Şimdi Ara

mühendis olmak isteyenlere yardımcı olabilirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
23
Favori
4.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar mühendis bir ailenin mühendislik okuyan çocuğuyum. babam abim kuzenlerim amcam babamın amcası hepimiz mühendisiz. aramızda boğaziçi mezunu da var anadoluda okuyanda. aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz. güzel soruları ilk mesajda editlerim. isterseniz genel bilgilerde veririm mühendislik nedir ne iş yapar kimler mühendisliğe uygundur. Türkiyede geleceği nasıldır. siz sorun ben cevaplayayım tercih çok önemlidir. Yanlış tercih yapmayın.

edit: herkes yurt dışı imkanını sormuş. Bende sizin gibi yurt dışına çıkmayı çok istiyordum ama şehir dışına çıkınca bundan vazgeçtim. bu gerçekten zor bir şey. 25 yıl boyunca bir dil konuşuyorsun bir dine mensupsun bir yemek külütürün var bir kültürün yaşantın var. bunları öylesine bırakıp gidemiyor insan. Ayrıc aşağıya atacağım videoyu her mühendis ve mühndis adayı izlemeli diye düşünüyorum gerçekten ufkunuzu genişletecek bir video.

2 saat olmasına bakmayın film gibi iftardan önce izleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dj dikkat -- 22 Haziran 2017; 2:35:22 >

• özellere hiç işin içine katmazsak üniversiteleri sana şöyle özetleyebilirim.

boğaziçi-> Yönetici yetiştiren bir üniversitedir. buradan mezun olan arkadaşların teknik bilgisi çok yüksek değildir ama sosyal yönden çok gelişmiş kültürlü ve üst düzey ingilizceye sahip insanlardır. İstanbulda okumak her öğrenci için bir avantıjdır. Bu avantajın en büyüğü bu üniversitededir. Boğaziçi mezunu bir babanın bir oğlu olarak şunu söyleyeyim. Mezunları özgüvenli konuşmayı bilen yönetmeyi bilen insanlar.

odtü-> Teknik olarak türkiye de daha iyisi yoktur boğaziçi dahil. Boğaziçi nasıl sosyal bir öğrenci yetiştiriyorsa odtü o kadar teknik donanıma sahip bir öğrenci yetiştirir. ingilizce olarak çok farkları yoktur ikisinden de mezun olan biri ana dili gibi ing konuşur.

ytü-itü-> Piyasa da isimleri çok iyi. boşta alma ihtimaliniz çok zor saygın üniversiteler. ytü mezunu itü yüksek lisans sahibi bir abim var. söylediklerinden yola çıkarsak eğitim olarak boğaziçi odtü seviyesinde değil ama isimleri gerçekten işine yarıyor.

diğer üniversiteler-> Hepsi AYNI. haccetepe ankara deu gazi koü saü tekirdağ adana antep al birini vur ötekini piyasa da değerin aynı. Kim ne derse desin bunu yaşadım ve gördüm.

Üni hakkında önemli not: eğer bilgisayar mühendisliği seçecekseniz bu ünilerin çok bi farkı yok. olay sende bitiyor.diğer bölümlerde bunu daha az görürsünüz çünkü makina da olsun elo hab'ta olsun elektrik elektronikte olsun lab imkanı çok önemlidir hoca kalitesi çok önemlidir ama bilgisayar öyle değil. hoca sana bir şey göstermez çünkü tamamiyle hepsi aynı mantık. bir noktadan sonra he şey if else for while hatta bir noktadan sonra her şey topl çıkar ekle sil daha ileri gidersek 0 1. denizliden mezun bir arkadaş boğaziçinden mezun bir arkadaştan çok daha iyi bir yazılımcı olabilir ama çok daha sosyal bir insan olamaz. iş hayatı da sadece kod yazmakla olmuyor.
  • Akıllarda tek soru;

Mühendislikte üniversitenin önemi?
  • evladlık alıyorsanız pm atın
  • Bilgisayar Mühendisliğinin komşu bilim alanları ve mühendislikleri nelerdir?
    Bilgisayar Mühendisliği-Yazılım Mühendisliği; ikisi aynı şey mi?
    Bilgisayar Mühendisliğinde program yazılması mı öğretiliyor?
    hep mühendisliklerde kendini geliştirmek önemli diyorlar kendimizi nasıl geliştirebiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Software Maker

Akıllarda tek soru;

Mühendislikte üniversitenin önemi?

özellere hiç işin içine katmazsak üniversiteleri sana şöyle özetleyebilirim.

boğaziçi-> Yönetici yetiştiren bir üniversitedir. buradan mezun olan arkadaşların teknik bilgisi çok yüksek değildir ama sosyal yönden çok gelişmiş kültürlü ve üst düzey ingilizceye sahip insanlardır. İstanbulda okumak her öğrenci için bir avantıjdır. Bu avantajın en büyüğü bu üniversitededir. Boğaziçi mezunu bir babanın bir oğlu olarak şunu söyleyeyim. Mezunları özgüvenli konuşmayı bilen yönetmeyi bilen insanlar.

odtü-> Teknik olarak türkiye de daha iyisi yoktur boğaziçi dahil. Boğaziçi nasıl sosyal bir öğrenci yetiştiriyorsa odtü o kadar teknik donanıma sahip bir öğrenci yetiştirir. ingilizce olarak çok farkları yoktur ikisinden de mezun olan biri ana dili gibi ing konuşur.

ytü-itü-> Piyasa da isimleri çok iyi. boşta alma ihtimaliniz çok zor saygın üniversiteler. ytü mezunu itü yüksek lisans sahibi bir abim var. söylediklerinden yola çıkarsak eğitim olarak boğaziçi odtü seviyesinde değil ama isimleri gerçekten işine yarıyor.

diğer üniversiteler-> Hepsi AYNI. haccetepe ankara deu gazi koü saü tekirdağ adana antep al birini vur ötekini piyasa da değerin aynı. Kim ne derse desin bunu yaşadım ve gördüm.

Üni hakkında önemli not: eğer bilgisayar mühendisliği seçecekseniz bu ünilerin çok bi farkı yok. olay sende bitiyor.diğer bölümlerde bunu daha az görürsünüz çünkü makina da olsun elo hab'ta olsun elektrik elektronikte olsun lab imkanı çok önemlidir hoca kalitesi çok önemlidir ama bilgisayar öyle değil. hoca sana bir şey göstermez çünkü tamamiyle hepsi aynı mantık. bir noktadan sonra he şey if else for while hatta bir noktadan sonra her şey topl çıkar ekle sil daha ileri gidersek 0 1. denizliden mezun bir arkadaş boğaziçinden mezun bir arkadaştan çok daha iyi bir yazılımcı olabilir ama çok daha sosyal bir insan olamaz. iş hayatı da sadece kod yazmakla olmuyor.

• Tobb ee nasıldır ?
  • Bilgiler için çok sağolun hocam. Yararlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bouncer535

Bilgisayar Mühendisliğinin komşu bilim alanları ve mühendislikleri nelerdir?
    Bilgisayar Mühendisliği-Yazılım Mühendisliği; ikisi aynı şey mi?
    Bilgisayar Mühendisliğinde program yazılması mı öğretiliyor?
    hep mühendisliklerde kendini geliştirmek önemli diyorlar kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

eğer bilgisayar müh. düşünüyorsan kesinlikle ve kesinlikle youtube->Bilgisayar Kavramları adlı kanalı izle şadi evren şeker hoca bir önder bu alanda. Sorduğun sorular soru cevap adlı oynatma listesinde ayrıntılı şekilde var ama kısaca cevaplayayım

1. Türkiyede bilgisayar müh. dediğimiz şey aslında bilgisayar müh değil. türkiyede bu alan bilgisayar bilimlerine daha yakın. Bilgisayar müh. dediğin donanımsal çalışır biz yazılımsal çalışıyoruz. Eloktronik haberleşme müh.'leri genelde sistem programlama yapıyorlar. elektronik müh.'leri biraz bilgisayar donanımıyla ilgileniyorlar ama bu bölümleri okuyacağına bilgisayar müh. oku bence. Eğer sıralaman 40k ise Matematik mühendisliği düşün. Şadi hoca ytü. matematik müh. bölüm başkanıyla röpartaj yapmıştı onu bi izle derim. Matematik bölümünü okuyup yazılıma girebilirsin ama değmez.

2. Aynı şey değil. Yazılım mühendisi bilgisayar müh.'lerine ne yapması gerektiğini söyleyen kişi gibi düşünebilirsin. yani sen sql kısmını yap sen sql de şurayı sen şurayı yap sen front end sen back end sen şu fonksiyon sen şu class gibi iş bölümü yapar çok iyi kod yazamazlar. Bir bilgisayar müh. Yazılım mühendisinin işini bir süre sonra yapabilir biraz tecrübe kazanınca otomatik olarak onun işini yapar bu bir geçiş evresidir. ama bir yazılım müh. bilgisayar müh. kadar iyi kod yazamaz ve bu büyük bir dezavantaj. ben bilgisayar müh. öneririm şadi hocayı izle bu konuda da videosu var.

3. hem evet hem hayır. ödev yükü çok ağır bir bölüm. sana 1+1'i gösterip hadi şunun integralini al diyecekler v ay süre verecekler. program yazma bisiklet sürme gibidir sana kimse bunu öğretemez sadece yol gösterir o pedalları sen çevireceksin dengeyi ve hızı sen ayarlayacaksın.

4.bize sadece c gösterdiler ama ben c/c++ java android sql database html css php hakkında bilgi sahibiyim kendini geliştirmektir bu. İng hazırlık okumadım 2 yıldır düzenli ing çalışıyorum kendi geliştirmektir bu. Çevre yaparsın konuşmalara katılırsın gerçekten güzel bir hobin olur. Kendini geliştirmek şudur aslında: 5-6 kişi bir cafe de oturduğunu düşün. Bir müzik çalarken herkes ritme ve tempoya bakar ama sen gitaristin hangi notaya dokunduğuna ezginin hangi yıla ait olduğuna bakarsın. Spordan konuşulurken insanlar real-barça tartışması yaparken sen 90'larda oynanan geniş futbolla bugün oynanan dar futbolu karşılaştırırsın. kendini geliştirmen bu yüzden önemli. sürekli birilerini etkileyip insanların aklında iz bırakmalısın. bu atronun olur müdürün olur iş arkadaşın olur hocan olur arkadaşın olur hiç farketmez. Mesela ben bir erkek olarak yemek yapıyorum ve keskin bir damak lezzetim var bunu kahve üzerine geliştirmeye çalışıyorum. Bir kafe de arkadaşlarım isimlerinden etkilendikleri kahveyi sorarken ben hangi ülkeden geldiğini çekilip mi geliyor siz mi çekiyorsunuz kaç dakika demliyorsunuz pişiriyor musunuz ne kadar kavuruyorsunuz gibi sorular sorup sipariş veriyorum. işte bu kendini geliştirmektir. sadece 3.5 not ortalamasıyla iyi bir müh. olamazsın. ayrıca youtube da bir video var Dünyanın en iyi yazılım şirketlerinde çalışmak diye o videoyu kesinlikle izle ne yazarsan yaz o videoyu izle. apple da google da çalışmanın o kadar da havalı olmadığını gör.

• quote:

Orijinalden alıntı: Software Maker

Bilgiler için çok sağolun hocam. Yararlı

rica ederim hocam. önemli bir dönüm noktasındasınız ve bu işlerin içinde olan insanların size yardım etmesi bence bir görevdir. bizler bu memleketin geleceğiyiz. iyi bir ressam mühendis olmamalı iyi bir mühendiste tıp tercih etmemeli mesele budur benim gözümde
  • Sizin gibi insanları görünce ego yapıp seviniyorum hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: double or nothing

Tobb ee nasıldır ?

eminim çok iyidir asla bir okula kötü diyemem ama yerinde olsam devlet tercih ederdim tabi bu %100 burslu kazanacak kadar puan alanlar için. şöyle düşün. bilkent bilgisayar tam burslu ilk 5k ücretli 55k şimdi 55k olan insanın bilgi birikimi zekası ilk 5k'daki ile aynı değil. ama ikisi de mezun olmalı bu okuldan mecburen eğitim basitleşiyor ve öğrenci gevşiyor. ee piyasaya da bu kötü yansıyor. iş verenler bence devlet üniversitelerinden daha çok tatmin oluyorlar
  • çok uzun bir mesaj yazmışsınız çok vakit harcamışsınız çok güzel bilgiler vermişsiniz hepsi için çok teşekkür ederim dediğiniz videoları en yakın zamanda izleyeceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bouncer535

çok uzun bir mesaj yazmışsınız çok vakit harcamışsınız çok güzel bilgiler vermişsiniz hepsi için çok teşekkür ederim dediğiniz videoları en yakın zamanda izleyeceğim

rica ederim imla hataları için kusura bakmayın hem hızlı yazıp hem kafada toparlamaya çalışınca çok dikkat edemedim imlaya ve anlatıma
  • Ne imla hatasi hocam benimde gozum gormedi zaten gorsede o bilgilerin yaninda degeri yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • boğaziçi - koç endüstri diye yola çıkmıştım sene başında fakat hedeflerimin biraz altında kaldım

sosyal yönü kuvvetli bir üniversitede endüstri okumayı planlamıştım
    şu an tercih yapabiliceğim bi sabancı kaldı

yöneticiliğe evrilebilmek için sabancıda endüstri okumak ne kadar akıllıcadır?
    onun yerine odtü elektrik elektronik yazsam aynı şekilde yetkin bir yönetici olabilir miyim?

bir de seçiceğim bölümün, mesleğin benim için ilk koşula yurt dışına çıkabilme imkanı
    bu konuda hangi üniversite hangi bölüm öne çıkar

endüstri mühendisliğinde itü ve odtü ne durumdadır boğaziçine göre?

biraz fazla sordum galiba
    canınız istediğine cevap verebilirsiniz
  • kimse sormamis maas durumlari nasil

• fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    hocam artık o iş tıpcılara lazım insan sagligi yardım vs gereksiz 7 bin tl maaş mi istiyosun tıp oku insan sevip sevmemen gerekmiyor sağolsun hala ilk 10 k ya girip para düşünmeden mühendislik yazan insanlar var ..
  • Odtu ee dusunuyorum.Mezun olup yuksek lisans yaptiktan sonra savunma sanayisinde ise basladik.En fazla ne kadar yukselebiliriz , ortalama maaslar ne olur? Ya da savunma sanayisi haric baska nerelerde calisabiliriz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uçak mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Wubba Lubba Dub Dub

boğaziçi - koç endüstri diye yola çıkmıştım sene başında fakat hedeflerimin biraz altında kaldım

sosyal yönü kuvvetli bir üniversitede endüstri okumayı planlamıştım
    şu an tercih yapabiliceğim bi sabancı kaldı

yöneticiliğe evrilebilmek için sabancıda endüstri okumak ne kadar akıllıcadır?
    onun yerine odtü elektrik elektronik yazsam aynı şekilde yetkin bir yönetici olabilir miyim?

bir de seçiceğim bölümün, mesleğin benim için ilk koşula yurt dışına çıkabilme imkanı
    bu konuda hangi üniversite hangi bölüm öne çıkar

endüstri mühendisliğinde itü ve odtü ne durumdadır boğaziçine göre?

biraz fazla sordum galiba
    canınız istediğine cevap verebilirsiniz

hocam şunu tüm türkiye aklına soksun. Türkiye de mühnedis diyebilceğimiz insanı dünya çapında yetiştiren onu adam eden 2 kuruum var odtü-boğaziçi. Ben odtünün sosyal yönü zayıf dediysem boğaziçine göre zayıf. yoksa odtüyü itü ile ytü ile karşılaştırmak ahmaklık olur. aynı şey boğaziçi içinde geçerli. Eğer ben istanbulsuz yapamam diyorsan ki bu bence gayet geçerli bir sebep odtü yerine itü'yü seç ama geri kalan durumlar da kesinlikle odtü derim. Abimin çok güzel bir lafı vardır. odtü'yü alıp ytü beşiktaş kampüsüne koy millet girmek için bir birini bıçaklar. İstanbul gerçekten büyük bir şehir insan çok farklı tecrübeler kazanıyor ama ankara köy olacakmış mecburiyetten başkent olmuş. Şunu da belirteyim senin yaptığın puandaki arkadaşlar çok fazla kafaya takmasın. odtü boğaziçi tartışmasına çok girmesin. Hnagisine giderseniz gidin ilk 1 ay pişmanlık evresi geçirirsiniz. Ondan sonra kendinizle gurur duyup iyiki burayı yazmışım dersiniz. İçindeki avantajları içindeki insanlar daha iyi biliyor. yerinizde olsam tercih sıram boğaziçi-odtü-itü-sabancı olurdu ama karar sizin itü'yü odtünün önüne atmak çokta bir şey kaybettirmez diye düşünüyorum ama odtünün o adı ve fiyakasından mahrum kalırsınız.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.