Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Mühendislerin yarısı işsiz, çoğu 1500 TL'ye çalışıyor geyiği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
258
Cevap
14
Favori
20.767
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Mühendislerin yarısı işsiz, çoğu 1500 TL'ye çalışıyor geyiği
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      356 Mesaj
      01 Mayıs 2018 21:32:47 Konu Sahibi

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle kendim hakkında ufak bilgi vereyim. Bilgisayar mühendisiyim ve 3 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Mezun olduğum okul (En yüksek puanlı ilk 10 içerisinde değil) ve çalıştığım sektörü merak eden arkadaşlar olursa özelden yazabilirler. Konu sadece bilgisayar mühendisliği üzerinedir. Makine, inşaat, endüstri gibi mühendislikler hakkında bilgim yoktur. Forumdaki diğer mühendis arkadaşlarım da umarım kendi sektörleri için bu konulara açıklık getirirler.

Ben kendimi bildim bileli hatta belki de daha önceden beri süre gelen, mühendislerin yarısı işsiz, iş bulan da 1500 TL'ye şükrediyor gibi geyikler için kendimi ve çevremi örnek vermek istiyorum. Bu söylentiler sebebiyle gençler mühendislikten soğuyor, her yıl mühendislik bölümlerinin puanları hızla düşüyor. Çoğu genç yanlış yönlendiriliyor. Maalesef çoğumuz memur kafasından sıyrılamadık. Bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak istiyorum. Forumda çok fazla sınava hazırlanan veya üniversitede okuyan genç var. Umarım sizlerin içine bir nebze soğuk su serpebilirim.

Ekte vereceğim bizzat kendime ait maaş bordrosu üzerinde bulanıklaştırma yaptım. Bordroyu bu tip sosyal mecralarda paylaşmak bir kenara arkadaşınıza söylemek bile kesinlikle işten ihraç sebebidir. Maaşım Türkiye şartlarında yüksek bile değil, ancak 1500 lira kazanıyorlar gibi saçma sapan hurafelere cevap vermek amacıyla paylaştım.

Bknz: Yoksulluk sınırı 5473 TL, açlık sınırı 1680 TL. Bir nevi orta gelirliyim. Türkiye'de çoğu kurumsal şirkette çalışan 3 yıl tecrübeli mühendisler bu maaşlara yakın kazanıyor.
      Bilgisayar mühendisi olmak isteyen gençler emin olsun ki kurumsal şirketlerin çoğunda mühendisler bu miktarın +%30 -%30 bandında kazanıyor.

Not: Ülkede 150 tane üniversite olması ne beni ne de hedefi olan gençleri alakadar eder. 300 bininci sıradan mühendislik okuyup ben bu maaşı almıyorum diyenler kendi hatalarını yaşıyorlar.
      Aynı zamanda 1500 liraya çalışan mühendis varsa (ki sanmıyorum) onlar da kendi hatalarını yaşıyor; çünkü şuan ki bazı ekonomik sıkıntılara rağmen dışarıda yüzlerce özel şirket mühendis arayışında.

Gelecek kaygısı güdüp, çalışan arkadaşlardan bilgi edinmek isteyen genç kardeşlerim sınava iyi hazırlanmaları gerektiğinin bilincinde bireyler oldukları için ne demek istediğimi anlıyorlardır. Mühendis olmak istiyorsanız olun gençler. Korkmayın ve gürültülere kulak asmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 1 Mayıs 2018; 21:34:10 >

Bahsedilenler: jasonn123 , igetsky

• Binbaşı
      1668 Mesaj
      01 Mayıs 2018 21:41:46
      Onlerden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igetsky -- 1 Mayıs 2018; 21:41:59 >
      |
      |
    • Teğmen
      102 Mesaj
      01 Mayıs 2018 21:48:53
      ilk 3'te olan bir ünideyim, bu sene mezun olan, master veya doktora yapmayacak olan arkadaşlar en az 4.500 lira ile diplomayı almadan iş buldu
      01 Mayıs 2018 21:49:26
      Hocam hangi üniden mezun oldunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      01 Mayıs 2018 21:49:48
      Ben çok şaşırdım açıkcası demekki ülkemiz daha ölmemiş.

|
      |
      01 Mayıs 2018 21:50:28
      quote:

Orijinalden alıntı: Dakath ilk 3'te olan bir ünideyim, bu sene mezun olan, master veya doktora yapmayacak olan arkadaşlar en az 4.500 lira ile diplomayı almadan iş buldu
      Bakın buna da çok şaşırdım.

01 Mayıs 2018 21:53:45
      şuan mimarlık kötü gibi mühendislik yine bi derece.mimar içmimar tanıdıklarım kötü diyor
      |
      |
      01 Mayıs 2018 22:00:04
      .

|
      |
      01 Mayıs 2018 22:00:37
      Ünide bitiyor işte. Kaç yıldır kodlamayla uğraşıyorum ama iş bulsamda asgari ücret oluyor. Yaş 20 oldu. Bu saatten sonra da üni olur mu korkusu var. Olsa bile derece yapmak lazım. Bölüm yüksek. İlk 5k falan yapmak lazım sanırım o da zor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sözleşmeyiokudum -- 1 Mayıs 2018; 22:2:16 >
    • 01 Mayıs 2018 22:07:08
      Eğer yalnızsan, borcun falan yoksa mis gibi. Ama evlilik, borç falan o da yetmeyecek. Hayat çok zor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      01 Mayıs 2018 22:07:29
      Üniversite son sınıftayım bilgisayar mühendisliği okuyorum. Haftada 3 gün part time çalışiyorum ve aldığım maaş asgari ücret. Mezun oldugumda ise 3500-4000-4500 bandinda beklentim var.

1500 liraya full time muhendis calistiracak firma da yok su an piyasada. 1500 liraya calismayi kabul edecek mühendisin işten anlamadığını sirketler de bildiği icin bu adamları işe almazlar zaten.

Not: okuduğum üniversite ilk 10 da değil.

01 Mayıs 2018 22:16:06
      quote:

Orijinalden alıntı: Jaycees Bakın buna da çok şaşırdım. Alıntıları Göster
      şaşıracak bir şey yok bence.. 530 küsür puanla girdiğinden yerden mezun olunca asgari ücret almazsın
      |
      |
      01 Mayıs 2018 22:21:39
      önümüzdeki 5 yıl içerisinde bütün mühendisliklerle ciddi miktarda mezun enflasyonu oluşacak. Bu kadar üretim yapan bir ülke değiliz bunu da aklınızdan çıkarmayın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      01 Mayıs 2018 22:24:08 Konu Sahibi

Sadece hizmet sektöründe iyiyiz hocam ülke olarak, mevcut ekonomik darlıkta her meslekte mezun enflasyonu oluşacak.
      |
      |
      panter20 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Mayıs 2018 22:24:57 Konu Sahibi

Normal ücret hocam, bulunduğum şirkette de yeni mezunları bu aralıklardan alıyorlar.
      |
      |
      Bahsedilenler: Jaycees , Geniusxx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Mayıs 2018 22:29:35
      quote:

Orijinalden alıntı: Nouvelle Üniversite son sınıftayım bilgisayar mühendisliği okuyorum. Haftada 3 gün part time çalışiyorum ve aldığım maaş asgari ücret. Mezun oldugumda ise 3500-4000-4500 bandinda beklentim var.

1500 liraya full time muhendis calistiracak firma da yok su an piyasada. 1500 liraya calismayi kabul edecek mühendisin işten anlamadığını sirketler de bildiği icin bu adamları işe almazlar zaten.

Not: okuduğum üniversite ilk 10 da değil.
      Bilgisayar mühendisinin kolay kolay işsiz kalacağını düşünmüyorum.

İstanbul'un zira Türkiye'nin en iyi eğitim veren okullarından birinde okuyorum. Kendini geliştirene her zaman iş var bu sektörde. Çok spesifik yerlerde okul da lazım ama.
      |
      |
      01 Mayıs 2018 22:31:05
      quote:

Orijinalden alıntı: ReaLGz Normal ücret hocam, bulunduğum şirkette de yeni mezunları bu aralıklardan alıyorlar. Alıntıları Göster
      en düşük dedim farkındaysan. aselsan yeni mezuna 6.500 lira civarı veriyor. ama oraya da top 5'te olmayan okulların mezunları giremiyor bir de 3.00+ ortalama istiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Geniusxx -- 1 Mayıs 2018; 22:31:47 >
      01 Mayıs 2018 22:33:08 Konu Sahibi

Ben de yazdığını destekler şekilde yazdım zaten neden böyle bir şey söyleme ihtiyacı duydun

Ayrıca aşağıdaki arkadaşın dediği gibi benim üniversitemden mezun adam da var aselsanda. O işler tanıdığa ve piyasadaki mezun dağılıma göre değişiyor. Lafta almıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 1 Mayıs 2018; 22:34:57 >
      |
      |
      Geniusxx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Mayıs 2018 22:33:24
      quote:

Orijinalden alıntı: Dakath en düşük dedim farkındaysan. aselsan yeni mezuna 6.500 lira civarı veriyor. ama oraya da top 5'te olmayan okulların mezunları giremiyor bir de 3.00+ ortalama istiyorlar. Alıntıları Göster
      Gazi en iyi 5'te değil ama Aselsan'da Gazi mezunları var çalışan?
      01 Mayıs 2018 22:34:51
      quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DFD8C17B Gazi en iyi 5'te değil ama Aselsan'da Gazi mezunları var çalışan? Alıntıları Göster
      onlar torpilli oluyor hep ve önemli pozisyonlara, ar-ge'ye falan almıyorlar. şirket sirkülasyona girdiği zaman ilk atılanlar da onlar oluyor.

Reklamlar
sohbet
üniversite
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.