikle okurken çalışmalarını öneriyorum. Ben mezun olduğumda 1.5 sene sektör tecrübem vardı. Bir de ingilizce bilin diye önermek abes kaçıyor artık. İngilizce bilmemek bu sektördeki en büyük günah. İnternette ingilizce yazılmış dökümantasyonu takip edemeyecek, yabancı müşteriyle ayaküstü iki kelam edemeyecek kişilerin şansı bu sektörde yok.

Dil konusunda kimseye bir şey tavsiye edemem. Sadece ben şu dilde yazmam gibi bir düşünce olmasın kafanızda. Çalıştığınız firma bugün X dilini kullanırken yarın Y diline ihtiyaç duyabilir. Bu durumda ayak uydurmanız beklenecektir.

Alıntıları Göster
    Hocam okurken iş nasıl buluyorsunuz merak ettim kaçıncı sınıfta buldunuz hangi ara çalıştınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: alexdesouza.10

hocam hangi dilleri tavsiye edersiniz ?

Alıntıları Göster
    Sana öyle bi tavsiye verebilecek yetkinlikte biri değilim. Fakat yapacaklarını sıralamam gerekirse;
    -İngilizceni ana dilin gibi konuşmak
    -Yapay zeka için gereken gereksinimleri öğrenmek özellikle python.

Bundan sonrası tamamen sana kalmış. Benim hevesim uçak-uzay mühendisliği okumaktı fakat olduğum yerden çok uzaktayım. Yapay zeka çalışmaları yaparak kendimi 3-4 yılda yapay zeka konusunda çok iyi yerlere getirip para kazanacağım. Sonrasında ise ingiltere gibi bi yerde havacılık mühendisliği okumayı düşünüyorum buda nereden baksan 30 yaşıma denk geliyor. O yüzden kimseden tavsiye isteme kendi yolunu kendin çiz hiç kimse aynı olmak zorunda değil. :)

Not düşmek isterim: Ben herhangi bir bilgisayar bölümü veya o tarz şeylerde eğitim görmedim. Ben 10 yaşımda bu işe hobiyle başladım. Yeri geldi webtasarım yaptım yeri geldi daha farklı alanlara yöneldim. Canım sıkıldı arduinoyla uğraştım. Kurduğun hayaller hayallerinde kalmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orcun12122 -- 5 Aralık 2018; 16:14:35 >

• Sevgili Meslektaşım,

Naçizane yol göstermiş olayım. Öncelikle Erasmus'un peşini bırakmayın. Dil denen olgu, öyle interaktif alıştırmalarla, birtakım yalandan aktivitelerle olacak iş değil. Oyunlar olsun, filmler olsun faydalı lâkin yerinde pratik her şeyden önce gelir. Erasmus olmasa bile Work and Holiday, Interrail gibi fırsatları kovalayın. İletişim kurabilecek düzeye gelmenin temel şartı budur. İletişim demişken, yabancı dil kadar ana dili de kastediyorum. Ana dilinde çekingen olan birisi için hâlihazırda söylenebilecek pek fazla şey yok. Öncelikle kendini dışarıya açmalı, dahası zincirlerini kırmalı.

Tekrar yabancı dil konusuna gelirsek, bizdeki eğitim kurumlarında yahut dil kurslarında ne yazık ki halledilemiyor. Nitekim gençlik merkezleri, halk eğitimler gibi bölgesel kurslarda çoğu zaman sayı yetersizliğinden kurslar açılamamakta. Birçok fakültenin hazırlığı zaten uluslararası nitelik taşımadığından lisansı bile geçerli değil. Dolayısıyla yabancı dili, uluslararası düzeyde ancak TOEFL ile saydırabilirsiniz. Yoksa 'ben İngilizce biliyorum, bakınız şu seviyede' gibi bir dünya yok. Yeterlilik dereceniz somut olmalı.

Bunun dışında temel mühendislik programlarına; yani AutoCAD, SolidWorks vb. gibi temel uygulamalara hakim olmanız gerekiyor. Bunun için anlama şeklinize göre eğitim tercihi size kalmış. İster ders alın, ister kitap... Ama devir İnternet devri, hiç olmazsa YouTube videoları ile çalışıp kendi başınıza deneme yaparak öğrenmek işten bile değil. Zaten çizimler, en kolaydan başlanarak akabinde yavaş yavaş deneyerek pekişir.

Son olarak, yetkin bir mühendis olabilmek için en önemli faktörlerden biri piyasayı koklamaktır. Bu yüzden yaz stajlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Muhakkak kurumsal firmaları, büyük oynayan işletmeleri gözünüze kestirin. Gerekiyorsa ücret talep etmeyin, tabiri caizse kapısında yatın ama stajınızı iyi bağlayın. Hatta imkân varsa 3. veya 4. sınıfta okulla birlikte yürütebileceğiniz part-time stajyerlik mükemmel olacaktır. İnanın işin mutfağına girmek çok belirleyici. Fakültede teori üstüne teori alarak ilerlemeniz mümkün değil. Bölümü bu şekilde bitiren öğrenciler, diploma alındıktan sonra çıplak bir bebek gibi kalacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Veronicaa

Olur bir şeyler hocam. Doğuştan gelen şeyleri değiştiremiyoruz maalesef.

Alıntıları Göster
    Hocam araniza daldim kusura bakmayin muhabbetiniz cok hosuma gitti hastanede sira beklerken yaziyorum bol selamlar :)

• exotic. kullanıcısına yanıt
    Size de sevgiler hocam :) Hastanedeymişsiniz umarım önemli bir şey yoktur. Acil şifalar dilerim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.