Şimdi Ara

Mühendisliğin kafaya tamamen yatması ama tıpın garanti meslek olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
2
Favori
1.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu gerçekten çok sorunlu bir durum mesela ben mühendis olurum okurum dersleri güzel diyorum ama çalışma şartıdır falan gerçekten net değil ne yapacam ne edecem ne kadar alacam ama tıpı ortalama sevmeme rağmen ne yapacağınızın tamamen ortada olması ve maaşların yeterli olması insanı çok cezbediyor nasıl tercih yapacağım gerçekten hiç bilmiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Korkman yersiz bence muhendislik konusunda. Ben de ayni dusuncedeydim ama zaten TIP tutturacak kadar iyi bir siralama yaptiysan bu senin çalisabilen,çaliskan biri oldugunu gosterir. Iyi bir muhendis olursun korkma. Maas konusunda 2 meslekte de guzel para. Muhendislige basladiginda ilk 1-4 arasi yillarda dusuk maas alma ihtimalin var (gelisim acisindan geldigin duruma gore degisir). Ama sonrasi iyi sıkma canini. Egeden mezun tanidigim 8-9k maas aliyor ingilizcesi bile yok adam akilli turkce okumus. Ona gore iyi dusun tasin iyi geceler
  • Korkman yersiz bence muhendislik konusunda. Ben de ayni dusuncedeydim ama zaten TIP tutturacak kadar iyi bir siralama yaptiysan bu senin çalisabilen,çaliskan biri oldugunu gosterir. Iyi bir muhendis olursun korkma. Maas konusunda 2 meslekte de guzel para. Muhendislige basladiginda ilk 1-4 arasi yillarda dusuk maas alma ihtimalin var (gelisim acisindan geldigin duruma gore degisir). Ama sonrasi iyi sıkma canini. Egeden mezun tanidigim 8-9k maas aliyor ingilizcesi bile yok adam akilli turkce okumus. Ona gore iyi dusun tasin iyi geceler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5D17A1E45 -- 31 Temmuz 2020; 2:36:58 >
  • Hocam işte bir belirsizlik var ortada nerde çalışacağım ne yapacağım gibi bu gerçekten canını sıkıyor insanın tıpta biraz belli geleceğin ne olacak falan ama mühendislikte sadece okuma kısmı net gerisi herkesin farklı hikayesi var ve kendini geliştirip hak ettiğini alamayan insanlar da var. Mesela bir şansızlık yaşayıp boşta kalma ya da kötü şartlarda çalışma ihtimali %1 olsa bile insanı korkutuyor bu açıkçası 15 16 yıl emek ver o 1 ihtimal bile can sıkıyor.

• Boyle düşünen bi tanıdığım hacettepe tıpa gitti 1 yıl okuyup odtü cenge geçti hocam iyi düşünün.

• Hocam lanet olsun ki tam da o iki okulun sıralamalarındayım daha bi stres oldum şuan

• Yusufk21 Y kullanıcısına yanıt
    maalesef o nasipsizlik %1 ihtimali var. 'bilgisayarmühendisiyim' canlı yayında bahsetmişti, instagramından bakabilirsiniz.
  • Cerrahpaşa tıp 2. Sınıfta ayrılıp boun ceng yazan da...

• Skaar kullanıcısına yanıt
    Evet hocam o nasipsizlik gerçekten korkutuyor. Teşekkğrler bakacağım hemen.

Hocam o sıralamadaki bi mühendislik emin ol tıptan çok daha fazla kazandırır sana ozellikle ceng.Maddi boyutu düşünüyosanız müh derim.Zaten müh kafası olan biri tıpta mutlu olamıyor görüldüğü üzere..

Haklisin dostum. Babanin maddi durumu iyiyse,bir yatirim yapmissa sana muhendislik oku "bence". Maddi durum iyi değilse TIP'ı da düşün. Bak seni yonlendirmek istemiyorum,bu kadar kararsizsin maden bunlari da goz onunde bulundur.

• Hocam ben zaten lise hayatım boyunca hastane sevmeyen ve tıp okumayacağını söyleyen biriydim. İşler ciddileşince tıp düşünmeye başladım gelecek kaygısından dolayı.

• Hocam allaha şükür ortalama üstü bir maddi durumumuz var yani babam iş seçimi konusunda ne seviyorsan onu oku diyor ama onlara güvenerek de bir tercih yapmak istemiyorum maddiyat hızlı gelip giden bir şey düzenli gelir olmadıkça mğhendislikte de korkutan olay bu yani hızlı yükselip hızlı düşen(elde olmayan sebepten) bir mühendis olmaktan korkuyorum.

Tıp sizin için çok yanlış bi tercih o zaman bence düşünmene gerek bile yok.

• Öyle gözüküyor hocam gerçekten tıp yaz diyen yok ne kadar sorsam da

Valla ben bu kararsizligi 2 meslegi arastirarak atlattim. Bilgisayar icin meslegi yapan insanlara baktim tatmin olmadim. Ama "python ogreniyoruz" adli bir video izledim. O kadar çok hoşuma gitti ki. Bildigin bilgisayarla yazisiyordu adam,xx olursa yy yapicaksin vs. 1 haftalik TIP hevesimden aninda vazgeçtim. Sen de izle bu tip şeyler. Benim rahmetli amcam cerrahti. Oz oglu da cerrah şu an. Mesela o da ogluna cildiye bolumune yonlen çok rahat bölüm dermis. Bunu da dusunebilirsin mesela. Kisaca 2 meslegi de arastirmak icin bence baya suren var. Enine boyuna araştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5D17A1E45 -- 31 Temmuz 2020; 3:8:7 >
  • Hocam aynen ben de o tür videolar izlesem mesela çekmiyor beni açıkçası kod yazmak falan sorun bu bazen işletme ekonomi falan yazmaya kadar gidiyorum. Aslında ne kadar hastane sevmesem de biyolojiyi çok seviyorum yani benim sorunum biraz sorunlu insanlarla çok içli dışlı olmak istememem mesela göz doktorluğu bana çok ilgi çekici geliyor ama ne malum tusta onu tutturacam

• Hocam gerçekten çok kararsız biriyim bazen yazdıklarım bile birbiriyle çelişebiliyor 1 dakika içinde kararım değişiyor yani halbuki ikisinde de mutlu olacam

İnsan iliskilerini TIP okurken gelistirebilirsin bence onu kafaya takma. Sen sadece meslege odaklan bir karar ver işte. Ilerde pişman olurum diye duşunme. Neyi secersen sec zaten ara ara keske digerini secseydim dedigin anlar olacaktir ama o anki hayatina adapte oldugun icin kisa surecektir bu pismanliklar. O yonden rahat ol bence tek yapman gereken meslegini secmek

• Hocam insanlarla iletişim konusunda sıkıntım yok mesela bi yabancı insan vücuduna dokunmak ya da kadavra görmek onlardan korkarım diye düşünüyorum yoksa kan tutma falan o konularda çok soğukkanlıyım.

Rahat ol kanki. Alisirsin. Ben de 2 defa bicaklandiktan sonra alişmistim kan veya kesik gormeye.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.