Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: whiskeyinthejar

ne mühendisi? arkadaşım çevre 900 alıyor bir diğeri bilgisayar 3500 alıyor. başka bir bilgisayarcı arkadaş 2 senedir 1500e çalışıyo hangi mühendislik ve hangi iş becerisi. ona göre değişir. mühendis işşiz kalmaz ama 1000 lirayada çalışabilir ben mühendisliğin kapısından dönmüş olarak söyleyeim. arkadaşım malsanız girmeyin mühendisliğe, sonra bişekilde okulu bitiriyosunuz ama mallığınız yüzünden piyasa düşüyo. eskiden mühendis denilince insanlar bir durur düşünürdü, o kadar mal (VE MAL BÖLÜM) oldu ki piyasada, ayağa düştü

+1

• bilmeyenler konuşur boşver 7 yıldır sanayideyim imalat mühendislıgı okuyorum,makine mühendıslıgınde hala iş var gazetelere bile bak arıyorlar hala,büyük fabrikalardada calıştım mühendisler 1.500 den baslayabılır 15 milyar alan mühendis dahi tanıyorum..ama bu dedıklerimi yapman için işi bilmen gerekir işle alakası olmayan muhendisler tabi iş bulamaz adam sadece ismini bilıyor ama bu paslanmaz malzeme desen anlamaz örneğiin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi llAkabell -- 28 Temmuz 2012; 14:08:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Orijinalden alıntı: whiskeyinthejar

ne mühendisi? arkadaşım çevre 900 alıyor bir diğeri bilgisayar 3500 alıyor. başka bir bilgisayarcı arkadaş 2 senedir 1500e çalışıyo hangi mühendislik ve hangi iş becerisi. ona göre değişir. mühendis işşiz kalmaz ama 1000 lirayada çalışabilir ben mühendisliğin kapısından dönmüş olarak söyleyeim. arkadaşım malsanız girmeyin mühendisliğe, sonra bişekilde okulu bitiriyosunuz ama mallığınız yüzünden piyasa düşüyo. eskiden mühendis denilince insanlar bir durur düşünürdü, o kadar mal (VE MAL BÖLÜM) oldu ki piyasada, ayağa düştü

Şu an kaç tane üniversite kaç tane mühendislik kontenjan var biliyor musun?Üniversite işi eskisi gibi değil zibil gibi üniversite açmışlar.Herkes bir şekilde okuyabiliyor.1000 liraya da çalışırlar, 750'ye de iş bulamasa bile şaşırmam.
    Türkiye gibi bir ülkede sanki devasa bir sanayisi varmış gibi her üniversitede yüzlerce kontenjan var.Üniversite açmanın amacı farklı.

1000-750 tl nerede var allah aşkına. 750 tl ye mühendis çalıştıran 1 tane firma örnek verebilir misin. (bilg. müh. bahsediyorum tabi.)

Sanayi olması veya olmamasıyla alakası yok. Bilg. müh olarak; artık en ufak şirketler bile web sitesi, e-ticaret, bilgi işlem bölümleri var. Hepsinde mühendis çalışıyor. Büyük firmalarda deli gibi pc müh çalışıyor. Her gün yeni bi yazılım ihtiyacı var çünkü. Biz bile hiç yoktan bi anda +6 kişi aldık. Şirket aynı şirket, niye durduk yere eleman artırımına gidiyor mühendis olarak sence? Artık herkes yazılımını programını kendi çatısında çalışan mühendisin yapmasını istiyor çünkü.

1 ay önce iş arayan bilg müh arkadaşım sadece kariyer.net aracılığıyla 20 yere görüşmeye gitti. 2 haftada iş buldu. n İtalyan firma italyaya falan gidiyorlar maaş iyi. imkan olanak süper. Maslakda mı orda bi yerdeydi galiba çalıştığı yer.

Başka bi arkadaşım iş aramaya başladı. akınsoftda işe girdi 1 ay bile dolmadan.

Diğer yandan inşaat sektörü deli gibi ilerliyor. Hepsine denetleyen vb. çalışacak inş mühendisi gerekli. Son 1 ay içinde yine işi bırakmış arkadaşım bi yerde işe girdi. +2000 maaş, araba ve sınırsız benzin verdiler (şantiyelere falan gittiği için araba veriyorlar).

Tablo o kadar karanlık değil. Kaldı ki müh. tablosu x oranında kötüleşse diğer meslekler en azından 5x oranında daha kötüdür. Müh. diğerlerine göre daha az işçisi olan ve daha yeni meslekler. Müh 5 günde iş buluyorsa, işletmeci 10 günde bulur başka bi meslek 15 günde bulur.

@whiskeyinthejar' in dediği gibi. Hiç bi halt bilmiyorsanız okula laylaylom gez toz için girdiyseniz okul bitince haliyle iş bulamazsınız. Görüşmede ne diyeceksiniz ;hiç bi halt bilmiyorum lise mezunuyla aynıyım işe alın beni mi. Böyle olunca adam sana gel beleşe çalış dese bile çalışırsın orada.

Ama sen okulda adam gibi eğitim aldıktan sonra çalışıp kendini geliştirdikten sonra kim almaz seni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netcore -- 17 Aralık 2012; 15:19:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: exe_genesis

quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PaRTy_TiMe

Odtü - İtü'den çıkan bir mühendis, İngilizce ve Almanca dilleri var ve yüksek lisans yapmış ( yurtdışı veya kaliteli üni.lerde)Mezuniyet puanı ortalama diyelim. Toefl Kpss İelts vs. sınavlardan yüksek sonuçlar almış. Kaçla başlar kaça kadar çıkabilir? Yurtdışında nasıl çalışabilir? Yurtdışı maaşları nasıldır?

Bölümü Elektrik Elektronik - Bilgisayar - Elektrik bu 3ünden biri.

Aynı koşullarda Otomotiv Müh. ve Kontrol Müh. iş bulabilir mi ve maaşları nasıldır?

Her şirketin maaş skalası farklıdır ama sen odtülüsün diye sana 5000 verip, senle birlikte işe giren x univ mezununa 2000 vermesi gibi birşey sözkonusu değil. Univin farkı alacağı maaşla orantılı değil. İş bulmayla alakalı. X univden mezun olursan daha küçük ölçekli şirketlerde işe başlarsın. Odtu isen turkcell, bankalar vb. gibi daha büyük (ki haliyle maaşları daha yüksek) yerlerde daha kolay iş bulursun.

Saydığın özelliklerin hiç mi önemi yok diyecek olursan. Hepsinin var. Atıyorum şirkette başlangıç maaşı X diyelim. Microsoft sınavına girip sertifika alana +200 tl, şu sertifikayı alana +100 tl, yüksek yapmış olana +200 tl vb. ek ödemeleri vardır. Tabi her şirkette değil. Sen x belgen var diye 2000 alırken senle işe giren 1000 alabilir falan. Maaş farkları böyle ortaya çıkar.

İngilizce artık herkes bildiğinden fazla bi getirisi olmaz ama almancan olması direk sana +2 dil. Yükseğide hesaba katarsak. Mühendis olarak iş bulman çok kolaydır diye düşünüyorum.

İyi bi firmada iş bulursan 2500-3500 arası bi başlangıç maaşını çok rahat alırsın. Artışda genelde %5-15 civarı olur şirketlerde.

Yüksek yapıp iş hayatına atılmaktansa lisans bitince işe girip bi yandanda yüksek yapmak daha mantıklı. Hem 2 sene boyunca tecrübe kazanmış olursun. Hemde yükseğini yapmış olursun. Çoğu firma kabul eder yüksek yapmanı zaten.

Yurtdışına gelince de abd de senelik 60-150k $ arası değişmekte maaşlar. İş imkanı falan nasıldır bilemiyorum.

Hocam o imza nedir öyle :D

Databese cimisin, ERP ci mi, web ci mi?

Gençler böyle imzanız olsun hiç buralarda maaşı ne kadardır diye sormazsınız ;)

Hep database administrator olmak istemişimdir ama işte önümüze ne verilirse yaptığımız için bi bölüme ait olamadım :) Web projesi geliyorsa onu yapıyoruz, windows app gelirse onu yapıyoruz, web servise veriyorlar yapıyoruz. Allah ne verdiyse anlayacağın :) 5 kişilik bi ekibin başında olduğumdan -onlarda mobil/web/windows vb. projeler aldığından- yardıma ihtiyaçları olduğunda(0-1 yıllık tecrubeliler) yardım edebilmem için az çok bilgi sahibi olduk hepsinde.

Zaten okullarda da sql, c#, asp.net falan öğretildiğinden temeli kapıyorsun gerisini geliştirmek sana kalmış.

Ama şirkette yazılım geliştirme uzmanı / yazılım bölüm müdürü diye geçiyorum. Aslında sadece kodla ilgilenmemiz gerekiyor ama naparsın türkiye algısı :) Bi mobil cihazlarla ilgileşemedim. Oda bilmediğimden Öğrenecektim o bölüme adam alındı. Gerçi artık bölümler daha keskinleşti. Db için x, mobilite için y kişisi falan gibi. Ama bildiğimiz yanımıza bonus kaldı :)

Hocam Oracle kullanan büyük kurumsal bir firmada her zaman iş bulablirsin kanatindeyim.

Sonuçta bilinçsiz kullanıcı çok. Her zaman düzeltilecek ve geliştirilecek şey olur. Bu nedenle de hep adama ihtiyaç olur.
    Kendini gösterirsen Database Admin olabilirsin :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PaRTy_TiMe

Odtü - İtü'den çıkan bir mühendis, İngilizce ve Almanca dilleri var ve yüksek lisans yapmış ( yurtdışı veya kaliteli üni.lerde)Mezuniyet puanı ortalama diyelim. Toefl Kpss İelts vs. sınavlardan yüksek sonuçlar almış. Kaçla başlar kaça kadar çıkabilir? Yurtdışında nasıl çalışabilir? Yurtdışı maaşları nasıldır?

Bölümü Elektrik Elektronik - Bilgisayar - Elektrik bu 3ünden biri.

Aynı koşullarda Otomotiv Müh. ve Kontrol Müh. iş bulabilir mi ve maaşları nasıldır?

Her şirketin maaş skalası farklıdır ama sen odtülüsün diye sana 5000 verip, senle birlikte işe giren x univ mezununa 2000 vermesi gibi birşey sözkonusu değil. Univin farkı alacağı maaşla orantılı değil. İş bulmayla alakalı. X univden mezun olursan daha küçük ölçekli şirketlerde işe başlarsın. Odtu isen turkcell, bankalar vb. gibi daha büyük (ki haliyle maaşları daha yüksek) yerlerde daha kolay iş bulursun.

Saydığın özelliklerin hiç mi önemi yok diyecek olursan. Hepsinin var. Atıyorum şirkette başlangıç maaşı X diyelim. Microsoft sınavına girip sertifika alana +200 tl, şu sertifikayı alana +100 tl, yüksek yapmış olana +200 tl vb. ek ödemeleri vardır. Tabi her şirkette değil. Sen x belgen var diye 2000 alırken senle işe giren 1000 alabilir falan. Maaş farkları böyle ortaya çıkar.

İngilizce artık herkes bildiğinden fazla bi getirisi olmaz ama almancan olması direk sana +2 dil. Yükseğide hesaba katarsak. Mühendis olarak iş bulman çok kolaydır diye düşünüyorum.

İyi bi firmada iş bulursan 2500-3500 arası bi başlangıç maaşını çok rahat alırsın. Artışda genelde %5-15 civarı olur şirketlerde.

Yüksek yapıp iş hayatına atılmaktansa lisans bitince işe girip bi yandanda yüksek yapmak daha mantıklı. Hem 2 sene boyunca tecrübe kazanmış olursun. Hemde yükseğini yapmış olursun. Çoğu firma kabul eder yüksek yapmanı zaten.

Yurtdışına gelince de abd de senelik 60-150k $ arası değişmekte maaşlar. İş imkanı falan nasıldır bilemiyorum.

Hocam o imza nedir öyle :D

Databese cimisin, ERP ci mi, web ci mi?

Gençler böyle imzanız olsun hiç buralarda maaşı ne kadardır diye sormazsınız ;)

Hep database administrator olmak istemişimdir ama işte önümüze ne verilirse yaptığımız için bi bölüme ait olamadım :) Web projesi geliyorsa onu yapıyoruz, windows app gelirse onu yapıyoruz, web servise veriyorlar yapıyoruz. Allah ne verdiyse anlayacağın :) 5 kişilik bi ekibin başında olduğumdan -onlarda mobil/web/windows vb. projeler aldığından- yardıma ihtiyaçları olduğunda(0-1 yıllık tecrubeliler) yardım edebilmem için az çok bilgi sahibi olduk hepsinde.

Zaten okullarda da sql, c#, asp.net falan öğretildiğinden temeli kapıyorsun gerisini geliştirmek sana kalmış.

Ama şirkette yazılım geliştirme uzmanı / yazılım bölüm müdürü diye geçiyorum. Aslında sadece kodla ilgilenmemiz gerekiyor ama naparsın türkiye algısı :) Bi mobil cihazlarla ilgileşemedim. Oda bilmediğimden Öğrenecektim o bölüme adam alındı. Gerçi artık bölümler daha keskinleşti. Db için x, mobilite için y kişisi falan gibi. Ama bildiğimiz yanımıza bonus kaldı :)

Hocam Oracle kullanan büyük kurumsal bir firmada her zaman iş bulablirsin kanatindeyim.

Sonuçta bilinçsiz kullanıcı çok. Her zaman düzeltilecek ve geliştirilecek şey olur. Bu nedenle de hep adama ihtiyaç olur.
    Kendini gösterirsen Database Admin olabilirsin :)

Zaten şu anda çalıştığım firma oracle kullanıyor. İstanbulda bulunduğu ilçede vergi sıralamasında her sene ilk sıralarda olan firma.

Ama işte db kısmında değilim :) Yazılımsal daha çok iş olduğu için yazılım yapıyorum.

Olursa bi gün sıkılırsam direk database ci arayan ilanlara artık kapak atarım :) Ama şimdilik db ci olmasakda memnunum.

• Arkadaşlar banka networkünde çalışan var mı aramızda?
    Veya büyük firmaların network biriminde Avea , Turkcell gibi?

Bi kaç şey sormak istiyordum kendilerine :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Call Of Murat

aranizda yazilim muhendisi olan var mi ? Maasinin bilgisayar muhendisligi gibi oldugunu dusunuyorum. Bu sene lise 3 'e gectim bu tarz muhendislikler icin ingilizcenin cok onemli oldugunu biliyorum. Su an icin ingilizcem idare eder universiteye baslayinca ilk olarak dil kursuna yazilicam ve 4 senede gidicem . Peki yazilim muhendisligi icindiger dilleri ogrenmeme gerek var mi ? Almanca fransizca yerine yazilim dillerini ogrenmek daha mantikli geliyor bana

Biri buna cevap verebilirse
  • quote:

Orijinalden alıntı: densiz1905

Arkadaşlar banka networkünde çalışan var mı aramızda?
    Veya büyük firmaların network biriminde Avea , Turkcell gibi?

Bi kaç şey sormak istiyordum kendilerine :)

Sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faunus

quote:

aranizda yazilim muhendisi olan var mi ? Maasinin bilgisayar muhendisligi gibi oldugunu dusunuyorum. Bu sene lise 3 'e gectim bu tarz muhendislikler icin ingilizcenin cok onemli oldugunu biliyorum. Su an icin ingilizcem idare eder universiteye baslayinca ilk olarak dil kursuna yazilicam ve 4 senede gidicem . Peki yazilim muhendisligi icindiger dilleri ogrenmeme gerek var mi ? Almanca fransizca yerine yazilim dillerini ogrenmek daha mantikli geliyor bana

Yazılım Mühendis'liğin maaşları Bilgisayar Mühendisliği ile benzerdir.

Mühendislik için İngilizce şarttır. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği için dahada önemlidir. Birçok kurumsal firma işe alım sınavlarında İngilizce şartı arar. Mesleki soru sorulmaz sınav ve mülakatlarda genellikle. İngilizce olmazsa olmazdır. İngilizce olduktan sonra diğer dillere ihtiyaç yoktur.

Naçizane bir tavsiye; Mesleğinizi maaşına göre seçmeyin sakın. O meslekte ömrünüzün yarısından fazlasını geçireceksiniz ve sevmediğiniz bir meslekte çok yüksek maaş alsanız dahi mutlu olamazsınız. Ondan sonra "Şu kadar param olsa direkt istifa eder şu işi yapardım" demeye başlarsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hokka

quote:

quote:

Mühendislik için İngilizce şarttır. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği için dahada önemlidir. Birçok kurumsal firma işe alım sınavlarında İngilizce şartı arar. Mesleki soru sorulmaz sınav ve mülakatlarda genellikle. İngilizce olmazsa olmazdır. İngilizce olduktan sonra diğer dillere ihtiyaç yoktur.

Naçizane bir tavsiye; Mesleğinizi maaşına göre seçmeyin sakın. O meslekte ömrünüzün yarısından fazlasını geçireceksiniz ve sevmediğiniz bir meslekte çok yüksek maaş alsanız dahi mutlu olamazsınız. Ondan sonra "Şu kadar param olsa direkt istifa eder şu işi yapardım" demeye başlarsınız.

Tesekkurler, peki Turkiye'de is bulma acisindan durumlar nasil yazilim icin?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tesekkurler, peki Turkiye'de is bulma acisindan durumlar nasil yazilim icin?

Kolayca iş bulunabileceğini düşünüyorum. Yazılım rağbet gören bir dal.

• quote:

quote:

quote:

Yazılım benim zaten istediğim bir meslek. O konuda şanslıyım Tek sıkıntı yazılım mühendisliği olan üniversitelerin özel olması

• Şu an için mühendislik en son tercih edilecek bölümler arasındadır. Eğer illa mühendislik okumak istiyorsanız inşaat, ziraat mühendisliği okuyun. Hem okuması kolaydır hem de özellikle devlette iş bulması kolaydır. Ne yazık ki ülkemizde sanayi yok ve olanlar da yavaş yavaş kapanıyor. O kadar çok mühendislik fakültesi mezunu var ki artık kendinize bir yer edinmek çok zor...

Şansınız yaver gidip de iyi bir maaş ve güzel koşullarda da çalışma imkanınız var tabi. Bu biraz beceri, biraz şans, biraz torpil ile ilgilidir. Tabi bu mezun olanların ancak yüzde 5i için geçerli bir durum. Ayrıca bu tarz bir işte ne kadar süre çalışacağınız belirsizdir. Genel olarak baktığımızda ise verdiğiniz emeğin karşılığında düşük maaşla çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Şöyle bir baktığınızda 2-3 bin lira maaşı bir çok meslek grubu alabiliyor. Özellikle sağlık kurumlarına baktığınızda bir lise mezunu sağlık memuru bile döner sermaye ile 2 bin lira üzerinde maaş alıyor. Hemşire 2500 lira alıyor vs. Mühendis 2-3 bin lira alınca çok iyi maaş alıyor oluyor.

Eskiden mühendisliğe girmek için yüzde 15in altındaki bir dilime girmeniz gerekiyordu. İyi üniversiteler içinse yüzde 5 dilimin altında olmanız gerekiyordu. Şimdi bakıyorum yüzde 90lık dilimde mühendislik fakülteleri var. İyi üniversitelerin dilimleri yüzde 30larda geziyor. Ne halde olunduğunu iyi görmek lazım.
    Eskiden Uludağ, Çukurova Tekstil Mühendisliği yüzde 2 lik dilimdeydi şu an sanırım yüzde 90lık dilimlerde... Dediğim gibi bir kaç mühendislik dalının iyi üniversitesini bitirmediğiniz sürece okuduğunuz eğitim size pişmanlık olarak geri dönüyor.

İmkanınız varsa mutlaka bir sağlık bölümü okuyun. Puanınız yetiyorsa Tıp dışında okumanın anlamı yok zaten. Sonra Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizik Tedavi vs. gibi bölümler tercih edebilirsiniz. 2 yıllık anestezi, röntgencilik gibi bölümler bile okumak bence çok daha mantıklı.

Bu tezimi mezun olup en az 5 yıl çalışmış bir mühendis arkadaş çürütsün... Okurken veya okumadan atması kolaydır..

Not: İyi bir üniversiteden mezun olup 7 yıldır çalışan bir kimya mühendisi olarak yazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pepsis

Şu an için mühendislik en son tercih edilecek bölümler arasındadır. Eğer illa mühendislik okumak istiyorsanız inşaat, ziraat mühendisliği okuyun. Hem okuması kolaydır hem de özellikle devlette iş bulması kolaydır. Ne yazık ki ülkemizde sanayi yok ve olanlar da yavaş yavaş kapanıyor. O kadar çok mühendislik fakültesi mezunu var ki artık kendinize bir yer edinmek çok zor...

Şansınız yaver gidip de iyi bir maaş ve güzel koşullarda da çalışma imkanınız var tabi. Bu biraz beceri, biraz şans, biraz torpil ile ilgilidir. Tabi bu mezun olanların ancak yüzde 5i için geçerli bir durum. Ayrıca bu tarz bir işte ne kadar süre çalışacağınız belirsizdir. Genel olarak baktığımızda ise verdiğiniz emeğin karşılığında düşük maaşla çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Şöyle bir baktığınızda 2-3 bin lira maaşı bir çok meslek grubu alabiliyor. Özellikle sağlık kurumlarına baktığınızda bir lise mezunu sağlık memuru bile döner sermaye ile 2 bin lira üzerinde maaş alıyor. Hemşire 2500 lira alıyor vs. Mühendis 2-3 bin lira alınca çok iyi maaş alıyor oluyor.

Eskiden mühendisliğe girmek için yüzde 15in altındaki bir dilime girmeniz gerekiyordu. İyi üniversiteler içinse yüzde 5 dilimin altında olmanız gerekiyordu. Şimdi bakıyorum yüzde 90lık dilimde mühendislik fakülteleri var. İyi üniversitelerin dilimleri yüzde 30larda geziyor. Ne halde olunduğunu iyi görmek lazım.
    Eskiden Uludağ, Çukurova Tekstil Mühendisliği yüzde 2 lik dilimdeydi şu an sanırım yüzde 90lık dilimlerde... Dediğim gibi bir kaç mühendislik dalının iyi üniversitesini bitirmediğiniz sürece okuduğunuz eğitim size pişmanlık olarak geri dönüyor.

İmkanınız varsa mutlaka bir sağlık bölümü okuyun. Puanınız yetiyorsa Tıp dışında okumanın anlamı yok zaten. Sonra Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizik Tedavi vs. gibi bölümler tercih edebilirsiniz. 2 yıllık anestezi, röntgencilik gibi bölümler bile okumak bence çok daha mantıklı.

Bu tezimi mezun olup en az 5 yıl çalışmış bir mühendis arkadaş çürütsün... Okurken veya okumadan atması kolaydır..

Not: İyi bir üniversiteden mezun olup 7 yıldır çalışan bir kimya mühendisi olarak yazdım.

Yazdıklarınızda haklı olduğunuz noktalar var. Özel üniversitelerin yaygınlaşması sonrasında bu durum oluştu. Ama yinede biraz fazla haksızlık ettiğinizi düşünüyorum Mühendislere. Sağlık sektöründe çalışanların ne kadar maaş aldıklarını bilmiyorum fakat yeni işe başlayan bir çalışanın 2.000 TL'nin altında alacağını tahmin ediyorum (Döner sermaye ile birlikte). Sağlık sektörünün bir avantajı da genelde devlet tarafından iş verilmesi. Fakat birçok adayı zor durumda bırakan zorunlu görev handikapını unutmamak gerekiyor.

Yeni mezun olup düşük maaş ile işe başlayan mühendisler olduğu gibi gayet iyi maaşla işe başlayan mühendislerde var. Mühendislik için İngilizce olmazsa olmazdır. İyi bir İngilizcesi olan mühendisin iş bulma konusunda zorluk çekeceğini düşünmüyorum açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pepsis

Şu an için mühendislik en son tercih edilecek bölümler arasındadır. Eğer illa mühendislik okumak istiyorsanız inşaat, ziraat mühendisliği okuyun. Hem okuması kolaydır hem de özellikle devlette iş bulması kolaydır. Ne yazık ki ülkemizde sanayi yok ve olanlar da yavaş yavaş kapanıyor. O kadar çok mühendislik fakültesi mezunu var ki artık kendinize bir yer edinmek çok zor...

Haklı olduğun noktalar var.2007 elektronik mühendisliği mezunuyum.4 yıllık tecrübem var.2 yıl gsm 2 yıl network işinde çalıştım.Handikaplar yaşadım krizde iş bulamadım ama yine de doğru tercih yaptığımı düşünüyorum.Dediklerin Bilişim sektörü için geçerli değil dostum emin ol.Sen kimya mühendisliği seçerek biraz alanını daraltmışsın bence.Özetle çocuğum olursa yine IT'ci yapacam

• Arkadaşlar ben bunları yazarken mümkün olduğunca ülke durumunu gözeterek, farklı mühendislik dallarını bitirmiş arkadaşlarımı görerek yazdım. Ben mezun olduktan sonra 2006 yılında neredeyse 3bin lira maaşla ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bir firmada işe başladım. Şu an bile bu maaşla belki kimse işe başlayamaz... Fakat bu durum sadece benim gibi bir kaç arkadaşa rastladı. Askeri ücretle çalışan sınıf arkadaşım da oldu. Ülkenin içindeki durumu bilmeniz gerekiyor. Kimya mühendisliği de alanı en geniş olan mühendislik dallarından birisidir. Özellikle özel sektörde iş bulmanız da çok zor değildir. Fakat çalıştığınızın karşılığını benim gibi herkes alamadı veya çok zor şartlar altında istemediği şekilde yaşıyorlar. Çocuğum olsa mühendisliğin m sini yine yazdırmam. İmkanınız varsa sağlıkla ilgili bölüm okuyun... Benden uyarması... Karar sizin.
  • mühendisin alacağı maaş mühendisin kalitesiyle doğrudan alakalıdır.
  • Kendini iyi yetiştirmiş bir Ziraat mühendisi ne kadar alabilir özelde ? ( Çok iyi derecede ingilizce + Yüksek Lisans )
  • İyi derecede yazılım ve ingilizce bilen çok rahat iş bulur
  • Ve beyler İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği
  • 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.