Şimdi Ara

Mühendis Maaşları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
1.967
Cevap
133
Favori
935.674
Tıklama
Giriş
    292 Mesaj
    Artık devlette bile açıktan mühendis alımlarında A seviye ingilizce şartı istiyor(yds 80) .. bu anormal bi durum değil.. .Çünkü mühendis çok fazla ,iş az. seçici davranılmak zorunda..
    iyi şirketlerde çalışmak için bu olmazsa olmaz..
    Artık deneyimliler bile iş bulmakta çok zorlanıyor.
    arkanız veya donanımınız yoksa kimse size acımaz. ister limon sat ister kaportacı ol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 27 Eylül 2017; 2:41:18 >
    |
    |
    Her muhendisin beklentisi mezun olur olmaz 3000-3500tl maasla ise baslamaktir is arama isleri basladiktan sonra bu mebla 2.5a duser sonra hele bi baslayalimda sonrasi gelire duser malesef Türkiyede ortam boyle kendinizi gelistirmeyip digerlerine bi konuda fark atmazsaniz olucagi olay bu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |

Hangi üniversiteden hangi ortalama ile mezun oldunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    onlyone kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sakın vazgeçme. Lisede İngilizcemin karnemde 1(Zayıf) olduğu dönemlerde oldu ama %100 İngilizce eğitim veren bir üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği okudum ve mezun oldum. Önemli olan senin azmin ve İngilizceyi sevmen yoksa işin zor

|
    |
    Fenerlico kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: emrenaz

yok toefldan 80 yok ydsden 70 yok alesten bilmem kaç ortalam şöyle bilmem ne kursu böyle şöyle kendini geliştireceksin bunlara inanan ya kara cahildir yahut gerizekalı net.

bi işte ya para vardır ya yoktur enayi misin toefldan 80 alıcan mütercim olsaydın derler adama neden okudun?

gidin kaportacı olun boyacı olun da böyle zırva ahmakca seylerle uğrasmayın eliniz ekmek tutsun babanızın helal parasını böyle umutlara bağlamayın anneniz de üzülüm hem sizin beyinsizliğinizden.

elinizden bişey gelmiyorsa su satın ne bileyim olmadı gidin garson olun, aynı paraya en azından derdiniz tasanız olmaz paranız belli önünüz berrak olur

Sen ne diyorsun be birader?

|
    |

-Robert M. Pirsig

• Binbaşı
    1802 Mesaj

Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği
    |
    |
    teknokolik71 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ortalamanız nasıldı

|
    |
    onlyone kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Yeni mezunlar için 5000 TL'yi geçmez, yani bir telefon parasını geçmez. Ha bu en iyi ihtimal, genelde 1500 TL ile 2000 TL arasına başlanır. Korkunç miktarlar mevcut, üzülüyorum mühendislere. Gerçekten alınabilecek en yüksek miktarlar (%5'in Türkiye ortalaması) 5000 dolar civarında. Korkunç. Yani bir mühendis ömrü boyunca kazandığı paraları biriktirse Ulus'tan yine de basit bir daire alamıyor. Çok yazık, acı verici. 3500 TL'si ile övünenler olmuş. Acı verici.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Okulu 1 yıl hazırlık + 4 yıl lisans olarak bitirdim, genel olarak başarılı bir öğrenci değildim.

Ortalamam 2.59, okul bittiği gibi askere gidip sonra yuksek lisans yaptım.

Sanıyorum askerlik veya yüksek lisans yapmasam beni bu iş için tercih etmez diğer özellikleri benden daha iyi birini seçerlerdi.
    |
    |
    teknokolik71 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    atatürk ilkokulunda hademe
    net maaşı 2700 tl
    5 gün 8:30 16:30

:)

acil servis teknisyeni haftdaa iki gün çalışma (tüm gün) ve haftanın 4 günü tatil)
    maaşı 3000 tl net
    :)

rakamlar gerçektir

birçok mühendis bu maaşa ve koşullara imreniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 19 Ekim 2017; 21:1:25 >

Bence ortada ilginç birşey yok, söylediğin mesleklerin ürettiği katma değer birçok mühendisten fazla haliyle daha iyi para kazanıyorlar.

Açıkçası bir hademe veya acil servis teknisyeni işini avrupalı muadilleri ile benzer kalitede yapıp onlardan çok daha az maaş alıyor.

Fakat genel mühendis profilimiz avrupalı muadillerinin çok azı bir işi dahi yapamayıp onlar kadar maaş alamamaktan şikayetçi durumda.

Bence burda asıl sorun katma değer üretememek...
    |
    |
    hexedemical kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Maaş ile birlikte şehirde çok önemli. Örneğin İstanbul'un merkezi bir yerinde çalışıyorsundur 5 bin TL az bir rakam ama Tuzla tarafında iyi bir rakam gibi.

Genel olarak ama eğer iyi bir çevreniz yoksa mühendislik okumayın özellikle İnşaat,Makina,Jeoloji vs gibi.İyi maaş alan çoğu kişinin söylemese bile burada torpili illa ki var, özellikle İnşaat'ta. Maaşlar sürekli enflasyona göre değer kaybettiği gibi yeni açılan üniversitelerden inanılmaz sayıda mezun geliyor. Birşey bilmese bile ünvanı var sonuçta,çoğu işletme bunu fiyat kırmak için kullanıyor.

Bugün ev kiralarının 600-750 TL olduğu bir şehirde mühendise 2500-3500 TL'den fazla para zor verir. Aynı şehirde bir bankacı,bir öğretmen hatta kadrolu bir işçinin ki çoğunun çalışma saati sizden azdır en azından haftasonu tamamen çalışmazlar siz ile aynı veya aynıya yakın çoğu zamanda sizden fazla maaş alırlar.

Yüksek maaş alınan örnekler olabilir ama sonuçta banka müdürleri de yüksek maaş alıyor,restoran işleten sorumlu müdür de. Bunlar örnek teşkil etmez. Biliyorum çoğu kişi dinlemeyecek ama mühendislik okursanız kendinize yazık edersiniz. Sanayide usta olun,terzi yamağı hatta berber olun daha fazla kazanırsınız inanın bana. Boşuna da dirsek çürütmezsiniz. Son 2 senedir mühendislik bitti bitmeye de devam ediyor son hızla.
    |
    |

• Binbaşı
    1033 Mesaj
    5 senelik ODTU inşaat mühendisi olarak yeni mezun olacak arkadaslara dusuncemı soylemek ısterım. Suan Trde ozelde baslangıc maası 2000-2500 arası ustunu veren cok gormedım ama yazılımcılar belkı 3000 cıvarında baslıyor olabılırler. Bu nedenle eger fırsatınız varsa dırek yurt dısı santıyelerıne gıdın 3-4 sene durun hem guzel bırıkım yaparsınız hem de ıyı bır tecrube kazanırsınız. Iyı buyuk ıslerde calıstıysanız eger dondugunuzde zaten CV nız cogu sırketı etkıleyecek kıvama gelmıs oluyor. Trye dondukten sonrada guzel bır sırkette baslayıp artık yolunuzu ordan devam ettırın. Cok fazla ıs degıstırmekte sektorde ıyı bır sey degıldır.
    |
    |

Orijinalden alıntı: onlyone

Bence ortada ilginç birşey yok, söylediğin mesleklerin ürettiği katma değer birçok mühendisten fazla haliyle daha iyi para kazanıyorlar.

Açıkçası bir hademe veya acil servis teknisyeni işini avrupalı muadilleri ile benzer kalitede yapıp onlardan çok daha az maaş alıyor.

Fakat genel mühendis profilimiz avrupalı muadillerinin çok azı bir işi dahi yapamayıp onlar kadar maaş alamamaktan şikayetçi durumda.

Bence burda asıl sorun katma değer üretememek...

Ne çalışması arkadaşım akşama kadar çay kahve içiyorlar. Haftada 2 gün çalışıyor diyorum sen bana alakasız şeyler yazıyorsun

|
    |

Orijinalden alıntı: Vandraren

hayır mezun olamadım okul 1 yıl uzadı onu bitiricez bu yıl inşalla. bizim bölümden bu yıl 6 kişi mezun oldu 4'ü yüksek lisansa başladı 1 kişi uluslararası çalışan kurumsal bir tır-otobüs üretim firmasına girdi sonuncusu da bazı sertifika programlarıyla uğraşıyor. şu anda boşta kalan kimse yok gibi. yalnız bizim okulun bilgisayar mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun olan hiç kimse iş bulamadı. bu bölümleri okumak isteyenler bunu da göz önünde bulundursun bence.

askerlik hakkında ne düşünüyorsun?

bende endüstri mühendisliği mezunuyum ortalama bir okuldan

2014te mezun oldum 2 işte çalıştımda antin kuntin işlerdi askerlik var diye heralde almıyorlar diyorum genelde.

Sorsam 6 ay zaman kaybı diyor herkes ama aradan çıkarmakta gerekiyor biyerde.

• Yarbay
    4935 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: bazarov0734

Dostum bukadar pesimist olmayın

23 yaşımdan beri 7 bin liranın altında kazanmadım.

Yurtdışı ve yurtiçi de dahil olmak üzere hiç bir yerde bunun altını kazanmadım.

Ve 3 binin altında çalışan da pek mühendis yok. Mal olsan bile 2500 alıyosun. Bukadar pesimsit olmayın.

merak ettim 23 yaşında aylık 7bin lira geliri nasıl sağladınız

dubaideydim

sonra ordaki tecrübeden ötürü tr de yabancı firma vs.

tek diyebileceğim şey pesimist olmak sizi bir adım daha geriye götürür

varsın 2 bin tl kazan mutlu ve motivasyonlu çalışırsan yarın o 3 olur 4 olur 5 olur

kendinizi üzmeyin
    |
    |
    Alioreh kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: bazarov0734

dubaideydim

sonra ordaki tecrübeden ötürü tr de yabancı firma vs.

tek diyebileceğim şey pesimist olmak sizi bir adım daha geriye götürür

varsın 2 bin tl kazan mutlu ve motivasyonlu çalışırsan yarın o 3 olur 4 olur 5 olur

kendinizi üzmeyin

valla herşey mümkün ona lafım yok, fırsatı yakalamak için doğru yer ve zaman olması lazım malesef
    |
    |
Reklamlar
Mobilya Takımları
haberler
son dakika
SEO
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.